Προς το περιεχόμενο

Θεωρείτε τους DJs μουσικούς??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι djs δεν ειναι μουσικοι. Αυτο ειναι σιγουρο.

 

Και μην βιαστειτε να διαφωνησετε γιατι εχω παντα δικιο και θα αποδειχθει αναδρομικα. Αν εχετε υποστηριξει το αντιθετο η αποψη σας θα μενει και θα σας εκθετει (hint: μπορειτε ομως να ζητησετε απο τους mods να τροποποιησουν το σχολιο σας που υποστηριζε οτι οι DJs ειναι μουσικοι, το θεμα αργα η γρηγορα θα ξεχαστει και ουτε γατα ουτε ζημια)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Eεεεελα τωρα  :D   εαν ηταν ενας απλος μουσικος οποιουδηποτε οργανου  θα του ειχαν

ριξει ντοματες  στις τοσες φορες που "ξεφουσκωνει"  η 'μελωδια'  και ο "ρυθμος"

 

Χωρις να εχω καμμια διαθεση αντιπαραθεσης Παναγιωτη , η αποψη μου η΄ μαλλον η εικονα που μου δημιουργειται  οταν ακουω σκρατσαρισμα (εκτος το εγκεφαλικο για το καημενο το βινυλιο)  ειναι ενος πιτσιρικα που του εδωσαν μια καραμουζα και προσπαθει

να σολαρει με αυτη  στο Χ κομματι που παιζει το ραδιο

 

ΥΓ  ουτε που μου περασε απο το μυαλο οτι το "the boy"  ειναι το ονομα του...... ;D

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και μου πήρε λίγη ώρα να το διαβάσω λογω των γκρικλις, συμφωνώ με αυτό

 

polloi DJs einai kanoun kai paragwges)

 

πιστεύω πως κάποιος ο οποίος γράφει ηλεκτρονική μουσική (και δε μιλάω για μια απλή καγκουριά με ενα μπιτ και 2-3 εφεδάκια και σταματήματα) είναι μουσικός.

 

εαν ο παραπάνω μουσικός πάει να "παίξει" λαιβ, EDITαναγκαστικά δε συμβαίνει πάντα, αλλά κάποιες φορές θα "παίξει" ως DJ

 

άρα εαν ισχύει η πρώτη πρόταση, τότε ισχύει οτι ο DJ ΜΠΟΡΕΙ να είναι ΚΑΙ μουσικός

δηλαδή το σύνολο των μουσικών περιέχει εκτός των άλλων ένα μέρος από το σύνολο των DJ

 

παράδειγμα οι Justice που ανέφερα παραπάνω, με το καταπληκτικό τους άλμπουμ cross που περιέχει κατ'εμέ 2-3 πάρα πολύ αξιόλογα κομμάτια

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας DJ μπορεί να είναι και μουσικός και παραγωγός όπως ένας κιθαρίστας μπορεί να γνωρίζει να παίζει και πλήκτρα η μπάσο. Ποτέ δεν έβρισκα ενδιαφέρον το κάποιος να επιλέγει μουσική αποκλειστικά. Το μόνο που μ αρέσει σε αυτό είναι η ψυχαγωγία του κόσμου.. χρειάζεται και λίγος ρυθμός.

 

IraklisZS θα συμφωνήσω με ο,τι είπες εκτός απ το σημείο που ανέφερες κάτι για beat και εφεδάκια. Αυτό που αναφέρεις έχει ολόκληρη ιστορία από πίσω του και δεν καλύπτεται σε 2 γραμμές. Ηλεκτρονική μουσική δεν είναι μόνο electronica είναι και το 4 on the floor μπιτάκι  είτε το ονομάζεις techno είτε house, η ύπαρξη του είναι ζωτικής σημασίας στα clubs (του είδους τουλάχιστον) είμαι σίγουρος ότι δεν το απέρριψες και απλά υπονοήθηκε ότι υστερεί μουσικά από ένα μελωδικό κομμάτι και ισχύει μεν αλλά δεν χρειάζονται περιττά στοιχεία σε κάποιες αισθητικές χορευτικών μουσικών (δεν θα αναφέρω παρακλάδια του techno γιατί είναι εντελώς παράλογο)

 

Το battle djing δεν το κατέχω αλλά δεν έχει καμία σχέση ο αρχικός σκοπός του ενός και του άλλου dj.. η μπορεί και να έχει αλλά διαφέρει στην τεχνική. Άλλο scratching άλλο beatmaching

 

p.s. προσωπικά αυτοαποκαλούμαι και μουσικός και dj

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που εννοούσα έχει να κάνει με την ευκολία που πλέον κάποιος βάζει ένα 4αρι στο λουπερ και πατάει στην τύχη κάτι κουμπάκια και νομίζει οτι έφτιαξε μουσική.

 

το κιθαριστικό αντίστοιχο είναι όταν κάποιος βάζει ένα 12μετρο και παίζει 3 νοτες στην τυχη πάνω στην 5τονική που έμαθε και νομίζει οτι έγινε κιθαρίστας.

 

φυσικά στο 1ο παράδειγμα κατα την άποψη μου είναι κάπως πιο ενοχλητικό γιατί ενώ ο νεαρός/ατάλαντος κιθαρίστας θα το καταλαβει μόνος του και αναγκαστικα λόγω αυτών που θα ακούει οτι δεν έκανε κ τιποτα σπουδαίο, ωστόσο ο δήθεν μουσικός dj θα έχει καλύτερη άποψη για τον εαυτό του επειδή το να είσαι νεος/ατάλαντος μπορεί να "κρυφθεί" κατα το ενοχλητικό του μέρος απο τα μηχανήματα που ούτε ρυθμικά λάθη κάνουν κλπ.

 

αυτά τα λέω εκ πείρας και φυσικά δεν απορριπτω το μπιτακι, απλά λέω οτι η απλότητα του αυτή οδηγεί σε αυτο-παρεξηγήσεις καμια φορά ;) ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το απλοποιησω λεγοντας αυτο που (σχεδον) ολοι σκεφτομαστε:

Αυτοι οι τυποι δεν κανουν ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ και βγαζουν ΤΑ 'ΚΟΝΟΜΑΝΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το αναφέρατε, όντως πολλοί DJ's είναι και παραγωγοί και βγάζουν δικά τους beats.

 

Eεεεελα τωρα  :D   εαν ηταν ενας απλος μουσικος οποιουδηποτε οργανου  θα του ειχαν

ριξει ντοματες  στις τοσες φορες που "ξεφουσκωνει"  η 'μελωδια'  και ο "ρυθμος"

 

Χωρις να εχω καμμια διαθεση αντιπαραθεσης Παναγιωτη , η αποψη μου η΄ μαλλον η εικονα που μου δημιουργειται  οταν ακουω σκρατσαρισμα (εκτος το εγκεφαλικο για το καημενο το βινυλιο)  ειναι ενος πιτσιρικα που του εδωσαν μια καραμουζα και προσπαθει

να σολαρει με αυτη  στο Χ κομματι που παιζει το ραδιο

 

ΥΓ  ουτε που μου περασε απο το μυαλο οτι το "the boy"  ειναι το ονομα του...... ;D

 

Χαχαχαχα..... :D Οκ απολύτως σεβαστή η άποψή σου.... ;)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>\

 

Για το παλικάρι ποια η γνώμη σας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το scratching μπορείτε να δείτε και την ταινια/documentary scratch που εξηγεί την ιστορία του,που βασίστηκε κτλ... και να μην λέτε έτσι απλά οτι "απλά χαλάς βινύλιο".

 

Δείτε και αυτό:

 

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου