Προς το περιεχόμενο

m audio keystation - cubase


Grindian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους σαν νέο μέλος που είμαι...

Αν και είμαι μουσικός εδώ και 17 χρόνια αποφάσισα εδώ και λίγο καιρό για πρώτη φορά να ενταχθώ στο χώρο της ευρύτερης ηχογράφησης και σύνθεσης στο σπίτι μέσω υπολογιστή. Αν και χρήστης υπολογιστή λόγω επαγγέλματος εδώ και χρόνια, θα πω με ειλικρίνια ότι είμαι άσχετος αρκετά σε θέματα μουσικής τεχνολογίας και θα ζητήσω τη κατανόηση σας...

Δε ξέρω αν βρίσκομαι στο κατάληλο topic για να κάνω την ερώτηση μου, αλλά δε βρήκα κάτι πιο σχετικό...

Λοιπόν...

Αγόρασα πρόσφατα ένα ολοκαίνουργιο φορητό acer (πολύ καλές προδιαγραφές γενικά), μία κάρτα ήχου tascam usb 122 (μου την πρότειναν πολλοί σάν καλή και οικονομική λύση) και για midi keyboard το keystation 49 usb της M audio. Το πρόβλημα είναι ακριβώς εκεί και αφορά τη σχέση του midi με το cubase. Έχω βάλει το cubase sw αλλά δεν ακούω καθόλου το midi! Προχτές με ένα φίλο συνάδελφο μουσικό πιο σχετικό από μένα με αυτά τα θέματα προσπαθούσαμε πολλές ώρες να βρούμε τι φταίει και δεν το ακούμε, αλλά τίποτα...

Επισκέφτηκα και το μαγαζί που αγόρασα τη κάρτα και ένας τεχνικός μου είπε να δηλώσω στο midi in και στο midi out του midi καναλιού που θέλω να γράψω μέσω του cubase το keyboard (συσκευή ύχου usb είναι η επιλογή) και όχι κάτι άλλο. Του είπα ότι σίγουρα έχω δοκιμάσει αυτή την επιλογή όπως και κάθε άλλο δυνατό συνδιασμό, ωστόσω χτες το βράδυ το δοκίμασα πάλι και τίποτα... Να σημειώσω ότι το cubase δείχνει να δέχεται το σήμα από το keyboard αλλά δεν ακούγεται τίποτα... Επίσης να σημειώσω ότι σε ένα άλλο προγραμματάκι που έχω στον υπολογιστή για σύνθεση καθαρά με synth ήχους και samples, το keyboard παίζει και ακούγεται κανονικά με μηδενική καθυστέρηση.

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Συγγνώμη για το μακροσκελές αλλά ελπίζω κατανοητό post και χρόνια πολλά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Grindian,

 

Καλωσόρισες.

 

Προφανώς δεν έχεις ορίσει κάποιο MIDI device ή Virtual Instrument στο Cubase που να κάνει την αναπαραγωγή του ήχου σου.

 

Φτιάξε ένα MIDI track, και στο "out" του επέλεξε κάτι από τα διαθέσιμα όργανα που έχεις. Με το πλήκτρο F11 μπορείς να ενεργοποιήσεις και κάποια VST Instruments, αν έχεις εγκαταστήσει τέτοια. Αλλιώς, θα πρέπει να "βλέπεις" (στο "out") τουλάχιστον το MIDI Mapper που παίζει με τους ήχους MIDI της ενσωματωμένης κάρτας ήχου του laptop σου.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Γεράσιμε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και το καλοσώρισμα!

Είχα ορίσει midi devise και από ότι θυμάμαι το πρόβλημα συνεχιζόταν...

Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω ωστόσω τις οδηγίες σου και θα επανέλθω αν χρειαστεί. Επίσης θα ήθελα να μου πεις αν σου είναι εύκολο (όπως προανέφερα είμαι άσχετος) πως μπορώ να βρω και να εγκαταστήσω αν δεν έχει το cubase μου VST instruments.

Αν υπάρχει και κάποιο άλλο πιθανό πρόβλημα θα ήθελα κάποιος να το postαρει ώστε να δοκιμάσω κάθε πιθανή λύση το απόγευμα που θα ασχοληθώ πάλι σχετικά (καταραμένη πρωινή δουλειά!)

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Παρατήρηση πρώτη:

 

Το pc παίζει γενικά midi files;

 

Πχ, αν κατεβάσεις ένα τυχαίο midi απο web το παίζει το winamp; Μήπως έχουν πρόβλημα οι οδηγοί της κάρτας ήχου;

 

Δεύτερο:

 

Αν δεχθούμε ότι δεν ακούς τι παίζεις την ίδια στιγμή, αυτό που ηχογραφείς midi, μπορείς μετά, αφού το έγραψες να το ακούσεις από το cubase;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που έγραψε ότι παίζει MIDI με το keyboard από άλλη εφαρμογή, το πρόβλημα είναι στις ρυθμίσεις του Cubase.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε wasted_sunsets ευχαριστώ και σένα για τη παρατήρηση σου.

Ομολογώ ότι αυτό είναι κάτι που δε σκέφτηκα αν και θα είναι λίγο παράδοξο να μη παίζει midi αρχεία, έτσι δεν είναι? Θα δοκιμάσω ωστόσω να εγκαταστήσω πάλι τους drivers της κάρτας για κάθε ενδεχόμενο...

Όσο για το άλλο που λες, δοκίμασα να γράψω και να δω μετά αν ακούω αλλά τζίφος... :(

Thanx anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράδοξο, μου χει τύχει...

 

Αλλά μη μπεις τον κόπο να τους εγκαταστήσεις πάλι, τζάμπα κόπος. Ίσως μόνο τσεκάρισε για τυχόν διαθέσιμα updates. Και αυτό αν δεν πετύχει το τεστάκι με το winamp.

 

Να σου πώ όμως και μένα κάτι με τον καθορισμό του output μου φαίνεται ότι παίζει. Αν πάω νωρίς το βράδυ σπίτι, δουλειά γαρ, θα κοιτάξω τις δικιές μου ρυθμίσεις και θα σου πω.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Θα δοκιμάσω τις συμβουλές σας και ελπίζω να μη χρειαστεί να σας κουράσω άλλο...

Φίλε wasted_sunsets αν σου είναι εύκολο όποτε μπορείς να postaρεις τις ρυθμίσεις σου θα ήταν καλή βοήθεια. Θα δοκιμάσω και το winamb. Έχεις δίκιο, έτσι είναι πολύ απλό να δω αν παίζει τα midi αρχεία.

Thank you!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα vst instruments τα αγοράζεις ξεχωριστά απτό cubase(δεν ξέρω τι δίνει το cubase πακέτο γιατί χρησιμοποιώ logic)μπορείς να βρεις αρκετά καλά free στο νετ, αλλά κάποια συγκεκριμένα πολύ καλά θα αναγκαστείς να τα πληρώσεις .πρόσεξε όταν τα κανείς install,να εγκαθίστανται στον folder vst instruments του cubase τα dll τους για να μπορεί να τα δει το cubase όταν το ανοίξεις αμέσως μετά..(θα δεις σχετικά ,όταν κανείς το install του κάθε vst i)κάποια όμως ,δεν έχουν set up.exe απλά τα τοποθετείς χειροκίνητα στον folder.αφου τα καταφερα εγω φιλε που μου φαινόντουσαν βουνό .σίγουρα εσύ θα κανείς παπάδες σε λίγο καιρό…

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶νοιξε το cubase και πάνε device setup. Εκει έλεξε τις καρτέλες default midi ports, vst inputs & outputs, σιγούρεψε ότι είναι ίδια με αυτά της κάρτας σου και τέλος στη καρτέλα vst multitrack σιγούρεψε ότι χρησιμοποιείς τοn asio driver της κάρτας σου. Αν όλα αυτά τα έχεις κάνει, έλεξε τις εξόδους σου, καλώδια κτλ. Το μυαλό μου δεν πάει κάπου αλλού αυτή τη στιγμή γιατι ακόμα δεν έχω τελειώσει το 1ο καφέ, αλλά πιστευώ ότι δεν χρησιμοποιούσες το asio της κάρτα σου.

 

Βου. vst> Πριν αρχίσεις να κάνεις βόλτες στο ιντερνετ και να κατεβάζεις synthakia ktl, δωρεάν και μη καλό 8α είναι να ασχοληθεις με αυτά που έρχονται πακέτο με το cubase. Να δεις τι παιζει κτλ. αλλιώς θα χαθείς μέσα στον ωκεανό των vst's. Αντε depeche good luck.

 

ps. αντε επειδή είναι χριστούγεννννα www.kvr-vst.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου