Προς το περιεχόμενο

Οι Αντιπρόσωποι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kanenas mexri tora den ixe pi kai den ixe anaferi tipota gia afto to thema se episimo site kai genika sto internet..

Oloi xeroume ti ginete i tin exi gine stus perisoterus apo emas.

Simfono oti i dinami pu exi o agorastis ine afti pu kathorizi tis times.

Simfono episis oti ales eteries mikroteres den adexun to kostos gia na ferune kapia proioda sto magazi tus..

Alla den simfono se para polla me osus prospathun na ipostirixun i na dikeologisun ta adikeologita....

Mipos kirioi den gnorizete oti kapies adiprosopies lene oti exoun exousiodotimeno service kai stin pragmatikotita stelnun ta mixanimata na ta ftiaxun anthopoi toys opious exoun apolisi apo tin dulia tous...Kai vevea afto en pasi periptosi kapos psilotrogete giati les.....tulaxiston tha to ftiaxune agiati to xeroun...adi na ta afisis sta xeria ton asxeton pu oxi apla den ta ftiaxnun ala ta xalane perisotero.

Den nomizo oti iparxi ipostirixi stus ilektronikus ipologistes apo kanenan se kanenan,ama tus rotisis kati amesos xinizun ta mutra kai lene apo mesa tus..Popo eblexa me asxeto...!

Mipos afti pou ine polites den prepi na skeftode kai na syberiferode san na ine polites se bakaliko i super market..?

mipos prepi na exidikefti to prosopiko kai na xeri ti poula kai ti mixanimata kenurgia kikloforoune?

Mipos prepi na ine 100% enimeromeni kai na min exoun agria mesanixta?

Emeis den theloume polites pou apla na poulane,theloume polites pou na xeroune ti poulane.

To gegonos oti pernun 500-600 euro den dikeologi kamia stasi asxetosinis i adiaforias apenadi se pelates pou ite xeroun ite den xeroun kai pane na tus akoubisoune ta leftoudakia tus apo ta idia isodimata ton 500-600 euro.

Sigoura ali ta pernune ta polla kai oxi i polites alla ine kai epilogi tus na pane se mia tetia dulia kai tha eprepe na xeroun ti kai pos.

Ta afedika odos bori na min xeroun na min niazode kai na min endiaferode gia to an o politis ine gnostis tu adikimenu...tus niazi an poula to magazi,an pigeni kala i epixirisi...pou kako den ine alla ute afto den xeroune na kanoune kala..

Oso gia ton an ipostirizete to service ston exoteriko,afto psaxte to moni sas giati an sas po oti ine komple bori kai na stravosete i na diafonisete katheta.Ta demo ine metaxirismena kai oxi apla demo.Otan ena mixanima ektithete stin skoni,sta xeria tu kosmaki pu pai na akousi kai genikos den ine aerostegos sfragismeno afto lege metaxirismeno asxeta an anigete gia kalo skopo i an emine mia mera i ena mina pou vevea oso perisotero kero kathete exo toso peristoero epivarinete i katastasi tu kai fthirete...To thema ine oti ine metaxirismeno kai etsi prepi na adimetopizete.Pou vevea tha xeromastan para poli na ipirxe plithora demo gia na boroume na exoume mia poliplevri idea gia ta kenurgia mixanimata kai oxi afti ton demos apo to internet.

Otan anigi kapios mia epixirisi kitai na frodizi kai na niazete gia tus pelates tis kai oxi kathe fora na kitai pos tha tus ta arpaxi.

Exei terastia diafora to kerdos apo tin konoma kai to arpagma...

As afisoume lipon afto to diplomatiko pexnidaki kai na ta leme exo apo ta dodia kai na min kitame tin plevara ton epixiriseon.

AN AFTUS TUS PONA MIA,EMAS MAS PONA XILIES.

Oso gia ta 500-600 euro tu misthou afto giati den to skeftikane pote i adiprosopies otan pai na agorasi kapios ena mixanima?

Mipos to exoune katadisi hooby ton plousion?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Μικρή παρέμβαση.

 

Στο εξής τα posts σε greeklish δεν θα δημοσιεύονται.

Είναι δύσκολη η ανάγνωση και οι έννοιες δεν είναι ξεκάθαρες.

 

Υπογράφουμε το κείμενο μας έστω και με ψευδώνυμο, (username) για να μπορούμε να απευθυνόμαστε και να αναφερόμαστε σε κάποιον προς απάντηση.

 

Ευχαριστώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση οτι ολοι οι φιλοι που απαντησαν στο θεμα γνωριζουν τελικα πολυ καλα την αγορα στο επιπεδο Ελληνων αντιπροσωπων καταστηματων αλλα και sites απο Ευρωπη.

 

Για μενα ειναι απλο : μην ασχοληστε!!! :P Χρησιμοποιηστε τους σαν τοπους δοκιμων σας και παραγγελετε απο sites αναγνωρισμενα και με ασφαλεια συναλλαγων. εγω π.χ. ηθελα ενα ηλεκτρικο μπασο. Η Bon Studio δεν το εφερνε γιατι ηταν καινουργιο μοντελο παρολο που η epiphone ειχε ανακοινωσει την κυκλοφορια του. Δεν ειχα βεβαια το πλεονεκτημα να το δοκιμασω αλλα τουλαχιστω δοκιμασα αλλα μπασσα με παρομοια χαρακτηριστικα γαι αν ξερω των ανταγωνισμο. Τους ειπα οτι σε αμερικανικο site το μπασο υπαρχει κανει τοσα δολλαρια και για να με αποφυγουν μου ειπαν οτι αν ερθει θα ερθει μετα απο 6 μηνες. ναι καλα!! μη περιμενω. Το μπασο ηρθε και τωρα μαλλον με περιμενουν να τους το παω για να το δουν και αυτοι για να δουν τι εχασαν που δεν εφεραν καποια κομματια. τωρα για τιμες? τιμη usa 799 dollars - my price 470 dollars και με μεταφορικα 100 δολλαρια. και επειδη το δολλαριο ειναι χοντρα υποτιμημενο ειχα και αλλη μια εκπτωση 15%. ετσι πληρωσα ολα μαζι 700 ευρω!! και το οργανο ηρθε σπιτι μου!!

Αυτα τα λεω γιατι αν τους τα πειτε οτι ετσι δουλευει το πραμα εξω μαλλον θα ανησυχησουν πολυ.

Οσο γαι τα ντεμο κομματια ολα τα αμερικανικα sites το αναφερουν οπου ειναι. Επισης αναφερουν και χαμηλοτερες τιμες σε περιπτωσεις "not factory sealed items" η "open box", "b-stock" " c-stock" και τα λοιπα. δηλαδη δεν ειναι αναγκη να ειναι ντεμο κατι γαι να τιμολογηθει χαμηλοτερα. Ακομα και το ανοιχτο κουτι του ριχνει τη τιμη.

 

Γιατι εξω πιστευω οτι υπαρχει αρκετη εντιμοτητα. Εδω ???? :?: :!:

 

interpaul

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζουμε ολοι παρα πολυ καλα τι γινεται στην ελληνικη αγορα.

Αυτοι το εχουν τουμπανο και κρυφο καμαρι.

Μου αρεσει παρα πολυ που οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν την ιδια γνωμη για το ιδιο θεμα.Βεβαια αυτο ειναι και κακο γιαιτ σημαινει οτι ολοι την εχουν πατησει απο τουσ αετονυχηδες τους αντιπροσωπους.

Διαβασα ολα τα κειμενα οσων εγραψαν μεχρι στιγμης και μπορω να πω πως το συμπερασμα μεχρι τωρα ειναι ψωνιστε απο το εξωτερικο με ασφαλεια και χωρις να στεναχωριεστε για τα λεφτα πυ δαπανεισατε.

Δεν πειραζει κυριοι αντιπροσωποι.....Τι να πειραξει αλλωστε...

Σημερα αυριο που δεν θα μπορειτε να πουλατε ουτε ενα καλωδιο στα μαγαζια σας και θα αρχισετε τις προσφορες και τα ξεπουληματα τοτε να σας δουμε..

Θα γινεται σαν γνωστο super market που θα κανει προσφορες,θα λεει δωρο με ενα sampler αλλο ενα synthesizer ή μια καρτα ηχου ή κατι παροποια.

Πλησιαζει ο καιρος που θα γελαμε ακομα περισσοτερο.....

Κυριοι συναδελφοι,συνεχιστε να γραφεται σε αυτο το θεμα για το τι σας εχει συμβει για να διαβασουμε και οι υπολοιποι και τις πιο απιστευτες ιστοριες και σκηνικα που εχουν διαδραματιστει στην αγορα της μουσικης τεχνολογιας και της αγορας μουσικων οργανων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,διάβασα πως σαν να μην πολυ αρέσει σε κάποιους το γεγονός οτι τους τα χώνουνε δημόσια κάποιοι συνάδελφοι.

Το φορθμ είναι ανοιχτόγια όλους και νομίζω πως επώνυμοι καταγγελία θα φάνε στο ιν.κα οπως είχα γράψει κάποιοι παλικάρι.

Εγώ πάντως εχω είδη ξεκινήσει την διαδικασία και πιστεύω πως όλοι αυτο πρέπει να κάνετε αργά ή γρήγορα.

¶σχετο με το αν δεν θα ξανα αγοράσετε απο ελλάδα που και καλα θα κάνετε,αυτοι οι κύριοι πρέπει να συμορφοθούνε.

Καλα είναι και τα λόγια αλλα χρειάζονται και πράξεις.

Αλήθεια όντως έχετε σκεφτεί πόσοι ακόμα δεν έχουν γράψει το παράπονό τους εδω μέσα.Φανταστήτε αν αύριο ολοι εμείς κάνουμε καταγγελίες τι θα παθένανε ολοι αυτοι οι κυριοι που διατηρουνε μαγαζία απο τισ τσέπες μασς και την τρέλλα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση προς τους συντελεστές του Noiz:

 

Αυτό το site φαντάζομαι ότι έχει (εν μέρη, μιάς και δεν πληρώνουν οι χρήστες) κερδοσκοπικό χαρακτήρα (εφόσον υπάρχουν διαφημίσεις). Αυτοί οι οποίοι διαφημίζονται είναι και αυτοί που θίγονται άμεσα από το συγκεκριμένο ζήτημα: το θέμα έχει λάβει την μεγαλύτερη συμμετοχή/αναγνωσιμότητα από όλα τα άλλα και όλοι ΜΑ ΟΛΟΙ είναι ...κεραυνοί!. Αυτό που λογικά βλέπω να γίνεται είναι (α) να αρχίσουν να αποχωρούν οι διαφημιζόμενοι - οπότε το Noiz τι θα κάνει, (β) να ξεκινήσουν προσπάθειες περιορισμού, λογοκρισίας, υποβάθμισης ή ό,τι άλλο από την πλευρά των συντελεστών του Νoiz - κάτι το οποίο μοιραία θα χάλαγε και την δυναμική που αρχίσει να αναπτύσσει ή (γ) ...να αποκτήσουν άλλη νοοτροπία οι αντιπρόσωποι και να ρίξουν τις τιμές σε Ευρωπαικά επίπεδα - τό άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε μία τοποθέτηση για αυτό το ζήτημα σε σχέση με τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προβληματισμός αυτός δεν είναι άστοχος.

 

Σίγουρα η αλήθεια τσούζει αλλά και ξέρω τι θέλεις να πείς gerasime.

 

Είμαι πολύ χαρούμενος που μία αντίδραση, που πρέπει να υπάρχει σε κάθε κοινωνικό σύνολο, άρα πρέπει να υπάρχει και στο μουσικό κόσμο, ξεκινάει πρώτα από μία ΟΜΟΦΩΝΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗ συμπερασματικά παράθεση προσωπικών βιωμάτων και σκέψεων για το καυτότερο αυτό θέμα.

 

ΝΑι κύριοι. Απο κάπου πρέπει να γίνει η αρχή και όπως στις Επιχειρήσεις (Η Τέχνη του Πολέμου) πρώτα εντοπίζουμε το πρόβλημα, το καταγράφουμε , συμφωνούμε, πράττουμε και φοβίζουμε και τον εχθρό ο οποίος ανησυχεί βλέποντας το tsounami wave να ορθώνεται.

 

Σιγά μην τιμωρούσαν κάποιο web site με το να αποσύρουν χορηγίες και διαφήμίσεις σε ένα τόσο εξειδικευμένο προϊόν όπως τα προϊόντα μουσικής τεχνολογίας που απευθύνεται σε συγκεκριμένο καταναλωτικό κοινο, και που σαν προϊον έχει και ανάγκες διεύρυνσης ώστε να προσεκλύσει και λιγότερο ειδικούς, και παράλληλα να δικαιώσουν με αυτήν την πράξη τις διαμαρτυρίες μας.

 

Σιγά επισης μην οι συντελεστές του noiz που έχουν αποδείξει πια έμπρακτα την άδολη αγάπη τους για την μουσική και τους λάτρεις της να προβούν σε λογοκρισία. Και το λέω απ την καρδιά μου.

 

Σιγά βέβαια μην ενωθούμε ποτέ και εμείς οι λάτρεις της μουσικής και των "παραγώγων" της και οργανωθούμε στην πράξη για να αλλάξουμε την κατάσταση. Αν και θά πρέπει να το δούμε αυτό.

 

Κάθε βήμα, έστω και ο λόγος είναι μια δυνατή αρχή.

 

΄Πραγματικά θα ήθελα να δώ την άποψη της άλλης πλευράς όμως όχι με πειθαρχικά μέτρα. Είμαι σίγουρος οτι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. αν και εγω πολλές φορές το κάνω.

 

Ας μπούν στην κουβέντα και οι αντιπρόσωποι πιστεύω, γιατί μαθηματικώς βέβαιον είναι οτι θα έχουν και αυτοί να μας καταθέσουν κάποιες θέσεις που ίσως και να αμβλύνουν τη δεδομένη δυσπιστία μας προ ςτην παροχή υπηρεσιών και έστω να βρούμε λύσεις και να ΑΛΛΗΛΟΚΑΤΑΝΟΗΘΟΥΜΕ γιατί και εμείς τους χρειαζόμαστε αλλά κυρίως αυτοί μας χρειάζονται γιατι οπως έλεγε και ο καθηγητής Miller*, η επιτυχία μιας πώλησης μετράται όχι από την ίδια την πώληση, αλλά την επανάληψη αυτής . (και ύστερα ξύπνησα)

 

 

* Alfred Johan Κlauss Miller. Kathigitis greecklish.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πιστούμε και να γυρίσουμε σε διάλογο με τουσ αντιπροσώπους αφου και αύριο το πρωί να κατέβουμε στην Αθήνα πάλι τους ίδιους και τις ίδιες απαράδεχτες καταστάσεις θα συναντήσουμε και θα αντιμετωπίσουμε...

Είναι θέμα παιδίας και οχι θέμα συζήτησεις με τους ανεύθυνους.

Κια δεν νομίζω πως είναι σκόπιμο να κανούμε καμία κουβέντα μαζί τους.

Τόσα χρόνια τι κάνουνε?????

Δεν αντιληφθήκανε τίποτα??

Οσο για το αν πρέπει οι άνθρωποι του νοιζ να λογοκρίνουνε εμάς αυτο το βρίσκω εντελώς άστοχο..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι οταν λέγεται η αλήθεια πρέπει να διώκονται όσοι την είπαν.

Γιατι πάντα σε τέτοιες συζητήσεις οι μεγάλοι πέρνουν τον ρόλο του προστατευόμενου και του άγρια κυνυγημένου???

Ασ σταματήσει αυτη η καταθλιπτική και κλαψιάρικη κατάσταση στην οποιά θέλουν καποιοι να βάζουν τουσ αντιπροσώπους,πάνε να τουσ κρύψουνε πίσω απο το δάκτυλό τους?

Θα προτιμούσα να μην υπάρχουν διαφημιζόμενοι στο site και ελπίζω να μην εχει χάσει την ανεξαρτησία του το site με αυτον τον τρόπο.

Και το γεγονός οτι το θέμα αυτο εχει τους περισόττερους αναγνώστες,αυτο μεγάλα παιδιά είμαστε και καταλαβαίνουμε το γιατι,και υπαρχουνε πολύ λόγοι για αυτο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να απαντήσω σε μερικούς φίλους αποσπασματικά (για να μη στέλνω ξεχωριστά postings).

 

1) Κάποιος φίλος μίλησε για εντιμότητα από μέρους των αντιπροσώπων όσον αφορά στο θέμα των ex-demo και μεταχειρισμένων μηχανημάτων. Όταν υπάρξει έντονος ανταγωνισμός εδώ στην Ελλάδα (παρόμοιος με τον ανταγωνισμό στο εξωτερικό όπου υπάρχουν εκατοντάδες πολυκαταστήματα που σφάζονται), τότε ΙΣΩΣ και να υπάρξει ποιότητα στην εξυπηρέτηση και εντιμότητα. Το ίδιο ισχύει και για τις τιμές. Μία εταιρεία που αντιπροσωπεύουμε εδώ στην Ελλάδα, έχει 2000 dealers στη Γερμανία. Αστρονομικό νούμερο. Πώς θα ξεχωρίσουν όλοι αυτοί μεταξύ τους; Με μειώση τιμών, με καλύτερη εξυπηρέτηση και με διάφορα tricks όπως δωρεάν αποστολή, 24ωρη τεχνική υποστήριξη, τα λεφτά πίσω και πολλά άλλα. Εδώ υπάρχει ένας αντιπρόσωπος και οι dealer μας σε αυτήν την εταιρεία είναι το πολύ 15-20 σε όλη την Ελλάδα (και οι πιο πολλοί ψωνίζουν τελειώς περιστασιακά για να μη πω ότι δεν στοκάρουν τίποτα και πουλάνε μόνο από τον τιμοκατάλογο που έχουνε).

 

2) Ένα άλλο θέμα που αφορούσε μία κιθάρα (αν θυμάμαι καλά) την οποία ο φίλος τη βρήκε πολύ ακριβά στο Νάκα σε σχέση με το εξωτερικό, εδώ είναι θέμα καθαρά πολιτικής της εταιρείας. Πάλι θα αναφερθώ στην έλλειψη ανταγωνισμού και σε ένα άλλο θέμα. Το γεγονός ότι πολλοί "φουσκώνουν" τις τιμές με σκοπό μετά να κάνουν ένα γενναίο 20-30% έκπτωση και να φανεί στον πελάτη ότι είναι κερδισμένος. Τελειώς ΛΑΘΟΣ, διαφωνώ κάθετα. Αυτή είναι μία πολιτική των προηγούμενων δεκαετιών και απορώ πώς εξακολουθούν να την εφαρμόζουν ακόμα και σήμερα όπου μέσα από το Internet μπορείς να βρεις τα πάντα.

Για να γενικεύσω λίγο το θέμα, η οικονομία στην Ελλάδα δεν είναι και στην καλύτερη της φάση. Οι τράπεζες έχουν ξεσκιστεί να δίνουν δάνεια, τα οποία δάνεια επιφέρουν τόκους και οι τόκοι κάπως πρέπει να βγουν. Ο αντιπρόσωπος αγοράζοντας ένα νέο κτίριο, αυξάνει τα έξοδα του κατακόρυφα. Αυτά κάπως πρέπει να βγουν. Ο αντιπρόσωπος διαφημίζεται και ξοδεύει πολλά καθώς τα περιοδικά δεν ξέρουν τί ζητάνε. Αυτά πρέπει κάπως να βγουν. Όχι ότι δικαιολογώ την αυξημένη τιμή. ΑΠεναντίας μάλιστα. Αν θέλουν λούσα να βάλουν από την τσέπη τους. Δεν θα πληρώσω εγώ ή εσείς όλα αυτά.

 

3) Θα ήθελα να αναφερθώ τέλος σε ένα φίλο που έγραψε να πηγαίνουμε να δοκιμάζουμε τα όργανα σε μία αντιπροσωπεία και μετά να ψωνίζουμε απ' έξω. Θα ήθελα να ξέρω πόσοι συμφωνούν με αυτό. Αυτό είναι τελείως άδικο και ανήθικο. Αν θέλεις φίλε μου να σνομπάρεις τον εκάστοτε αντιπρόσωπο, μην περνάς ούτε απ' έξω από το μαγαζί. Γράφε σε newsgroups και ανέφερε προσωπικές σου εμπειρίες τεκμηριωμένες και θα κάνεις μεγαλύτερο κακό στον αντιπρόσωπο από αυτό που ανέφερες. Αν δηλαδή θέλεις να είσαι σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους και η άλλη πλευρά.

 

Όταν υπάρξει έντονος ανταγωνισμός εδώ στην Ελλάδα (παρόμοιος με τον ανταγωνισμό στο εξωτερικό όπου υπάρχουν εκατοντάδες πολυκαταστήματα που σφάζονται)' date=' τότε ΙΣΩΣ και να υπάρξει ποιότητα στην εξυπηρέτηση και εντιμότητα.[/quote']

 

Δεν θα το σχολιάσω αυτό. Ωστόσο, ελεύθερη αγορά είμαστε, είναι σα να μας λές "ψωνίστε από αλλού".

 

Μία εταιρεία που αντιπροσωπεύουμε εδώ στην Ελλάδα' date=' έχει 2000 dealers στη Γερμανία. Αστρονομικό νούμερο. Πώς θα ξεχωρίσουν όλοι αυτοί μεταξύ τους; Με μειώση τιμών, με καλύτερη εξυπηρέτηση και με διάφορα tricks όπως δωρεάν αποστολή, 24ωρη τεχνική υποστήριξη, τα λεφτά πίσω και πολλά άλλα.[/quote']

 

Πέρα από την καλύτερη εξυπηρέτηση, δωρεάν αποστολή (πού; ), 24ωρη τεχνική υποστήριξη (πού; ) και τα λεφτά πίσω, όλα ξεκινούν από το ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες. Από εκεί ξεκινάμε και σε αυτό μένουμε. Και πόσοι αντιπρόσωποι εισάγουν απευθείας από Αμερική; Υπάρχουν κεντρικά στην Ευρώπη για κάθε μάρκα. Αν είναι ασύμφορο το να πουλάει μία εταιρεία εδώ ως αντιπροσωπεία πιο ακριβά από έναν dealer στην Γερμανία, γιατί δεν ανοίγει ένα μαγαζί ως dealer της Γερμανικής αντιπροσωπείας; Μπορεί να μην ξέρω, σε παρακαλώ να με διορθώσεις.

 

Για να γενικεύσω λίγο το θέμα' date=' η οικονομία στην Ελλάδα δεν είναι και στην καλύτερη της φάση. Οι τράπεζες έχουν ξεσκιστεί να δίνουν δάνεια, τα οποία δάνεια επιφέρουν τόκους και οι τόκοι κάπως πρέπει να βγουν. Ο αντιπρόσωπος αγοράζοντας ένα νέο κτίριο, αυξάνει τα έξοδα του κατακόρυφα. Αυτά κάπως πρέπει να βγουν. Ο αντιπρόσωπος διαφημίζεται και ξοδεύει πολλά καθώς τα περιοδικά δεν ξέρουν τί ζητάνε. Αυτά πρέπει κάπως να βγουν. Όχι ότι δικαιολογώ την αυξημένη τιμή. ΑΠεναντίας μάλιστα. Αν θέλουν λούσα να βάλουν από την τσέπη τους. Δεν θα πληρώσω εγώ ή εσείς όλα αυτά.[/quote']

 

Και τι μας προτείνεις; Να τους λυπηθούμε; ¶μα δεν βγαίνουν, να μην το ανοίγουν το μαγαζί (χοντρό, αλλά...). Και καλά κάνουμε και ψωνίζουμε απ'έξω. Όταν ο Νάκας κάποια στιγμή άρχισε να πουλάει κινητά τηλέφωνα (ναι!) και άλλαζε κάθε εβδομάδα τους πολύ καλούς και εξειδικευμένους υπαλλήλους που είχε είπα ότι πάει τελείωσε, ο τύπος δεν μου κάνει για αυτό που εγώ έχω μεράκι και ψώνιο.

 

Θα ήθελα να αναφερθώ τέλος σε ένα φίλο που έγραψε να πηγαίνουμε να δοκιμάζουμε τα όργανα σε μία αντιπροσωπεία και μετά να ψωνίζουμε απ' έξω. Θα ήθελα να ξέρω πόσοι συμφωνούν με αυτό.

 

Εγώ. Εσύ δεν το έχεις κάνει ποτέ; Θα ήταν ανήθικο αν οι επιχειρήσεις δεν είχαν κέρδος από εμένα. Αν δεν γουστάρεις κάποιον δεν ασχολείσαι μαζί του. Αλλά εδώ μιλάμε για επιχειρήσεις. Δεν έχει γουστάρω - δε γουστάρω. Η επιχείρηση είναι υποχρεωμένη να κάνει τη δουλειά της και εσύ δεν έχεις καμμία μα καμμία υποχρέωση να ψωνίσεις.

 

Πριν γίνεις αντιπρόσωπος ήσουνα αγοραστής. Μπορείς να έρθεις ξανά σε αυτή τη θέση; Δεν θέλω να είμαι άδικος και απόλυτος, έχεις δίκιο: η αγορά είναι μικρή και το κέρδος για τις αντιπροσωπείες μειωμένο. Μήπως όμως έχετε συρρικνώσει εσείς την αγορά;

 

Κάτι σχετικό με τις διαφημίσεις: δεν υπάρχει καλύτερη και φτηνότερη διαφήμιση από το Internet! Αφήστε τα ακριβά φυλλάδια και φτιάξτε με μικρό κόστος ωραίες σελίδες με ΤΙΜΕΣ! Νομίζω ότι θα έχετε πολύ καλύτερα αποτελέσματα και θα ρίξετε και το κόστος σας.

 

Και μία άλλη ερώτηση: από το να μην ψωνίζει κανείς από εμάς από εδώ, με το να κατεβάσετε τις τιμές για κάποιο διάστημα σε επίπεδα Ευρωπαικών αντιπροσωπειών (δικαιολογήστε το: έρχονται γιορτές!), θα είχατε κέρδος ή χάσιμο;

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου