Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και λιγες ωρες ειμαι ο ευτυχης κατοχος του ωραιοτατου αυτου ενισχυτη.

 

http://www.seriousmusic.se/Studiotonebig.htm

 

Η κατασκευη του ειναι εξαιρετικη (πορσελανινες βασεις λυχνιων,παχιες πλακετες,chasis mounted tubes & pots,καθαρο wiring & στιβαρη καμπινα).

 

Ο βασικος ηχος που ενδιαφερει εμενα (δηλ. ο ΚΑΘΑΡΟΣ) εχει εντυπωσιακο headroom για  τα 20 βατ του ενισχυτη («αντεξε» χαλαρα στην προβα με τον ιδιαιτερα heavy handed ντραμμερ μου) και το χαρακτηριστικο «γλυκο» ηχο των EL84, η «ταξη Α» στην οποια λειτουργει του δινει εναν ελαφρυ VOX χαρακτηρα (chime) αλλα το τραντζιστορατο rectifier & το πιο efficient μεγαφωνο του τον κανει πιο «σφιχτο» & αποτελεσματικο στο καθαρο παιξιμο αλλα και στα γκαζια στα οποια ειναι ο μοναδικος ενισχυτης με «βρωμικο καναλι» που εχω ακουσει ποτε μου και μου αρεσε...

 

Τα δε features της...πισω πλευρας τους ειναι το λιγοτερο εντυπωσιακα με κορυφαια αυτο του power soak & του on/off speaker-direct recording (ο direct ηχογραφημενος ηχος ειναι πραγματι εξαιρετικος παρα πολυ κοντα σε αυτον που «βγαινει» απο ενα κλασσικο  close miking με ενα 57αρι.... )..μεχρι και εξοδο...ακουστικων χωρεσανε οι...αθεοφοβοι!

 

Θα μπορουσα να γραψω πολλα ακομα αλλα βρηκα αυτα τα δυο links  τα οποια με απαλλασουν απο τον κοπο της φωτογραφησης ,αλλα και της ηχογραφησης sound clips του υπεροχου αυτου εργαλειου....

 

Νομιζω οτι για οσους ψαχνουν εναν ΕΛΑΦΡΥ (ουτε 15 κιλα δεν ζυγιζει....) και ευελικτο ενισχυτη για ολες τις δουλειες,ο μικρος KOCH ειναι πραγματι μια εξαιρετικη λυση.

 

 

Koch Studiotone demo by Nicola Fassi - E -

 

http://www.guitars.gr/koch/koch_studiotone.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με γειές 8) :wink: καλόπαιχτος

 

Έχουν ανέβει πολύ τελευταία στο Ελλαδιστάν ...

 

Εξάλλου ο Μeola και ο Μr PRS τους έχουν σε πρώτη προτίμηση ...

ALOHAAAAAAAAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια Νίκο και καλόπαικτος!!!

 

Είχα δοκιμάσει κι εγώ τους Koch στο μαγαζί του Ντούκα αλλά είχα κολλήσει με τον Twintone (όντας οπαδός του Fender-ικού ήχου) :D

 

Πολύ καλή επιλογή όμως κι ο Studiotone!!! Θα ήταν η αμέσως επόμενη επιλογή μου μετά τον Twintone ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Twintone ειναι φοβερος ενισχυτης αλλα ΚΤΗΝΟΣ εχω (τον Mark 3) οποτε ενας (η ΔΥΟ σε ΣΤΕΡΕΟ απο οτι βλεπω στο αμεσο μελλον) Studiotone ειναι οτι πρεπει για μενα... :lol:

 

Και εγω απο τον Ντουκα τον πηρα (η πρωτη αγορα απο Ελλαδα που εκανα τα τελευταια ...8 χρονια!)

 

ΔΙΚΑ ΣΟΥ!!!

 

θα αργησουν γιατι αυτο τον καιρο τρεχω σα Βεγγος... :lol:

 

παντως ετσι κι αλλοιως αυτα που λινκαρα ειναι καλυτερα απο οτιδηποτε παιξω εγω... :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Twintone ειναι φοβερος ενισχυτης αλλα ΚΤΗΝΟΣ εχω (τον Mark 3) οποτε ενας (η ΔΥΟ σε ΣΤΕΡΕΟ απο οτι βλεπω στο αμεσο μελλον) Studiotone ειναι οτι πρεπει για μενα... :lol:

 

Και εγω απο τον Ντουκα τον πηρα (η πρωτη αγορα απο Ελλαδα που εκανα τα τελευταια ...8 χρονια!)

 

ΔΙΚΑ ΣΟΥ!!!

 

θα αργησουν γιατι αυτο τον καιρο τρεχω σα Βεγγος... :lol:

 

παντως ετσι κι αλλοιως αυτα που λινκαρα ειναι καλυτερα απο οτιδηποτε παιξω εγω... :lol: :lol:

 

Κακό πράμα η μετριοφροσύνη στην περίπτωση σου ...

ALOHAAAAAAAAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια!!! Ζηλεύωωωωω!!! Πάντα κυνηγάω σαν πρώτη προτεραιότητα την ευελιξία και την φορητότητα στον ήχο μου... με Koch παίζουν και ένα από τα αγαπημένα μου συκροτήματα, οι Gathering (νομίζω ότι και οι δυο προέρχονται από την ίδια χώρα - την Ολλανδία - οπότε θα έπαιξε κι αυτό τον ρόλο του...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου