Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καθαρο καναλι ειναι ΤΟΣΟ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ δυνατο πανω απο το "5" που δεν νομιζω κανεις ΛΟΓΙΚΟΣ ανθρωπος να μπορει να παιξει σε τετοιες εντασεις (η να τον ΑΦΗΣΟΥΝ οι αλλοι να παιξει για πολυ) παντως με μια 12AU7 αντι για 12ΑΧ7 στη θεση V1 αποκτας επιπλεον ενα 30% περισσοτερο headroom & βεβαια πιο "μαλακο" ηχο (χανεις ομως gain στο βρωμικο καναλι),εγω την εχω αλλαξει (αλλα δεν χρησιμοποιω το βρωμικο καναλι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλιστα. Ευχαριστώ. Αυτή η γλύκα του με έχει ταρακουλιάσει... τόσο που είμαι στα πρόθυρα να πουλήσω τον δικό μου. Αν και δεν θα έβαζα ΑU7 γιατί θα άλλαζε ο χαρακτήρας του, και τα βρώμικα τα θέλω. Ίσως μια ΑT7 που είναι στο ενδιάμεσο AU7 - AX7. Κι άλλη ερώτηση: όταν αλλάζετε κανάλι με το footswitch σε ΟD ή ΟD+ σε καθαρό ακούγεται ένα ΠΟΠ;

Kι αν υπάρχει delay μεταφέρεται και γίνεται ΠΟΠ ΠΟΠ ΠΟΠ ΠΟΠ ΠΟΠ ;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ΔΕΝ μιουταρεις τις χορδες ακουγεται ενα ποπ (το γραφει και το manual) αν τις μιουταρεις οχι.

 

Α,και κατι ακομα ΜΑΠΑ οι EL84 της ΤΑD (κινεζικες) (τα επαιξαν μεσα σε 2 μερες λογω του υψηλου βολταζ του ενισχυτη) JJ λοιπον και ξερο ψωμι (που ειναι ...ρουσικες και αντεχουν,οι κινεζοι ακομα δεν εχουν μαθει να φτιανουν EL84 :lol: ) τις οποιες JJ μου εστειλε ΑΜΕΣΩΣ ο ΝΤΟΥΚΑΣ σαν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ανθρωπος & αντιπροσωπος που ειναι......

 

 

ειναι η τριτη φορα που μου χαλανε μεσα σε 3 μερες EL84 TAD (μου χαλασαν σε εναν AC30 & σε εναν PV Classic ,μακρια απο αυτες λοιπον :roll:

 

κριμα για τον KOCH που τις χρυσοπληρωνει ο ανθρωπος σαν "καλες" (don't get me wrong οι υπολοιπες TAD (6L6,EL34 ) ειναι ΟΚ ,οι EL84 εχουν προβλημα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολιγον τι εκτος θεματος αλλα μια και μιλαμε περι λυχνιων.........αυτες οι TAD τελικα αξιζουν τον κοπο? ....ακουω συνεχεια αντιφατικες αποψεις.......με ενδιαφερει μια 6L6 για τον τελικο του fender HRD με οσο το συνατον καλυτερο headroom/clean. TAD λοιπον η παλι στις εμπιστες JJ? Παρομοιως για τις προενισχυτριες....Ξαναλεω οτι αποκλειστικα με ενδιαφερει οσο το δθνατον καθαροτερο και καλυτερο clean channel (ετσι και αλλιως τα αλλα 2 του HRD ειναι εμετικα) .....δεν θελω αρχικα κατι τοσο δραστικο οσο οι AU7.....μαλλον σε ΑΤ7 προσανατολιζομαι......προτεινετε μου καποιa καλη current production AT7 (μη μου πειτε να ψαξω για NOS κλπ)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προενισχυτικες τους δεν ειναι καθολου ασχημες...κακα τα ψεμματα ολες οι λυχνιες στα ιδια εργοστασια φτιαχνονται και οι διαφοροι distributors (TAD,HARMA,GROOVE TUBES) απλα Rebranding & επιλογη κανουν....

 

απο προσωπικη πειρα σε καινουργιους ενισχυτες NOS δεν αξιζει να βαλεις (ασε που κανουν περισσοτερο απο τον ενισχυτη.... :lol: )

 

οι 6L6GC STR TAD ειναι καλες ρωσικες λυχνιες που θυμιζουν αρκετα τις Sylvania,οποτε σου κανουν (βεβαια θα χρειαστεις δυο και οχι μια) τις ακουω τωρα σε εναν Mark 1 & απο headroom τα πανε μια χαρα...(δυσκολο για μια λυχνια να ανταγωνιστει την κορυφαια σε headroom 6L6 λυχνια δηλαδη την 7581Α της PHILIPS τις οποιες λατρευω και χρησιμοποιω χρονια αλλα τουλαχιστον οι TAD ειναι αξιοπρεπεις..και φυσικα 150 ευρω για μια λυχνια δεν δινω......)

 

απο την αλλη η JJ ανηκει σε τετοια ΑΤΟΜΑΡΑ που πρεπει να τον ενισχυουμε!! :) (ασε που κατα πλειοψηφια φτιαχνονται στο παλιο εργοστασιο της Tesla εξω απο τη Πραγα οποτε το quality control πρεπει να ειναι πολυ αυστηρο )

 

βεβαια το Headroom δεν ειναι μονο θεμα λυχνιας αλλα και bias/μεγαφωνου,αν θες να χρησιμοποιησεις μονο το καθαρο του HRD βαλε ΧΑΛΑΡΑ 12AU7 ειναι αλλο πραγμα στη σειρα αυτη τους γλυκαινουν και τους καθαριζουν δραματικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(βεβαια θα χρειαστεις δυο και οχι μια)

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: εννοειται :lol: :lol: :lol: :? :? :? :? :? :? το ειπα σαν να το ελεγα στο μπακαλη "πιασε μια σαρδελες"

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές είναι οι Tung Sol σαν προενισχύτριες που τις έχω δοκιμάσει. Επίσης δεν προτιμώ τις JJ σαν τελικές αλλά άλλες μάρκες όπως Ηarma, Tung Sol και αν θέλω να πριμάρω έναν ενισχυτή, Svetlana Winged C. Για το rebranding εγώ γνωρίζω μόνο για τις Groove Tubes και τις Ruby ότι το κάνουν, και μάλιστα η Groove Tubes εδώ και 2-3 χρόνια φτιάχνει και μια καταδική της στην Αμερική.

 

Στο δίκτυο υπάρχουν μερικά συγκριτικά των 6L6, αν θες κοιτάω να σου δώσω τα λινκς να πάρεις μια ιδέα.

 

 

Εdit: θα πρέπει να είμαι το μοναδικό άτομο από αυτό το ημισφαίριο που του αρέσουν τα βρώμικα του HRD...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες αυτες που γραφεις φτιαχνονται απο τη SOVTEK και με εξαιρεση την winged ειναι σχεδον ιδιες (και η winged SOVTEK ειναι αλλα πιο προσεγμενη),το ιδιο και η TAD (ειναι SOVTEK GC)..

 

Απλα το θεμα ειναι ποσες πετανε και ποσες κρατανε απο τις χιλιαδες λυχνιες που κανουν rebranding :wink:

 

Δυστυχως μου τελειωσε το στοκ απο 7581Α περυσι (ειχα παρει 20 για 3 χιλιαρικα απο ενα μαγαζακι στην Κυψελη) και να δω πως θα ζησω τωρα....... :cry: που εχουν φτασει 150 ευρω η μια.....τουλαχιστον εχω ενα σετακι RCA Blackplate για να αφησω στα παιδια μου να παρουν κανα σπιτακι σε 20 χρονια!!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τότε τι λέει εδώ βρε SF;

 

http://www.wingedc.com/

 

αφού είναι άλλο εργοστάσιο από αυτό του... Μιχαλάκη που λέει κι ένας γνωστός μου. Kι αυτές οι RCA χάαααααααααλιααα... μόνο για παλιά B52 κάνουν, δεν τις ...ανακυκλώνεις καλύτερα; Nα δείξεις και την περιβαλλοντική σου ευαισθησία;;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εdit: θα πρέπει να είμαι το μοναδικό άτομο από αυτό το ημισφαίριο που του αρέσουν τα βρώμικα του HRD...

 

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O εννοειται πως επιτρεπεται να σου αρεσει το οτιδηποτε αλλα πως γινεται??????????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου