Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα πρέπει να είμαι το μοναδικό άτομο από αυτό το ημισφαίριο που του αρέσουν τα βρώμικα του HRD...

 

Κι εμένα δε με χαλάνε ιδιαίτερα...Οπότε είμαστε 2 ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνίσω και γω με τον fenderiarhs.Εκτός των άλλων όταν αλλάζεις από το drive στο more drive είναι τεράστια η διαφορά έντασης

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το more drive για lead και μετά να το βγάλεις...

 

Σόρι αν σας κούρασα, επανέρχομαι γιατί είμαι κοντά στο μεγάλο βήμα (να πουλήσω τον δικό μου για να τον αποκτήσω). Πώς συνεργάζεται με πετάλια στο καθαρό του; Μοιάζει η καθαρή του "παλέττα" με αυτή πχ. ενός Fender; Έχω παίξει μαζί του αλλά χωρίς πετάλια.

 

Τα fuzz που συνήθως είναι άγρια τα αγριεύει περισσότερο ή τα γλυκαίνει; Eίναι σημαντικό για μένα γιατί έχω 4... Αυτό που παθαίνω είναι ότι για να ακουστούν καλά πάνω στο clean βάζω ένα θαμπό σέτινγκ, με αποτέλεσμα μόλις απενεργοποιώ το fuzz το καθαρό που περιμένει από κάτω να ακουγεται σκέτη λάσπη. Στον Koch συμβαίνει αυτό;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολιγον τι εκτος θεματος αλλα μια και μιλαμε περι λυχνιων.........αυτες οι TAD τελικα αξιζουν τον κοπο?

 

tad φοραει ο laney vc-15 που εχω. εχω δοκιμασει και ειχα για καιρο και jj αλλα ξαναεβαλα τις tad γιατι προσδιδουν εναν πιο "σκοτεινο" ηχο που προτιμω, σε αντιθεση με τις jj που "φεντεριζουν" εντονα. με τις jj ο ενισχυτης μου δεν μπορω να πω οτι ηταν κακος αλλα ειχε χασει εντελως το ηχοχρωμα του. αποφασισα λοιπον οταν αλλαξω λαμπες να ξαναβαλω tad ξεκαθαρα λογω ηχοχρωματος.

 

μιλαω παντα για τελικες. προενισχυτριες ειτε tad ειχα ειτε ehx ειτε tad δεν καταλαβα και καμια διαφορα στο καθαρο καναλι.(τελικα εχω αφησει πανω τις jj)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Τα fuzz που συνήθως είναι άγρια τα αγριεύει περισσότερο ή τα γλυκαίνει; Eίναι σημαντικό για μένα γιατί έχω 4... Αυτό που παθαίνω είναι ότι για να ακουστούν καλά πάνω στο clean βάζω ένα θαμπό σέτινγκ' date=' με αποτέλεσμα μόλις απενεργοποιώ το fuzz το καθαρό που περιμένει από κάτω να ακουγεται σκέτη λάσπη. Στον Koch συμβαίνει αυτό;[/quote']

 

Μέχρι να απαντήσει κάποιος που ξέρει τι γίνεται με το συγκεκριμένο ενισχυτή, να επισημάνω ότι κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό το αν χρησιμοποιείς το fuzz KAI και σαν boost η αν η στάθμη εξόδου είναι παρόμοια με το καθαρό. Προσωπικά, χρησιμοποιώ τα γκάζια σε λίιιιγο σηκωμένη στάθμη από το καθαρό σήμα. Χρησιμοποιώ περισσότερα από ένα έτσι ώστε το ένα να "σπρώχνει λίγο παραπάνω" το επόμενο γκάζι μερικές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολιγον τι εκτος θεματος αλλα μια και μιλαμε περι λυχνιων.........αυτες οι TAD τελικα αξιζουν τον κοπο?

 

tad φοραει ο laney vc-15 που εχω. εχω δοκιμασει και ειχα για καιρο και jj αλλα ξαναεβαλα τις tad γιατι προσδιδουν εναν πιο "σκοτεινο" ηχο που προτιμω' date=' σε αντιθεση με τις jj που "φεντεριζουν" εντονα. με τις jj ο ενισχυτης μου δεν μπορω να πω οτι ηταν κακος αλλα ειχε χασει εντελως το ηχοχρωμα του. αποφασισα λοιπον οταν αλλαξω λαμπες να ξαναβαλω tad ξεκαθαρα λογω ηχοχρωματος.

 

[/quote']

 

Μιλας ομως για el84 ετσι?????

 

Με βαση αυτο που λες ,οτι οι JJ......(αν και εγω μιλαω για τις 6L6....) φεντεριζουν εντονα νομιζω (και το εχω επιβεβαιωσει) πως ταιριαζουν στον καπως "σκουρο" (λογω υφης μπασων ) HRD.......Αν το "σκοτεινιασμα" που αναφερεις ειναι γνωρισμα γενικα της TAD και υφισταται και στις 6L6 τοτε φοβαμαι μηπως δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον HRD :?: :?: :?: :?: :?:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εγω εχω διαβασει οτι πολλοι ΔΕΝ προτιμουν jj σε fender ενισχυτες γιατι τους κανουν να χανουν απο την λαμπεραδα τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ΚOCH τα "παιρνει" πολυ ωραια τα πεταλακια ειδικα τα fuzz μια και ειναι πιο dark ενισχυτης απο τους Fender (εχει δε και πολυ καλυτερο στοκ μεγαφωνο,ισως το μονο στοκ μεγαφωνο που εχω συναντησει σε ενισχυτη σειρας και δεν χρειαζεται αμεσως αλλαγη εδω και χρονια)

 

γενικα οι JJ αντεχουν πολλα volt στο Plate οποτε αν οι ενισχυτες σας εχουν τετοια καλυτερα να τις προτιμησετε απο τις TAD που ειναι για πιο ηρεμες καταστασεις...τον Mark 1 παντως που τις ακουω τις TAD καρα φεντεριζουν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι κανουμε λαθος συγκρισεις. ειναι πολυ πιθανο η εκαστοτε λαμπα να εχει αλλη επιδραση σε διαφορετικους ενισχυτες.

για τον laney αυτο που λεω ισχυει 100%, οτι δηλαδη οι jj τον φεντεριασαν, τον εκαναν πιο λαμπερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου