Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εχεις απολυτο δικιο μια και οι EL84 της JJ ΕΙΝΑΙ πιο λαμπερες (& "λεπτομεριακες" ) απο τις TAD.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ SF. Αν δεν κάνω λάθος όμως έχεις την κεφαλή και 2x12 καμπίνα, ή όχι; To combo έχει άλλο μεγάφωνο και είναι open back ενώ η καμπίνα closed. Oπότε η γνώμη σου είναι για το μεγάφωνο της καμπίνας ή του κόμπο; :?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μέχρι να απαντήσει κάποιος που ξέρει τι γίνεται με το συγκεκριμένο ενισχυτή' date=' να επισημάνω ότι κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό το αν χρησιμοποιείς το fuzz KAI και σαν boost η αν η στάθμη εξόδου είναι παρόμοια με το καθαρό. Προσωπικά, χρησιμοποιώ τα γκάζια σε λίιιιγο σηκωμένη στάθμη από το καθαρό σήμα. [/quote']

 

Mέχρι εδώ όλα καλά Χαριλατρόνιο... εγώ το κάνω μια στο ίδιο πάνω κάτω λέβελ του καθαρού, μια το προσθέτω σε λαμπάτο overdrive πετάλι, μια σε ενισχυτή που έχει ψιλοαρπάξει. Υπόψιν ότι τα fuzz faces λατρεύουν να προσθέτουν τον ήχο τους σε "αρπαγμένο" Marshall.

 

Χρησιμοποιώ περισσότερα από ένα έτσι ώστε το ένα να "σπρώχνει λίγο παραπάνω" το επόμενο γκάζι μερικές φορές.

 

Eδώ με μπέρδεψες... :?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Χρησιμοποιώ περισσότερα από ένα έτσι ώστε το ένα να "σπρώχνει λίγο παραπάνω" το επόμενο γκάζι μερικές φορές.

 

Eδώ με μπέρδεψες... :?

 

Εννοώ ότι κάνω αυτό που κάνεις κι εσύ....δηλαδή το fuzz σηκώνει λίγο στάθμη και το επόμενο πετάλι που είναι ρυθμισμένο κανονικά να αρπάζει λίγο, παρουσία του fuzz αρπάζει λίγο περισσότερο ("σπρώχνεται") . :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε καθαρό κανάλι, ε; Kαι τι ενισχυτή έχεις; Έχει φεντερικό καθαρό;

 

Πώς φαίνεται ότι η σημερινή μέρα κύλησε αργά... 800 ποστς έκανα... έχω και τα λαιμά μου και είμαι κλεισμένος μέσα :cry:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι πάντα σε καθαρό...σε AC15 παίζω κυρίως...

Πάντα έτσι το έκανα...με πετάλια, πεταλιέρες...ξέρεις...σε δουλειά να βρισκόμαστε. :lol: Ειδικά τα τελευταία 5-6 χρόνια οι χαμηλές εντάσεις ήταν μονόδρομος για μένα.

Αλλά όχι πιά :wink: danse001.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος' date=' ευχαριστώ SF. Αν δεν κάνω λάθος όμως έχεις την κεφαλή και 2x12 καμπίνα, ή όχι; To combo έχει άλλο μεγάφωνο και είναι open back ενώ η καμπίνα closed. Oπότε η γνώμη σου είναι για το μεγάφωνο της καμπίνας ή του κόμπο; :?[/quote']

 

τον κομπο εχω (η κεφαλη με τη 2Χ12 ειναι ωραια αλλα εχω μεγαλους ενισχυτες για ....το ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ σταδιο,τον KOCH τον πηρα για τα περα-δωθε live :lol: ειναι απιστευτα ελαφρυς και βολικος στο κουβαλημα... )

 

συνηθως επειδη παιζω lead lines σχεδον αποκλειστικα στις τυλιχτες χορδες και με δυνατο,καθαρο ηχο & με αρκετα effects τα περισσοτερα αδυναμα στοκ μεγαφωνα στους διαφορους κομπο που ειχα τα επαιζαν (δεν κρατιοταν δηλ. καθαρα και δεν εβγαινε η νοτα "καμπανα" αλλα με το απαισιο speaker distortion που προσωπικα μισω... ) και επρεπε να τα αλλαζω με "σοβαρα" (δηλ. πανω απο 150 w) μεγαφωνα τυπου Eminence Tonker ή Legend 121 (αστειο το κοστος αλλα σπαστικο για καινουργιους ενισχυτες) ,αντιθετα το στοκ μεγαφωνακι του KOCH εχει βγει παλικαρι δεν καταλαβαινει Χριστο κι ας ειναι μονο 60 w.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι, μια τελευταία ερώτηση γιατί σας έπρηξα και πάπαλα. Όταν κάποιος παίζει σε OD ή OD+ και στο τραγούδι πρέπει να συνεχίσει να παίζει ασταμάτητα χωρίς string muting, καθώς το γυρίζει μέσω footswitch σε καθαρό, θα ακουστεί το ΠΟΠ, έτσι δεν είναι;

 

Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις (που συμβαίνουν συχνά να περνάς από καθαρό σε δεύτερο κανάλι και μετά πάλι σε καθαρό ασταματητί); Ειδικά αν υπάρχει delay που θα γίνει το γνωστό ΠΟΠ ΠΟΠ ΠΟΠ; Θα μου πειτε να παίζω με πετάλια αλλά είναι τόσο ωραία αυτά τα OD και ΟD+ που θελω να απαλλαγώ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουστει pop οποτε θα πρεπει να συμβιβαστεις μιουταροντας για 1/6 του δευτερολεπτου :lol: την κιθαρα σου... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αλλαζοντας (οπως κανω συνηθως) την V1 προενισχυτικη λυχνια απο 12AX7 σε 12AU7 (λυχνια που εχει 70% λιγοτερο gain) τα καθαρα εγιναν ακομα πιο κρυσταλλινα και "γεματα" και τα βρωμικα ακομα πιο ζεστα,το δε headroom εκτοξευτηκε.....

 

Ναι, εντάξει λίγο παλιό το θέμα αλλά...

Αν και έχω τον ίδιο ενισχυτή εδώ και ααρκεετό καιρό, δεν την έχω ψάξει την αλλαγή αυτή..

Θα ήθελα και εγώ πιο ΖΕΣΤΑ βρώμικα..

Για να αλλάξω την λυχνία πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω από βγάλε-βάλε??

Μετράει πολύ η αλλαγή αυτή?

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου