Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ Superfunk μ'εχετε λιγακι μπερδεψει.Εδω που μιλαμε για "Μικρο ενισχυτη για γκαζια"

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151034.0

 

...ο frunobulax και ο kultura λενε οτι ειναι ο καλυτερος στα λεφτα του.

...και σου τονιζω οτι ο gouzos ρωτησε για hard/metal.Γιατι λοιπον λες οτι "αν ειναι τωρα να παιξεις....Judas Priest ετσι κι αλλοιως εχεις διαλεξει λαθος ενισχυτη"?

Εγω θα προτεινα αν ειναι ευκολο για καποιον που εχει τον studiotone ν'ανεβαζε καποιο κλιπακι ωστε να μπορεσουμε οι ενδιαφερομενοι να κρινουμε τις επιδοσεις του "μικρου θαυματος" και στη βρωμια , μιας και στα καθαρα ο ενισχυτης μαμει!

 

Με ένα πεταλάκι καλό, νομίζω η βρώμα θα είναι σούπερ...Σιγά μη βγάλεις γκάζια hard/metal από τόσο μικρό ενισχυτή και σε λογικές εντάσεις...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ωραιος ενισχυτης αλλα πρεπει να αλλαζεις κιθαρα καθε φορα που αλλαζεις καναλι και δε λεει...

 

Ο δικος μου τουλαχιστον ακουγεται τελεια με την ΙΔΙΑ κιθαρα ΚΑΙ στα δυο καναλια.....

 

ενώ στα drive κανάλια με humbuckers

 

εξαρταται απο το τι drive θες ,για το drive που θελω εγω μονο ενας μονος κανει δουλεια,αν ειναι τωρα να παιξεις....Judas Priest ετσι κι αλλοιως εχεις διαλεξει λαθος ενισχυτη..... :) :)

 

Οκ ψοολ κατάλαβες τι θέλω να πω..Για αυτό αναφέρω ότι σχετικά είναι :D :D

 

Duckino αυτός είναι πράγματι ένας μικρός ενισχυτής με γκάζι και άν πρόσεξες στο βίντεο δοκιμάζει και μια βαρύτονη με πολύ καλά αποτελέσματα για μικρό ενισχυτή.Τώρα αν θες σφιχτά γκάζια "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" είσαι όντως σε λάθος ενισχυτή κατα τη γνώμη μου! ;) :)

 

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι τωρα να παιξεις....Judas Priest ετσι κι αλλοιως εχεις διαλεξει λαθος ενισχυτη..... :) :)

 

Πιστεύω ότι μπορείς να καλύψεις πολλούς ήχους high gain με αυτόν. Ωμό NWOBHM όμως ίσως να απαιτήσει ήχο χωρίς την γλυκιά "καρδιά" των ΕL84 τελικών λαμπών (την οποία την ακούω σε κάθε ήχο του). Πάρε δείγμα του τι κάνει σε high gain:

http://www.koch-amps.com/    --> Downloads  --> Soundfiles  --> Studiotone Channel 3 (τέσσερα αρχεία)

 

Και δεν νομίζω ότι χρειάζεται καν πετάλι, μόνο καλούς μαγνήτες (κι όχι απαραίτητα humbuckers, αν και πρέπει όντως να έχεις αυτί εξπέρ για να βγάλεις καλό high gain ήχο από μονοπήνιους όπως μερικοί σουπερστάρ κιθαρίστες που γνωρίζουμε όλοι - ελπίζω). Και ναι, μιας και συζητήθηκε: μπορεί να βγει ωραίο καθαρό από high output humbuckers, αρκεί να μην είναι κεραμικοί αλλά έστω με Alnico V. Kλασσικό παράδειγμα ο Bare Knuckle Nailbomb (http://www.bareknucklepickups.co.uk/ZH-nailbomb.html) o oποίος είναι θεριό ανήμερο αλλά με πολύ ωραία καθαρά.

 

Aν θες πολλά μπάσα για high gain, πάρε μια καμπίνα 2x12 ή έστω 4x12 closed back με δυνατά μεγάφωνα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Superfunk μ'εχετε λιγακι μπερδεψει.Εδω που μιλαμε για "Μικρο ενισχυτη για γκαζια"

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151034.0

 

...ο frunobulax και ο kultura λενε οτι ειναι ο καλυτερος στα λεφτα του.

...και σου τονιζω οτι ο gouzos ρωτησε για hard/metal.Γιατι λοιπον λες οτι "αν ειναι τωρα να παιξεις....Judas Priest ετσι κι αλλοιως εχεις διαλεξει λαθος ενισχυτη"?

Εγω θα προτεινα αν ειναι ευκολο για καποιον που εχει τον studiotone ν'ανεβαζε καποιο κλιπακι ωστε να μπορεσουμε οι ενδιαφερομενοι να κρινουμε τις επιδοσεις του "μικρου θαυματος" και στη βρωμια , μιας και στα καθαρα ο ενισχυτης μαμει!

 

Με ένα πεταλάκι καλό, νομίζω η βρώμα θα είναι σούπερ...Σιγά μη βγάλεις γκάζια hard/metal από τόσο μικρό ενισχυτή και σε λογικές εντάσεις...

 

Επιμένω πως μπορείς να παίξεις και μέταλ και πως ο ενισχυτής ΔΕΝ παίζει μόνο σε λογικές εντάσεις.... Παίζω live σε μεγάλο stage και δεν μπορώ να ανοίξω πάνω απο το 2,5 γιατί σκοτώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ασχετο.......ο Nicola Fassi εχει μικροτερη αδερφη?

 

http://www.youtube.com/watch?v=NEkSs879dqM

 

Μεγαλο......ταλεντο κι αυτη.....ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ!!!

 

Ω ρε φίλε, καλή... Fassi!!!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς να παίξεις metal ή τέλος πάντων κάτι με πολλά γκάζια με έναν Koch Studiotone...

Δεν καταλαβαίνω γιατί όχι. Απλώς για κάποιον που δεν χρειάζεται κρυστάλλινα καθαρά ή γλυκά βρόμικα, είναι κάτι που είναι "μερικώς" άχρηστο, και επομένως δοσμένα λεφτά χωρίς λόγο...(λόγω του ότι είναι "λαμπατέρ"...)

 

 

Όσο για την καλή... Fassi, θα συμφωνήσω...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες ώρες άλλαξα την v1 (12AX7LM) με μία 12ΑΤ7.

Το αποτέλεσμα ήταν:

1)Πιο γλυκά καθαρά

2)Λιγότερο gain στα δύο βρώμικα κανάλια

3)ΑΛΛΑ...όταν ανοίξω λίγο ένταση (στο βρώμικο κυρίως κανάλι αλλά και στο καθαρό)

  σφυρίζει, είτε είναι συνδεδεμένη η κιθάρα είτε όχι...  :o

 

Προφανώς είναι η λάμπα... :-\

Έχετε καμιά ιδέα? ε?

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες ώρες άλλαξα την v1 (12AX7LM) με μία 12ΑΤ7.

Το αποτέλεσμα ήταν:

1)Πιο γλυκά καθαρά

2)Λιγότερο gain στα δύο βρώμικα κανάλια

3)ΑΛΛΑ...όταν ανοίξω λίγο ένταση (στο βρώμικο κυρίως κανάλι αλλά και στο καθαρό)

  σφυρίζει, είτε είναι συνδεδεμένη η κιθάρα είτε όχι...  :o

 

Προφανώς είναι η λάμπα... :-\

Έχετε καμιά ιδέα? ε?

 

To μόνο πράμα που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως είναι προβληματική ή 12ΑΤ7.Ξαναβάλε την παλιά το κάνει;;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο πράμα που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως είναι προβληματική ή 12ΑΤ7.Ξαναβάλε την παλιά το κάνει;;;

 

Όχι δεν το κάνει η λυχνία 12AX7 σε αντίθεση με την 12ΑΤ7 λυχνία όσο για την λυχνία 12ΑU7 δεν ξέρω τι γίνεται με δαύτη την λυχνία. 8)

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Αν δεν κατάλαβες, κάνε πως κατάλαβες, για να μη σε καταλάβουν, ότι δεν κατάλαβες, κατάλαβες;

 

 

Εννοεί ότι όχι , δεν το κάνει η παλιά λυχνία(αν κατάλαβα κι εγώ πολύ καλά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου