Προς το περιεχόμενο

Guitar hero


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν μίλησα για το ποιός είναι καλύτερος. Ούτε ο ΒΒKing κατεβάζει 31223425345354 κλίμακες άνα δεπτερόλεπτο. 3 νότες :lol: παίζει αλλά ΠΩΣ τις παίζει. Με τι feeling. Όταν ο Edge προσφέρει στη Μουσική, όσα προσέφερε ο Gilmour τότε το συζητάμε. Τώρα, για ΜΕΝΑ πάντα, είναι ένας απλός rock - pop κιθαρίστας. Αν και παλιός metalος Gilmour, Fripp και αρκετοί άλλοι θα έιναι πάντα ένα βήμα μπροστά. Γιατί προσέφεραν στην κιθάρα τόσα όσα δεν έχω δει ακόμα από τον The Edge. Ας μας δίξει τέτοια δίγματα ιδιοφυίας στη κιθάρα και μετά το συζητάμε. Το ξαναλέω πάντα εκφέρω προσωπική άποψη και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να ακούσει κάτι που δεν του αρέσει ή σώνει και καλά να υιοθετήσει τις απόψεις μου.

Δεν μου απάντησες όμως πως έφτασες στο παραπάνω σου συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 412
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταρχήν στο "συμπέρασμα" δεν εφτασα εγω αλλα ο fleamail.. :wink:

 

η προσφορά του Edge στη μουσική γιατί δεν είναι τόση όσο του Gilmour?(τον οποίο προσωπικά λατρεύω για τον τέλειο ήχο του)

 

αν θες σώνει & καλά να "μετρήσεις" την προσφορά αυτά με αριθμούς (κατι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ κατα τη γνώμη μου) μάλλον θα "απογοητευτείς" γιατί πολύ περισσότερα σύγχρονα γκρούπ έχουν επιρεαστεί απο τους U2 και τον Edge παρα απο τους Pink Floyd...(πραγμα που δεν σημαίνει έτσι κι αλλοιώς τίποτα και δεν μειώνει τον Gilmour.)

 

Θέλεις δε θέλεις ο Edge EINAI κιθαριστική ιδιοφυια & INOVATOR.

 

και για να ξεκαθαρίσω & τη θέση μου εγω προσωπικά ΠΡΟΤΙΜΩ & τους PINK FLOYD απο τους U2 (μια & ο BOΝO δεν "τρωγεται" με τίποτα :D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Actually, ο πρώτος που αναφέρθηκε στον Edge σαν μεγάλο κιθαρίστα ήμουν εγώ... στα πλαίσια του thread πάντα :). Κάπου βέβαια, καταλαβαίνω και τον Alsofocus, και εμένα (που δεν είμαι κιθαρίστας) μου πήρε πολλά χρόνια να καταλάβω ότι ο Edge είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος για τον "ήχο" των U2 και μακράν ο καλύτερος μουσικός ανάμεσά τους. Αυτά που παίζει ο Edge πίσω από το προσκήνιο του Bono είναι... κεντήματα: τα πιο πολλά θα μπορούσαν να ευσταθούν σαν αυτονομημένα ινστρουμένταλ κομμάτια, ενώ οι αρμονικές του επιλογές είναι οτιδήποτε εκτός από κλισαρισμένες ή προβλέψιμες. Όταν ο πολύς Bono "υποχωρεί", αυτό που μένει είναι πολύ ενδιαφέρον και σχεδόν μη-χαρακτηρίσιμο υλικό.

 

Βέβαια, ο άνθρωπος είναι εκ' φύσεως σεμνός, δεν προσπαθεί να δρέψει δάφνες έξω από γκρουπ, έτσι αρκετοί τον έχουν περάσει κάπως στο ντούκου. Προτείνω εκ' νέου εκτίμησή του μέσα από νέες ακροάσεις του υλικού του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω ότι δεν ήσουν εσύ αλλά ο fleamail :wink: . Δεν το έθεσα σωστά :lol: Όταν λέω προσφορά εννοώ πόσο μπροστά έχουν πάει την κιθάρα σαν φιλοσοφία και όχι σαν τεχνική, ούτε πόσα συγκροτήματα έχουν επηρεαστεί από τους U2. Για μένα ποιό ευκολο είναι να μιμηθείς τον Edge παρά τον Gilmour. Τώρα για το "Θέλεις δε θέλεις ο Edge EINAI κιθαριστική ιδιοφυια & INOVATOR" επέτρεψέ μου να διαφωνήσω :D

 

Και επιδη την κάνω από την δουλειά και στο σπίτι δεν έχω NET: Να ευχηθώ σε όλο το noiz υγεία, χαρά και δύναμη για να ασχολούμαστε όλοι με την μεγάλη μας αγάπη την Μουσική :lol:

 

Γιάννης.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλος κιθαρίστας δεν είναι αυτός που παίζει 2000 νότες το λεπτό' date='ΜΕΓΑΛΟΣ κιθαρίστας ειναι αυτός που ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ μια ολόκληρη εποχή με τις ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΕΣ του ιδέες (τις οποίες αργα ή γρήγορα ΟΛΟΙ μιμούνται...) .

και ο EDGE σίγουρα ανηκει στην παραπάνω κατηγορία..[/quote']

 

Συμφωνώ απόλυτα και εγώ με αυτό. Προσωπικά οι δικοί μου "Guitar Heroes" ποτέ δεν ήταν οι "Κεντέρηδες" της κιθάρας...Ποτέ δε μου άρεσαν τα ...100άρια.

Θα ήθελα όμως να παραθέσω 2 παραδείγματα Ελλήνων κιθαριστών-ινδαλμάτων μου οι οποίοι ναι μεν παίζουν τελείως διαφορετικά πραγματα μεταξύ τους, παρόλα αυτα πιστεύω ότι είναι ΙΔΙΟΦΥΪΕΣ και ότι με το παίξιμό τους έσπρωξαν την ελληνική μουσική πολλά βήματα μπροστά:

1) Γιάννης Σπάθας (Socrates)==> ΘΕΟΣ...

2) Μπάμπης Παπαδόπουλος (ΤΡΥΠΕΣ, Θ. Παπακωνσταντίνου)==>ακούστε τι κάνει ο άνθρωπος με την κιθάρα του... (Καμία σχέση με ταχύτατα σόλο και licks...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θυμήθηκα τι είχα πάθει πριν περίπου 20 χρόνια. Είχε βγεί τότε ένα διπλό άλμπουμ-συλλογή που λεγόταν The Guitar Album. Ως νεοφώτιστος της ρόκ, πήγα και το πήρα και στήθηκα μπροστά στα ηχεία, έτοιμος να ακούσα τα απόλυτα σολαρίσματα. Μετά από κανά μισάωρο, το φύσαγα και δεν κρύωνε.. σολαρίσματα υπήρχαν αλλά πολύ λιγότερα από αυτά που περίμενα... το άλμπουμ περιείχε κυρίως τραγούδια και ένα-δυο instrumental, όπου η κιθάρα είχε ρόλο, αλλά όχι πάντα πρωταγωνιστικό ή διεκδικητικό... Τότε για πρώτη φορά άρχισα να καταλαβαίνω ότι η ουσία σε ένα guitar album δεν είναι τα βσιουνγκ-βσιουνγκ του κιθαρίστα, αλλά η τυχόν ικανότητά του να θέσει την τεχνική του στην υπηρεσία της τέχνης του.

 

Υ.Γ. - Ιδού και ένα link ( http://www.user.w-i-s.net/rocco/guitaralbum.htm ) για όσους θέλουν να δουν τι άκουγα στα 19 μου, ή θέλουν να αναζητήσουν παρόμοιες εμπειρίες. Το ίδιο το δισκάκι είναι ασφαλώς προ-πολλού κατηργημένο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι μπλέκουμε τις έννοιες "είναι καλό" και "μου αρέσει".

 

Αυτά τα δυο δεν εξυπακούεται ότι πάντα πρέπει να συμβαδίζουν.

Το αν είναι κάτι καλό έχει να κάνει με συγκεκριμένα στάνταρντς που βάζει ο καθένας μας, και από τα οποία τυχαίνει κάποια να είναι κοινά αποδεκτά.

Π.χ. Τεχνική, ταχύτητα, θεωρητική κατάρτιση, αλλά και feeling, δέσιμο, αντίληψη, καινοτομία, και ένα σωρό άλλα. Από αυτό τα χαρακτηριστικά λοιπόν, ο καθένας φτιάχνει το ιδανικό μείγμα και κρίνει αυτό που ακούει ανάλογα.

Δε σημαίνει λοιπόν ότι ένας κιθαρίστας που σκίζει στην τεχνική και την ταχύτητα, αλλά υστερεί στο feeling, δεν είναι καλός. Απλά τυχαίνει να μην είναι του γούστου μας. ¶λλο λοιπόν το τι ζητάμε να ακούσουμε για να μας ευχαριστήσει, και άλλο αν κάποιος κιθαρίστας, καλλιτέχνης γενικότερα, είναι καλός ή κακός.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω: Tom Morello.Επίσης "innovator" αλλά και με μουσική παιδεία.

 

Kρίμα που ονόματα σαν του Jeff Beck δεν ακούγονται τόσο πολύ συγκριτικά με αυτα του Clapton,Gilmour.Ο άνθρωπος είναι αυτό που είπε ο superfunk,πρώτα μουσικός και μετά κιθαρίστας....Ακούστε κάτι από τα καινούρια albums του (You had it coming, Jeff) και θα καταλάβετε.

 

Καλή χρονιά σε όλους.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Jeff Beck δεν είναι κιθαρίστας είναι EΞΩΓΗΙΝΟΣ!! :D

ο ανθρωπος έχει σαφέστατα αγγιχθεί απο τον θεό....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jeff beck συμφωνω και εγω ειναι ολα τα λεφτα...για ακουστε λιγο οποιος δεν εχει ακουσει scott henderson στα 2τελευταια album με tribal tech στα 2 με vital tech tones αλλα και στα 3blues προσωπικα albums που εχει βγαλει και θα καταλαβετε τι σημαινει απιστευτη φρασεολογια και feeling και...ολα στο παιξιμο,που για μενα το πως θα εκφραστεις με την κιθαρα ειναι οτι πιο σημαντικο... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου