Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aισθάνομαι μουσικός και όχι τεχνικός γιατί ότι και να ρίξω επάνω παίζει με την πρώτη.

 

Παρεπιμπτόντως, επειδή έχω δουλέψει σε εταιρεία που έκανε πωλήσεις και support σε mac, τα περισσότερα από τα "μεγάλα" studios δουλεύουν με mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δυστηχως πάντα ήμουν μεγάλος εχθρός των windows

 

Ε τότε μάλλον ξέρεις τι θα πάρεις ό,τι και να γραφτεί εδώ πέρα....

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε θέμα δυνατοτήτων δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές με τα pc πάντως να έχουν προβάδισμα. αλλά όπως είπες δε έχεις υπερβολικές απαιτήσεις.

 

"...virus, spyware, worms, bugs, "dll hell", drivers, disk fragmatation..." με καλή χρήση και προνοητικότητα δε πρόκειται να τα έχεις ούτε στο pc. στο mac όμως δε θα τα έχεις με οποιαδήποτε χρήση.

 

αν θα έπαιρνα mac, θα τον έπαιρνα για το πιο dedicated μουσικό περιβάλλον που μπορείς να διαμορφώσεις, για να αποφύγω τις σειρήνες των videogame και λοιπών multimedia στα οποία είμαι επιρρεπής αλλά και τον sleek σχεδιασμό. αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα, είναι μια εξαιρετική λύση. εγώ θα προτιμούσα macbook αλλά όπως και να χει...

 

go for it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, από τον τίτλο του thread και από το γεγονός ότι το έχει ανοίξει ο Kilon (ο οποίος φανερά έχει ήδη αποφασίσει) ήμουν προετοιμασμένος για τις απίστευτες ανακρίβειες που θα διαβάσουμε.

 

Αλλά νομίζω ότι ήδη το έχετε παρακάνει. Μαζευτείτε γιατί θα βγάλω το φτυάρι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Tα προγράμματα της Αpple κρύβουν πράγματα εάν ξέρεις να ψάξεις...Π.Χ. το iPhoto δημιουργεί moview Quick Time κατάλληλες να παίξουν σε διαφημιστικά στην τηλεόραση (και το χαρίζουν μαζί με το λειτουργικό). Εξίσου το garageband κάνει 30" ραδιοφωνικά σποτάκια ( και αυτό το χαρίζουν)....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, από τον τίτλο του thread και από το γεγονός ότι το έχει ανοίξει ο Kilon (ο οποίος φανερά έχει ήδη αποφασίσει) ήμουν προετοιμασμένος για τις απίστευτες ανακρίβειες που θα διαβάσουμε.

 

Ποιές ανακρίβειες δηλαδή?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα mac θα ξεχάσεις τι σημαίνει crash' date=' format, update,virus, warms και διάφορα άλλα παλαβά.[/quote']

 

Να ποιες ανακρίβειες.

Κατά τη γνώμη του Αποστόλη, τα Mac δεν κρασάρουν ποτέ (μάλλον δεν είχε ποτέ του Mac ο άνθρωπος), οι δίσκοι τους δεν θέλουν format (λειτουργούν μόνοι τους από τον αιθέρα του δωματίου), τα προγράμματα και το λειτουργικό δεν χρειάζονται update (μένουν για πάντα με τα προβλήματα της πρώτης μέρας φαίνεται - το ξέρει άραγε αυτό η Steinberg;), virus (όντως δεν υπάρχουν), και γλυτώνεις και από τα warms (= ζεστά), μάλλον εννοεί τα worms (= σκουλήκια) τα οποία άλλωστε είναι γνωστό ότι ταλαιπωρούν τους PCάδες καθημερινά (εγώ τα μαζεύω για ψάρεμα).

 

Να συνεχίσω; Ή απλά να αλλάξω το θέμα σε "Οι Macάδες σολάρουν... χειροκροτείστε!" ;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που το SONAR δεν τρεχει σε Mac ή μονη μου σχεση με τα Mac θα ειναι τα....MC DONALD'S (παω τα ανηψακια μου καθε Κυριακη... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' την άλλη βέβαια, ο Kilon το είπε μόνος του ότι δεν έχει πολλές απαιτήσεις. Συμφωνώ λοιπόν ότι για κάποιον που δεν έχει πολλές απαιτήσεις τα Mac είναι τέλεια. Mac να πάρεις Kilon, να γλυτώσεις και το dll hell...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Οι Macάδες σολάρουν... χειροκροτείστε!"

μην είσαι επιθετικός και προκατειλημένος. Προφανώς και τα Macs κρασάρουν αλλά πρέπει να τα λειώσεις (μεταξύ μας τα περισότερα κρασαρίσματα τα δημιουργούν οι γραμματοσειρές από σύστημα 9 σε 10 και μετά σε Χου), format συνήθως δεν χρειάζεται απλά μόνα τους το βράδυ κάνουν defragm...και επαναλαμβάνω τι θέλουμε να είμαστε μουσικοί ή "τεχνικοί" (ήχου, υπολογιστών, δικτύων)....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου