Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SF σε είχα για προχωρημένο, μήπως πρέπει να σε μυήσω στο Garageband? Πλάκα πλάκα έχει μια dobro midi κιθάρα (jampack3 νομίζω) τύφλα να έχουν οι πραγματικές)...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mac παρε' date='mac.....

:D[/quote']

 

Απο ότι μου λέει η Λουίζα μαζί θα πάμε να τους πάρουμε , ένα για σένα και ένα για μένα. Aλήθεια ποιόν θές εσύ? Tον iMAC?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην είσαι επιθετικός και προκατειλημένος. Προφανώς και τα Macs κρασάρουν αλλά πρέπει να τα λειώσεις (μεταξύ μας τα περισότερα κρασαρίσματα τα δημιουργούν οι γραμματοσειρές από σύστημα 9 σε 10 και μετά σε Χου)' date=' format συνήθως δεν χρειάζεται απλά μόνα τους το βράδυ κάνουν defragm...και επαναλαμβάνω τι θέλουμε να είμαστε μουσικοί ή "τεχνικοί" (ήχου, υπολογιστών, δικτύων)....[/quote']

 

Κοίτα, επειδή έχω κουραστεί με αυτό το αηδιαστικό επιχείρημα (μην το παίρνεις προσωπικά το "αηδιαστικό" διότι δεν το εφήυρες εσύ) για πρώτη φορά στη ζωή μου θα απαντήσω σε αυτή την ερώτηση:

 

ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΧΝΙΚΟΙ !!! (το κατάλαβες ή να το ξαναπώ;)

 

Αυτοί που θέλουν να είναι μουσικοί και ΜΟΝΟ μουσικοί δεν μπλέκουν ΠΟΤΕ με τέτοια πράγματα: παίρνουν την κιθαρούλα τους ή το αρμονιάκι τους και πάνε στη σκηνή ή στη πρόβα και παίζουν, εμπιστευόμενοι τον ήχο τους και άλλα τεχνικά θέματα σε άλλους, περισσότερο αρμόδιους. Εχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους (και εσύ φαντάζομαι) αλλά ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ διότι ο μουσικός ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ τον ηλεκτρονικό υπολογιστή. Ο συνθέτης (ίσως) τον χρειάζεται (αν και παίζεται αυτό), αλλά κυρίως τον χρειάζεται ο τεχνικός ήχου, ο παραγωγός, ο ερασιτέχνης μαστεράς μέσα μας κλπ. Οπότε το ξαναλέω:

 

ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΧΝΙΚΟΙ !!!! (μόνο αυτό δικαιολογεί το ότι ασχολούμαστε με αυτά τα πράγματα).

 

Όποιος νομίζει ότι θα ασχολείται με τους υπολογιστές χωρίς να είναι (αρκετά) τεχνικός ΕΙΝΑΙ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ ΤΩΝ ΑΣΧΕΤΩΝ και δεν δικαιούται να συμμετέχει σε τέτοια συζήτηση. Με τον υπολογιστή δεν μπορείς να έχεις τη σχέση που είχαν οι πατεράδες μας με το... ψυγείο (το οποίο γενικώς δούλευε και άστο στην ησυχία του). Καταλάβετέ το επί τέλους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ποιες ανακρίβειες.

Κατά τη γνώμη του Αποστόλη' date=' τα Mac δεν κρασάρουν ποτέ (μάλλον δεν είχε ποτέ του Mac ο άνθρωπος)[/quote']

Οχι, δεν είχα ποτέ μου mac, απλώς τα δούλεψα για δύο χρόνια παρά κάτι.

Σπάνια κι οταν λέω σπάνια εννοώ 2 φορές μέσα σε αυτή τη χρονική περίοδο παρουσιάστηκε πρόβλημα crashaρίματος, κι αυτό γιατί ο χρήστης το είχε κάνει μπ*(&^*&λο.

οι δίσκοι τους δεν θέλουν format (λειτουργούν μόνοι τους από τον αιθέρα του δωματίου)

σου λέει τίποτα το γεγονός οτι σε ένα mac που είναι χάλια' date=' αρκεί να αντιγράψεις το system folder σε άλλο σημείο - σβήνεις το παληό - επαναφέρεις το νέο φάκελο στη σωστή θέση και το mac παίζει [u']ΑΨΟΓΑ[/u]; Η διαδκασία ισχύει για όλα τα mac εκτός των νέων επειδή ακριβώς στηρίζωνται σε unix.

τα προγράμματα και το λειτουργικό δεν χρειάζονται update (μένουν για πάντα με τα προβλήματα της πρώτης μέρας φαίνεται - το ξέρει άραγε αυτό η Steinberg;)

Τα προγράμματα φυσικά θέλουν updates' date=' μην τρελλαθούμε κι όλας. Το λειτουργικό όχι. Πόσες φορές έχει βγάλει security update κ.λ.π. η Apple.

 

και γλυτώνεις και από τα warms (= ζεστά), μάλλον εννοεί τα worms (= σκουλήκια) τα οποία άλλωστε είναι γνωστό ότι ταλαιπωρούν τους PCάδες καθημερινά (εγώ τα μαζεύω για ψάρεμα).

Συγνώμη δάσκαλε για το ορθογραφικό, αλλά γυάλιζε ο πίνακας και δεν έβλεπα καλά όταν αντέγραφα. Μη τρελαίνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεωρώ τον εαυτό μου power user υπολογιστών (ας πούμε .... γράφω κώδικα αν χρειαστεί....και χρειάζεται πολύ συχνά να χρησιμοποιήσω αριθμητικές μεθόδους στη δουλειά).

 

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι διασκεδάζω ιδιαίτερα τη χρήση του υπολογιστή. Εξηγούμαι: Όταν γράφω ένα κείμενο θέλω να σκέφτομαι τι θα γράψω και όχι ποιό κουμπί θα πατήσω. Όταν κάνω μια γραφική παράσταση θέλω να παραστήσω γραφικά ένα μέγεθος ως προς ένα άλλο και να αποκομίσω (και να μοιραστώ) την όποια πληροφορία. ΟΧΙ να τσακωθώ με ένα συνδετήρα που χοροπηδάει στη γωνία.

Το παράδειγμα με το συνδετήρα ίσως είναι λίγο ατυχές αλλά στα windows αισθάνομαι (γενικώς) ότι αυτό το περιβάλλον έχει φτιαχτεί για κάτι διαφορετικό από αυτό που προσπαθώ να κάνω. Για κάποιον άλλον.

 

Όχι ότι δεν χρησιμοποιώ τα windows ..... απλά στο MAC OS αισθάνομαι ότι ασχολούμαι περισσότερο χρόνο ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ και ξοδεύω λιγότερο χρόνο να ασχολούμαι με το ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. Και δεν είναι τόσο θέμα εμπειρίας όσο θέμα αισθητικής (π.χ. πολλές φορές στα windows εκνευρίζομαι μόνο και μόνο με "το γελοίον" των επιλογών σε ένα menu).

 

Σε σχέση με τη μουσική..... Κάπως σαν τον marathon είμαι κι εγώ.

Με το MAC συνειδητοποίησα ότι το να κάτσω να γράψω ένα κομματάκι δεν ανήκει πλέον στη σφαίρα της φαντασίας (λόγω πολυπλοκότητας - απαιτήσεων).

 

Ασφαλώς δεν δουλεύεις τέλεια χωρίς να επενδύσεις σε σοβαρές κάρτες και να παλέψεις με τους drivers κλπ αλλά με μία free εφαρμογή (garageband) και την onboard κάρτα..... προσωπικά είμαι OK διά παντός (έτσι νομίζω τουλάχιστον).

Latency, δεν ξέρω τι είναι. Από το τετρακάναλο πήγα στο MAC.

Κάποιο διάστημα είχα προσπαθήσει να παίξω με το προηγούμενο computeraki μου με ένα απλό πρόγραμμα πολυκάναλης ηχογράφησης (νομίζω cooledit ???) και ..... εντάξει.... γύρισα στο 4κάναλο. Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι δεν το έψαξα και ιδιαίτερα......

 

Αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί σοβαρά, τα PC είναι πολύ δυνατά μηχανήματα και πολύ τίμια (cost effective). Αν κάποιος έχει πολλά λεφτά να ξοδεψει (και δεν τον πολυ-νοιάζει), μπορεί να πάει σε high-end MAC και είναι as good as it gets.

 

Αν κάποιος θέλει να κάνει ερασιτεχνική δουλειά και γενικώς είναι εξοικειωμένος με το MAC OS, τότε μπορεί να πάρει μικρό MAC και να πιάσει την κιθάρα και να ξεχάσει κάρτες, drivers, latency, κλπ κλπ.

 

Ψηφίζω λοιπόν λευκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4677 μέλη του Noiz είσαι σίγουρος ότι ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΧΝΙΚΟΙ? Ίσως ναι και θα με ενδιέφερε η ποσόστοση. Δεν κάνεις μια ψηφοφορία? Δεν προσπαθώ να σου γίνω δυσάρεστος ή να κάνω τον έξυπνο αλλά θεωρώ ότι η σύγχρονη μουσική είναι πια σαν το ποδόσφαιρο 5Χ5!!!! σου λείπουν άλλοι 4 για να παίξεις...γι αυτό θέλεις υπολογιστή...εάν μπορείς να το κάνεις εύκολα και με λιγότερα προβλήματα γιατί όχι?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ψηφίζω λοιπόν λευκό.

 

Δηλαδή... Mac.... :D :D :D :D :D :D :D

 

 

Επισήμως Λευκόν... :lol: :lol: :lol:

 

Κατ΄ιδίαν MAC.

Όμως πρέπει να ανγνωρίσω ότι η επιλογή μου υπέρ των MAC, κινείται στη σφαίρα της "κολοκυθόπιτας" (aka προσωπικού γούστου). :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4677 μέλη του Noiz είσαι σίγουρος ότι ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΧΝΙΚΟΙ?

 

Εγώ δε μίλησα για το σύνολο των μελών του noiz, αλλά για εσένα και για εμένα. Δεν γνωρίζω πόσοι από όσους παρακολουθούν το noiz χρησιμοποιούν υπολογιστή για τις μουσικές τους δραστηριότητες, αλλά γνωρίζω ότι εγώ και εσύ το κάνουμε (έτσι λες) οπότε σε διαβεβαιώνω (αν και ίσως δεν το σκέφτηκες ποτέ έτσι) ότι ασφαλώς θέλεις να είσαι τεχνικός.

 

Τι σχέση έχουν τα κομπιούτερ με τη μουσική; Καμία!! Είδες εσύ να έχει κανένα κομπιούτερ δίπλα του ο Keith Jarrett ή ο Keith Richards; Το ότι παίζεις με τη συντροφια του κομπιούτερ, ελλείψει άλλων συνεργατών (όπως και εγώ άλλωστε) οφείλεται στον τεχνικό που έχεις μέσα σου (ελπίζω ότι δεν θεωρείς ότι ο κομπιούτερ είναι υποκατάστατο ενός κανονικού ανθρώπου/μουσικού), μην αυταπατάσαι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Όποιος νομίζει ότι θα ασχολείται με τους υπολογιστές χωρίς να είναι (αρκετά) τεχνικός ΕΙΝΑΙ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ ΤΩΝ ΑΣΧΕΤΩΝ και δεν δικαιούται να συμμετέχει σε τέτοια συζήτηση."

Φίλε μου Eyprotocol όπως είπα δουλεύω Mac από το 86 ήμουν Beta Tester του Photoshop 0 για την Ελλάδα (όταν την αντιπροσωπεία της adobe είχε η LCube...) έχω φέρει τον πρώτο ψηφιακό proofer στην Ελλάδα το 89 (22.000.000 δρχ...) και ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ ΤΩΝ ΑΣΧΕΤΩΝ γιατί κάνω άλλη δουλειά (και νομίχω ότι είμαι καλός στην δουλειά μου). Οι υπολογιστές είναι εργαλεία και θέλω να με υπηρετούν και όχι να τους υπηρετώ...Και φυσικά δικαιούμαι να συμμετέχω σε μία τέτοια συζήτηση μόνο και μόνο οι 'ωρες πτήσης μου με MAc το επιβάλλουν.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου