Προς το περιεχόμενο

4 Μήνες Yamaha Motif


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασαν 4 μήνες με μοτίφ και έφτιαξα μόνο 3 κομμάτια κυρίως γιατι μου πήρε πολυ καιρό να το μάθω. Πάνω απο μήνα. ΉΡθα λοιπόν να μοιράστώ και εγώ την εμπειρία μου με το YAMAHA MOTIF ES 6 .  

 

Στην αρχή τα βρήκα μπαστούνια μιας και το Μοτιφ σκέφτεται αρκετά διαφορετικά απο οτιδήποτε έχω συναντήσει ως τώρα . Παρόλα αυτά όσο και αν περίεργο να ακόυγεται είναι πολύ δυσκολο μέχρι να μάθεις τα βασικά απο εκεί και πέρα πετάς. Κάτι που δεν περίμενα να συμβέι είναι να αντικατστήσει πλήρως τον υπολογιστή . Δεν χρησιμοποιώ πια το Ableton live παρα μόνο για να κάνω κάποιες μικρές διορθώσεις στην μίξη , δηλαδή ούτε για το 5%!!!!!!!!!!!

 

Το μηχάνημα με καλύπτει σε πολλά πράγματα. Αλλά θα ήθελα να επιμείνω στα μεινοκτήματα του.

 

1) Σώνει και φορτώνει πολύ αργά. Δυστηχώ το πιο σοβαρό πρόβλημα, γιατι θα ήθελα πολυ να σώνω το κάθε κανάλι σε ξεχωριστό wav και να το επεξεργάζομαι ξεχωριστά στο live, αλλά είναι τόσο αργό που πραγματικά δεν έχω την υπομονή να το κάνω. Αυτο δεν αποτελεί σοβαρο πρόβλημα , γιατί ούτε έχω το χρόνο να δουλέψω και το live ουτε και την όρεξη. Απο την άλλη είναι ένα μεινέκτημα.

 

2) Οι ακουστικοί ήχοι δεν είανι τόσο καλοί όπως και του υπολογιστή. Αυτό είναι λογικό μια και έχει ROM 175 MB απο την οποία μόνο ένα κομμάτι είναι ακουστικοί ήχοι. Στο υπολογιστή έχω βιβλιοθήκη μερικών GB για ακουστικούς. Ιδού όμως η έκπληξη !!!! Η ατέλεια αυτή δεν ακούγεται στην μίξη (με μόνη εξαίρεση το French horns ennsembe που ακόμα και σε μίξη ακούγεται αδύναμο), που αποδεικνύει ότι όταν χρησιμοποιείς πολλά όργανα είναι δύσκολο να ακουστει η προσωπική ατέλεια του καθενός όταν παίζουν ταυτοχρόνως.

 

3) Το  midi editing είναι ελεεινότατο. Τρομερά δύσχρηστο. Αλλά ευτηχώς δεν ήμουν ποτέ φαν και μου αρέσει να παίζω την μελωδία με την βοήθεια του quantinise και σπάνια θα ασχοληθώ με midi editing. Όφειλω όμως να ομολογήσω οτι η συλλογή του απο Midi editing tools είναι πολυ εντυπωσιακή όπως και η όλη αρχιτεκτονική , κάκα τα ψέμματα όμως, το midi editing θέλει μεγάλη οθόνη και mouse. Οπώς είπα όμως δεν είμαι φάν οπότε δεν με απασχολεί το πρόβλημα.

 

Κατά τα άλλα σε όλους τους άλλους τομείς μαμει και δέρνει, και ειδικά είναι αρκετά καλό στο να δημιουργεί νέους ήχους με λίγες απλές κινήσεις, τα εφέ εντυπωσιάζουν , και ιπποδυναμή του (127 πολυφωνία) πανίσχυρη.

 

Μπορώ να πώ οτι δεν μετανιώνω αυτήν την αγορά με τίποτα, και πολύ δύσκολα θα γυρίσω στον υπολογιστή , μιας και αυτό το μηχάνημα μου προσφέρει μια τεράστια ευκολία και αμεσότητα που ο υπολογιστής δεν έχει.  Παρόλα αυτά σέβομαι και εκτιμώ και τις μουσικές δυνατότητες του υπολογιστή.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

γεια χαρα φιλε...κι εγω εχω το motif es7,motif xs8..λοιπον...οι ακουστικοιηχοι ειναι απο τους καλυτερους στα synth που κυκλοφορουν και μαλιστα εκει ειναι το κομματι που ολοι το αγοραζουν..και η ρομ 175mb ειναι τεραστια σε σχεση με αλλα...και να ξερεις οτι ειναι ολα τα waveform σε τεραστια συμπιεση και ετσι δεν μπορεις να συγκρινεις με ενα sampler πχ halion με κιθαρες 500mb γιατι εκεινα ειναι ασημπιεστα απλα...και το μοτιφ μπορει να τα συναγωνηστει ανετα και με τελειο αποτελεσμα χαρη τους converters που εχει...δηλ ειναι μια αριστη καρτα ηχου...που φυσικα εξαρτατε το πως παιζεις εναν ηχο σαν πληκτρας για να ακουστει αληθοφανης.μετα για το midi eding ειναι οπως τα περισοτερα workstation synth με step περιβαλον με μορφη εντολων..αριστο και τελειο αμα το καταλαβεις πως δουλευει..και ενα πολυ καλο step κυριος για τα τυμπανα...ειναι σαν drum editor..(το xs δεν εχει καθολου step...)μετα δεν αργει στο φωρτομα ηχων αλλα λιγο στα sampler...που να δεις τα triton ποσο αργουν ...2,5 λεπτα εμενα κανει για ενα πιανο των 350mb ..ειναι μια χαρα,αφου ενα πιανο των 8mb στο τριτον κανω τσιγαρο...να εισαι περιφανος για το θηριο σου και τους καλους ακουστικους ηχους του!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω κατοχος es6.

Απολυτα ευχαριστημενος στο ολο πακετο που προσφερει.

Ακουσα κατι κοργκ σε εκθεση,και εκτος του πωλητη που εξυμνουσε,εγω σκεφτομουν "yamaha,ετη μπροστα"

Πραγματικα σε "διωχνει απο το pc" to es6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία τα κομμάτια kilon μου αρεσε το march to war kai taste of steel ιδιαίτερα :) keep up the good work :) όνειρο μου και μένα το xs i es αλλά βολέυομαι και με το juno g προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία τα κομμάτια kilon μου αρεσε το march to war kai taste of steel ιδιαίτερα :) keep up the good work :) όνειρο μου και μένα το xs i es αλλά βολέυομαι και με το juno g προς το παρόν...

 

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Τέλος Μαρτίου κλείνω 2 χρόνια MOTIF ES6.

 

Πολύ μου είχαν πεί ότι θα μου έφευγε ο ενθουσιασμός της αγοράς με του που περνούσαν μερικοί μήνες , αλλά περνάνε χρόνια και ακόμα με συγκινεί αφάνταστα το ατομικό μου "διαστημόπλοιο". Και ακόμα με ταξιδεύει σε κόσμος που δεν περίμενα οτι θα βρεθώ. 

 

Για να κάνω και μια ανασκόπηση, το αργό save με έχει οδηγήσει στο να μην χρησιμοποιώ τόσο τον sampler , παραμένει ένα μεγάλο πρόβλημα. Όσον αφορά την ποιότητα των ήχων , το μοτίφ απλά σαρώνει όχι μόνο στους ακουστικούς αλλά και στους ηλεκτρονικούς , με μόνη μεγάλη ένσταση την μεγάλη έλλειψη ηλεκτρονικών drums.

 

To midi editing παραμένει δύσχρηστο αλλά είναι τρομερά βαθή , έχει εργαλεία που δεν περίμενα ποτέ να βρώ. Έγινε πάντως κατι που δεν περίμενα ,  όχι μόνο συνήθισα το midi editing του αλλά άρχισα να διορθώνω το παίξιμο μου και γενικά να είμαι πιο προσεκτικός όταν παίζω, και αυτό με οδήγησε στο να είμαι πάρα πολύ γρήγορος. Mε το software έχει πολλού πειρασμού και σπαταλούσα πάρα πολύ χρόνο σε πράγματα που δεν είχα ανάγκη , τώρα όταν παίζω φτιάχνω μουσική real time χωρίς να χάνω ποτέ την συγκέντρωσή μου. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις οτι εχεις προβλημα....λεγεται...."θα αγορασω ολα τα μοτιφ που θα βγουνε..."(με λιγη οικονομια)

οπως ειπα παραπανω εχω MOTIF ES7 και MOTIF XS8 που εχω λιγουν μηνες...και θελω ολα οσα θα βγουνε και θελω ακομα και το MOTIF 6 το παλιοτερο(σε rack εστω) σκεψου τι ομορφα νιωθω που ανοιγω τον studio manager(και VST3 αμαλαχει editor) στο cubase...και εχω 24 καναλια motif ηχων!!!(16 es,16xs)για την συνθεση του κοματιου μου! θελω πολλα μοτιφ!!! ναι ειναι δυσκολο λιγο το edit αλλα το εμαθα σε 1 βδομαδα (μπηκα στο πνευμα τουλαχιστο)

ψαχνω παντος ενα rack ακομα και δεν βρισκω στα λεφτα που μπορω να δωσω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις οτι εχεις προβλημα....λεγεται...."θα αγορασω ολα τα μοτιφ που θα βγουνε..."(με λιγη οικονομια)

οπως ειπα παραπανω εχω MOTIF ES7 και MOTIF XS8 που εχω λιγουν μηνες...και θελω ολα οσα θα βγουνε και θελω ακομα και το MOTIF 6 το παλιοτερο(σε rack εστω) σκεψου τι ομορφα νιωθω που ανοιγω τον studio manager(και VST3 αμαλαχει editor) στο cubase...και εχω 24 καναλια motif ηχων!!!(16 es,16xs)για την συνθεση του κοματιου μου! θελω πολλα μοτιφ!!! ναι ειναι δυσκολο λιγο το edit αλλα το εμαθα σε 1 βδομαδα (μπηκα στο πνευμα τουλαχιστο)

ψαχνω παντος ενα rack ακομα και δεν βρισκω στα λεφτα που μπορω να δωσω..

 

 

Ωραίο το XS αλλά την καρδιά μου την έχει κλέψει το Kurzweil PC3X , απλά άπιαστο σύνθ. Και φυσικά δηλώνω ακόμα ερωτευμένος με το Wadorf q+ και Dave Smith's Prophet 08. Σίγουρες μελλοντικές αγορές. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια σας παιδιά,

 

Είμαι και εγώ MOTIFAKIAS μετά από πολλά synths στο ενεργητικό μου.

Είχα το ES για 2 χρόνια και εδώ και 9 μήνες το XS. Και τα 2 απίστευτα μηχανήματα.

Πήρα το XS κυρίως για το USB 2, το Ethernet και τα 355ΜΒ samples κυρίως για να έχει γρήγορο φόρτωμα.

Επίσης έχει διαφορά στο χαρακτήρα του ήχου. Οι ήχοι στο XS είναι πιο βρώμικοι πιο Rock θα έλεγα.

Στο ES έχει πιο καθαρούς ήχους και λίγο Digital ψυχρούς. Στο ES επίσης ο ήχος έχει πιο γρήγορη ανταπόρκιση δεν ξέρω αν είναι θέμα πληκτρολογίου αλλά έχω παρατηρήσει μια μικρή μικρή καθυστέριση στο XS. Η ποιότητα πλήκτρων στο ES είναι καλύτερη γιαυτό είναι και βαρύτερο.

Νομίζω ότι και τα 2 μαζί δεν είναι περιττά για ένα studio.

Το καθένα δίνει τον χαρακτήρα του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα φιλε...κι εγω εχω το motif es7,motif xs8..λοιπον...οι ακουστικοιηχοι ειναι απο τους καλυτερους στα synth που κυκλοφορουν και μαλιστα εκει ειναι το κομματι που ολοι το αγοραζουν..και η ρομ 175mb ειναι τεραστια σε σχεση με αλλα...και να ξερεις οτι ειναι ολα τα waveform σε τεραστια συμπιεση και ετσι δεν μπορεις να συγκρινεις με ενα sampler πχ halion με κιθαρες 500mb γιατι εκεινα ειναι ασημπιεστα απλα...και το μοτιφ μπορει να τα συναγωνηστει ανετα και με τελειο αποτελεσμα χαρη τους converters που εχει...δηλ ειναι μια αριστη καρτα ηχου...που φυσικα εξαρτατε το πως παιζεις εναν ηχο σαν πληκτρας για να ακουστει αληθοφανης.μετα για το midi eding ειναι οπως τα περισοτερα workstation synth με step περιβαλον με μορφη εντολων..αριστο και τελειο αμα το καταλαβεις πως δουλευει..και ενα πολυ καλο step κυριος για τα τυμπανα...ειναι σαν drum editor..(το xs δεν εχει καθολου step...)μετα δεν αργει στο φωρτομα ηχων αλλα λιγο στα sampler...που να δεις τα triton ποσο αργουν ...2,5 λεπτα εμενα κανει για ενα πιανο των 350mb ..ειναι μια χαρα,αφου ενα πιανο των 8mb στο τριτον κανω τσιγαρο...να εισαι περιφανος για το θηριο σου και τους καλους ακουστικους ηχους του!

 

Να συμπληρώσω σε αυτά που λέει ο MOTIFNICK,

 

Η συμπίεση της Yamaha, Roland είναι 1/2 του samples, για τη KORG δε ξέρουμε γιατί δε μας το λέει, καλύτερα γιατί θα κλάψουν πολλοί.

Τώρα το θέμα της ποιότητας σε σχέση με VSTi είναι στην επεξεργασία που έχουν κάνει οι εταιρείες στα samples. Στα VSTi έτσι όπως λες και εσύ, δίνουν τεράστια samples χωρίς λόγο με αποτέλεσμα πολλές φορές να δημιουργούν πρόβλημα στις μίξεις.

Μη ξεχνάμε ότι υπήρξαν synths όπως KORG M1 με 4ΜΒ ROM samples όπου γράφτηκαν ολόκληροι δίσκοι.

 

Ένα παράδειγμα είναι το Atmosphere 3.7 Gbytes για pads.

Πιο πολύ με συγκινούν του MOTIF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Kυκλοφορουν πολλοι εκπληκτικοι ηχοι για το es6,ειδικα για τα epic που θελω.

Εχει αγορασει καποιος,η ξερει που μπορω να τους κατεβασω?

Kαι σε τι μορφη ειναι?

Αποθηκευω τα παντα σε flashακι στην εξοδο usb,με τον αντιστροφο τροπο θα τα περασω στο μηχανημα?

Σορρυ,αλλα παλευω μηνες να το μαθω......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου