Προς το περιεχόμενο

Εμφάνιση αρχικής σελίδας



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δε χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ την αρχική και έχω γράψει πολλές φορές το γιατί:

 

Στην αρχική δεν είσαι σίγουρος ότι βλέπεις τα τελευταία posts που έχουν γίνει...

 

Για την ακρίβεια είναι σίγουρο ότι δε τα βλέπεις μιας και κάποιες κατηγορίες (όπως πχ το "Περι Ανέμων...") είναι κρυμμένες από τη φάτσα του ΝΟΙΖ.

 

Επίσης η αρχική σελίδα φιλοξενεί μόνο τα 10 τελευταία posts. Επομένως αν έχεις να μπεις μέρες στο forum ή αν μια μέρα έχει πολλά νέα θέματα, είναι βέβαιο ότι κάποια θα τα χάσεις.

 

Για αυτό εφαρμόζω την ΠΑΓΙΑ τακτική που ακολουθώ σε όσα fora συμμετέχω, και έχω κάνει bookmark το link που δείχνει της Δημοσιεύσεις που προέκυψαν μετά την τελευταία μου επίσκεψη.

 

Πρόκειται για αυτόν τον σύνδεσμο:

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=search&search_id=newposts

 

Δοκιμάστε το, αξίζει τον κόπο πιστεύω ;)

 

Σχετικά με το άλλο θέμα, θεωρώ ότι το vBulletin που χρησιμοποιούν άλλα αντίστοιχα Fora (tpdri, thefret κλπ) είναι πολύ καλύτερο από το PHP-Nuke του NOIZ...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Το λινκ που δίνει ο elavd είναι και αυτό στη "μόστρα" της κεντρικής σελίδας του Forum.

Συμφωνώ ότι είναι πολύ καλή επιλογή, αλλά είναι προσωπική και επικουρική στην κεντρική. Δηλαδή μέρος της.

 

Αυτό που ζητάω εγώ να μάθω δεν έχει να κάνει με το λογισμικό αλλά με την εμφάνιση της πρώτης σελίδας και τη λειτουργικότητα της στο εκάστοτε forum.

 

Δηλαδή αν η αρχική σελίδα ήταν σαν του tpdri, θα ήταν πιό εύχρηστη από τη σημερινή δική μας;

Διότι πρόκειται για ένα μακρινάρι που παραθέτει τις κατηγορίες του forum. Το λογισμικό είναι δυνατότερο όταν μπεις πλέον μέσα, αλλά τι γίνεται στην πρώτη επαφή;

 

Βέβαια να διευκρινήσω ότι μια τέτοια λύση είναι πολύ εύκολη να γίνει, ενώ παράλληλα μια προσθήκη με τα χ νεότερα ποστ μπορεί να συμπεριληφθεί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε στην πρώτη σελίδα να είναι στοιχεία όπως διάφορα νέα, events, προσφορές στο ebay και άλλα τέτοια όπως πχ του www.kvraudio.com παρά τώρα που είναι χωμένα κάπου στις 4 γωνιές!

 

Πάντως κι εγώ από τότε που μου έδειξε ο ελαβντ αυτό το κολπάκι, από το λιωκ του μπαίνω στο site.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ίδια με του Ηλία... Θέλω να τα έχω όλα μπροστά μου και να επιλέγω, και όχι να πηδάω από θεματική ενότητα σε θεματική ενότητα.

 

Και κάτι άσχετο που δε θα σταματήσω να το ζητώ: Φτιάχτε το παράθυρο του browser να έχει σαν τίτλο, επάνω αριστερά, το θέμα του τοπικ, όπως γίνεται και σε πολλά άλλα φόρουμ.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χρησιμοποιώ κι εγώ το link για τα νέα post.

(Και ευθύς τα ανοίγω όλα σε νέα tabs. )

 

Επίσης μου άρεσε το link με τις τυχαίες εικόνες από το gallery που έβγαινε κάτω αριστερά. Είχε την πλάκα του.... και αυτό και τα σχετικά σχόλια. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το φόρουμ μου αρέσει πολύ έτσι όπως είναι,

εκτός από το ότι θα ήθελα τα φρέσκα θέματα στην αρχική σελίδα

να μην είναι μόνον 15 αλλά 20 ή και περισσότερα.

 

Και αυτό, διότι τις μέρες που το Noiz έχει αυξημένη συμμετοχή,

ακόμα και τα φρέσκα θέματα εξαφανίζονται γρήγορα από την πρώτη σελίδα.

 

Έχω όμως εντοπίσει σε κάποιο άλλο φόρουμ

πως υπάρχει κατηγορία με τα θέματα που κινήθηκαν τις 2 τελευταίες ημέρες

«Όλα τα μηνύματα των τελευταίων 2 ημερών».

Αυτό μου άρεσε πολύ και πιστεύω πως αν γινόταν και εδώ

θα ήταν πολύ θετικό για το φόρουμ.

 

Αυτά.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ξεκινώ από την αρχική σελίδα για να δω τα πρόσφατα θέματα και μετά παίρνω σβάρνα τις θεματικές ενότητες που με ενδιαφέρουν από την στήλη στα αριστερά....Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ βολικό για μένα....

 

Θα συμφωνήσω με blue για τις αγγελίες....

 

 

Περιμένουμε....

 

υγ: Εκ παραδρομής ψήφισα "κεντρική του φόρουμ"....Αν γίνεται η ψήφος μου να πάει στην "αρχική σελίδα"

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

θα ήθελα τα φρέσκα θέματα στην αρχική σελίδα να μην είναι μόνον 15 αλλά 20 ή και περισσότερα.

...

 

Κι αυτό σωστό. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια σας για να καταλήξουμε καθώς ετοιμάζονται οι αλλαγές στο Noiz.

 

Όταν έρχεστε στο Noiz πηγαίνετε στην αρχική σελίδα και από εκεί ξεκινάτε την πλοήγηση σας ή πηγαίνετε κατευθείαν στο forum?

Δηλαδή μήπως προτιμάτε την κεντρική του forum; Kαι αν όχι γιατί;

Σας είναι χρήσιμο κάποιο από τα "κουτάκια" της αρχικής; Kαι αν ναι ποιό;

 

Υπάρχει κάποιο άλλο μεγάλο forum που συμμετέχετε και βρίσκετε ότι λειτουργικά σας βολεύει;

 

Η πρώτη σελίδα του forum είναι πιο λειτουργική με την έννοια ότι μπορώ να δω όλες τις δημοσιεύσεις σε όλα τα threads, ενώ η πρώτη σελίδα του Noiz δείχνει τα πρόσφατα posts και αν υπάρχει κίνηση μπορεί να χάσει κανείς θέματα.

 

Δύο μεγάλα forum που βρίσκω εξαιρετικά καλά είναι τα εξής.

 

1. http://www.fenderforum.com/forum.html πού όμως έχει δικό της software. Αυτό που μου αρέσει είναι ότι έχει μονο σελίδες με κείμενο και όχι embedded εικόνες, avatars και άλλα παρόμοια. Πολύ ξεκάθαρες σελίδες και πάρα πολύ γρήγορες. Επίσης εκτιμώ το γεγονός ότι -κατα κάποιο- τρόπο "απαιτεί" οι χρήστες να είναι επώνυμοι και να δίνουν την ηλικία τους. (τουλάχιστον έχει την δυνατότητα να καταχωρήσει κανείς τα στοιχεία του αν θέλει να είναι ειλικρινής)

 

2. http://bossgtcentral.com/forum/ που χρησιμοποιεί το software της VBullentin που δίνει εξαιρετικές δυνατότητες προσαρμογής για τον χρήστη.

 

Επειδή τον περισσότερο χρόνο μπαίνω απο την δουλιά μου εκτιμω τις δυνατότητες που αφαιρούν ότιδήποτε έχει σχέση με την "διακριτικότητα" των σελίδων. Αλλωστε αυτό που με ενδιαφέρει είναι το θέμα και όχι τα "διακοσμητικά" στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου