Προς το περιεχόμενο

Εμφάνιση αρχικής σελίδας



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν όσον αφορά τη δική μου επιλογή, μπαίνω στη πρώτη σελίδα πάντα, για να ενημερωθώ για το τι τρέχει εκείνη τη στιγμή. Έπειτα ακολουθώ την ενότητα που με ενδιαφέρει και μετά περί ανέμων και ότι άλλο στη σειρά. Αυτός είναι ο τρόπος που επισκέπτομαι το noiz.

Μια λύση επίσης καλή είναι και η παραπάνω, όπου ανοίγεις και μπαίνεις στην ενημέρωση για το ότι νεότερο κ.λ.π. (βλέπε παράδειγμα όπου είναι ίσως πιο πρακτικό). Τέλος πάντων ο καθένας μας ίσως ήθελε η αρχική σελίδα να αρχίζει με ότι παρακολουθεί. Αυτό δεν είναι φυσικά εφικτό, αλλά στο κάτω κάτω, εμείς που είμαστε ήδη μέλη και παίζουμε στα δάχτυλα (έτσι κι αλλιώς) το noiz, ξέρουμε που θα μπούμε και τι θα δούμε. ¶ρα θέλω να καταλήξω, πως οι βελτιώσεις που μας ζητούνται και η ψηφοφορία που γίνεται έχει ως σκοπό να βελτιώσει την εικόνα του noiz, κυρίως όμως κατά τη γνώμη μου στα νέα μέλη ή υποψήφια μέλη και κατά δεύτερον στους παλαιότερους, που απΆ ότι φαίνεται είναι ίσως θέμα βολέματος για μερικούς και ταχύτητας πρόσβασης στα θέματα που ενδιαφέρουν τον καθένα.

Η πρώτη όμως σελίδα του noiz, είναι η είσοδος του σπιτιού, η βιτρίνα του μαγαζιού, το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας. Επιτρέψτε μου παίρνοντας αφορμή από τη ψηφοφορία να εκφράσω ανοιχτά τις απόψεις μου για το πώς θα πρότεινα το στήσιμο της πρώτης σελίδας, μια που το θέμα έχει ξαναφρεσκαριστεί από παλαιότερα.

Λόγω της ταχύτητας της ενημέρωσης και γενικά του γρήγορου τρόπου πλοήγησης στο internet, θα πρέπει η πρώτη σελίδα μας να έχει το κάτι που θα κεντρίσει το ενδιαφέρον του πλοηγητή και θα καταφέρει να επιβραδύνει το ψάξιμο του με απώτερο σκοπό την μεγαλύτερη παραμονή στο site την εγγραφή του και την δραστηριοποίησή του ως χρήσιμο μέλος στη φιλοσοφία που συνοδεύει το λογότυπο του noiz. Η πρώτη σελίδα πρέπει να δελεάζει τον υποψήφιο και παράλληλα να είναι ενεργή ως προς το περιεχόμενό της. Το να εμφανίζονται τα τελευταία 10 από τις συζητήσεις είναι καλό όχι μόνο προς ενημέρωσή μας, αλλά και ως δείγμα της δουλειάς και του επιπέδου των συζητήσεων. Πολύ σωστά λοιπόν το περί ανέμων, και περί noiz, δεν εμφανίζονται στη πρώτη σελίδα. Το αν ο mod κλώτσησε τον adm και ξώφαλτσα τις έφαγε και ο gate ενώ ο expert κάνει το διαιτητή, μόνο αρνητικά μυνήματα μπορεί να δώσει στον περαστικό. Βεβαίως όμως, τα εν οίκο, είναι ανοιχτά για όποιον ξέρει και κάλλιστα μπορεί να τα επισκέπτεται όποτε θέλει…

Για το θέμα των αγγελιών, συμφωνώ και σε αυτό, αλλά ίσως ποιο μαζεμένο. Δηλαδή εντάξει έχουμε και τις αγγελίες, χτύπα και μπες, αλλά μπορεί από κάτω από πάνω από δίπλα, να τρέχει ένα banner που θα κραυγάζει πως είμαστε από τα λίγα site που οι αγγελίες είναι σε στυλ forum με live ανταπόκριση με τους συμμετέχοντες.

Έπειτα τα Links για Thomann - e-bay, άσΆ τα να τρέχουν. Ανά καιρούς λέμε για τις τιμές και το service των μουσικομάγαζων της Ελλάδας. Δεν είναι αντί-διαφήμιση, αλλά δίνεται το μήνυμα πως υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές σε μερικούς μερικούς, άσε που είναι χρήσιμο και για εμάς, πάνω σε μια κουβέντα για τιμές κ.λ.π., χτυπάς το link μπαίνεις βλέπεις και επανέρχεσαι.

Κάποιες ποιο πρωχωρημένες ιδέες μου, είναι να δηλωθεί κάπου, πως το site δέχεται άρθρα και tests Αγγλόφωνα. Μπορεί κάποιος Έλληνας από το εξωτερικό να του είναι ποιο εύκολο να δημοσιεύσει κάτι στα Αγγλικά. Είναι γνωστό ότι το επίπεδο της μουσικής και της μουσικής τεχνολογίας, βρίσκεται σε καλλίτερο επίπεδο σε ορισμένες χώρες.

Επίσης σε κάποιο μέρος της πρώτης σελίδας, να υπάρχει το μήνυμα της ημέρας, εβδομάδας κ.λ.π., από τους mods του στυλ «Το noiz αντιστέκεται στους εμπρησμούς των δασών», ή «Tο noiz συμμετέχει στο τάδε», πράγμα που δίνει την εικόνα ατόμων κοινωνικά ευαίσθητων στα καθημερινά προβλήματα.

Λοιπόν για να τα μαζέψω λίγο, η πρώτη σελίδα πρέπει να είναι το μέρος που δηλώνει ξεκάθαρα το σκοπό της ύπαρξης του site. Ποιοι είμαστε και με τι ασχολούμαστε.

Τι προσφέρουμε στο κόσμο. Ιδέες, γνώσεις, με σοβαρότητα και όσο γίνεται με κύρος.

Ενημέρωση για το τι συμβαίνει τώρα στα ενδότερα. Ενεργή σελίδα με banner που τρέχουν μηνύματα. Link στο internet σχετικά με τη μουσική. ¶ρθρα, tests, αγγελίες με το πρωτοποριακό σύστημα. Όλα αυτά συν τις δικές σας ιδέες, δίνουν της ανάλογη σοβαρότητα στη κοινότητα και δείχνουν πως δεν είμαστε άλλο ένα site κλειστής ομάδας με τη μάσκα «ανοιχτό σε όλους», που περιμένουν τον κάθε νέο να μπει για να χλευάσουν και να κοροϊδέψουν. ¶λλωστε με τη σωστή οργάνωση και το επίπεδο που σιγά-σιγά χτίζεται ακόμα, θα αποτρέπονται και οι παντελώς άσχετοι από το noiz, όχι στο θέμα των γνώσεων αλλά στο θέμα του μυαλού και του χαρακτήρα.

Βλέπετε πως πολύ συχνά μπαίνουν άτομα μέσα που χωρίς καλημέρα λένε πείτε μου τι να αγοράσω τη βούρτσα ή τη…….βούρτσα; ¶ντε ρε παιδιά πείτε, κανένας; Εντάξει σπαζόμαστε με τον τρόπο, αλλά σκεφτείτε πως από αυτό το αρνητικό παράδειγμα, βγαίνει ότι το noiz έχει περάσει στο κόσμο, ως το site με τις γνώσεις και τις απαντήσεις στις απορίες των μουσικών, είτε ερασιτεχνών είτε πρωτάρηδων είτε επαγγελματιών. Οι δουλειά μας, η δουλειά σας έχει φανεί. Είναι νομίζω ο καιρός για άλλο ένα βήμα μπροστά. Καταλαβαίνω πως τα προβλήματα που προκύπτουν, η δημιουργία των προγραμμάτων, τα μηχανήματα που μνημονεύουν χιλιάδες μέλη και οι ατελείωτες εργατοώρες των δημιουργών του noiz δεν πληρώνονται με τίποτα. Από αυτό και μόνο δεν θα ζητήσω ποτέ, έστω κι αν δε γίνει το παραμικρό από τα παραπάνω, να μπει στη πρώτη σελίδα link στο youtube για κωμικά συμβάντα. Αν θέλω να γελάσω μπαίνω στο youtube κατΆ ευθείαν, γιατί να επιβαρύνω το κεντρικό του noiz!

Τελειώνοντας και αναφερόμενος σε κόστος, μια λίγο διαφορετική ίσως ποιο ξεκάθαρη μορφή του noiz θα ήταν ο πόλος έλξης επενδυτών διαφήμισης με το ανάλογο κέρδος και για το noiz και για εμάς, μια που δεν υπάρχει το (donations).

Προχωρώντας στα ενδότερα του noiz μπορεί το θέμα και η διάθεση να είναι ποιο χαλαρή, στα πλαίσια των γνωστών κανόνων του noiz με τη πλακίτσα μας, τα τσακωματάκια, τα νευράκια μας και γενικώς ότι μας δίνει τόσο καιρό η παρέα και ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας. Προκαταβολικά συγνώμη αν έθιξα κάτι ή κάποιον. Οι προθέσεις είναι αγνές και οι γνώμες όχι αναγκαία αποδεκτές.

Προχωράμε μουσικά (έχουμε και τη λόξα μας οι ασχολούμενοι με το είδος) και δεν κρυβόμαστε πίσω από το πληκτρολόγιο. Είναι τόσο μικρό για να κρύψει τα πραγματικά συναισθήματά μας.

Rockdrum.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκεφτόμουν ότι τα άρθρα θα μπορούσαν να γίνουν πιό βιτρινάτα, είναι ελαφρώς θαμμένα για τους πιο νέους χρήστες. Επί παραδείγματι, θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια 2η μπάρα μενού (οριζόντια, ας πούμε), που να περιλαμβάνει τις "στατικές" μας υποκατηγορίες (¶ρθρα, Κατασκευαστές, Αντιπρόσωποι, About Us etc).

 

By the way, δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να σκεφτούμε μερικές προσθήκες στα άρθρα. Τα κιθαρομπασιστικά υποεκπροσωπούνται σε σχέση με τη δυναμική του εν λόγω sub-forum, άσε που οι ενισχυτές και τα effects απουσιάζουν εντελώς.

 

Κατά τ'άλλα, εγώ ξεκινάω πάντα από την αρχική σελίδα. Κατάλοιπο του βομβαρδισμού posts σε παλιές, ένδοξες μάχες; :lol: :lol: Μπορεί. 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μπαινω παντα απο την κεντρικη του forum και σπανια απο την αρχικη...με καλυψε ο ηλιας για τους λογους που το κανω αυτο... :wink:

ενα forum που μου φαινεται πολυ λειτουργικο ειναι ειναι το www.thegearpage.net οταν πας στο discussion board και το www.tdpri.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Προσωπικα βρισκω την παρουσα μορφη του φορουμ ηδη αρκετα ευχρηστη....μπαινω παντα στην αρχικη σελιδα για να εχω μια ιδεα των πιο "ζωντανων" θεματων και εν συνεχεια ειναι ευκολο απο την αριστερη στηλη να διαλεξω για περαιτερω αναγνωσεις τις επιμερους ενοτητες που με ενδιαφερουν περισσοτερο........Απο θεμα ευχρηστιας λοιπον δεν εχω καποιο παραπονο ακομα και ετσι αν μεινουν τα πραγματα

 

Απο την αλλη ισως να ηταν καλυτερο ενα διαφορετικο γραφικο περιβαλλον στην αρχικη σελιδα.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αν και ..ψιλοπερασε το καλοκαιρι δεν εγινε καποια αλλαγη ε;

 

ναι σιγα μην περασε το καλοκαιρι. επειδη δηλαδη απο δευτερα ξεκιναει ο αυτιας? :)

ελα να δεις καυσωνα στο βολο σημερα και πες μου αν περασε , χε χε . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αν και ..ψιλοπερασε το καλοκαιρι δεν εγινε καποια αλλαγη ε;

 

ναι σιγα μην περασε το καλοκαιρι. επειδη δηλαδη απο δευτερα ξεκιναει ο αυτιας? :)

ελα να δεις καυσωνα στο βολο σημερα και πες μου αν περασε ' date=' χε χε . :)[/quote']

 

καλα αλλο αυτο... :)

αλλωστε και εγω ..κοντα σου ειμαι τωρα(θεσσαλονικη) και τον νιωθω για τα καλα τον καυσωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Που λέει ο λόγος... "καλο"-καίρι...

 

Έφτασε όπου ναναι Τάκη το νέο πράμα.

Σκοπός είναι να μη ξεβολέψουμε κι αυτούς που δεν το έχουν ανάγκη. Αλλιώς... θα είχε αλλάξει από τα Χριστούγεννα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ,μπάινω στην αρχική και χαζεύω και μετά όπου αλλού θέλω.Κατάλαβα πάντως όποια αλλαγή,ακόμα και προς το καλύτερο,μου "ξυνίζει" για αρκετό καιρό.Ετσι αισθάνομαι και τώρα.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ωραια ειναι η πρωτη σελιδα, λειτουργικη. και μια ερωτηση: κοιταζοντας σε παλιοτερα threads, ειδα αρκετες συζητησεις και θεματα που παρουσιαζουν ενδιαφερον για νεοτερα μελη οπως εγω, ειναι ομως δυσκολο να τα ανακαλυψει κανεις. επειδη δεν ειναι πρακτικο να υπαρχουν πολλα sticky threads σε καθε ενοτητα, μηπως ειναι καλη ιδεα η δημιουργια μιας ενοτητας μονο με sticky θεματα η threads που κρινονται (απο mods η απο αρκετους χρηστες) σαν πολυ ενδιαφεροντα/ενημερωτικα? (κατι σαν hall of fame ας πουμε... :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου