Προς το περιεχόμενο

Ελληνικη πρα-γαματικοτητα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τιμή Schecter Omen Extreme Thomann: 322

Αθήνα: 285

 

Τιμή Behringer FCB 1010 Thomann 155

Αθήνα: 160 (και βαριόμουν να κάνω παζάρια)

 

Κάτι roland και Alesis ηλεκτρονικά drums που κοιτούσε ένας φίλος μου ήταν ή λιγο πιο φθηνά ή λίγο πιο ακριβά στο drum store από ότι στο thomann...

 

Και το V-amp πιο φθηνά πρέπει να το είχα πάρει (πριν αρκετά χρόνια)

 

Το θέμα είναι πως σε κάποια προϊόντα είναι πιο φθηνά και άλλα πιο ακριβά... δεν έχουν νόημα τέτοιου είδους δογματισμοί... ξέρεις εκ των προτέρων πχ οτι αν θες yamaha θα πας στο νάκα που ακόμα κι αν έχει κάνει κάποια βήματα εξακολουθεί να είναι φραγκοφονιάς... (με τη καλή έννοια πάντα)

 

Επίσης, αυτό με το setup δεν το είχα σκεφτεί αλλά (αν δε μπορείς να το κάνεις μόνος σου) αυτομάτως γλιτώνεις και αυτά τα έξοδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οταν μας ειχαν ηταν ολοι δεν περνει πιο κατω!!! με σκοτωνεις !!!τι το παζαρευεις!!! τωρα που υπαρχει ενα στανταρ τους εχει πονεσει καθως πλεον ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πράγματα όπως οι κιθάρες Schechter πχ είναι πιο φθηνές γιατί τις εισάγει και έχει την αντιπρωσωπεία ο Σταύρος ο Ντουκας (NS Guitar Workshop)που είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.Αν πήρες από αθήνα υποθέτω θα την πήρες από το συνεργάτη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάποια στιγμή πρέπει να κατανοήσουμε τις έννοιες ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ και ΧΟΝΤΡΙΚΗ .

 

Αντιπρόσωπος: πρέπει να πουλάει τιμοκατάλογο για να στηρίξει τα μαγαζιά λιανικής που τον στηρίζουν .

 

Χοντρικη : Κανένας Καγμάκης ο οποίος είναι ο πρώτος dealer της Fender στην Ελλάδα δεν μπορεί να πάρει από τον αντιπρόσωπο βλέπε Στόλλα τις ίδιες τιμές χοντρικής με τον εκάστοτε Γερμανό ο οποίος ντιλάρει τεράστια νούμερα και κατα συνέπεια παίρνει πολύ καλύτερες τιμές άρα μπορεί και πουλάει χαμηλότερα .

 

Τι νομίζετε οτι ο Γερμανός βγάζει λιγότερο κέρδος απο ενα προιον ???

 

οχι βέβαια απλά ψωνίζει φτηνότερα πουλάει φτηνότερα .

ALOHAAAAAAAAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί ντιλάρει ο γερμανός και όχι ο Καγμάκης ,οέο?Και γιατί ο γερμανός έχει πελατεία σε ολόκληρη την υφήλιο και τον Καγμάκη τον ξεκόβουνε σιγά σιγά και οι Αθηναίοι?Και γιατί ο Τσέλιος και ο Λογοθέτης ντιλάρανε και έχουν όλες τις Godin ίδια τιμή με thomann και όλες τις Framus 150 e φθηνότερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ο γερμανός απευθύνεται σε τεράστια πελατία παγκόσμια ίσως ενω ο κάθε Καγμάκης σε 1000 αρρωστάκια σε όλη την Ελλάδα .

 

πολύ απλά είναι τα πράγματα.

 

νόμος της αγοράς και ζήτησης .

ALOHAAAAAAAAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά γιατί του Γερμανού όταν άνοιξε το μαγαζί του έκοψε να απευθυνθεί παγκόσμια και του Καγμάκη δεν του έκοψε να το κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάποια στιγμή πρέπει να κατανοήσουμε τις έννοιες ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ και ΧΟΝΤΡΙΚΗ .

 

Αντιπρόσωπος: πρέπει να πουλάει τιμοκατάλογο για να στηρίξει τα μαγαζιά λιανικής που τον στηρίζουν .

 

Χοντρικη : Κανένας Καγμάκης ο οποίος είναι ο πρώτος dealer της Fender στην Ελλάδα δεν μπορεί να πάρει από τον αντιπρόσωπο βλέπε Στόλλα τις ίδιες τιμές χοντρικής με τον εκάστοτε Γερμανό ο οποίος ντιλάρει

 

 

με βρισκεις απολυτα συμφωνο αλλα πως ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες και δεν κολαω μονο στον στολλα!δηλαδη η κιθαρα που ανεφερα ειναι κοντα 800 ¤ διαφορα! οι gibson δε μιλαμε για χιλιαρικο και η διαφορα!

και γιατι επιτελους να μας περνουν απο τα μουτρα!δηλαδη ατακες του στυλ την δοκιμαζεις μονο αν την αγορασεις! συν αλλες ατακες βαριεστημαρας και ελληνικης μιζεριας γιατι να υπαρχουν?δεν εχω την απαιτηση να ειναι σουζα στο μαγαζι αλλα οχι και στο αλλο ακρο!!

και επισης να σε ρωτησω κατι ο τριμης(ibanez) ειναι μικρο μαγαζακι σχετικα πως ειναι δυνατον να εχει ιδιες τιμες με γερμανια με μεγαθηριο δεν παει κοντρα?(ενα γαλλικο σιτε μονο εχει ξεφτυλα τιμες se ibanez αλλα πρεπει να εχει αγοασει τρελλη ποσοτητα ασχετο)

το ιδιο και οι schecter,g&l πολυ καλες τιμες και συμπεριφορα!

προσωπικα πιστευω ειναι καθαρα θεμα αρπαχτης!δηλαδη εφοσον ο στολλς την εχει κοντα στα 2300 ποσο πιο φτηνα να σου την αφησει το μαγαζι ?ακομα και με 25% εκπτωση ερχεται 250 πιο ακριβα απο εξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά γιατί του Γερμανού όταν άνοιξε το μαγαζί του έκοψε να απευθυνθεί παγκόσμια και του Καγμάκη δεν του έκοψε να το κάνει?

 

Σε αυτό δεν χωράει απάντηση , νομίζω το καταλαβαίνεις .

 

Ο καθένας έχει άλλες προσδοκίες και άλλες δυνάμεις ...

ALOHAAAAAAAAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν πριν κανα μήνα στην Αθήνα και πήγα με κάτι φίλους σε κάποια μαγαζιά στα Εξάρχεια. Είχα σκοπό να δοκιμάσω το Fender Jazz Bass 24 (είναι το μοναδικό της Fender με 24 τάστα) το οποίο είχα τσεκάρει στο Θωμά 700 ευρώ (ιδού η απόδειξη http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_jazz_bass_24_tsb.htm )....Τελικά το βρίσκω στη βιτρίνα κάποιου μαγαζιού. Μπαίνουμε μέσα και ζητάω να δοκιμάσω το εν λόγω μπάσο. Του λέω και καλά το έχω ψάξει πολύ και είμαι πολύ κοντά στο να το πάρω. Μου το καρφώνει σε έναν ενισχυτή και άρχιζε να παίζει αυτός όσπου μου λέει να το δοκιμάσω και εγώ. Παίζω και εγώ (παρεπιπτόντως ήταν εξαιρετικό!) του το δίνω και τον ρωτάω πόσο πάει το μαλλί. Μου λέει "εσύ πόσο το έχεις βρει στο νετ κλπ;"....Ξέροντας ότι θα το έχει πολύ ακριβότερα από το θωμα και για να μην τον φέρω σε δύσκολη θέση του λέω "750-800 ευρώ περίπου"

Με κοιτάει παράξενα και μου λέει "τι λες ρε φίλε; Εγώ το δίνω 1050...."

 

Του είπα "στο καλό" και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια......

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου