Προς το περιεχόμενο

Ένα τραγούδι για το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης


Lampiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα μια χαρά μου φάνηκε. Ίσως να θέλει λίγο ελάττωση η ένταση της φωνής και λίγο του βιολιού. Πάντως μια χαρά είναι, πόσο μάλλον από home studio που λες.

 

Και σαν δομή καλό είναι. Ίσως αυτό που είπε ο μενέλαος

Επίσης θα ενορχήστρωνα το background ώστε να μην ακούγεται τόσο χμμμμ πώς να το πω..... "γρήγορο"
αν εφαρμοστεί δεν αποκλείεται να το στρώσουν ωραία το κομμάτι

 

 

Αυτά.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eννοώ οτι στην μίξη υπαρχει μεγάλη διαφορά η φωνή με την μπάντα!! έπρεπε η φωνη να ηταν πιο χαμηλα για να παρει κ πιο πολυ ενταση ολο το κομμάτι! Οσο για τα φυσικα όργανα που είπες αυτο ειναι το κακό' date=' οτι φαινεται οτι ειναι ψευτικα!!! ειδικα τα τυμπανα!!![/quote']

 

Μην είσαι τόσο απόλυτος στην κρίση σου γιατί το τραγούδι είναι ένα demo δεν πάει για δισκογραφία.

Εξ άλλου οι ήχοι των τυμπάνων είναι απο τα καλύτερα Sampled Drums που κυκλοφορούν. Το μόνο αρνητικό στην υπόθεση είναι ότι είναι προγραμματισμένα. Εάν είχαν παιχτεί απο drumer έστω και midi θα ακουγόντουσταν τελείως φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να τα κάνεις να παίζουν με ψιλολάθη ίσως, αν και εμένα τα τύμπανα μου άρεσαν. Η φώνη λίγο χαμήλωμα θέλει πάντως

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να τα κάνεις να παίζουν με ψιλολάθη ίσως' date=' αν και εμένα τα τύμπανα μου άρεσαν. Η φώνη λίγο χαμήλωμα θέλει πάντως[/quote']

 

Ευχαριστώ εάν το ξαναμιξάρω θα το προσέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εξ άλλου οι ήχοι των τυμπάνων είναι απο τα καλύτερα Sampled Drums που κυκλοφορούν"

 

Μήπως το ξυλιάζεις το θέμα;Το Groove agent(αν δεν κάνω λάθως αυτό ακούω) το μόνο που έχει είναι ωραίο midi arrangment στις λούπες του.

 

Για realguitar ουδέν σχόλιον, είναι απίστευτη για back κιθάρα,ειδικά με λίγο πείραγμα γίνεται λουλούδι.

 

Ωραίο κομμάτι και απο μένα, για το λόγω βέβαια που προορίζεται εννοείται.

 

"Εάν είχαν παιχτεί απο drumer έστω και midi θα ακουγόντουσταν τελείως φυσικά."

 

Αν και πάλι δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα κουμπί humanize το οποίο βοηθά κάπως.Στην τελική αν διαβάσεις το μάνουαλ μπορείς να κάνεις export τον ρυθμό που ακούς σε midi αρχείο και να τον διαχειριστείς όπως θές.

 

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη αν με γελάν τα αυτιά μου αλλά steinberg μου βρωμάει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... γράφει ότι είναι τα Addictive drums

 

Trigga να σου κάνω 1 ερώτηση άσχετη; What is a clit?

 

Μπακ ον τοπικ πλιζ... :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukaw7 Δεν το διάβασα για τα τύμπανα και πάλι συγνώμη.Μοιάζουν ειδικά τα τσικι τσικι μπομ αρκετά.

 

Τι σημαίνει αυτό δεν το γνωρίζω.Θα ήθελα να το μάθω όμως να πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ενορχήστρωσης κλπ πάνω κάτω ειπώθηκαν παραπάνω.

Το κομμάτι είναι όμορφο και ακούγεται ευχάριστα, αλλά... δεν είναι μία από τα ίδια; Γιατί δηλαδή να ξεχωρίσει το συγκεκριμένο μέσα στο σωρό; Πραγματικά ψάχνω να ακούσω κάτι φρέσκο...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Τα φωνητικά στις χαμηλές ακούγονται λίγο ζορισμένα' date=' ίσως αν το σήκωνες 1-2 ημιτόνια να ακουγόταν πιο φυσιολογικό πάνω στη φωνή. Επίσης θα ενορχήστρωνα το background ώστε να μην ακούγεται τόσο χμμμμ πώς να το πω..... "γρήγορο". Δηλαδή εννοώ, αυτό το εντελώς ίδιο backing από την αρχή μέχρι το τέλος μου κάνει λίγο "αγχωτικό". Τέλος θα ήθελα λίγο vibrato στη lead :)[/quote']

 

Με κάλυψε απόλυτα ο menelaos.

Σε γενικές γραμμές αυτό που ακούν τέτοιες επιτροπές είναι πως "πατάει" ο τραγουδιστής. Θέλει λίγη προσπάθεια εκεί. Πιό αποφασιστικός θα έλεγα. Θα βοηθούσε η αλλαγή τόνου.

 

Ενορχηστρωτικά: Η αίσθηση "ντουμ τα ντου - ντουμ τα" είναι 60'ς και αν χαλάρωνες το σύνολο μπάσο, ντραμς, ηλ. κιθάρα (ακόρντα), να ακουγότανε πιό φρέσκο. Η σόλο κιθάρα δεν είναι το φόρτε σου, οπότε μη τη βγάζεις "πολύ ώρα βόλτα". Το βιολί ίσως με περισσότερο βαθάκι και πιό πίσω θα ακουγόταν καλύτερα.

 

Ωραία μελωδία. Μη σε παίρνει από κάτω. Του χρόνου πάλι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εξ άλλου οι ήχοι των τυμπάνων είναι απο τα καλύτερα Sampled Drums που κυκλοφορούν"

 

Μήπως το ξυλιάζεις το θέμα;Το Groove agent(αν δεν κάνω λάθως αυτό ακούω) το μόνο που έχει είναι ωραίο midi arrangment στις λούπες του.

 

Για realguitar ουδέν σχόλιον' date=' είναι απίστευτη για back κιθάρα,ειδικά με λίγο πείραγμα γίνεται λουλούδι.

 

Ωραίο κομμάτι και απο μένα, για το λόγω βέβαια που προορίζεται εννοείται.

 

"Εάν είχαν παιχτεί απο drumer έστω και midi θα ακουγόντουσταν τελείως φυσικά."

 

Αν και πάλι δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα κουμπί humanize το οποίο βοηθά κάπως.Στην τελική αν διαβάσεις το μάνουαλ μπορείς να κάνεις export τον ρυθμό που ακούς σε midi αρχείο και να τον διαχειριστείς όπως θές.

 

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη αν με γελάν τα αυτιά μου αλλά steinberg μου βρωμάει.......[/quote']

 

Πραγματικά κάνεις λάθος δεν είναι Groove agent. Steinberg ίσως σου μυρίζει το Cubase αλλά πραγματικά τόσο καλή μύτη θα πρέπει να την αξιοποιήσεις. Το Groove agent δεν έχει τόσο καλούς ήχους αν και μερικά patterns του σε κάποιους ίσως είναι χρήσιμα.

Ασχολούμαι με την μουσική με υπολογιστές απο το 1985 "βλέπε Atari & Amiga" και τουλάχιστον αυτό που έκανα πάντα ήταν να ξεσκονίζω τα manual για να μπορώ να εξαντλώ όσο μπορώ τις δυνατότητες των προγραμμάτων. Όπως όλοι ξέρουμε οι υπολογιστές δεν φτιάχνουν μουσική από μόνοι τους.Είναι χρήσιμα εργαλεία που αντικατέστησαν τα πολυκάναλα μαγνητόφωνα αλλά ότι τους παίξεις αυτό θα πάρεις σαν αποτέλεσμα.Πάντως σ΄ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου