Προς το περιεχόμενο

Ένα τραγούδι για το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης


Lampiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάνω λάθος ζητάω συγνώμη και τη διαγραφή του μηνύματός μου. Αλλά ο ερμηνευτής σου τότε δεν ήταν υπάλληλος της ΕΡΤ; Θα μου πεις, ε και τί έγινε; ¶ξιζε το κομάτι και πέρασε. Και δεν θα διαφωνήσω. Αλλά κάτι τέτοιες συμπτώσεις δημιουργούν σκάνδαλα. Ξαναλέω και πάλι ότι αν κάνω λάθος ζητάω συγνώμη και τη διαγραφή του μηνύματός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator
Θεωρώ ότι είναι αντιεπαγγελματικό και άκρως ερασιτεχνικό το να ακούς ένα κομμάτι και από το πρώτο του λεπτό να το απορρίπτεις συνθετικά' date=' στιχουργικά και ερμηνευτικά. [/quote']

 

Δυστυχώς φίλε μου οι επαγγελματίες το κάνουν.

Βέβαι εγώ μιλάω για τον εαυτό μου.

Και όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο το να κάτσω με τον καφέ μου στην πολυθρόνα μπροστά από το HiFi για ν' ακούσω 3-4 ώρες μουσική ήταν μια πολύ ευχάριστη διαδικασία που έζησα τότε που μου περίσσευε χρόνος. Αλλά πολύ ερασιτεχνική. (με την καλή την έννοια του ερασιτεχνισμού). Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.

 

Oσον αφορά το ένα λεπτό ακρόασης εσύ με το email "popcomposer" πρέπει να το ξέρεις καλύτερα απ' όλους.

Στο εμπορικό ραδιόφωνο (και δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλο πια) ένα τραγούδι είναι 3 λεπτά διασκέδασης.

Αν δεν ξεκινήσεις στο πρώτο... καήκαμε.

 

Οι μεγάλες εισαγωγές και οι δαιδαλώδεις συνθέσεις δεν ανήκουν εκεί.

Υπάρχει χώρος και κοινό αλλά όχι για το TOP 40 ραδιόφωνο και τους διαγωνισμούς τραγουδιού.

 

Επίσης Γιάννη να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Είναι δημόσιος διαγωνισμός το φεστιβάλ και γνωρίζεις πολύ καλά τί παίζει. Δεν θέλω να φέρω τη συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο και να σχολιάσω τη Eurovision 2002 στην οποία είχες προκριθεί και κυρίως να σχολιάσω τη σχέση που είχε ο ερμηνευτής σου με την ΕΡΤ.

 

8O 8O 8O

Είσαι απίθανος φίλε μου...

Ευτυχώς που δεν το σχολίασες κιόλας...

Δηλαδή επειδή ο συνεργάτης μου έκανε μια εκπομπή στη Φωνή της Ελλάδας για τους μετανάστες μια φορά την εβδομάδα σαν εξωτερικός συνεργάτης στην ΕΡΤ περάσαμε στο διαγωνισμό...

Τι να πω... Αυτό πρώτη φορά το άκουσα!

 

Ευχαριστώ πάντως. Με εφτιαξες πρωί-πρωί...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι είναι αντιεπαγγελματικό και άκρως ερασιτεχνικό το να ακούς ένα κομμάτι και από το πρώτο του λεπτό να το απορρίπτεις συνθετικά' date=' στιχουργικά και ερμηνευτικά.[/quote']

 

Κάτσε ρε συ. Τι άλλο να γίνει δηλαδή; Στην τελική όπως εσύ ανέφερες είναι διαγωνισμός. Αν θέλω να στείλω κάτι, να στείλω κάτι που έχει κάτι να πει στο πρώτο άκουσμα. Δε διαφωνώ ότι υπάρχουν πολύ ωραία τραγούδια που θέλουν χρόνο για να σε πιάσουν, αλλά άμα στείλεις αυτά τα τραγούδια σε διαγωνισμό δε φταίει ούτε η επιτροπή αν τα απορρίψει, ούτε ο κόσμος αν δεν τα ψηφίσει. Φταις εσύ που τα έστειλες.

 

Πέραν αυτού, έχοντας κάνει 5 χρόνια σε ένα μικρό webzine οφείλω να σου πω ότι όταν έκανα reviews (που έκανα συνέχεια, έχω κάνει πάνω από 500cds), και ενώ είχα βάλει από μόνος μου τον περιορισμό να επιβάλλω στον ευατό μου να ακούσει τουλάχιστον δύο φορές ένα cd πριν γράψει κριτική, στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ήξερα που θα παίζει ο βαθμός και τι θα γράψω μέσα στο πρώτο λεπτό του δίσκου. Το οποίο δε συμβαίνει επειδή είμαι προκατειλημένος, απλά συνήθως το πράγμα φαίνεται. Αν κάτι αρχίζει τυπικά, συνήθως πάει έτσι μέχρι τέλους. Τώρα αν γίνει η έκπληξη καλοδεχούμενη, αλλά σπάνια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή επειδή ο συνεργάτης μου έκανε μια εκπομπή στη Φωνή της Ελλάδας για τους μετανάστες μια φορά την εβδομάδα σαν εξωτερικός συνεργάτης στην ΕΡΤ περάσαμε στο διαγωνισμό...

 

ΚΑΙ ΤΟΛΜΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ?!?!?!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κρινω το μουσικο θεμα

Το εχεις κανει απο μονος σου και με καλυψες απολυτα.

 

Που διαφωνουμε:

 

1) Στο τσελλο-βιολι σαν χροια και ως προς το παιξιμο.

Ειμαι της γνωμης οτι αυτα τα οργανα πρεπει να σβηνουν

πολυ πιο γλυκα στην τελευταια τους νοτα.

Σε καποια σημεια μου φανηκε οτι το vibrato ηταν αχρονο

(δεν ειμαι απολυτα σιγουρος)

2) Στα τουμπανα (τομ) που κατεληγαν τερμα στο ακρο του ηχειου μου

ενω τo hihat στο αλλο ακρο.

3) Oπως σου ειπαν και πιο πανω οι φωνες ειναι μαλλον μπροστα.

 

Εδω σου αφηνω την αποψη μου

(Ισως να παραεκοψα τα vox)

 

http://www.savefile.com/files/992491

 

Μου αρεσε η ερμηνια και στην πρωτη και στην δευτερη φωνη.

Και καταληγω στο....

 

Μεγαλε εαν ολες οι δουλειες βγαιναν απο home prodaction ετσι

σημερα τα studio θα ειχαν κλεισει απο πεινα!!!!

:) :) :)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πέραν αυτού' date=' έχοντας κάνει 5 χρόνια σε ένα μικρό webzine οφείλω να σου πω ότι όταν έκανα reviews (που έκανα συνέχεια, έχω κάνει πάνω από 500cds), και ενώ είχα βάλει από μόνος μου τον περιορισμό να επιβάλλω στον ευατό μου να ακούσει τουλάχιστον δύο φορές ένα cd πριν γράψει κριτική, στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ήξερα που θα παίζει ο βαθμός και τι θα γράψω μέσα στο πρώτο λεπτό του δίσκου. Το οποίο δε συμβαίνει επειδή είμαι προκατειλημένος, απλά συνήθως το πράγμα φαίνεται. Αν κάτι αρχίζει τυπικά, συνήθως πάει έτσι μέχρι τέλους. Τώρα αν γίνει η έκπληξη καλοδεχούμενη, αλλά σπάνια. ;)[/quote']

 

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

¶κουγες το 1ο λεπτό του δίσκου και έκανες review για ολόκληρο το δίσκο;;;

 

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

Νομίζω πως τα λόγια περιττεύουν.

 

Δεν θέλω να σε προσβάλλω άλλα μάλλον κάτι τέτοιους κριτικούς θα είχε στα υπόψη του διευθυντής μεγάλου και κεντρικού αθηναικού στούντιο όταν μου μιλούσε για έλληνες που κάνουν reviws σε περιοδικά και γράφουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι. Πάλι δεν θέλω να σε προσβάλλω αλλά δεν έχουμε ανάγκη ( τουλάχιστον εγώ ) από τέτοιους "κριτικούς" και από τέτοια "reviws" του ποδαριού και του ενός λεπτού ακρόασης.[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πέραν αυτού' date=' έχοντας κάνει 5 χρόνια σε ένα μικρό webzine οφείλω να σου πω ότι όταν έκανα reviews (που έκανα συνέχεια, έχω κάνει πάνω από 500cds), και ενώ είχα βάλει από μόνος μου τον περιορισμό να επιβάλλω στον ευατό μου να ακούσει τουλάχιστον δύο φορές ένα cd πριν γράψει κριτική, στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ήξερα που θα παίζει ο βαθμός και τι θα γράψω μέσα στο πρώτο λεπτό του δίσκου. Το οποίο δε συμβαίνει επειδή είμαι προκατειλημένος, απλά συνήθως το πράγμα φαίνεται. Αν κάτι αρχίζει τυπικά, συνήθως πάει έτσι μέχρι τέλους. Τώρα αν γίνει η έκπληξη καλοδεχούμενη, αλλά σπάνια. ;)[/quote']

 

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

¶κουγες το 1ο λεπτό του δίσκου και έκανες review για ολόκληρο το δίσκο;;;

 

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

Νομίζω πως τα λόγια περιττεύουν.

 

Δεν θέλω να σε προσβάλλω άλλα μάλλον κάτι τέτοιους κριτικούς θα είχε στα υπόψη του διευθυντής μεγάλου και κεντρικού αθηναικού στούντιο όταν μου μιλούσε για έλληνες που κάνουν reviws σε περιοδικά και γράφουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι. Πάλι δεν θέλω να σε προσβάλλω αλλά δεν έχουμε ανάγκη ( τουλάχιστον εγώ ) από τέτοιους "κριτικούς" και από τέτοια "reviws" του ποδαριού και του ενός λεπτού ακρόασης.[/b]

 

καλύτερα να διαβάζεις πιο προσεκτικά χωρίς διάθεση να την πεις στον άλλο...

το οτι έπιανε το νοήμα για το πως θα κυμαίνεται ο υπόλοιπος δίσκος ,απο το πρώτο λεπτό ,λέει το παιδί ,όχι το οτι άκουγε μόνο το πρώτο λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κρινω το μουσικο θεμα

Το εχεις κανει απο μονος σου και με καλυψες απολυτα.

 

Που διαφωνουμε:

 

1) Στο τσελλο-βιολι σαν χροια και ως προς το παιξιμο.

Ειμαι της γνωμης οτι αυτα τα οργανα πρεπει να σβηνουν

πολυ πιο γλυκα στην τελευταια τους νοτα.

Σε καποια σημεια μου φανηκε οτι το vibrato ηταν αχρονο

(δεν ειμαι απολυτα σιγουρος)

2) Στα τουμπανα (τομ) που κατεληγαν τερμα στο ακρο του ηχειου μου

ενω τo hihat στο αλλο ακρο.

3) Oπως σου ειπαν και πιο πανω οι φωνες ειναι μαλλον μπροστα.

 

Εδω σου αφηνω την αποψη μου

(Ισως να παραεκοψα τα vox)

 

http://www.savefile.com/files/992491

 

Μου αρεσε η ερμηνια και στην πρωτη και στην δευτερη φωνη.

Και καταληγω στο....

 

Μεγαλε εαν ολες οι δουλειες βγαιναν απο home prodaction ετσι

σημερα τα studio θα ειχαν κλεισει απο πεινα!!!!

:) :) :)

 

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω που ασχολήθηκες με το κομμάτι θα μπορούσες σίγουρα να κάνεις πολύ περισσότερα εάν είχες τα tracks πρίν από την μίξη.

 

Το τσελλο-βιολι είναι απο sample στο Halion και ήταν πολύ κοντό το δείγμα και δεν είχε φυσικό βιμπράτο έτσι του πρόσθεσα εγώ και ίσως να μην έκατσε απόλυτα.Όμως ο ήχος αυτός μου άρεσε δεν ήθελα κάποιο βιολί που να τσιρίζει ήθελα κάτι χαμηλό (θλιμένο) και γι αυτό το επέλεξα. Το καλύτερο θα ήταν να είχε παιχτεί απο κάποιον μουσικό με πραγματικό όργανο και να έβαζε στο παίξιμο του και το ανάλογο feeling.

 

Για τα τύμπανα τα είπαμε και πιό πάνω έχουν ατέλειες... και το ίδιο ισχύει και για την ένταση της φωνής.

 

Νομίζω ότι με την επεξεργασία που έκανες έδωσες όγκο στις χαμηλές και έφερες πιό πίσω τις φωνές. Είναι ενδιαφέρουσα η παρέμβασή σου.

Και πάλι σ' ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

¶κουγες το 1ο λεπτό του δίσκου και έκανες review για ολόκληρο το δίσκο;;;

 

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

Νομίζω πως τα λόγια περιττεύουν.

 

Δεν θέλω να σε προσβάλλω άλλα μάλλον κάτι τέτοιους κριτικούς θα είχε στα υπόψη του διευθυντής μεγάλου και κεντρικού αθηναικού στούντιο όταν μου μιλούσε για έλληνες που κάνουν reviws σε περιοδικά και γράφουν ό' date='τι τους κατέβει στο κεφάλι. Πάλι δεν θέλω να σε προσβάλλω αλλά δεν έχουμε ανάγκη ( τουλάχιστον εγώ ) από τέτοιους "κριτικούς" και από τέτοια "reviws" του ποδαριού και του ενός λεπτού ακρόασης.[/b']

 

Xμ, καποιος *ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ* να καταλαβει τι λεει ο αλλος.

Οταν μιλαμε για μια μουσικη που εχεις ακουσει απειρες ωρες, ξερεις αρκετα πραγματα για αυτην κλπ, τοτε ΝΑΙ, μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για ενα ολοκληρο δισκο, ακουγοντας τα πρωτα 2 κομματια ας πουμε. Τωρα αν εσυ δεν θες να το χωνεψεις, δικο σου προβλημα for sure.

 

Aν μου εδιναν εναν electro δισκο για review προφανως και θα καθομουν να τον ακουσω απο την αρχη μεχρι το τελος 2 και 3 φορες γιατι αυτο το ειδος δεν το κατεχω και ιδιαιτερα.

 

Επισης σε ενα web-zine αυτοι που κανουν κριτικες δεν παιρνουν οτι cd να ναι, αλλα εχουν διαλεξει στυλ, πραγμα που σημαινει οτι ξερεις τι θα ακουσεις απο την αρχη πανω κατω.

 

 

Τελος, αν δεν δεχεσαι οτι οι διαγωνισμοι που αναφερεσαι εχουν ενα συγκεκριμενο target group, τοτε παλι κριμα, γιατι ετσι ειναι και θα πρεπει να το αποδεχτεις. Και γω αυτη τη στιγμη ακουω τα 7λεπτα και 8λεπτα κομματια των sieges even τα οποια μου αρεσουν τρελα, αλλα δεν θα χα ποτε απαιτηση τετοια κομματια να πανε καλα σε τετοιους διαγωνισμους.

 

Με λιγα λογια: Κοιτα πρωτα που βρισκεσαι και τι πας να σχολιασεις και μετα καντο. Αλλιως μασα καμια trident.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνισω με τον Sonic_Z για αυτα που είπε περι διαγωνισμους. ΔΕΝ υπάρχει διαγωνισμός, είτε είναι ιδιωτικός είτε δημόσιος, χωρις να έχει κλικες, λαδώματα, γλειψίματα κλπ. Όλα μεσα στο παιχνίδι είναι, και προσωπικά πιστεύω ότι καλώς κάνουν και είναι.

 

Επι τη ευκαιρία, να ανεβάσω το τραγούδι του γείτονα και φίλου Παναγιώτη Πεδιαδίτη (έδωσε το ok), που απορρίφθηκε απο το φεστιβάλ. Η ηχογράφηση έγινε σπίτι μου, (σε σαλόνι όχι studio). Μουσική-Στίχοι-Ερμηνεία-Κιθάρα-Μπάσσο Παναγιώτης Πεδιαδίτης, εγώ έπαιξα πλήκτρα και έκανα την παραγωγή.

 

http://www.box.net/shared/ka76tqxu2o

 

Για τους πιο σκληροπυρηνικούς υπάρχει και η danve\techno έκδοση φτιαγμένη απο μένα (δεν άντεξα με έτρωγε ο κώλος μου)

 

http://www.box.net/shared/la4kh8fady

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το τραγούδι ήταν μια χαρα και ταίριαζε στο προφίλ του φεστιβάλ. Τώρα αν την είδανε επιστήμονες φέτος και περνάνε μόνο την κουλτούρα τί να πω... θα δούμε τον Οκτώβρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου