Προς το περιεχόμενο

Ένα τραγούδι για το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης


Lampiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Menelaos' date=' ηρέμησε. Απλά θα πρέπει να καταλάβεις και μόνος σου ότι δεν γίνεται να ακούς το 1ο λεπτό ενός κομματιού και να έχεις ολοκληρωμένη άποψη, πόσο μάλλον το 1ο λεπτό ενός ολόκληρου δίσκου και να κρίνεις ολόκληρο το δίσκο. Απλά δεν γίνεται. Γι αυτό στη συνέχεια μίλησα και για κριτικούς που κάνουν γελοία reviews.

Αυτό που είπα ότι μπήκες στη μέση της συζήτησης ( εννοούσα την παρέμβασή σου ) δεν το είπα για κάτι κακό, μπήκες για να πεις την άποψή σου και πολύ καλά έκανες.[/quote']

 

Ήρεμος είμαι. Δεν έγινε και τίποτα άλλωστε.

 

Σε κάθε περίπτωση αυτό που δεν καταλαβαίνεις (δεν το λέω προσβλητικά) είναι το επίπεδο των συνθέσεων που φτάνουν στα περιοδικά/διαγωνισμούς/ραδιοφωνικούς σταθμούς κλπ. Όταν κάτι είναι με άριστα το 10 για 2 το καταλαβαίνεις εξ αρχής. Όταν κάτι είναι για 8 ή για 9 προφανώς θέλει περεταίρω διερεύνηση. Όταν όμως κάτι είναι χάλια ρε παιδί μου είναι χάλια. Γιατί να φας μια ώρα για να πεις αν είναι για 1, 2 ή 3; Και σε κάθε περίπτωση επαναλαμβάνω ότι δε μιλάω για κριτικές, εκεί οφείλεις να το ακούσεις ολόκληρο. Όταν όμως απλά ψάχνεις 10 τραγούδια από τα 1000, θα απορρίψεις αμέσως τα 900, γιατί απλά θα είναι πολύ κάτω των υπολοίπων. Δε μιλάμε για ένα καλό κομμάτι που πχ έχει μεγάλη εισαγωγή. Εκεί απλά θα κάνεις λίγο fast forward. Όταν όμως ακούς ένα κομάτι που είναι καρμπόν μια απ'τα ίδια, με απαράδεκτη ενορχήστρωση, κακούς μουσικούς και γελοίους (στα δικά σου τουλάχιστον αυτιά) στίχους εκεί ξέρεις από το πρώτο λεπτό ότι δεν σώζεται. Αν κάποια στιγμή στη ζωή σου βρεθείς σε μια τέτοια θέση θα δεις ότι αυτό που λέμε δεν είναι ούτε ανεδαφικό ούτε άδικο, γιατί θα δεις ότι το επίπεδο του 90% των cds που θα ακούς θα είναι κάτω απ'τη βάση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ yameth δεν το ξεκίνησα εγώ τα καλλιστεία και αν διάβασες πιο προσεχτικά (που έτσι οφείλεις σαν Administrator) θα καταλάβαινες ότι χρησιμοποιήθηκε σαν ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.

 

Δεν ρώτησα τα βιογραφικά των συνθετών. Ρώτησα ποιό τραγούδι τους θεωρείτε εσείς τόσο ωραίο, που τους κατατάσετε ΕΣΕΙΣ στους μουσικάρες. Δεν με ενδιαφέρει αν τους είχανε Θεούς κάποτε ή αν τους κάνανε τσιμπ.... εγώ ρώτησα κάτι πολύ πιο απλό.

 

Eπιμένετε ότι Trollarω δηλαδή? Μήπως να αρχίσω να Spamάρω κιόλας???

 

Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam Spam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα ποιό τραγούδι τους θεωρείτε εσείς τόσο ωραίο, που τους κατατάσετε ΕΣΕΙΣ στους μουσικάρες.

 

Χατζηνασιος : και μονο το soundtrack της Γλυκειας Συμμοριας να ειχε γραψει στη ζωη του θα αρκουσε... :wink:

 

Πολυκανδριωτης: "Αν ρωτας να σου πω" (το πρωτοειπε ο Στελιος σε στιχους Μ.Ελευθεριου), "Τα μάζεψα τα πράματα " (το πρωτοειπε ο Στρατος,νομιζω οι στιχοι ειναι του Παριου)

 

επισης ειναι ενας απο τους μεγαλους μας δεξιοτεχνες στο μπουζουκι κατι που αυτοματα τον κανει "μουσικαρα" :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικό του ήταν το soundtrack? Είχα δει την ταινία και δεν θυμάμαι τίποτα ιδιαίτερο στη μουσική.

 

Τεσπά, αμα σας αρέσουν εσάς... Μάλλον θα φταίει το στυλ μου και η ηλικία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μη σκας,ειμαι σιγουρος οτι σε λιγο θα μας ζητηθουν και...αποδεικτικα στοιχεια για το μουσικο μεγαλειο του...Βαμβακαρη και του Χιωτη..... :roll: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μη σκας' date='ειμαι σιγουρος οτι σε λιγο θα μας ζητηθουν και...αποδεικτικα στοιχεια για το μουσικο μεγαλειο του...Βαμβακαρη και του Χιωτη..... :roll: :lol:[/quote']

 

Ε όχι και έτσι! Αυτοι δεν θέλουν αποδείξεις. Είναι αξιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο lambrosgg λειτουργεί καθαρά σαν troll με κουβέντες για τα καλλιστεία (αφού βρίσκονται στο ίδιο καλιτεχνικό επίπεδο!) αλλά και ότι βλέπει στην τηλεόραση' date=' πάντα μέσα από το προσωπικό του υποκειμενικό πρίσμα.[/quote']

 

Βασικά την σύνδεση καλλιστειών-διαφόρων τέτοιων εκδηλώσεων την έκανα εγώ :oops:

 

Συγκεκριμένα είπα ότι την επομένη βγαίνουν όλοι οι συμμετέχοντες και κράζουν και λένε, λένε, λένε και βγαίνει η ίδια δυσοσμία που βγαίνει και με τα τόσο ευτελιστικά καλλιστεία. Δεν έκανα λόγο για επιτροπές, κλίκες κτλ, κτλ.

Μάλιστα συμπλήρωσα, ότι αν δεν μου αρέσει κάποιο τραγούδι, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν άξιζε, γιατί αυτό αποτελεί προσωπική μου άποψη.

 

Εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο οπότε πάσο :)

 

 

Κατα τη γνωμη μου ολα αυτα τα "φεστιβαλ" και οι διαγωνισμοι δεν προσφερουν (ουτε προσφεραν ποτε ) ΤΙΠΟΤΑ...& καλο ειναι να αγνοουνται για να παμε επιτελους και λιγο μπροστα σε αυτη τη χωρα.... icon_twisted.gif

 

+1000000 και κάτι ψιλούλια. Γιαυτό κι εγώ παραγγέλνω σε 1 μήνα αυτήν

E-LP-117CTM_STB.jpg

Και να πάνε να πνιγούν όλοι τους. Θα μου πείτε ποιος περιμένει ως τον Γενάρη που θα ξανά είναι σε στοκ και άλλο τόσο με τα τελωνεία (εκτός και αν είμαι τόσο assφαρδος), αλλά δεν πα να κάνει ποποτούμπες; Θα περιμένω!

 

¶σχετο; :P

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου