Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να παρω κιθαρα στο αεροπλανο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω όμως ότι αν ήταν με μαλακή θήκη και όχι με σκληρή θα την έπαιρνα μαζί μου τελικά...

 

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως χθές εγώ πήρα το ukulele μου μέσα στο αεροπλάνο σαν αποσκευή και το έβαλα στο ντουλαπάκι κανονικότατα.

 

Φυσαρμόνικα περνάει?  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως τα πραγματα αλλαξαν.

Πηγα (με ΟΑ ηταν) ως συνηθως με την κιθαρα σε μαλακη θηκη να τη βαλω μεσα και δεν με αφηναν.

Αλλαξαν οι κανονισμοι μου ειπαν και εχει ανακοιωθει και στο ιντερνετ λεει.

Μονο αποσκευη με μέγιστες διαστάσεις εκ. 55 x 40 x 23 και μεχρι 8 κιλα, αλλιως πληρωνει θεση ή παει αποσκευες.

Τελικα την εβαλα μεσα αλλα με τα χιλια ζορια και με προυποθεση αν περισσευε χωρος στα ντουλαπια

Η soft case με την πεταλιερα πηγε στις αποσκευες στα ευθραστα.

Ευτυχως πηγε και ηρθε χωρις ζημια.

 

Εψαξα και βρηκα αυτα

ΟΑ   https://www.olympicair.com/el/Info/Baggage/Limits

Aegean παραγραφος 1,2 http://el.aegeanair.com/e-services/travel-agents/info-guide/baggage/

Emirates http://www.emirates.com/gr/greek/plan_book/essential_information/baggages/cabin_baggage_rules.aspx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφει ο Δελτα66 ,μπορώ να σας το επιβεβαιώσω . Τους τελευταίους μήνες, τουλάχιστον με τα μικρά ελικοφόρα της Ο.Α που πετάω στα νησιά ,επιτρέπεται μόνο 1 χειραποσκευή η οποία να χωράει στα ντουλαπάκια . Επίσης επιτρέπεται 1 αποσκευή στο χώρο αποσκευών .

Το να χωρέσει μια κιθάρα έστω και σε μαλακή θήκη το κόβω χλωμό πλέον μέσα σε τέτοια αεροπλάνα (ελικοφόρα).......αλλά και τα μεγαλύτερα, δεν νομίζω πως έχουν πιο μεγάλα ντουλάπια

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα site ΟΛΩΝ των αεροπορικων εταιριών αναφερονται με λεπτομερειες τα ορια των αποσκευων που επιτρεπεται να φερει ο επιβατης στη καμπινα.Επισης ενα email ή ενα τηλ. στην εταιρια δεν εβλαψε ποτε κανεναν...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τέτοια αεροπλάνα (ελικοφόρα).......

Σε λίγο θα μας πείς και για τα... αερόστατα που πετάς!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφει ο Δελτα66 ,μπορώ να σας το επιβεβαιώσω . Τους τελευταίους μήνες, τουλάχιστον με τα μικρά ελικοφόρα της Ο.Α που πετάω στα νησιά ,επιτρέπεται μόνο 1 χειραποσκευή η οποία να χωράει στα ντουλαπάκια .

Το αυτό και στην Ryanair.

Με αυστηρές προδιαγραφές διαστάσεων για τις χειραποσκευές (πάλι καλά που ταξιδεύουμε light οικογενειακώς).

Από την άλλη, στο ίδιο δρομολόγιο για Λονδίνο αλλά με British Airways, ο νεαρός Έλληνας φοιτητής που γνώρισα, κουβαλούσε την ακουστική Martin (σκληρή θήκη) μαζί του στην καμπίνα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλησπερα.

Θα σου πω την δικια μου προσωπικη εμπειρια προ μερικων ημερων σε πτηση εσωτερικου με olympic air απο νησι στην αθηνα.

Πηρα και εγω την βαλιτσα μου και εβαλα σε μαλακη θηκη το μπασο για να το παρω μαζι μου ενω δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα και παντα το επαιρνα στην καμπινα.

Παω στο check in και αφηνω την βαλιτσα και ενω μου βγαζει η κοπελα το εισιτηριο κοιταει το μπασο που το κουβαλαω μεσα στην θηκη πλατης και μου λεει

" τι ειναι αυτο κυριε?" και απανταω "μπασο" με κοιταει με ενα βλεμα καπως ετσι  ??? και λεω "σαν ηλεκτρικη κιθαρα αν εχετε ιδεα"...και μου λεει"Δεν ξερω αν μπορειτε να το παρετε πανω κυριε..." και λεω "γιατι ?" και απαντα "γιατι δεν ξερω αν εχει θεση αναμεσα στο κοπκιτ και τους επιβατες.." και εξηγω...."κυρια μου το μπασο ειναι χειροποιητο και κανει πανω απο 2000 ευρω και δεν μπορω να το βαλω στις αποσκευες..." και μου λεει "αν δεν εχει το αεροπλανο την θεση που σας ειπα τοτε ειστε υποχρεωμενος να το βαλετε στις αποσκευες στα ευθραυστα η να πληρωσετε αλλη θεση εξτρα"...και μου δινει να υπογραψω ενα χαρτι για να το βαλουν στα στα ευθραυστα αν χρειαστει και μου το δινει να το βαλω πανω στην θηκη...το υπογραφω για να τελειωνουμε και το κρεμαω στην θηκη.Το χαρτι λεει οτι η εταιρεια δεν φερει καμια ευθυνη σε περιπτωση φθορας.

Τα παιρνω στο κρανιο και λεω μολις το βλεπω οτι αυτο δεν μου το ειπατε και να ξερετε οτι δεν το δινω για τα ευθραυστα και θα το παρω στην καμπινα οτι και να γινει"...το λεει στην προισταμενη και λεει "ε αν δεν εχει χωρο κοψε του μια θεση..."δεν το συνεχιζει...το παιρνω μαζι και μολις ανεβηκα στο αεροπλανο το ζητησα ευγενικα στην αεροσυνοδο και με εξυπηρετησε και ολα καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα πραγα και γυρισα με την κιθαρα μου .Ολα καλα.

Απλως φοβαμαι οι ακτινες χ ακομη ειναι μεσα μου και στην κιθαρα μου.

Θα παρει καιρο να αποτοξινωθουμε και οι δυο.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά παιδιά όλα αυτά συμφωνούν με το παρόν θρεντ και με όλα τα προηγούμενα που παρατίθενται. Τέτοια αντικείμενα δεν υποχρεούται η αεροπορική εταιρία να τα πάρει ως χειραποσκευή (εκτός αν δεν έχετε καμία άλλη, αλλά και πάλι είναι ογκώδη άνω του προβλεπόμενου ορίου, πλην περιπτώσεων τύπου πεταλιέρα, ukulele κλπ). Είναι στην διακριτική ευχέρειά τους να τα πάρετε στο σκάφος, αν συμφωνήσει και το πλήρωμα. Από τη στιγμή που κάνετε check in και σας αφήσουν με το "βλέπουμε", κατά πάσα πιθανότητα κανείς δεν θα φέρει αντίρρηση και θα μπει συνήθως μπροστά από τις πρώτες θέσεις, εκεί που μπαίνουν σακάκια κλπ.

 

Απλά είναι όντως ψυχοφθόρο να υπάρχει αβεβαιότητα και να μην γνωρίζετε το αν θα καταφέρετε να επιβιβαστείτε με την κιθάρα, ή αν θα την παραλάβετε μετά εις τα εξ ων συνετέθη. ;D Μια λύση είναι οι σκληρές θήκες τύπου flight case αν θέλετε να είστε απόλυτα σίγουροι, αλλά μόλις δουν αυτό το τέρας θα σας χρεώσουν σίγουρα τα προβλεπόμενα (που είναι πολλά).

 

Τώρα αν υπάρχουν λόγοι ανωτέρας βίας ή αν οι ελάχιστοι χώροι είναι ήδη γεμάτοι από πράγματα άλλων, τότε πιθανόν να μην μπορούν να σας βοηθήσουν & θα σας πουν όχι, οπότε ισχύουν αυτά που έγραψε ο συνφορουμίτης παραπάνω.

 

 

 

Πανολύδιε, δεν νιώθεις την αγάπη που σου δείχνουν οι ακτινοβολίες? Αυτές σε αγαπούν και δεν θέλουν να φύγουν, κι εσύ θες να τις διώξεις?  ??? Αν τις αποδεχθείς, τότε θα εκπέμπεις μια υπέροχη λάμψη πολύ συμπαντική. Κάτι σαν τις κοσμικές ακτίνες που υπάρχουν εκεί έξω, ή σαν την αλήθεια (που κι αυτή είναι εκεί έξω).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to Μπορώ να παρω κιθαρα στο αεροπλανο ?
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου