Προς το περιεχόμενο

Περί ανέμων, υδάτων και φωτιών...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλετε να πείτε ότι ΤΟΣΕΣ φωτιές ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ (σχεδόν, το σχέδιο απ' ότι φαίνεται έλεγε να γίνουν οι εμπρησμοί ο ένας μετά τον άλλο) ήταν από την κυρά που πέταξε το τσιγάρο από τις ηλεκτροσυγκολήσεις του σιδερά και από τον επαρχιώτη που έψηνε σουβλάκια;;;;;

 

Τεσπα δε το συνεχίζω αλλά ας σκεφτούμε και λίγο πώς παίχτηκε το σκηνικό.

 

 

Λοιπόν επειδή μένω στη Μεσσηνία, 60 χλμ από Καλαμάτα (παρεπιπτόντως πάπαλα ο Ταύγετος και -γαμώ τη Λεοφώρο μου- εκεί πέρναγα μεγάλο μέρος από τα καλοκαίρια και είμαι συναισθηματικά δεμένος μαζί του αλλά μη τον είδατε) και καμιά 20αριά από Ελαία-Γιαννίτσοχώρι όπου μαίνεται αυτή τη στιγμή η φωτιά) χθες (και σήμερα οπωσδήποτε) με πρωτοβουλία του δήμου ομάδες συνδημοτών μας (μεταξύ τους και εγώ με πολλούς άλλους ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ) φυλάγαμε "σκοπιά" στο πάνω μέρος της πόλης από τις 20:00 ως τα ξημερώματα αφού πυροσβεστικές δυνάμεις ήταν όλες στην Ηλεία και οι πολίτες έπρεπε να μεριμνήσουν για να προλάβουν στο ξεκίνημα τυχόν φωτιές και να μην έχουμε άλλα.....

 

στη φωτο του elavd μπορείτε να δείτε πόσο κοντά στις πυρκαγιές είμαστε και ο κίνδυνος είναι μεγάλος....

 

826669_bkyp.JPG

 

στο σημείο που σας δείχνω είναι η Κυπαρισσία και ο τόπος "δράσης" μας χθες ήταν η τοποθεσία που σημειώνεται με μαύρο παρακάτω

 

kyparissia_indexkyp.JPG

 

Αυτή είναι η άποψη της πόλης και στο πάνω μέρος της και κάτω από το βουνό είμασταν και θα είμαστε μέχρι ο κίνδυνος σταματήσει να μεγαλώνει και θα είμαστε ασφαλείς....

 

Δόξα τω Θεώ μέχρι στιγμής δεν απειληθήκαμε σοβαρά αλλά μπορεί να κινδυνέψουμε από ώρα σε ώρα και αυτοί που θα επέμβουμε θα είμαστε εμείς.....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πώς εξηγείς εσύ δηλ. τόσες πολλές πυρκαγιές' date='πολλές απο αυτές ταυτοχρονισμένες,με τόση ένταση,και τόσο καλά οργανωμένες?

 

Εκτός και αν δεν προσπαθείς καν .[/quote']

 

Είπα ήδη...

 

Ωραίες εξηγήσεις... Δεν φταίει ποτέ κανένας υπεύθυνος, καθώς όλα είναι μια παγκόσμια συνωμοσία κατά των ελληνικών δασών θέλοντας να πλήξουν τον ελληνικό τουρισμό (στη Ζαχάρω....) και ως ανώτερες δυνάμεις η Ελλαδίτσα αδυνατεί να τις αντιμετωπίσει......

 

Ας είμαστε ρεαλιστές λίγο....

 

Όσο δεν ψηφίζονται αυτές οι 3 γραμμές, τότε τα δάση πάντα θα καίγονται, πάντα θα χτίζονται, πάντα θα θρηνούμε νεκρούς και πάντα θα βγαίνουν οι εκάστοτε κυβερνώντες να λένε την όποια συνωμοσιολογική παπάρα τους, για να κρύψουν κάτω από το χαλί την ανικανότητά τους. Και δυστυχώς πολλοί τους πιστεύουν και τους ακολουθούν.....

 

Που ήταν τα αντιπυρικά έργα; Τι δουλειά είχαν εκεί χωματερές; Γιατί κανείς δεν καθάρισε τα ξερόχορτα; Γιατί δεν διετάχθει ο στρατός εγκαίρως να στείλει ελικόπτερα να απεγκλωβίσει τους εγκλωβισμένους (από την παρασκευή το μεσημέρι ήταν γνωστό ότι εγκλωβίστηκαν), παρά πήγαν χθες που το κακό είχε ήδη γίνει; Γιατί δεν κάηκαν τεχνητώς εκτάσεις, ώστε να ανακοπεί η περαιτέρω της πυρκαγιάς, όπως κάνουν σε όλα τα κράτη, που έχουν τέτοιας έκτασης πυρκαγιά;

Γιατί να νομιμοποιούνται οι καταπατητές; Γιατί ο κάθε αγρότης να στέλνει τα γίδια του να βόσκουν στη νέα χλόη, που αναπτύσσεται στα καμμένα; Γιατί ο κάθε δήμος να δημιουργεί όπου θέλει την χωματερή του; Γιατί να αναθεωρηθεί το άρθρο 44;

 

ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙ ΝΟΕΙΤΑΙ ΩΣ ΔΑΣΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΛΟΤΟΠΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΛΑΔΑ;

 

Ας απαντηθούν όλα αυτά και ας μείνουν έξω όλες αυτές οι θεωρείες συνωμοσίας που ως στόχο έχουν πάντα την συγκάλυψη των αληθινών αιτιών. 52 νεκρούς έχουμε γαμώ την πουτάνα μου....

 

 

Ας σοβαρευτούμε και ως κράτος, αλλά κυρίως και ως πολίτες....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλησα για κυβερνητικους φορεις.. Το τελευταιο που θελει η ελληνικη κυβερνηση αυτη τη στιγμη προεκλογικα ειναι να καιγεται η Ελλαδα απο ακρη σε ακρη.

Εχω ζωη.

Γνωστοι μου ειναι αγνοουμενοι..

Αυτο δεν σημαινει πως θα σταματησω να σκεφτομαι και να προσπαθω να καταλαβω τι συμβαινει γυρω μου.

 

Οι Αμερικανοι εχουν συμφερον να πληγει η εικονα και η αξιοπιστια της παρουσας Ελληνικης κυβερνησης.

 

Αυτη ειναι η εκτιμηση μου. Δωσε και εσυ την δικη σου. Η δικαιολογια "ανθρωποι καιγονται οποτε το βουλωνουμε στην μνημη τους και μολις σβησουν οι φωτιες αρχιζει το πανηγυρι" μου φαινεται γελοια, να σου πω την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπουργός της (σημερινής) κυβέρνησης παραδέχτηκε χθές στην τβ ότι το 2003-4 υπήρχαν οι "υποδομές" (δέν θυμάμαι την ακριβή έκφραση) για να αποφευχθούν τέτοιες καταστάσεις, αλλα το μεγάλο κόστος δέν επέτρεπε να διατησηθούν επ' αόριστον. Δέν είμαι σε θέση να ξέρω άν ισχύει ή άν έλεγε πίπες, αλλα όποιο και απο τα δύο να είναι τη μούντζα δέν τη γλυτώνει.

 

Επίσης είδα να γίνεται αναφορά σε αντιπυρικές ζώνες που έχουν αφεθεί στην τύχη τους (ουσιαστικά καταργηθεί). Πάλι δέν είμαι σε θέση να επαληθεύσω.

 

Τέλος, και σημαντικότερο, το μίγμα της νομοθεσίας και της εφαρμογής της στην πράξη (αδιαφορία, αλλα και "δωροληψία" των αρμόδιων μηχανισμών) επιτρέπει την μετατροπή πρώην δασών σε οικόπεδα και βοσκοτόπια δίνοντας κίνητρα για εμπρησμούς (εδώ νομίζω πως όλοι συμφωνούμε).

 

Θα μπορούσε βέβαια να θέσει κανείς τις ευθύνες στον "νεοέλληνα" που σκεφτεται πονηρά και αδιαφορεί για το κοινωνικό σύνολο, σε εμένα που δέν πηρα ένα κλαδί και μια πετσέτα και να βγώ να ψάχνω φωτιά να σβήσω κλπ. Όπως το φιλοσοφήσει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικαιολογια "ανθρωποι καιγονται οποτε το βουλωνουμε στην μνημη τους και μολις σβησουν οι φωτιες αρχιζει το πανηγυρι" μου φαινεται γελοια' date=' να σου πω την αληθεια.[/quote']

 

Αυτό είπα;

 

Είπα να βρεθούν οι ευθύνες. Απάντα σε 1 από τα ερωτήματα και ας αφήσουμε τις συνωμοσίες απ' έξω. Να αναλάβουμε όλοι μας τις ευθύνες και να μην μας φταίει πάντα κάποιος άλλος, άγνωστος

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βoukaw, εχεις 100% δικιο σε αυτα που λες. Με αυτα που σκεφτομαι, δεν προσπαθω να συγκαλυψω τιποτα, οι ευθυνες ειναι προφανεις οπως και επισης η ανικανοτητα και η ανοργανωσια του Ελληνικου κρατους, απο αποψη δομης παντα.

Απλα, περα απο αυτο δεν μπορω να πιστεψω πως σε 3 μερες μεσα Γαμηθηκε ο Διας και ξαφνικα:

Πεταχτηκαν απο παραθυρο διερχομενων 54 τσιγαρα.

14 Χωριατες εκτελουσαν σιδηρουργηκες εργασιες.

40 χωματερες αρπαξαν απ τις αναθυμιασεις.

52 οικοπεδοφαγοι βγηκαν παγανια.

67 πεταμενα μπουκαλια στα δαση εδρασαν σαν πυροκροτητες

22 Πυρομανεις τους κ*βλωσε και πηγαν και εβαλαν απο μια φωτια.

58 νοικοκυρες πηγαν να ψησουν στην εξοχη....

...και υπολοιπονται πολλες πολλες εστιες ακομα. Προφανως και πρεπει πρωτα να αποδοθουν ευθυνες, αλλα γαμω την πουτανα μου, πρεπει να δουμε και πως σκατα ξεκινησε αυτη η κολαση και καηκε τοσος κοσμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αναλγησία του κράτους και μόνο.

 

Όσο βρίσκουν κάνουν....

 

Αυτό που εννοώ είναι το εξής: Όσο λέμε ότι φταίει ο γείτονας και όχι εγώ, όσο περιμένουμε από τον άλλο να κάνει αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς, όσο πάντα κατηγορούμε κάποιους άλλους για το κακό που μας βρήκε, τόσο το εκμεταλλεύονται οι εκάστοτε κυβερνήσεις και το χρησιμοποιούν ως δικαιολογία για να καλύψουν την εγκληματική (πλέον) ανικανότητά τους.

 

 

Και γιατί δλδ αυτός ο αόρατος κακός εχθρός να τα έχει μόνο με την Ελλάδα και όχι με οποιοδήποτε άλλο κράτος; Μπας και κατάντησε και αυτό άλλη 1 ωραία καραμελίτσα στα στόματα όλων μας, προκειμένου να μην βρεθούμε ποτέ αντιμέτωποι με τις πραγματικές ευθύνες μας;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικαιολογια "ανθρωποι καιγονται οποτε το βουλωνουμε στην μνημη τους και μολις σβησουν οι φωτιες αρχιζει το πανηγυρι" μου φαινεται γελοια' date=' να σου πω την αληθεια.[/quote']

 

Αυτό είπα;

 

Είπα να βρεθούν οι ευθύνες. Απάντα σε 1 από τα ερωτήματα και ας αφήσουμε τις συνωμοσίες απ' έξω. Να αναλάβουμε όλοι μας τις ευθύνες και να μην μας φταίει πάντα κάποιος άλλος, άγνωστος

 

αυτα αναφερονταν στο post του Χαριλατρου. Κανω οτι μπορω για να απαντησω. Ξαναλεω πως δεν μιλαω για συνομοσια, απλα για ενα καθαρα πολιτικο σχεδιο. δες και το απο πανω ποστ μου και δωσε μου και εσυ την εκτιμηση σου για το τι ακριβως συνεβη.

Για ποιον λογο ξεκινησαν ολα αυτα και ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ

-Γιατι τα αντανακλαστικα ολων τον φορεων ηταν απογοητευτικα αργα;

-Γιατι ενω εχουμε τον μεγαλυτερο στολο πυροσβεσης οι εστιες αφεθηκαν να γιναντωθουν και μετα υπηρξε παρεμβαση, ενω δεν συμβαινει αυτο συνηθως.

-Για ποιον λογο οι Ιαπωνες εμφανιστηκαν στην Ολυμπια την Τεταρτη;

 

 

...και πολλα αλλα..

Να σου πω εγω, εχω παψει εδω και καιρο να πιστευω στις συμπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πουμε επισης πως ενω η πυροσβεστικη παιρνει πιπες συνηθως στους εθελοντες διασωστες,δασοαποτετοιους, ερυθροσταυριτες κτλ, στις πυρκαγιες αυτες δεν τους αφηναν να παρεμβουν και να βοηθησουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά είναι αστεία πράγματα να τα πιστευει κανείς. πόσοι μαλάκες βρέθηκαν ταυτόχρονα για να τα κανουν όλα αυτά? πόσοι ψήνουν/καίνε χόρτα/κάνουν ηλεκτροσυγκολλήσεις στις 9' date='10,11 ώρα το βράδυ?

 

υπάρχουν και αυτά αλλά κυρίως πρόκειται για εμπρησμό.[/quote']

 

Φυσικά. Πάρα πολλοί εμπρησμοί και πάρα πολλές αμέλειες.

 

O παππους και η Γιαγια μου μενουν στην Αρχαια Ολυμπια' date=' σε ενα χωριο εν ονοματι Μαγειρας. Εχω περασει πολλα καλοκαιρια εκει..

 

Δεν θα καταφερει να με πεισει κανεις πως μεσα σε 3 μερες δημιουργηθηκαν καπου στις 400 εστιες φωτιας στην Ελλαδα απο τσιγαρα,ψησταριες,συγκολλησεις και οικοπεδοφαγους. Το μονο σιγουρο ειναι,κατα την εκτιμηση μου, πως κρυβονται Αμερικανικα συμφεροντα (κυβερνητικα παντα).

Σεβασμος ειναι να κανεις κατι.[/quote']

 

Πρώτα απ'όλα ελπίζω οι δικοί σου και το χωριό σου να είναι καλά - και να παραμείνουν καλά μέχρι το τέλος αυτής της καταστροφής. Πέραν αυτού προφανώς δε λέω ότι όλες οι φωτιές προήλθαν από τέτοιες πράξεις, κυρίως είναι εμπρησμοί, αλλά αναφέρω ότι υπάρχουν ΚΑΙ τέτοιες περιπτώσεις, και με 9 μποφώρ ακόμα κι αυτές οι περιπτώσεις κάνουν τρομακτική καταστροφή. Οι Αμερικανοι τι λόγο έχουν να κάψουν την πελοπόνησο;;;;;;; "Σεβασμός είναι να κάνεις κάτι": ok, αλλά τι πάει να πει αυτό πέραν του να είναι μια πομπώδης κουβέντα; Δηλαδή αυτή τη στιγμή να κάνει ποιος τι; Ποια παράταξη; Ποια υπηρεσία; Να κάνει ΤΙ;

 

Που ήταν τα αντιπυρικά έργα; Τι δουλειά είχαν εκεί χωματερές; Γιατί κανείς δεν καθάρισε τα ξερόχορτα; Γιατί δεν διετάχθει ο στρατός εγκαίρως να στείλει ελικόπτερα να απεγκλωβίσει τους εγκλωβισμένους (από την παρασκευή το μεσημέρι ήταν γνωστό ότι εγκλωβίστηκαν)' date=' παρά πήγαν χθες που το κακό είχε ήδη γίνει; Γιατί δεν κάηκαν τεχνητώς εκτάσεις, ώστε να ανακοπεί η περαιτέρω της πυρκαγιάς, όπως κάνουν σε όλα τα κράτη, που έχουν τέτοιας έκτασης πυρκαγιά;

Γιατί να νομιμοποιούνται οι καταπατητές; Γιατί ο κάθε αγρότης να στέλνει τα γίδια του να βόσκουν στη νέα χλόη, που αναπτύσσεται στα καμμένα; Γιατί ο κάθε δήμος να δημιουργεί όπου θέλει την χωματερή του; Γιατί να αναθεωρηθεί το άρθρο 44; [/quote']

 

+1000. Πού είναι οι αντιπυρικές ζώνες στα δάση; Απλά πάω κι ένα βήμα παραπέρα, γιατί γενικώς δε μ'αρέσει να βρίσκω τον χ έναν (Γιωργάκη, Κωστάκη ή όποιον άλλον) και να του τα φορτώνω όλα. Ο κάθε τυπάκος που έχει το σπίτι του στο χωριό (ή στην πόλη κλπ) πότε καθάρησε τελευταία φορά την αυλή του; Πότε φρόντισε να μην πετάνε όλοι τα σκουπίδια τους στο δάσος δίπλα; Πότε φρόντισε να μη γίνεται σκουπιδότοπος η γύρω περιοχή; Στην τελική πότε διαμαρτυρήθηκε για το ότι οι αρχές δεν καθάρισαν την όποια χωματερή; Πότε πήρε τηλέφωνο την πυροσβεστική να πει ότι κάποιο μέρος εκεί κοντά είναι γεμάτο σκουπίδια και ξερά και άρα επικύνδινο; Δε λέω ότι δεν το κάνει κανείς. Αλλά πόσοι το κάνουν; Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα διαφωνήσετε, αλλά θεωρώ τεράστια την προσωπική ευθύνη του καθενός από εμάς. Στην τελική πότε αλλάξαμε αυτό που ψηφίζουμε επειδή δεν έγιναν τα έργα που έπρεπε;;;; Όταν έχουμε τα ίδια φαινόμενα συνεχώς και ξαναψηφίζουμε τους ίδιους εμείς δεν έχουμε τη μέγιστη ευθύνη;;;;

 

Γνωστοι μου ειναι αγνοουμενοι..

 

Οι Αμερικανοι εχουν συμφερον να πληγει η εικονα και η αξιοπιστια της παρουσας Ελληνικης κυβερνησης.

 

Ελπίζω οι άνθρωποι να βρέθηκαν ήδη και να είναι καλά. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι τα καλύτερα. Οι αμερικανοι όμως γιατί έχουν συμφέρον να πληγεί η εικόνα και η αξιοπιστία της παρούσης ελληνικής κυβέρνησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου