Προς το περιεχόμενο

DIY pedals


joker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα...

αυτο το καλοκαιρακι αποφασίσαμε με την παρεα να κανουμε μια προσπαθεια για μερικα πεταλακια...η πρωτη αποπειρα ηταν τα MXR Distortion+, BluesBreaker & The Noiz Overdrive.(όλα με τη διατρητη πλακετα οπως το νοιζ).το νοιζ δούλεψε, στο mxr εβαλα λαθος ολοκληρωμένο κ το αλλο δεν επιασε μαλλον λογω καποιου λαθους στις κολλησεις(ε τι αλλο....?).μετα απο αυτα φτιάξαμε pcb πλακέτες και γεννηθηκαν τα:Tubescreamer 808, BluesBreaker, Big Muff Pi, Guv'Nor & Pulsar tremolo...το big muff είχε κάποιες επιπλοκές στη γέννα αλλα με ένα τυχαίο βραχυκύκλωμα που ανακάλυψα δούλεψε!!το Pulsar παλι πέθανε στη γέννα. τα υπόλοιπα δουλεύουν μια χαρά και τα σπάνε!!!!!!!!!!!!!!!!!!(ακολουθέι μια φοτο απ το guv'Nor):

 

DSCF0672.JPG

DSCF0673.JPG

 

(θέλει λιγη ακομα δουλιτσα βεβαια...)

 

(ολα τα παραπανω εγιναν με πηγη το σιτε www.tonepad.com)

Επομενο βημα ειναι φυσικα η δημιουργια περισσοτερων (ο κυριότερος λόγος ειναι η χαρα της δημιουργιας και ο δευτερος οτι σου μενουν!!).

Η λίστα παραγωγής έχει ως εξης:

 

1-distortion

1-overdrive

1-chorus

1-delay

1-reverb

1-phaser

κι οτι αλλο καλο...μας (η σας )ερθει...

(μη μου πείτε πρωτη φορα δεν τα βλεπετε...πρωτοτυπο ξερω...)

 

Και εδω λυνεται η απορία σας για τι γράφω αυτο το αρθρο...

Αυτο που θέλω είναι προτάσεις για το ποια πεταλακια να φτιαξω(σε καθε μια απο τις παραπάνω κατηγοριες...).αυτο που θελω να αποφυγω ειναι οι "κακες γεννες"που μπορει να προκυψουν απο κατι αδοκίμαστο...

για αυτο θα ήθελα τις προτάσεις και τις προτιμήσεις σας καθως επίσης θα ήταν μεγάλη βοήθεια να παραθέτατε καποιο λινκ που να περιεχει το project της προτασης σας.(pcb layout καθως δεν ειμαι ηλεκτρονικος για να το βγάλω απο schematic, parts list κλπ...)

 

ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τη βοηθεια....

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλη αρχη και καλα γεννητουρια σου ευχομαι . Ενα απο τα μεγαλα και πιο σωστα site το ξερεις και σε περιπτωση που δεν το εχεις ηδη ανακαλυψει υπαρχουν ακομα το

 

www.generalguitargadgets.com

 

http://www.muzique.com/

 

http://www.geofex.com/

 

http://www.diystompboxes.com/wpress/

 

 

Οσο για την αξιοπιστια των σχεδιων τα περισοτερα που υπαρχουν σε αυτα τα site αν προσεξεις λιγο στην συναρμολογηση θα δουλεψουν σιγουρα. Για τα απλα πεταλια και σχεδον για ολα τα distortion/overdrive τα σχετικα και τα υλικα τα βρισκεις ευκολα αλλα για chorus/flanger κλπ λιγο δυσκολο οποτε ριξε και μια ματια εδω

 

http://www.banzaieffects.com/home.php

 

Καλο πεταλωμα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ρθε...δεν ηταν κ τιποτα δυσκολο...ενα ευρύχωρο κουτι ολο μεταλλικο....τελικα εχει κ ενα καλο η ιστορια με τα δωρα της νονας.....

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freQUEENzator2.jpg

 

να ο λογος που σε ρωταω...αυτο το εχω φτιαξει πανω απο ενα χρονο και απλα

δεν το θεωρησα απιθανο να το εχεις δει και να εκανες και εσυ κατι παρομοιο :wink: !

 

κατι ακυρο ρε μαγκες που εχεται χαθει oi d.i.y-αδες ?

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ιδεα με το κουτακι , οικολογικη αλλα κατα ποσο ειναι στιβαρη η ολη κατασκευη? Γιατι μου φαινεται οτι εκει που παιζεις και αρχιζεις να πορωνεσαι και θες να ακουσεις την βρωμια αμα πατισεις πανω εκει μου φαινεται θα το ισωπεδωσεις και θα γινει σαν τα αυτοκολητα Panini στο πατωμα . Παντως ειναι καλη ιδεα και οικονομικη ,ομως ριξε μια ματια και τριγυρω , εχω βρει αλουμινενια ετοιμα βαμενα κουτια που κανουν οσο και ενα πακετο τσιγαρα. Και ρε παιδια τα κερατα του βελζεβουλ γιατι τα εχεται και οι δυο πανω? για να βοηθαει την ωρα του σολο???? :P :P :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επειδη δεν εχω knobs κ επειδη τα ποτενσιομετρα θα αλλαχτουν...

η στιβαροτητα ειναι ενα θεμα αλλα πιστευω με δυο στηριγματα απο μεσα λυνεται το προβλημα...

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως ριξε μια ματια και τριγυρω ' date=' εχω βρει αλουμινενια ετοιμα βαμενα κουτια που κανουν οσο και ενα πακετο τσιγαρα.[/quote']

 

Που να κοιτάξουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως ριξε μια ματια και τριγυρω ' date=' εχω βρει αλουμινενια ετοιμα βαμενα κουτια που κανουν οσο και ενα πακετο τσιγαρα.[/quote']

 

Που να κοιτάξουμε?

 

 

Εγω εχω βρει σε καταστηματα με ηλεκτρολογικο/ηλεκτρονικο εξοπλισμο. Επισης τσεκαρε και εδω http://www.banzaieffects.com/Enclosures-Boxes-c-315.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου