Προς το περιεχόμενο

Classic Player 60s Strat. Να τη δείξω ή θα μου τη ματιάσετε?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις δικιο..μα ειναι δυνατον???made in mexico city??? :lol: ηλια δεν ειναι δυνατον να εκανες τετοιο λαθος αφου θα ειδες πριν την παρεις οτι ειναι made in mexico δεν το ειδες? :lol: :wink:

 

Καλα ΤΙ μου λέτε τώρα!!!!!! 8O 8O 8O

Διαβάζουν καλά τα ματάκια μου ??????

 

Πείτε μου ότι δεν είναι αλήθεια PLEASE!!!!! :?

 

πες οτι δεν καταλαβες οτι κανω πλακα τωρα... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Hλια πάντως εγώ εθελοντικά και με πλήρη γνώση της πράξης μου διατίθεμαι να σε απαλλάξω από αυτή την απαίσια κιθάρα! Θα την πάρω σπίτι και θα ελαφρύνω το πόνο σού!

 

Δεν είναι ανάγκη να με ευχαριστείς! Θα μου το χρωστάς σαν χάρη! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην πολυ καλο και αβιαστο review και ευγε στον Ηλια μια και ετσι γραφονται οι εντυπωσεις για μια κιθαρα και οχι μυθιστορηματα...............

 

 

Απο εκει και περα η ξεβιδωμενη βιδα και το προβλημα στο φινιρισμα που σωστα ανεφερε ο Ηλιας ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ τελεια και παυλα (εξαλλου Ηλια γιατι τα αναφερες αν δεν θεωρουνται τετοια????<----ρητορικη ερωτηση)......το αν μειωνουν την αξια της κιθαρας η οχι αν προκειται περι καλης η κακης κιθαρας αφηστε να το κρινουν οι αναγνωστες της κριτικης. Εχω την εντυπωση (και παραδεχομαι πως αυτο ειναι αυθαιρετο συμπερασμα) πως οι κιθαρες αυτες πουλανε τοσο πολυ που τρεχουν και δεν προλλαβαινουν πραγμα που εχει και συνεπειες στο quality control......

 

 

Παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι ΠΕΝΗΝΤΑ χρονια τωρα δεν εννοουν να φτιαξουν αυτο το προβλημα που εχουν ΟΛΕΣ οι strat' date='σε καποιον απο τους 3 μαγνητες σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ στρατ εχω δει δεν περνανε οι χορδες πανω απο τους ακριανους πολους..... :lol: :lol:

 

Μονο ο Hausel εχει βγαλει μαγνητες που διορθωνουν το αισθητικο (αλλα και ηχητικο σε καποιες στρατ) αυτο προβλημα....[/quote']

 

Oυτως η αλλωστε δεν πειραζει ουτε εχει καποια λειτουργικη σημασια......χρονια τωρα οι κιθαριστες παιζουν με απλους trembucker σε κιθαρες με "humbucker spacing" (για να χρησιμοποιησω την ορολογια του Duncan) και αντιστροφα χωρις κανενα απολυτως προβλημα και χωρις "string out"......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Επιπλεον σε ΚΑΜΜΙΑ στρατ απο οσες εχουν περασει απο τα χερια μου (και σε καμμια δεν υπηρχε το απολυτο string alignment) δεν υπηρξε το παραμικρο προβλημα εκ του φαινομενου και στο πιο ακραιο bend. Πως λοιπον απο τη μια τα αλλα δυο δεν θεωρουνται προβληματα και αυτο θεωρειται?

 

Φροντιστε λοιπον οταν εκφερετε εντυπωσεις για μια κιθαρα να μην μιλατε με ποδοσφαιρικα κριτηρια αλλα οπως το εκανε ο Ηλιας.....αβιαστα, χωρις να εκφραζετε τις προσωπικες σας προτιμησεις, με μετρησιμα και αντικειμενικα στοιχεια.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως λοιπον απο τη μια τα αλλα δυο δεν θεωρουνται προβληματα και αυτο θεωρειται?

 

δεν ειπα οτι ειναι προβλημα αλλα οτι οπως και να το κανουμε δεν φαινεται ομορφο (επιπλεον σε εμενα μου εχουν τυχει δυο στρατ που η μι καντινι ηταν ΤΟΣΟ εξω απο τον πολο του τελευταιου μαγνητη που δεν μπορουσα να παιξω καθαρα με τον κατω μαγνητη μονο λογω της ανισοροπιας της με τις υπολοιπες.....) αυτο που λεω ειναι οτι ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ με ενοχλει και οτι μου κανει εντυπωση που 50 χρονια τωρα δεν το φτιαχνουν (εχει βεβαια τεραστιο κοστος γιατι θα πρεπει να φτιαξουν ξεχωριστους μαγνητες για καθε θεση) .....οχι οτι ειναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ.... :wink:

 

το να μη βιδωθει τελειως (προσεξε ΤΕΛΕΙΩΣ γιατι ΕΙΝΑΙ βιδωμενη αρκετα) η ΜΙΑ βιδα δεν χαλασε και ο κοσμος (καλα για το τσιπ στο cavity δεν το συζηταω καν,που να δεις ΚΑΤΩ απο το pickguard τι γινεται στις περισσοτερες στρατ.... :lol:

 

το quality control παραμενει ΕΝΥΠΩΣΙΑΚΟ εκει που ΜΕΤΡΑΕΙ και ΚΟΣΤΙΖΕΙ σε χρονο και χρημα για να επανορθωθει μια αβλεψια (δηλ. στο nut & στα ταστα)...προσωπικα τοσα χρονια που τραβιεμαι με Fender δεν εχω δει καλυτερα φτιαγμενες κιθαρες και το σημαντικοτερο στη συντριπτικη τους πλειοψηφια ΠΑΝΑΛΑΦΡΕΣ...(ΤΟ δυσκολοτερο πραγμα σε μια Fender)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε fenderiarh, για τα θετικά σχόλια.

 

Παρόλα αυτά, η λέξη "πρόβλημα" δεν θεωρώ ότι είναι αντιπροσωπευτική.

Εξάλλου ειλικρινά θεωρώ όλα αυτά που ανέφερα, ως πταίσματα και μικροπράγματα τα οποία δεν επηρεάζουν ότι το παικτικό, ούτε το ακουστικό αλλά ουτε και το αισθητικό στοιχείο της κιθάρας.

 

Και θεωρώ επίσης πιθανό να έβλεπα τέτοια "ατοπήματα" και σε αμερικάνικες κιθάρες.

 

Απλά σε τέτοια περίπτωση θα έβριζα και θα απαιτούσα επιστροφή (Παρόλο που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σημασία για μένα), αλλά επειδή θα είχα δώσει τουλάχιστον τα διπλά λεφτά...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το να μη βιδωθει τελειως (προσεξε ΤΕΛΕΙΩΣ γιατι ΕΙΝΑΙ βιδωμενη αρκετα) η ΜΙΑ βιδα δεν χαλασε και ο κοσμος (καλα για το τσιπ στο cavity δεν το συζηταω καν' date='που να δεις ΚΑΤΩ απο το pickguard τι γινεται στις περισσοτερες στρατ.... :lol:[/quote']

 

Μωρε συμφωνοι.......και για μενα κανενας εκ των δυο δεν θα ηταν ανασταλτικος παραγοντας για να παρω την κιθαρα (αν και φυσικα θα προτιμουσα να μην υπαρχουν)....... αλλα πραγματα ειναι αυτα που με κανουν να πω το ναι η το οχι σε μια κιθαρα (με πρωτο και βασικοτερο το μανικι και δευτερους τους μαγνητες). Ομως αναφερομαι στο πως γραφουμε εντυπωσεις για μια κιθαρα και ενα σωστο review ειναι:

 

-απαλαγμενο απο τις προσωπικες μας προτιμησεις (φανταζομαι ευκολα καταλαβαινεις το γιατι)

 

-αναφερει τα παντα ακομα και το μικροτερο ελαττωμα οσο ασημαντο και αν ειναι

 

-αναφερεται σε μετρησιμα στοιχεια (Π.χ χοντρο, λεπτο, C shaped μανικι)

 

-τα καλυτερα reviews δεν γινονται εν θερμω.........2 μερες μετα την αγορα της ειμαστε ακομα στον μηνα του μελιτος και κατα συνεπεια "τυφλωμενοι" :D :D :D :D (στο δικο μου παλαιοτερο review της CP50 μου ειχε διαφυγει το οχι αριστα κομμενο nut της πραγμα το οποιο το διαπιστωσα εβδομαδες αργοτερα και αφου την ειχα ψειρισει ενδελεχως(και ειχα υποστει καποια προβληματακια κουρδισματος)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000

 

Καλα ομως δεν ντρεπεσαι που πηρες κιθαρα που εφτιαξε αυτος?

 

istockphoto_3165316_mexican.jpg

 

η μαλλον αυτος?

 

MexicanSunscreen.jpg

 

:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και μια και η κιθάρα γλύτωσε την πυρά ( :lol: ), ας περάσουμε σε τεχνικότερα θέματα:

 

Ηλία, αυτό που ανέφερες με "το σφίξιμο των ελατηρίων" τι εννούσες?

Σφίγγοντας τις βίδες δεν πρόκειται να αλλάξει το feel του tremolo... απλά θα αλλάξει η θέση ισορροπίας (δηλ. θα γίνει πιο παράλληλο με το σώμα). Αν θέλεις να "σκληρύνει" το τρέμολο, θα πρέπει να προσθέσεις ελατήρια (και παράλληλα να χαλαρώσεις τις σχετικές βίδες για να έρθει στη θέση του).

 

 

Trivia:

Αν θέλαμε να έχουμε τέλεια ευθυγράμμιση όλων των pole pieces με όλες τις χορδές, ο o bridge μαγνήτης θα έπρεπε να έχει 1.5 % μεγαλύτερο pole spacing λόγω της γωνίας των 10 μοιρών. Αυτό στην πράξη έχει μικρή σημασία....συνήθως η ελλιπής εθυγράμμιση οφείλεται στο συνδυασμό της ευθυγράμμισης του pickguard και του string spacing της γέφυρας που χρησιμοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου