Προς το περιεχόμενο

Classic Player 60s Strat. Να τη δείξω ή θα μου τη ματιάσετε?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλα ομως δεν ντρεπεσαι που πηρες κιθαρα που εφτιαξε αυτος?

η μαλλον αυτος?

 

MexicanSunscreen.jpg

 

:lol:

 

Θα ντρεπομουν αν τα μεξικανικα καπελα ηταν το ενα στη θεση του αλλου.... :oops: :oops: :oops: :oops:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το quality control παραμενει ΕΝΥΠΩΣΙΑΚΟ εκει που ΜΕΤΡΑΕΙ και ΚΟΣΤΙΖΕΙ σε χρονο και χρημα για να επανορθωθει μια αβλεψια (δηλ. στο nut & στα ταστα)...προσωπικα τοσα χρονια που τραβιεμαι με Fender δεν εχω δει καλυτερα φτιαγμενες κιθαρες και το σημαντικοτερο στη συντριπτικη τους πλειοψηφια ΠΑΝΑΛΑΦΡΕΣ...(ΤΟ δυσκολοτερο πραγμα σε μια Fender)

 

Βρε τι μαθαίνουμε και εμείς οι αντιφεντεριστές... :)

 

Κατά τα άλλα:

¶στους Ελάβντου!!!

 

 

(βάζουμε το χεράκι στην χούφτα, τρίβουμε και αναφωνούμε:

 

ζήηηηηηηηηηηηηηηηηηηλεια

ψώωωωωωωωωωωωωωωωρα

ζήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηλια

ψώωωωωωωωωωωωωωωωωρα

...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μετα απο εκατονταδες ποστ της συμπαθους

ταξης των φενερακιδων με ολων των ειδων τις πατεντες για να γινει το ρημαδι , κιθαρα (και βεβαια ποσα πεταμενα χρηματα για μαγνητες, μπρατσα, κλειδια, τρεμολα, αντε και καθε μηνα

σερβις και θωρακισεις και , και , και .....

αρκουσε να παραχθει μια κιθαρα (και μαλιστα αρκετα

φθηνη) για να αποδειξει η fender οτι τοσο καιρο κοροιδευε ολο τον κοσμο με τα ...κουκουναρια

που τους πουλουσε για ....vintage ,εκμεταλευομενη

το ¨ονομα¨ και τον ποθο τους για την ομολογουμενως ποιο δημοφιλη κιθαρα του κοσμου

Ti αλλο να πω ?? τα ειπε ολα μονη της η φεντερ

 

α) δεν εχω τιποτα με τις κιθαρες , με την εταιρεια εχω

β) και εγω απο τους παθοντες ειμαι , 4 εχω

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Raise my rent" του David Gilmour από τον πρώτο προσωπικό του δίσκο:

http://www.last.fm/music/David+Gilmour/_/Raise+My+Rent

 

Ευχαριστω ρε φιλε.Να σαι καλα.

Και παλι καλοριζικη η κιθαρουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή επιλογή Ηλία. Μπράβο

Είδα και αρκετα clip στο youtube που ακούγεται πολύ καλά η συγκεκριμένη κιθάρα.

 

Εμενα πάλι, μια άλλη μου πήρε τα μυαλα http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG915&product=KS009

[/url]

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πάλι' date=' μια άλλη μου πήρε τα μυαλα http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG915&product=KS009[/quote']

 

Κι εγώ την είδα την κούκλα, αλλά σκέφτηκα ότι 3η Rockinger και μάλιστα 2η σε C.A.R. πάει πολύ...:lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία' date=' αυτό που ανέφερες με "το σφίξιμο των ελατηρίων" τι εννούσες?

Σφίγγοντας τις βίδες δεν πρόκειται να αλλάξει το feel του tremolo... απλά θα αλλάξει η θέση ισορροπίας (δηλ. θα γίνει πιο παράλληλο με το σώμα). Αν θέλεις να "σκληρύνει" το τρέμολο, θα πρέπει να προσθέσεις ελατήρια (και παράλληλα να χαλαρώσεις τις σχετικές βίδες για να έρθει στη θέση του).

[/quote']

 

Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτό με τα περισσότερα από 3 ελατήρια, αλλά από την άλλη, δεν είναι λογικό σφίγγοντας τα ελατήρια να αυξάνεις την τάση τους και επομένως να κάνεις το τρέμολο πιο σκληρό?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα ταυτοχρονα θα "καθησει" το τρεμολο πανω στο σωμα.......

 

Αν θελεις να μεινει floating και ταυτοχρονα να "σκληρυνει" θα πρεπει να κανεις αυτο που σου ειπε ο Χαριλαος

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ηλία' date=' αυτό που ανέφερες με "το σφίξιμο των ελατηρίων" τι εννούσες?

Σφίγγοντας τις βίδες δεν πρόκειται να αλλάξει το feel του tremolo... απλά θα αλλάξει η θέση ισορροπίας (δηλ. θα γίνει πιο παράλληλο με το σώμα). Αν θέλεις να "σκληρύνει" το τρέμολο, θα πρέπει να προσθέσεις ελατήρια (και παράλληλα να χαλαρώσεις τις σχετικές βίδες για να έρθει στη θέση του).

[/quote']

 

Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτό με τα περισσότερα από 3 ελατήρια, αλλά από την άλλη, δεν είναι λογικό σφίγγοντας τα ελατήρια να αυξάνεις την τάση τους και επομένως να κάνεις το τρέμολο πιο σκληρό?

 

Οχι ακριβώς :wink:

Η τάση των ελατηρίων είναι σταθερή. Σφίγγοντας τα ελατήρια ανεβάζεις την τάση αλλά ανεβάζεις και τον τόνο. Μόλις χαλαρώσεις τις χορδές από τα κουρδιστήρια για να έρθει η κιθάρα στον τόνο της, τα ελατήρια θα πάνε στην ίδια τάση με προηγουμένως....απλά η γέφυρα θα έχει πάει λίγο πίσω.

Σκέψου ότι η τάση των χορδών (για δεδομένο gauge και φυσικό κούρδισμα) είναι συγκεκριμένη.

 

Όταν δεν ακουμπάμε το τρέμολο, η γέφυρα ισορροπεί υπό την επήρρεια 2 ροπών:

1. Τη ροπή της τάσης των χορδών ως προς τον άξονα περιστροφής της γέφυρας, δηλαδή τη νοητή ευθεία που περνάει από τα 2 σημεία επαφής της γέφυρας με τα post.

2. Τη ροπή των ελατηρίων ως προς τον ίδιο άξονα.

 

Οι αποστάσεις και οι γωνίες είναι λίγο πολύ σταθερές καθώς παίζουμε το τρέμολο, άρα στην κατάσταση ισορροπίας η τάση των ελατηρίων είναι πάντα ανάλογη με την τάση των χορδών.

Για να γίνει πιο "άκαμπτο" το σύστημα πρέπει να αλλάξεις τη (λεγόμενη και) "σταθερά του ελατηρίου". Αυτό γίνεται είτε προσθέτοντας ελατήρια παράλληλα είτε βάζοντας άλλα από πιο σκληρό μέταλλο.

:wink:

 

 

EDIT : Τώρα είδα την απάντηση του fenderiarhs :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθυστερημένος:

 

Με γειά την κούκλα! Το χρωματάκι δεν είναι ακριβώς του γούστου μου, αλλά δεν μπορώ να μη παραδεχτώ πως είναι πολύ ξεχωριστό.

 

Το ξεφλούδισμα του λούστρου με χάλασε κάπως, σκεφτόμενος ότι πρόκειται για καινούριο όργανο. Δεν θα δινα και καμιά σημασία, είναι απ' αυτά που ξεχνιούνται σε 5 λεπτά. Εδώ παλεύω να διώξω το λούστρο που έχω. 8)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου