Προς το περιεχόμενο

Classic Player 60s Strat. Να τη δείξω ή θα μου τη ματιάσετε?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα αγαπημένα μου χρώματα / συνδυασμούς. Τέλεια είναι. Καλά παιξίματα.

 

σ'ευχαριστώ! 8)

 

 

Μπορεί να έιναι και ηλίθα ερώτηση αλλά γιατί η Fender επιμένει σε μρικά μοντέλα στα 21 τάστα?Για΄τι όχι 22 ή 24(καταλαβαίνω ότι στα 24 βέβαια ο μαγνήτης πάει πιο πίσω άρα χάνει λιγάκι το χαρακτηρα του).

 

αυτο με τον μαγνητη μου περισσευει για λογος ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπορεί να έιναι και ηλίθα ερώτηση αλλά γιατί η Fender επιμένει σε μρικά μοντέλα στα 21 τάστα?Για΄τι όχι 22 ή 24(καταλαβαίνω ότι στα 24 βέβαια ο μαγνήτης πάει πιο πίσω άρα χάνει λιγάκι το χαρακτηρα του).

 

H συγκεκριμενη κιθαρα το λεει το ονομα της....Εχει χαρακτηριστικά μοντελου του '60 και εχει 21 ταστα οπως τοτε. Η fender βγαζει αρκετα μοντελα με 22 ταστα (American standard, american deluxe κτλ.) αλλα και με 24 (showmaster).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι προτειμουν τα 21 ταστα για την αισθηση και το "μοτζο" ενος "vintage" οργανου. Πρακτικα θεωρειται οτι σε fender με 21 ταστα ειναι πολυ πιο ευκολο να βγαλεις το pickguard και να κανεις διαφορες μοντες/επισκευες. Εγω εχω κιθαρα με 21 και 22 ταστα και δεν με απασχολει/ενοχλει το +-1 ταστο σε καμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συγκεκριμενη κιθαρα το λεει το ονομα της....Εχει χαρακτηριστικά μοντελου του '60 και εχει 21 ταστα οπως τοτε. Η fender βγαζει αρκετα μοντελα με 22 ταστα (American standard, american deluxe κτλ.) αλλα και με 24 (showmaster).

 

H showmaster δεν βγαίνει πλέον.Μάλλον για τα 24 τάστα βασίζεται στις θυγατρικές της την jackson και charvel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Sorry Που ξεθάβω το θέμα, μια ερώτηση προς τον elavd η οποιον άλλο γνωρίζει.

 

Το οτι οι θέσεις 2 και 4 δεν είναι hum cancelling είναι μεγάλο μείον? Ο θορυβος απο τους μαγνήτες είναι γενικά αξιοπρόσεκτος?

 

Σορι αν είναι χαζή η ερωτηση μου.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα την κιθαρα καμποσο καιρο και μπορω να πω οτι ο θορυβος στις θεσεις 2 και 4 δεν ειναι μεγαλο μειον.

 

Θα σε ενοχλήσει αμα πας να παιξεις με αρκετα βαρυ ντράιβ για το οποίο ομως ουτως η άλλως δεν ενδεικνυται η κιθαρα ηχητικά, οποτε ο θορυβος μας μαρανε?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry Που ξεθάβω το θέμα, μια ερώτηση προς τον elavd η οποιον άλλο γνωρίζει.

 

Το οτι οι θέσεις 2 και 4 δεν είναι hum cancelling είναι μεγάλο μείον? Ο θορυβος απο τους μαγνήτες είναι γενικά αξιοπρόσεκτος?

 

Σορι αν είναι χαζή η ερωτηση μου.

 

O Hendrix,o Clapton & o Gilmour δεν ειχαν παντως κανενα προβλημα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Hendrix,o Clapton & o Gilmour δεν ειχαν παντως κανενα προβλημα...

 

Ούτε εγώ... ;D

 

(Βέβαια, τα υπόλοιπα "παιδιά" που ανέφερε ο SF δενη είχαν (επίσημα) τις θέσεις 2& 4 μιας και οι strat τους είχαν 3θέσιο επιλογέα)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Μπορεί για κάποιους να φανεί κάτι τελείως απλό και καθημερινό αλλά εδω και μερικές μέρες ζώ ένα ακόμη ονειρό μου αφού κατάφερα και απέκτησα την πρώτη μου στρατ. Ετσι για το καλό λοιπόν παραθέτω μερικές φώτο.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλες και τις γνώσεις απο εδω μέσα.Μου έδωσαν καποιοες κατευθύνσεις, Φυσικά όμως πρώτα δοκίμασα την κιθάρα.

 

Αν και το review του Elavd ηταν κατατοπιστικότατο, απλώς να προσθέσω οτι σε συνδυασμό με τον ενισχυτη (bugera v22) η πρώτη πρόβα με αυτήν την κιθάρα με έκανε να μην πιστευω στα αυτιά μου για τον δικο μου ήχο. Τεράστια εντύπωση (θετική) μου έκαναν αρκετα πράγματα πανω στο οργανο αλλα προφανώς είναι κάτι δεδομένο για τους περισσότερους και πιο εμπειρους οποτε να μην σας κουράσω. Εννοείται κάθε απορία ευπρόσδεκτη.

 

Ευχομαι στον καθενα να νιωθει την δική μου ευτυχία μέσα απο την μουσική.

SAM_3813.thumb.JPG.d0b5014ef4eabb34d0a00b4aa911b56e.JPG

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου