Προς το περιεχόμενο

Classic Player 60s Strat. Να τη δείξω ή θα μου τη ματιάσετε?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οι 2 ΜΙ χορδές περνώντας πάνω από τον neck μαγνήτη, περνάνε σχεδόν έξω από τους πόλους. Βέβαια, δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό στον ήχο όταν έπαιζα με σε αυτή τη θέση, σε καμία από τις 2 χορδές. Είναι μάλλον οπτικό το ζήτημα, απλά ήθελα να το αναφέρω

 

Παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι ΠΕΝΗΝΤΑ χρονια τωρα δεν εννοουν να φτιαξουν αυτο το προβλημα που εχουν ΟΛΕΣ οι strat,σε καποιον απο τους 3 μαγνητες σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ στρατ εχω δει δεν περνανε οι χορδες πανω απο τους ακριανους πολους..... :lol: :lol:

 

Μονο ο Hausel εχει βγαλει μαγνητες που διορθωνουν το αισθητικο (αλλα και ηχητικο σε καποιες στρατ) αυτο προβλημα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.1 και μην ακουσω απο κανεναν πηγαινε και δες σε ενα μαγαζι μονος σου...αθηνα δν εχω βρει καποιον που να τις εχει τωρα....πουθενα ομως!!!!

 

 

Ο Καγμάκης πριν κανα 2-μηνο έγραφε στο site του ότι τις είχε φέρει. Και για του λόγου του αληθές: http://www.kagmakis.com/details1.php?thepid=408&thecid=1&thec2id=11&open=1

 

:wink:

 

Σήμερα που θα περάσω' date=' θα το τσεκάρω...[/quote']

 

Για άλλη κιθάρα γίνεται η συζήτηση φίλε :wink:

 

Αυτή που παραθέτεις είναι η Classic 60s (που όντως υπάρχει στην αγορά) και οχι η Classic Player 60s (που είναι προς το παρών δυσέυρετη).

 

http://www.kagmakis.com/details1.php?thepid=892&thecid=1&thec2id=36&open=1

 

Δίκιο έχεις! Τη δεύτερη εννοούσα κι εγώ, αλλά έδωσα λάθος λινκ... :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βράδυ έκανα κάποιες ρυθμίσεις στην CP60s μου, και τη συνεκρινα με τη Rockinger μου.

 

Καταρχήν πέταξα τις απαίσιες stock Fender χορδές που φορούσε και έβαλα ένα σετ 9άρες webstrings (τις ίδιες έβαλα και στη Rockinger).

Έφερα το μπράτσο σχεδόν στην ευθεία. Έμεινε μια μικρή κούρμπα γιατί δεν ήθελα να σφίξω πολύ τη βέργα (μιας και είναι καινούρια η κιθάρα).

 

To action δε το πείραξα τελικά...

 

Χαμήλωσα λίγο το ύψος των μαγνητών από τη μεριά μπάσα των μπάσων χορδών.

 

Στη συνέχεια συνέκρινα τις κιθάρες ακουστικά (unplugged). Δε διέκρινα κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους. Και οι δύο μου φάνηκαν το ίδιο resonant.

 

Έπειτα, ρύθμισα το EQ στον ενισχυτή flat και τις συνέδεα πρώτα τη μία, παίζοντας μια φράση σε μια θέση και αμέσως την άλλη παίζοντας την ίδια ακριβώς φράση.

Αυτό το έκανα αρκετές φορές μέχρι να βγάλω ένα όσο το δυνατόν πιο ακριβές αποτέλεσμα.

 

Επιστρέτευσα το loop station, όπου έφτιαξα μια λούπα και έπαιζα καθαρά και με λίγο drive εναλλάξ με τις 2 κιθάρες.

 

To συμπέρασμα είναι ότι οι νότες στην Classic Player ακουγόντουσαν πιο "διαυγείς" και ευδιάκριτες με πιο αέρινα πριμα.

 

H Rockinger είχε μια μικρή "ασάφεια" εν συγκρίσει με τη Fender, αλλά δε μπορώ να πω ότι υστερούσε.

Απλά η Fender είχε λίγο πιο "high end" ήχο...

 

Αναθεώρησα την άποψή μου για τους CS69 (που τους είχα και τους πούλησα...) και πλέον τους θεωρώ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ μαγνήτες!!! ;)

 

Πιστεύω όμως ότι το test δεν είναι αντικειμενικό γιατί στην ουσία το flat EQ μπορεί να κολακεύει τη μια κιθάρα και να αναδεικνύει την άλλη.

Ίσως έπρεπε να φτιάξω μια καλή ρύθμιση για την κάθε κιθάρα και μετά να τις συγκρίνω...

 

To μπράτσο της Fender μου φάνηκε λίγο ξερό και κάπως στιφό στο παίξιμο...Έβαλα λίγο λεμονέλαιο μπας και μαλακώσει αλλά και πάλι δεν έκανε πολλά πράγματα.

Δεδομένου ότι τα χέρια μου ιδρώνουν όμως τόσο, σκέφτομαι ότι η Rockinger έχει "πιει" ΑΠΕΙΡΟ ιδρώτα και για αυτό είχε μια πιο νωπή αίσθηση...

 

Εν κατακλείδει, ο ήχος της Classic Player μου άρεσε πιο πολύ στα καθαρά, αλλά της Rockinger στα Drive. Οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να δικαιολογείται το γεγονός ότι έχω 2 παρόμοιου προσανατολισμού κιθάρες, αλλά παρόλα αυτά, υπάρχουν.

 

Στο playability υπερτερεί η Rockinger, πιθανότατα λόγω του ότι είναι και στρωμένη μετά από τόσο καιρό και επιπλέον την έχω συνηθίσει στο χέρι μου. Δεν ξέρω τι θα λέω μετά από λίγο καιρό που θα έχω συνηθίσει και την CP και πιθανότατα να την έχω σετάρει λίγο καλύτερα.

 

Σαν γενική ποιότητα κατασκευής, πιστεύω ότι πάλι η Rockinger υπερτερεί στα σε κάποια σημεία (neck pocket, 2 piece body κλπ) χωρίς όμως και πάλι να υπάρχουν δραματικές διαφορές.

 

Τα υπόλοιπα εν καιρώ ... ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.

Έμεινε μια μικρή κούρμπα

 

 

2.

Στο playability υπερτερεί η Rockinger, πιθανότατα λόγω του ότι είναι και στρωμένη

 

"στρωμενες" κιθαρες δεν υπαρχουν.Μονο καλα και κακα σεταρισμενες....

Το 2 οφειλεται στο 1 :wink: :lol:

 

φτιαξ'του μπρατσ'τφεκι και θα ιδεις playability.... :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μπολικο ιδρωτα και λαδακι (φαε και κανα λιγδερο σουβλακι και παιξε μετα χωρις να πλυνεις τα χερια σου.. :lol: ) θα γινει ...υγρο σαν....νυχτολουλουδο της λιμνης της πολης σου... :lol: :lol: :lol:

 

που να δεις της Gibson οι rw ταστιερες τι χαλια εχουν... :lol: :lol:

 

ωραιο μπρατσο παντως ειναι αν και λεπτο για τα γουστα μου.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

με μπολικο ιδρωτα και λαδακι

 

Σοβαρά τώρα, βοηθάει ο ιδρώτας λες? (τουλάχιστον να είναι και κάπου ευεργετικός!!! :D)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια βοηθαει ,ειναι λιγο αηδιαστικο αλλα το λιπος του ειναι το καλυτερο conditioner.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου