Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες και δίδακτρα για SAE Athens?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!

Εχει τελειώσει κανείς από εδώ ή είναι τώρα στην sae athens?

Έστω έχει κάποιος πληροφορίες σχετικά?

Αξίζει?

Πόσο το μαλλί στο περίπου? (δίδακτρα)

 

(για το τμήμα electronic music production)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ενδιαφερομαι και εγω για το συγκεκριμενο τμημα!Παιδια εχει κανεις εμπειρια για το επιπεδο των μαθηματων?Ειναι πολλα τα λεφτα και δεν θελω να τα κλαιω!!!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω να σου πω για το συγκεκριμένο τμήμα. Πάντως θα σου πω..

 

1) τα λεφτά ειναι τρελά για Ελλάδα

2) η εμπειρία όμως που θα πάρεις ειναι τρελή για Ελλάδα

3) τα μηχανήματα ειναι τρελά για Ελλάδα

4) θέλει πολύ διάβασμα

5) φαντάσου ένα rpg στο οποίο τα experience points σου μετά την sae θα φτάσουν στα ύψη

 

Τώρα για το συγκεκριμένο τμήμα τα λεφτά ειναι λιγότερα γιατι ειναι λιγότερο καιρο νομίζω και γενικά νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις μόνος σου το όλο διάβασμα και ψάξιμο με το ableton εκτός αν χρειαζεσαι διπλωμα για dj ή κάτι.. αναλόγος τι θες δηλαδή..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπου ακούς τρελά κεράσια κράταγε μικρό καλάθι...χοχο ;D 8) ;D

 

> για να εξηγούμαι, δεν έχω σχέση με τη σχολή, δεν ξέρω αν τα πράγματα είναι τόσο "τρελά". Αλλά με τόση "τρέλα" ήθελα να πω κ εγώ την τρελή εξυπνάδα μου...

Πιστεύω ότι τα experience points φτάνουν στα ύψη όταν κάποιος πραγματικά γουστάρει και ασχολήται και μελετάει/δοκιμάζει/ρωτάει δλδ ΔΟΥΛΕΥΕΙ πανω σ αυτό που θέλει να αποκτήσει εξπίριενσ (δε λέω ότι διαφωνούμε σε κάτι, απλά συμπληρώνω ώστε να μη μένει η "τρελή" αίσθηση ότι πας σε μια σχολή/ΙΕΚ/πανεπιστήμιο/φροντηστήριο και ξαφνικά αποκτάς δύναμη/γνώση/εμπιρεία πάνω στο αντικείμενο...) ;)

 

 

 

 

 

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο "τρελός" και αν είναι ένας χώρος, αν δεν ρίξεις "τρελό" διάβασμα δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα. Αφήστε τις τρέλες στις σευχέλες λοιπόν και σταματήστε την αναζήτηση του "τρελού" χωνιού μου τα βάζει στο κεφάλι όλα αυτόματα.

 

Δεν ξέρω τίποτα για τη σχολή, αλλά το ξέρω τί χρειάζεται ΠΡΙΝ τον προβληματισμό για μια σχολή. Απόφαση για δουλειά. Είδα την τρέλα και δεν άντεξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Τα λεφτά είναι πολλά!

- Οι σημειώσεις αργούν αρκετά να δοθούν στους μαθητές (ίσως να έχει αλλάξει αυτό γιατί τότε είχαν γίνει πολλά παράπονα περί του θέματος)

- Οι σημειώσεις που θα σου δώσουν υπάρχουν x1000 στο Internet (απλά δεν είναι στα Ελληνικά)

 

Γενικά έχει πολύ θεωρία και θέλει πολύ διάβασμα. Η θεωρία αυτή, χωρίς πράξη και ψάξιμο από την μεριά σου, είναι άχρηστη.

 

Υπάρχουν αξιόλογοι καθηγητές αλλά και 1-2 που.... άστα (αλλά ίσως και να μην είναι ακόμα εκεί).

Στο νέο κτίριο υπάρχουν εξαιρετικές αίθουσες... και studio με αρκετά καλή ακουστική και σοβαρά μηχανήματα. (που πάλι είναι άχρηστα άμα δεν βάλεις εσύ ο ίδιος το χεράκι σου).

 

Εκτός το hard κομμάτι, το άλλο καλό με την ιστορία αυτή είναι ότι θα έχεις την ευκαιρία να 'μάθεις' (πάλι στο χέρι σου) ΠΟΛΛΑ προγράμματα (περνάς από protools-cubase-logic-ableton) ώστε να σχηματίσεις μια άποψη και να καταλήξεις σε αυτό που σε βολεύει.

 

Ότι κουφό περνάει από το κεφάλι σου και ότι πρόβλημα έχεις με τον ήχο σου θα μπορείς να το συζητάς οποιαδήποτε στιγμή (και εκτός τις ώρες διδασκαλίας και studio).

 

Από εκεί θα βγεις ηχολήπτης (αν βγεις) από μόνος σου, δεν θα σε κάνει η σαε...

 

Γενικά θα σου λένε από που να πηγαίνεις... αλλά όχι πως θα πηγαίνεις...

 

Κάτι τελευταίο επειδή ακούγονται διάφορα για τα ιδιωτικά. Το χαρτί στη σαε δεν το έχεις καθόλου σίγουρο... το παίρνουν πολύ λίγοι.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια thanks για τις συμβουλες σας αλλα απο οτι εχω καταλαβει οι περισσοτεροι μιλατε για το τμημα ηχοληψιας της σχολης αλλα εγω ενδιαφερομαι μονο για αυτο της "μουσικης παραγωγης".Λογικα θα εχει καποιες διαφορες !Διορθωστε με αν κανω λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μαθήματα θεωρίας την εβδομάδα από 3,5 ώρες το κάθε ένα.

 

Γενικά (σε μαθήματα)

 

Mac os x1 (γενική χρήση του λειτουργικού για να μπορείς να κάνεις τις ασκήσεις)

Ηλεκτρονικοί υπολογιστές x1 (hardware)

Βασική θεωρία ήχου x2

Θεωρία μουσικής  x2 (νότες κτλ.)

Digital Editing x1 (με το peak και μετά άσκηση)

Sampling x3-4 (kontakt)

Filters - EQ x1

Dynamics x1

FX x1

Αναλογική κονσόλα x1 (με mackie και άσκηση ένα mix)

Ψηφιακή κονσόλα x2 (με O2R και άσκηση ένα mix)

MIDI x4

Synthesis x4 (meta - absynth - virus)

Ableton Live x5-6

Reason x3

Cubase x2

Logic x3

Microphones x1

 

 

στο περίπου όλα αυτά..

 

Αλλά φυσικά ισχύουν και τα παραπάνω του τμήματος ηχοληψίας... όλα στο χέρι σου είναι (στο λένε και οι ίδιοι άλλωστε).

 

Ακόμα στο 'μικρό' τμήμα δεν ακουμπάς protools - SSL κτλ  και ούτε κάνεις ηχογραφήσεις

 

Να προσθέσω κάτι πολύ σημαντικό!

 

Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις χρήμα είτε σε software η hardware τότε με αυτά που γλυτώσεις η σχολή θα σου  βγει τσάμπα.

Οι edu άδειες στα soft είναι περίπου στο μισό ενώ υπάρχει και μεγάλη έκπτωση σε hardware.

Αν πχ αγοράσεις ableton - komplete 5 ένα virus, midi controller, monitors, μικρόφωνο, ακουστικά και μία κάρτα ήχου έκανες απόσβεση!!

Σαν να λέμε αγοράζεις το gear και παίρνεις δώρο τα μαθήματα χρήσης ..

Είναι και αυτό μια άποψη  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.

 

Εγω ειχα ρωτησει το διδ. ετος '05-'06 για το ΒΑ προγραμμα, ομως.

Μου ειχανε πει τοτε 13.500 euro (δηλ. 9000 λιρες τοτε, 3 ετη * 3000 ειναι και τα διδακτρα βρετανικου πανεπιστημιου).

Σιγουρα το προγραμμα μουσικης παραγωγης θα κοστιζει λιγοτερο, αφου ειναι και μικροτερο χρονικα και δεν ειναι και ΒΑ.

Κανε τον κοπο και περνα απο το κτηριο τους, παρε τηλ. ή στειλε καποιο μαιλ. Θα σου απαντησουν σιγουρα πολυ συντομα.

Εγω τελικα, για πολλους και διαφορους λογους, ηρθα και κανω το ΒΑ μου σε βρετανικο πανεπιστημιο.

 

Καλη τυχη στην αναζητηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς μήπως αν κάποιος κάνει full bachelor που είναι τρία χρόνια και είναι το αντίστοιχο πανεπιστημιακό πτυχίο του middlesex αν πρόκειται να αναγνωριστεί στην Ελλάδα και τί παραπάνω θα μπορούσες να κάνεις με ένα τέτοιο πτυχίο;

Θα με ενδιέφερε πολύ αν κάποιος γνωρίζει. Είτε με αναγνώριση είτε χωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Πληροφορίες και δίδακτρα για SAE Athens?

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου