Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες και δίδακτρα για SAE Athens?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους και από εμένα!Λοιπόν, η σημερινή τιμή για το τμήμα  music production της sae είναι κάπου στα 2200-2500 ευρώ και ο κύκλος σπουδών είναι 6 μήνες. Για το τμήμα Audio Engineering Program η διάρκεια είναι 12 μήνες (Full Time) ή 21 μήνες (Part Time) και η σημερινή τιμή είναι κάπου στα 7900 ευρώ (η διδασκαλία δεν σταματάει το καλοκαίρι, συνεχίζεται κανονικά). Μόλις πήρα αυτές της πληροφορίες από το τηλέφωνο, από υπάλληλο στη σχολή. Μου είπε μάλιστα ότι το Part time για το Audio Engineering Program έχει επιτυχία από την πλευρά του ότι βολεύει όσον αφορά στις ώρες διδασκαλίας εργαζόμενους ή ανθρώπους που έχουν και άλλες ασχολίες. Επίσης στη Sae παρέχονται και κάποια σεμινάρια εντελώς δωρεάν για τον καθένα από εμάς, http://www.sae.edu.gr/seminars.htm .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους και από εμένα (αν και είμαι νέος εδώ).

Λοιπόν όντως οι τύποι κάνουν δωρεάν σεμινάρια με διάφορες θεματολογίες.

Πριν το Πάσχα ο κολλητός μου παρακολούθησε ένα που του άρεσε πάρα πολύ με θέμα home studio recording και ήταν ΔΩΡΕΑΝ. Δεν πρόλαβα θέση και μου είπαν ότι λόγω ζήτησης θα ξαναγίνει μέσα στο μήνα Μάιο.

Η κοπέλλα που απαντάει έιναι πολύ κατατοπιστική και μου είπε οτι σύντομα θα ανακοινωθουν οι νέες ημερομηνίες.

Για κάποιον που θέλει να σπουδάσει εκεί είναι μια καλή ευκαιρία να δει τους καθηγητές, τον εξοπλισμό, τα ...vibes που εκπέμπονται πριν πληρώσει το παραμικρό.

 

 

Συγχαρητήρια στο Noiz.gr.

έχω πάθει πλάκα, δεν ήξερα οτι υπάρχει.

Μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδία καταρχάς καλησπέρα!

 

Και εγώ ψάχνομαι με τη sae...Η απορία μου είναι αν υπάρχει ας στο πούμε, αναγνώριση στο εξωτερικό. Εγώ δεν θέλω να με φάει η Ελλάδα. Δυστύχώς δεν μπορώ να φύγω τώρα και να σπουδάσω έξω, λόγω κάποιων υποχρεώσεων αλλα σε 2,5 χρόνια περίπου. Για Γερμανία μέρια, οπότε να εκμεταλευτώ αυτο το χρόνο και να πάω "έτοιμος". θα μπορώ να βρώ δουλειά εκεί?

 

Υ.Γ. Δεν είμαι 18άρης που ψάχνεται αλλα 27άρης που έκανε λάθος επιλογή στα 18 και προσπάθει να ξεφύγει απο μια προδιαγεγραμένη ζωή  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • 4 χρόνια αργότερα...

 

Λοιπον..καλημερα..διαβασα αρκετα απο οσα ειπατε.. εγω ειμαι 18αρης που ψαχνεται.. σε λιγους μηνες δινω πανελληνιες.. πραγματικα δν εχω στοχους.. δν θα με ενδιεφερε καποια συγκεκριμενη σχολη.. ανεξαρτητα με το αν ειμαι καλος μαθητης.. η ζωη μ ειναι η μουσικη..μονο με αυτη θα ειμαι χαρουμενος και δν θα γυρισω μετα απο χρονια κοιταζοντας τον ευατο μ στον καθρεφτη να βλαστημαω για τις επαγγελματικες μ επιλογες..

η λυση της sae μου εχει αλλαξει τιε σκεψεις.. πραγματικα ειναι το κομματι που θελω να ασχοληθω.. η μουσικη παραγωγη και οι γνωσεις που θα παρω απο εκει με ενδιαφερουν παρα πολυ.. το θεμα ειναι μετα τι κανουμε.. ακομα σκεφτομαι και να μην δωσω πανελληνιες.. δν εχω το ζηλο για καποια σχολη και πιθανοτατα να την παρατουσα.. η να μιζεριαζα.. i need help.. τι γνωμη εχετε για sae??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπον..καλημερα..διαβασα αρκετα απο οσα ειπατε.. εγω ειμαι 18αρης που ψαχνεται.. σε λιγους μηνες δινω πανελληνιες.. πραγματικα δν εχω στοχους.. δν θα με ενδιεφερε καποια συγκεκριμενη σχολη.. ανεξαρτητα με το αν ειμαι καλος μαθητης.. η ζωη μ ειναι η μουσικη..μονο με αυτη θα ειμαι χαρουμενος και δν θα γυρισω μετα απο χρονια κοιταζοντας τον ευατο μ στον καθρεφτη να βλαστημαω για τις επαγγελματικες μ επιλογες..

η λυση της sae μου εχει αλλαξει τιε σκεψεις.. πραγματικα ειναι το κομματι που θελω να ασχοληθω.. η μουσικη παραγωγη και οι γνωσεις που θα παρω απο εκει με ενδιαφερουν παρα πολυ.. το θεμα ειναι μετα τι κανουμε.. ακομα σκεφτομαι και να μην δωσω πανελληνιες.. δν εχω το ζηλο για καποια σχολη και πιθανοτατα να την παρατουσα.. η να μιζεριαζα.. i need help.. τι γνωμη εχετε για sae??

 

Αγαπητέ Μάρκο,

 

Είναι απολύτως κατανοητά και σεβαστά αυτά που γράφεις.

 

Μερικές παρατηρήσεις, μόνον, αν μου επιτρέπεις.

 

1. Κατά τη γνώμη μου αν κάποιος νέος δεν θέλει να του συμβεί αυτό: «δν θα γυρισω μετα απο χρονια κοιταζοντας τον ευατο μ στον καθρεφτη να βλαστημαω για τις επαγγελματικες μ επιλογες…» θα πρέπει από ΣΗΜΕΡΑ να φροντίζει να μην κλείνει δρόμους και διεξόδους, αλλά, αντίθετα, να προσφέρει στον εαυτό του όσο το δυνατόν περισσότερες μελλοντικές επιλογές γίνεται.

 

2. ΤΩΡΑ λοιπόν, κατά την άποψή μου, είναι ο χρόνος για να ασχοληθείς και να επικεντρωθείς στις πανελλήνιες. Σε ΟΠΟΙΑ σχολή και αν μπεις: α) θα περάσεις καλά, β) θα μάθεις πράγματα και αποκτήσεις πολύτιμες εμπειρίες, γ) θα κάνεις νέους φίλους και φίλες, δ) θα έχεις ΠΟΛΥ ελεύθερο χρόνο για τη μουσική που τόσο αγαπάς και ε) θα έχεις μερικές επιπλέον επιλογές για το μέλλον.

 

3. Give yourself a chance, λοιπόν – το στρίμωγμα που έχει το διάβασμα τώρα ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο.

 

Καλή πρόοδο σου εύχομαι και Καλή Χρονιά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε, η απαντηση ειναι απλη νομιζω με μια προταση:

"Ο εχων τον οβολο, βαλετω το χερι στην τσεπη, και δινετω"!

 

Δεν θα πω αν ειναι καλη η σχολη ή οχι (πραγματικα δεν νομιζω πως προσφερει κατι για ολους μας που δεν την εχουμε τελειωσει να δινουμε συμβουλες...)

 

Απλα μπορω να πω το εξης αντιστοιχα:

 

Σιγουρα καποιοι γινανε μουσικοι και παιζουν ενα οργανο γιατι απλα ειχανε μουσικο αυτι, αλλοι γιατι ειχαν τις δυνατοτητες (οικονομικες και μη), αλλοι επειδη τους πιεσανε οι γονεις τους (ξερω πραγματικα μερικους), αλλοι γιατι παρολο που δεν ειχαν τιποτα απο τα παραπανω, ειχαν πραγματικη θεληση και τα καταφερανε μονοι τους!

 

Οπως και να εχει το θεμα, αν σε ενα παραλληλο συμπαν το Εγω μου διαλεγε την πορεια να σπουδασει σε αυτο, ενω απλα εγω με εμπειρια και πολυ δουλεια και ορεξη εβγαζα ακρη, αν τυγχαινε και συναντιωμασταν εγω και το αλλο μου Εγω, σιγουρα θα με εσκιζε στις ικανοτητες!

 

(Σας μπερδεψα;!!! )

 

Οποιος εχει την οικονομικη δυνατοτητα, απλα παει!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.....πραγματικα ειναι το κομματι που θελω να ασχοληθω.. η μουσικη παραγωγη και οι γνωσεις που θα παρω απο εκει με ενδιαφερουν παρα πολυ.. το θεμα ειναι μετα τι κανουμε.. ακομα σκεφτομαι και να μην δωσω πανελληνιες.. δν εχω το ζηλο για καποια σχολη και πιθανοτατα να την παρατουσα.. η να μιζεριαζα.. i need help.. τι γνωμη εχετε για sae??

 

Αγαπητε Μαρκο,

 

Σιγουρα ειναι δυσκολο τωρα να αποφασισεις ΤΙ θα κανεις στην υπολοιπη σου ζωη και σφραγιζοντας το απλα και μονο συμπληρωνοντας ενα μηχανογραφικο...

 

Η περιοδος που περνας τωρα στα 18 και οι πανελληνιες, ειναι ενα διαστημα που δεν προκειται να ξαναζησεις ποτε.

 

Το τρενο θα ξεκινησει και θα φυγει με εσενα ή χωρις πανω του.

 

Οι πανελληνιες ειναι κατι που ή θα αφιερωθεις και θα διαβασεις και θα περασεις σε καποια σχολη που "θεωρητικα" θελεις ή που δεν θα ασχοληθεις καθολου και θα λες μετα "εγω; Δεν σπουδασα, γιατι δεν ηθελα! Αυτο δεν με κανει λιγτερο ικανο απο ολους σας!" Και ειναι αληθεια

 

Απλα, η μουσικη ειναι κατι συνεχομενο. Οι ευκαιριες σε αυτη θα ερχονται και θα φευγουν πριν προλαβεις καν να τις σκεφθεις!

 

Η μουσικη ειναι κατι που, αφου το θελεις, δεν προκειται ποτε να σταματησεις. Πιστεψε με, οσους μουσικους και να ρωτησεις, θα σου πουν πως παρ´ολο που ασχοληθηκαν και επενδυσαν τα παντα σε κατι αλλο, δεν το μετανιωνουν γιατι η μουσικη ηταν παντα μαζι τους!

 

Το τρενο θα φυγει... Εσυ μπορεις οποτε θες να ασχοληθεις με την μουσικη σοβαρα, αλλα οταν θα ερθει η ωρα που θα αναρωτιεσαι πώς θα ηταν να εχεις ενα πτυχιο ή τι ευκαιριες αλλες θα ειχαν ανοιξει σε εσενα, τοτε θα ειναι αδυνατο να πας πισω και να ξαναδωσεις πανελληνιες...και καποιος να στο απαντησει...

 

Απλες συμβουλες ζωης, που δεν ειναι ασπρη ή μαυρη!

;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπον..καλημερα..διαβασα αρκετα απο οσα ειπατε.. εγω ειμαι 18αρης που ψαχνεται.. σε λιγους μηνες δινω πανελληνιες.. πραγματικα δν εχω στοχους.. δν θα με ενδιεφερε καποια συγκεκριμενη σχολη.. ανεξαρτητα με το αν ειμαι καλος μαθητης.. η ζωη μ ειναι η μουσικη..μονο με αυτη θα ειμαι χαρουμενος και δν θα γυρισω μετα απο χρονια κοιταζοντας τον ευατο μ στον καθρεφτη να βλαστημαω για τις επαγγελματικες μ επιλογες..

η λυση της sae μου εχει αλλαξει τιε σκεψεις.. πραγματικα ειναι το κομματι που θελω να ασχοληθω.. η μουσικη παραγωγη και οι γνωσεις που θα παρω απο εκει με ενδιαφερουν παρα πολυ.. το θεμα ειναι μετα τι κανουμε.. ακομα σκεφτομαι και να μην δωσω πανελληνιες.. δν εχω το ζηλο για καποια σχολη και πιθανοτατα να την παρατουσα.. η να μιζεριαζα.. i need help.. τι γνωμη εχετε για sae??

 

Αδυνατώ να σε συμβουλέψω και ειλικρινά αν είχα παιδί θα μου ήταν δύσκολο να απαντήσω αμερόληπτα και σωστά, σε ένα παιδί της ηλικίας σου, που θα μπορούσε να είναι και παιδί μου.

Από προσωπική εμπειρία..........πέρασα σε κάποια σχολή που δεν είχα όπως κι εσύ  στόχο. Όπως το περιγράφεις, δεν είχα στόχο για καμία σχολή και για τίποτα. Βέβαια εγώ, δεν είχα ούτε τη μουσική ως στόχο ;D και ακόμη δεν έχω στόχους στα 47φεύγα.

Ξέρω ντροπή μου.

Αν μπορώ να σε συμβουλέψω σε κάτι, είναι πως οτιδήποτε βιώνεις-ζεις,διαβάζεις,μαθαίνεις- οφείλεις να το αντιλαμβάνεσαι ως μάθημα σε μια σχολή. Τη σχολή της ζωής. Υπ' αυτή την έννοια δεν μετάνοιωσα ποτέ, ούτε για τα χρόνια του πανεπιστημίου, ούτε καν του στρατού, ή των δουλιών που έχω κάνει και ήταν πολλές και διάφορες.

Και κάτι τελευταίο. Πρόσφατα με τη κρίση,διαπίστωσα πως αν είχα πάρει το πτυχίο μου σε αυτό που παράτησα για 3 μαθήματα ίσως και να είχα λύσει οριστικά το πρόβλημα επιβίωσης μου.................σύμφωνα πάντα με το τρόπο ζωής μου....................και αυτό, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ πριν τη κρίση.

 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο στη ζωή και πάνω απ όλα υγεία.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα δες το παρακάτω τόπικ.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160325.30

Εγώ κόλλησα στον Tug!

Να 'σαι καλά εκεί πάνω ... φίλε. :'(

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Πληροφορίες και δίδακτρα για SAE Athens?

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου