Προς το περιεχόμενο

Περίεργοι κιθαριστικοί ηχοι με δημιουργική χρήση εφφέ!


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ρίξε μια ματιά στα εφέ του Z-VEX:

 

 

Εχεις να προτεινεις καποιο απο αυτα?Μπορω να τα βρω αυτα Αθηνα?Δεν θα μενδιεφερε να μπλεξω με software laptop και τετοια.. Oσον αφορα τους mogwai επειδη τους εχω δει και 2 φορες λαιβ ο ηχος τους προερχεται αποκλειστικα απο κιθαρες και πεταλια!Αντε απο ενα synth που εχουν και ενα vocoder...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακου πως θα κανεις το εφε-sotoman:

1)βγαζεις το καλωδιο απο την κιθαρα, η κλεινεις τη φωνη

2)βαζεις 3 εως 6 distortion στην σειρα με full gain και σχετικα χαμηλα το volume.

Εδω εχεις ενα τσιριχτό ηχο

3) πειράζοντας το tone στα πεταλια αλλαζει ο ήχος!

ειναι πολυ γαμω σε κανα solo να το βαζεις να παιζει στο ενα καναλι, πολυ εξαλλος ηχος και ειδικα στο τελικο mix ακουγεται πολυ καπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις να προτεινεις καποιο απο αυτα?Μπορω να τα βρω αυτα Αθηνα?

 

Δες τα video που έχει στο site... Δεν ξέρω τι ακριβώς περίεργους ήχους ψάχνεις για να σου προτείνω...

Από ότι βλέπω στο site του, επίσημος αντιπρόσωπος είναι o ZOZEF

 

Θα σου πρότεινα και τα εφέ της Lovetone αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fleaman

Αυτό το χεις δεί; http://guitargeek.com/rigview/327/

Νομίζω οτι οι mogwai (οπως επίσης godspeed, giardini di miro klp klp) χρησιμοποιούν ebow, το οποίο το έχω και πραγματικά δίνει πολλές ιδέες για πειράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα σκεφτει να χρησιμοποιησω ebow στο μπασο!Ασχετο..ειδα το fabtone και ηθελα να ρωτισω, που μπορω να βρω Danelectro στην Αθηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποροφήθηκα λίγο και ξέχασα οτι ψάχνεις για μπάσο αλλα γενικά (ή μαλλον ειδικά) χρησιμοποιέιται και σε μπάσο με light χορδές. (βλ Michael Manring).

 

Danelectro απ'οτι ξέρω φερνει ο stollas,δεν ξέρω αν έχει αθήνα υποκατάστημα, αλλα σίγουρα θα βρείς και στο vibrato.

 

edit:απο το wiki του ebow "...Sigur Rós bassist Georg Hólm plays with one on track #6 of their 2002 album, ( ) (this song is alternatively known as "E-bow"). [2]..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Danelectro απ'οτι ξέρω φερνει ο stollas,δεν ξέρω αν έχει αθήνα υποκατάστημα, αλλα σίγουρα θα βρείς και στο vibrato.

 

To vibrato ειναι καταστημα η e-shop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τα Z-Vex! Δες τι κάνει το Fuzz Factory για παράδειγμα...

 

http://

 

Από εκεί και πέρα, αφου δηλαδή έχεις ένα αξιοπρεπές feedback-oscilation παίζεις με τις παραμορφώσεις σου. Κάτι πολύ ενδιαφέρον που το κάνω συχνά είναι ο συνδυασμός hard tremolo με delay.Μετά παίζεις με τους χρόνους (το feedback του delay μπορείς να το τερματίσεις αν θες...!)... Επίσης ένα octaver θα προσθέσει αρκετούς περίεργους ήχους και θόρυβο στο σήμα σου (κάτι ξέρουν στους sonic youth που ο κάθε κιθαρίστας έχει από 2 blue box στο rig του!).

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου