Προς το περιεχόμενο

Περίεργοι κιθαριστικοί ηχοι με δημιουργική χρήση εφφέ!


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ένας περίεργος ήχος που μου άρεσε τελευταία, ήταν ένα τρέμολο σε πλήρη διαμόρφωση (με συχνότητα περίπου μισό δευτερόλεπτο), πολύ gain και ένα wah. Με την κιθάρα κολλημένη στο μεγάφωνο, το όλο πράμα σφυράει περιοδικά, και σε τόνο που επηρρεάζεται από το wah. :wink:

Θέλει πολύ gain....να προλαβαίνει να "εγκατασταθεί" το feedback μέσα στό χρόνο που ανοίηει το τρέμολο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θέλει πολύ gain....να προλαβαίνει να "εγκατασταθεί" το feedback μέσα στό χρόνο που ανοίηει το τρέμολο. :wink:

 

Με ένα Big Muff καθάρισες... :wink:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Θέλει πολύ gain....να προλαβαίνει να "εγκατασταθεί" το feedback μέσα στό χρόνο που ανοίηει το τρέμολο. :wink:

 

Με ένα Big Muff καθάρισες... :wink:

 

Και ένα fuzz πρίν και ένα booster μετά. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με ένα Big Muff καθάρισες... :wink:

 

Και ένα fuzz πρίν και ένα booster μετά. :wink:

 

Έχεις ξαναπάει στη κόλαση???

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μπλέξαμε... η αρχική μου πρόταση για το ΕΗ Deluxe Memory Man είναι η σιγουρότερη λύση, η μουσικότερη και η ευκολότερη - ουσιαστικά πιο πολύ γεννήτρια ήχων είναι παρά echo + vibrato + chorus.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η όλη λογική περισσότερο σε modular synth μου κάνει παρά σε κιθαρο-rig, anyway καλές οι πειραματήλες αλλα αν στη τελική ακουμπάς τη κιθάρα στο πάτωμα και ασχολείσαι μονο με το το real time editing των πεταλιών πάρε ενα synth (λέμε τώρα).

 

ερώτηση: ξέρει κανείς κανενα tremolo pedal με έισοδο για expression στο LFO; αυτο που θέλω ουσιαστικά ειναι να αλλάζει το rate απο κάποιο expression pedal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπλεχτει η αληθεια λιγακι..Μπορειτε να μου προτεινετε μια ιδανικη συνδεσμολογια (σειρα) και ποια πεταλια θα χρησιμοποιουσατε γιατυην?Κυριως με το ποια σειρα θα τα βαλω ειναι το μεγαλυτερο προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραματίσου με τη σειρά, δεν έχω να προτείνω κάτι εγώ... είμαι καλυμμένος με το DMM που είπα... Α! Aπορώ πώς ξέχασα τo σημαντικότερo πετάλι ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις, το Truly Beautiful Disaster της Effector 13:

 

effector13_tbdisaster-jm_001.jpg

 

http://www.analoguehaven.com/effector13/trulybeautifuldisaster/

 

Bάζεις όλα σου τα υπόλοιπα πετάλια στο Loop του, τα φαζάρει, τα περνάει από γκέιτ, τα feedbackάρει, τα περνάει κι από ένα περιοδικό oscillation στην οπτική δίοδο και ξανά από την αρχή... καμιά φορά που θα το χρησιμοποιήσεις δεν θα βγάλει ίδιο ήχο με την προηγούμενη!! Ακριβό αλλά στοιχηματίζω, πολύ φτηνότερο από το λογικά πανάκριβο λαμπάτο Μetasonix που λένε τα παιδιά εδώ:

http://www.noiz.gr/postp141202.html#141202

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου