Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο κέλυφους ντραμς?


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

 

λοιπον εχω κατι τυμπανα που το περιβλημα τους(χρωμα) εχει αρχισει να ξεκολαει σε διαφορα σημεια.σκεφτομαι να το ξεκολησω και αφου καθαρισω το εξωτερικο του κελυφους να το βαψω.εχει κανεις καμια ιδεα,πως γινεται(αερογραφο,πινελο,σπρευ) και με τι ειδους χρωμα?αν ξερει καποιος και κανενα μαγαζι να παω να τα παρω ακομα καλυτερα(φανταζομαι θα ειναι ειδικα χρωματα).υπαρχει περιπτωση να επηρεαστει ο ηχος?

ευχαριστω πολυ

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος σίγουρα θα επηρεαστεί αλλα πρός το καλύτερο (τα τύμπανα σου θα ακούγονται πιό "ανοικτα" με περισσότερο resonance & sustain) μια και θα "απαλλαγούν" απο το πλαστικό περίβλημα που "πνίγει" τον φυσικό τους ήχο.

ΠΡΟΣΕΞΕ πολύ να μην καταστρέψεις το ξυλο την ώρα που ξεκολλάς το πλαστικό (χρησιμοποίησε ενα καλό διαλυτικό κόλλας).

Το να βάψεις τα ντράμς σου με λάκα (όπως κάνουν οι κατασκευαστές στα ακριβά μοντέλλα τους) είναι μάλλον ασύμφορο (και μάλλον δεν αξίζει και τον κόπο αν τα ντράμς σου είναι φθηνα).

Πέρασε τα με μερικά στρώματα tung oil (σε όλα τα χρωματοπωλεία) ή ακόμα καλύτερα gunstock oil (θα το βρείς στα μαγαζιά που πουλάνε κυνηγετικά όπλα) & νομίζω ότι θα είσαι εντάξει.

Θα σου κοστίσει γύρω στα 10-20 ευρώ (και ΠΟΛΛΗ δουλειά :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk thanks man

λεω να παρω το gunstock oil.με πινελακι μαλλον ε?οποτε το χρωμα θα ειναι του ξυλου και δεν με πειραζει καθολου.τα τυμπανα ειναι tama rockstar του 2003.ξεκολοντας το περιβλημα να το τριψω μετα με κανενα μαλακο γυαλοχαρτο να καθαρισει τελειος η οχι?που υπαρχει η λακα μπορει να με παιρνει να τα βαψω με αυτο το χρωμα.αν π.χ το κοστος φτανει τα 100 ευρω μαλλον με βλεπω με λακα.

ευχαριστω πολυ παντως για την αμεση απαντηση

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tama Rockstar του 2003 και ξεκολλάει ο καπλαμάς από πάνω ?

 

Anyway, μια καλή ιδέα είναι το gunstock oil, όπως και να τα περάσεις βερνίκι (ματ ή γυαλιστερό, ότι σου αρέσει, σε σπρέυ, που είναι και έτοιμο και φθηνό).

 

Με λάκα μην ασχοληθείς, θέλει πολύ δουλειά, για να έχεις ένα ωραίο αποτέλεσμα. Αν θες να το κάνεις μόνος σου πρέπει να ξέρεις να τη δουλέψεις (αραίωμα, αναλογίες και φυσικά κομπρεσέρ με sprayer για να την περάσεις).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φινίρισμα με λακα χρειάζεται πολλές γνώσεις & εργαλεία και ειναι πανάκριβο (σκέψου ότι για ενα σώμα κιθάρας θέλεις 150-200 ευρω!!) επίσης είναι και επικίνδυνο για την υγεία αν δεν είσαι πολύ εμπειρος και δεν ακολουθείς τους κανόνες...(το laquer είναι πολύ τοξικό)

 

Τρίψε τα ντράμς με λίγο γυαλοχαρτο για να καθαρίσουν τελείως και περασε μερικά στρώματα λαδιού φροντίζοντας να στεγνώνει το ένα στρώμα και μετά να περνάς το άλλο στρώμα.Μεταξύ των πρώτων 3 στρωμάτων τρίβε ελαφρα με γυαλόχαρτο για να γίνει smooth το φινίρισμα (η απλώς ακολούθα τις οδηγείες στο μπουκαλάκι).

7-8 στρώματα αρκούν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δυο σημεια εχει φουσκωσει το πλαστικο καλυμμα οσο ενα εικοσαλεπτο σε μεγεθος.δεν εχω παραπονο απο την ποιοτητα των τυμπανων απλα μια αλλαγη θα μου αρεσε.αφηνω την λακα γιατι δεν τα παω καλα με αραιωματα

(μου πηρε ενα μηνα να βαψω το παιδικο δωματιο :oops: )

το φουσκωμα εγινε μαλλον γιατι παιζουμε σε νησι κοντα σε θαλασσα μερικα live λιγο αμμος να περασει μεσα φτανει.καθε τρεις μηνες τα λυνω τα καθαριζω τα εχω οσο ποιο περιποιημενα μπορω γιαυτο θελω να κανω την αλλαγη.βερνικακι τοτε.ευχαριστω πολυ.οταν τα φτιαξω θα στειλω φωτο.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τόσο η άμμος, όσο η αλμύρα της θάλασσας, η οποία καταστρέφει τα πάντα ! Γι αυτό πέρνα τα μεταλλικά μέρη με WD-40, για να μην έχεις έκτροπα ;)

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Παιδιά μην το κάνετε δύσκολο... κάντε το κάπως ακριβό. Υπάρχει ειδικό site (ξενο φυσικά!) www.rockenwraps.com

Φτιάχνουν ότι (μα ότι όμως!) κέλυφος μπορείς να φανταστείς. Μπορείς να τους δώσεις και σχέδιο δικό σου αν θες και σου το φτιάχνουν κέλυφος για τα τύμπανά σου!!!

 

Τσεκάρετέ το.... ακριβούτσικο αλλά τα αποτελέσματα αξίζουν τα λεφτά τους στο έπακρο!!!

Women,like silent men,think they're listening!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Eίμαι και εγώ αυτή ακριβώς την στιγμή σε μια τέτοια κατάσταση!Την έχω ξαναπατήσει όμως :D...Eμένα μια μέση λύση μου την έδωσαν οι αυτοκόλλητες ταπετσαρίες που υπάρχουν αρκετές στο πράκτικερ!Έκανα δουλειά και αν προσέξεις θα νομίζουν οτι είναι έτσι αφορασμένο το σετάκι σου ;)Βέβαια αυτό απαιτεί λύσιμο ΟΛΩΝ των μερών των τυμπανων,αλλά είναι σχετικά εύκολο και ευχάριστο! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου