Προς το περιεχόμενο

Γαλήνη κι ασπρόμαυρος ρομαντισμός


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

o Chet Baker ήταν απίθανος όπως και στο διπλό the last great concert (πρίν νομίσει ότι μπορούσε να πετάξει!!!!) δυστυχώς δεν υπάρχει βιντεάκι στο tube. :cry:

ttp://www.myspace.com/trioaynan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Mazzy Star, "Ιnto Dust". Eξαιρετικά σπάνιο βίντεο. Ένα από τα πιο καταθλιπτικά τραγούδια που έχω σκούσει ποτέ σε παντρεμα μουσικής και στίχων, μαζί με το "Mary Of Silence" από τον ίδιο δίσκο. Ψάξτε τους στίχους (που θα είναι και υποθετικοί γιατί δεν τυπώθηκαν ποτέ) και δώστε την δικιά σας ερμηνεία. Ειδικά πχ. στο ποιοι είναι οι "2 strangers" που λέει.

 

YΓ. Ελέυθερα παστέλιε... όπως βλέπεις, δεν περιοριζόμαστε σε κοψοφλεβίτικα!!! :D Είσαι και από την πόλη της μητέρας μου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

H εισαγωγή από την ταινία "Οι Ομπρέλες του Χερβούργου" (1964), μάλλον το μοναδικό μιούζικαλ της Κατρίν Ντενέβ (αν εξαιρέσουμε το 8 Femmes). H μουσική είναι του Michel Legrand και το έχω σε απείρως καλύτερη εκτέλεση από αυτόν και την ορχήστρα του, αλλά η "οπτικοποίηση" που δίνει το βίντεο είναι κορυφαία. Μια από τις ωραιότερες σεκανς εισαγωγής σε ταινία που έχω δει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

http://www.youtube.com/watch?v=POGegLVKjdQ

 

Στο λιμάνι του ¶μστερνταμ

Κάποιοι ναύτες τραγουδούν

Για τα όνειρα που φέρνουν

Απ΄την ανοιχτή άγρια θάλασσα

Στο λιμάνι του ¶μστερνταμ

Κάποιοι ναύτες κοιμούνται

Όσο η όχθη του ποταμού σιγοκλαίει

Μαζί με την γέρικη ιτιά

 

Στο λιμάνι του ¶μστερνταμ

Είναι κάποιοι ναύτες που πεθαίνουν

Γεμάτοι μπύρα και κραυγές

Μες στο καυγά του μεθυσιού

Αλλα στο λιμάνι του ¶μστερνταμ

Είναι και ναύτες που γεννιούνται

Μες στην ζοφερή κάψα

Του ληθάργου του ωκεανού...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω το παλιούτσικο αυτό θρεντ γιατί βρήκα κι ένα ακόμη βίντεο που ήθελα να βάλω και δεν ήταν διαθέσιμο. Είναι η χαρακτηριστική τελευταία σκηνή από την ταινία "Le Professionnel" με τον αξέχαστο Ζαν Πολ Μπελμοντό, υπό την ηχητική υπόκρουση του "Chi Mai" του Ένιο Μορικόνε (αν βαριέστε, κάντε λίγη υπομονή μέχρι να τελειώσει η γαλλοπάρλα).

 

 

 

 

 

YΓ. Τα πιο πολλά (και πολύ όμορφα) βίντεο του θρεντ δεν είναι διαθέσιμα πια. Να ένας λόγος που χρειάζεται η τροποποίηση, και τώρα το σύστημα δεν με αφήνει να αλλάξω τα δικά μου για να τα βρω και να τα βάλω πάλι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαριέστε, κάντε λίγη υπομονή μέχρι να τελειώσει η γαλλοπάρλα

 

Δε χρειάζεται να περιμένεις...Μετακινείς τον tracker λίγο πιο πέρα και βλέπεις από το σημείο που έχει το "ψητό" ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά η σκηνή έχει μια σκηνοθετημένη ήπια ένταση που κορυφώνεται στο τέλος (εντάξει, δεν μιλάω για κανένα Matrix, γαλλικό αστυνομικό δράμα του 80 είναι...), οπότε ίσως να'ναι καλύτερο να αφήσετε την μπάρα στην ησυχία της (trigger happy Ελαβντου - όλο με το δάχτυλο στο ποντίκι είσαι, και συνήθως σε Θωμάδες και Ιμπέηδες).  :P

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απ'τα αγαπημένα μου. Δυστυχώς δεν βρήκα το κλιπ του, οπότε είναι μόνο το τραγούδι ουσιαστικά.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9CgmugZTvPE

 

 

Και μια άλλη εκτέλεση...

 

http://www.youtube.com/watch?v=E6TNXma8x5g

 

 

edit: Για κάποιο λόγο το δεύτερο βίντεο δεν παίζει εδώ, οπότε απλά κάντε κλίκ στον player για να το δείτε στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου