Προς το περιεχόμενο

Aποριες απο εναν ασχετο....


kofi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!!!

παιζω πιανο 1 χρονο τωρα και θελω να ασχοληθω με τα πληκτρα οπου δεν ξερω που πανε τα 4 και χρειαζομαι βοηθεια.....

τα μαθηματα που κανω στο πιανο ειναι τελειος πρακτικα. δηλ.μου αρεσει ενα κομματι το βγαζω ολο και παω στον δασκαλο και μου το διορθωνει ειτε τεχνικα,λαθος μελωδια ,ρυθμο οτι πρεπει πανω στο καθε κομματι για να ειναι σωστο....

Θελω να μαθω πλήκτρα........και εχω πολλες αποριες.

Οπως:

αν υπαρχει καποια συγκεκριμενη τεχνικη?

ποιος ο ρολος των πληκτρων μεσα σε μια μπαντα ειτε ειναι rock,ειτε pop ακομα ακομα και λαϊκα...

ιδιαιτεροτητες στον χειρισμο του synth

τεχνικες λεπτομεριες οσο αναφορα το φτιαξιμο των ηχων.

τι παιζει με τους ισοστατημιστες (αν το λεω σωστα :P )

 

ειναι πολυ γενικο και αοριστο ισως αυτο που ρωταω.....αλλα θελω να μαθω τα παντα σε οτι αφορα τα πληκτρα...απο την ποιο ασημαντη μεχρι και την ποιο σημαντικη λεπτομερια θα με βοηθησει...

 

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα πολυ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα φίλε,

θα προσπαθήσω από τη μεριά μου να απαντήσω όσο πιό συγκεκριμένα μπορώ.

Συγκεκριμένη τεχνική δεν υπάρχει, τουλάχιστον στα αρχικά στάδια, μετά υπάρχει η έκφραση και ο δυναμισμός

 

ο ρόλος των πλήκτρων σε κάθε είδους μουσική είναι εξαιρετικά σημαντικός, όπως κάθε άλλο όργανο που παράγει ήχο

 

Το ιδιαιτερότητες στον χειρισμό του synth δεν το κατάλαβα, sorry

 

Τεχνικές λεπτομέρειες για τη δημιουργία ήχων είναι ολόκληρη επιστήμη, πάντως στο πλαίσιο της γενικολογίας που βρισκόμαστε, θέλει καλό αυτί, να ξέρεις τί ζητάς, και κυρίως να γνωρίζεις καλά το όργανό σου.

 

Οι ισοσταθμιστές είναι μια άλλη επιστήμη που έρχεται να μπερδέψει και να απαλλάξει, πολλοί ορκίζονται στο όνομά τους, κι εγώ πιστεύω ότι με τη σωστή χρήση κάνουν θαύματα

 

ελπίζω να βοήθησα έστω λίγο :)

 

 

Υ.Γ. Να προσθέσω ότι αφού βρίσκεσαι στα αρχικά στάδια, μάθε καλά τη θεωρία της μουσικής και μην επικεντρωθείς μόνο στο πρακτικό της μέρος. Ξέρω ότι είναι πολύ βαρετό να μελετάς νότες και πεντάγραμμα, αλλά σου υπογράφω ότι θα αναγκαστείς να τα μάθεις στο μέλλον και τότε θα σου βγει το αίμα περισσότερο αφού θα πρέπει όχι μόνο να καταρρίψεις ό,τι έχεις πρακτικά μάθει, αλλά και να τα οργανώσεις σωστά και όχι χύμα όπως οι περισσότεροι αυτοδίδακτοι κάνουμε (μιλάω εκ πείρας...)

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε γεια σου, εγω παιζω κιθαρα αλλα νομιζω θα συμφωνησουν και οι φιλοι πιανιστες-πληκτραδες με αυτα που θα σου πω.

Αν εισαι κατω απο 15 χρονων πηγαινε σε ωδειο ή κανε ιδιαιτερα με δακαλο πιανου γιατι αν καταλαβα καλα κανεις μαθηματα (συγνωμη) μπακαλικου.

Αν εισαι πανω απο 15 κανε ιδιαιτερα μαθηματα ΕΝΤΑΤΙΚΑ (γιατι δεν εχεις πολυ χρονο)

Φιλικα delta66.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ουτε και εγω ξερω που πανε τα 4 σχετικα με πληκτρα, θα σου πω να κανεις αυτο που θα εκανα και εγω, θα ψαξεις για ενα βιβλιο για τεχνικες σε πληκτρα και ενα για θεωρια. Υπαρχουν βεβαια διαφορα αναλογα με το ειδος του οργανου και το ειδος της μουσικης που σε ενδιαφερει. Λογικα μια καλη γευση απ'ολα αυτα θα ηταν λιγο δυσκολο να στην δωσουν εδω μεσα γιατι τα συγχρονα αρμονια, συνθ κλπ κλπ ειναι πολυ πολυπλοκα οργανα και εχουν τοσες πολλες δυνατοτητες που.....

Αν εννοεις τους ισοσταθμηστες τοτε η γενικη εννοια ειναι ρυθμισεις στις συχνοτητες του ηχου (πριμα, μπασα, μεσαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

delta66

εχω γραφτει σε ωδειο για τα μαθηματα πιανου εγω τα λεω πρακτικα στο ωδειο τα λενε ταχιρυθμα εξαλλου δεν παω για διπλωμα...τωρα επειδη σιγουρα ειμαι πολυ πανω απο τα 15 και χρονος πολυς δεν υπαρχει (να φανταστεις τα μισα μαθηματα σχεδον τα χανω λογο δουλειας)

επομενως ο μονος τροπος για να μαθω πληκτρα ειναι με συμβουλες , συζυτησης και πολυ δουλεια απο μερους μου...

 

 

kontras εχω το motif es ξερω οτι κανει παπαδες αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω να το δουλευω οπως πρεπει ... οπως ενας πραγματικος πληκτρας

το προβλημα ειναι οτι θελω να μαθω πολλα πραγματα και μιλαω πολυ γενικα ...γιατι οπως λεω και στον τιτλο ειμαι ασχετος :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ποψή μου και συγγνώμη αν ακουστώ απόλυτος.

 

Προς το παρόν ξέχνα ισοσταθμιστές εφφέ ταλαντωτές μηχανές σύνθεσης και άλλα πολλά που έχουν να κάνουν με σύνθεση ήχου.

 

Κάπου πήρε το μάτι μου σε ένα άλλο thread που τα λέγαμε οτι πήρες synth. Κανονικά θα έπρεπε να πάρεις κάτι πιο απλό. (ένα μικρό arranger ίσως). Προσωπικά θεωρώ οτι κακώς το πήρες διότι με τον ενθουσιασμό που λογικά σε έχει πιάσει είναι επικίνδυνο να αποπροσανατολιστείς απο τον κύριο σκοπό σου που είναι η μουσική. Όσο και μεγάλος να είσαι αν το έχεις μεράκι δεν είναι ποτέ αργά.

 

Αναλώσου στην εκμάθηση μουσικής. Θα σε βοηθήσει πολύ αργότερα να εμβαθύνεις στο θέμα ήχου και σύνθεσης αυτού που είναι πραγματικά επιστήμη.

 

Προς το παρόν ΜΕΛΕΤΗ και μετά με υπομονή και μεράκι θα έρθουν όλα με τη σειρά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον φίλο Νίκο. Αλλά πρώτα πες μας το είδος μουσικής που σε ενδιαφέρει για να σε συμβουλεύσουμε ανάλογα. Και εγώ με το motif es δουλεύω οτι απορροία έχει τεχνικής φύσεως ρώτα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ποψή μου και συγγνώμη αν ακουστώ απόλυτος.

 

Προς το παρόν ξέχνα ισοσταθμιστές εφφέ ταλαντωτές μηχανές σύνθεσης και άλλα πολλά που έχουν να κάνουν με σύνθεση ήχου.

 

Κάπου πήρε το μάτι μου σε ένα άλλο thread που τα λέγαμε οτι πήρες synth. Κανονικά θα έπρεπε να πάρεις κάτι πιο απλό. (ένα μικρό arranger ίσως). Προσωπικά θεωρώ οτι κακώς το πήρες διότι με τον ενθουσιασμό που λογικά σε έχει πιάσει είναι επικίνδυνο να αποπροσανατολιστείς απο τον κύριο σκοπό σου που είναι η μουσική. Όσο και μεγάλος να είσαι αν το έχεις μεράκι δεν είναι ποτέ αργά.

 

Αναλώσου στην εκμάθηση μουσικής. Θα σε βοηθήσει πολύ αργότερα να εμβαθύνεις στο θέμα ήχου και σύνθεσης αυτού που είναι πραγματικά επιστήμη.

 

Προς το παρόν ΜΕΛΕΤΗ και μετά με υπομονή και μεράκι θα έρθουν όλα με τη σειρά τους.

 

συμφωνω απολυτα!!!κ εγω μετα απο 12 χρονια πηρα το πρωτο μου καλο arranger!!δε λεω οτι επειδη το εκανα εγω πρεπει να το κανει κ ο φιλος μας αλλα καλυτερα πρωτα να "μαθει"!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με οσους ειπανε οτι χρειαζεται η θεωρια και τα μαθηματα πιανου, αν θελεις πραγματικα να μαθεις. Και αν δεν εχεις πολυ χρονο μαθε τουλαχιστον οσα λεει η θεωρια της μουσικης. Συγχορδιες και κλιμακες ειναι τα 2 πραγματα που θα σε βοηθησουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να βγαζεις τα τραγουδια που τωρα πηγαινεις στο δασκαλο για να στα πει.

 

Αν οχι παρε ενα midi keyboard και βγαζε μουσικες οπως κανουν πολλοι, τους οποιους εγω δεν θεωρω σε καμια περιπτωση πληκτραδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονος πολυς δεν υπαρχει (να φανταστεις τα μισα μαθηματα σχεδον τα χανω λογο δουλειας)

επομενως ο μονος τροπος για να μαθω πληκτρα ειναι με συμβουλες ' date=' συζυτησης και πολυ δουλεια απο μερους μου...

[/quote']

δυστυχως θα διαφωνησω και παλι.

Αν δεν υπαρχει χρονος ειναι ενας λογος παραπανω να κανεις μαθηματα.

Για να μαθεις μονος σου θα κανεις πολυ περισοτερο χρονο απ'οτι με δασκαλο.

Σου μιλαω εκ πειρας. (εχω φαει ωρες ψαχνωντας)

Κανε οτι νομιζεις.

Φιλικα delta66.

 

Υ.Γ Ισως θα επρεπε να δοκιμασεις με αλλον δασκαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου