Προς το περιεχόμενο

Fender Tremolo Arm


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες μέρες, δε ξέρω τι με έπιασε (ίσως άκουσα πολύ Jeff Beck :D ) και αποφάσισα να βιδώσω το τρέμολο στην stratocaster μου. Από όταν την πήρα ειλικρινά δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ γιατί απλά δεν το χρειαζόμουνα.

Δοκιμάζοντας και εγώ να κάνω τα τρελά μου τραβήγματα με το τρέμολο, συνειδητοποίησα ότι ενώ το βίδωσα μέχρι όσο πήγαινε, έβλεπα ότι είχε "μπόσικα", σαν η τρύπα να ήταν μεάλη για αυτό το τρέμολο. Επίσης κατά τη διάρκεια του "diving" :) ακούω από τις χορδές κάτι τριξίματα, κάτι χράτσα χρούτσα και δε ξέρω που οφείλονται.

Τέλος φανταζόμουνα πριν το βιδώσω (και από ότι έχω δει κατά καιρούς σε διάφορα video) ότι το "τέρμα" του βιδώματος θα ήταν έτσι ώστε το τρέμολο θα στεκότανε σε μια σχεδόν οριζόντια θέση. Στη δική μου περίπτωση, η οριακή θέση στην οποία το τρέμολο παραμένει ακίνητο είναι άσχετη (προς τα πίσω) και δε με βολεύει να το έχω απλά να κρέμεται και να πηγαίνει πέρα δώθε.

Και ερωτώ:

α) Μπας και μου έδωσανν λάθος tremolo arm όταν την αγόρασα; (έχω Μεξικάνικη strat με gold hardware);

β) Υπάρχει τρόπος να το βιδώσω και να μένει στη θέση που θέλω εγώ?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το τρέμολο ποτέ δεν παραμένει στην οριζόντια θέση βιδωμένο στο τέρμα. Η σωστή τοποθέτηση είναι όπως το έχεις βάλει εσύ τώρα, και επηρρεάζεται από τον νόμο της βαρύτητας και όποτε θες να το χρησιμοποιήσεις το φέρνεις εκεί που θες !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά το έχεις βάλει το τρέμολο,το wobble είναι φυσικό για τις vintage style strat σαν τη δική σου,αφού ο Hendrix δεν είχε πρόβλημα δεν θα έχεις και εσύ,αν σε πειράζει πολύ βρες ενα ελατηριάκι από στυλό για να αντικαταστήσεις αυτό που έχασες όταν αφαίρεσες το τρεμ από την κιθάρα σου (βάλτο στην τρύπα & θα είσαι οκ) καλά έκανες και ξαναέβαλες το τρεμ ,τι να την κάνεις τη strat χωρίς αυτό... :?:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε πειράζει πολύ βρες ενα ελατηριάκι από στυλό για να αντικαταστήσεις αυτό που έχασες όταν αφαίρεσες το τρεμ από την κιθάρα σου (βάλτο στην τρύπα & θα είσαι οκ) καλά έκανες και ξαναέβαλες το τρεμ ' date='τι να την κάνεις τη strat χωρίς αυτό... :?:[/quote']

 

Ποιο ελατηριάκι εννοείς ότι έχασα;;

Το τρίξιμο που ανέφερα σας φαίνεται φυσιολογικό? Μήπως οφείλεται στο ότι ανέβασα το σετ μου από 9άρες σε 10άρες και το nut μου δεν είναι ακόμη κατάλληλα κομμένο;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν αγόρασες την κιθάρα θα πρεπει να είχε ενα μικρό πορτοκαλί αυτοκόλητο πάνω στην τρύπα που μπαίνει το τρέμολο,για να μην χάνεις το ελατηριακάκι που είχει μέσα για να συγκρατεί κάπως το tremolo arm,μη σκάς και χωρίς αυτό λειτουργεί μια χαρά ΟΛΟΙ οι strat players το χάνουν & δεν το αντικαθιστούν ποτε :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει το ελατηριάκι που είναι μέσα στην τρύπα να είναι σε καλή κατάσταση (και να είναι ακόμα μέσα φυσικά, γιατι πέφτει εύκολα).

 

Μπορείς να το αγοράσεις απο τον Καγμάκη που φέρνει ανταλακτικά για fender. Μια καλή ιδέα για να μην πέφτει όταν ξεβιδώνεις το τρέμολο, είναι να το βουτήξεις σε λίγη βαζελίνη πρίν το βάλεις. Το τρέμολο δεν θέλει σφίξιμο τέρμα, απλώς να έρθει κάπως σφιχτό στην θέση που είναι το χέρι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν αγόρασες την κιθάρα θα πρεπει να είχε ενα μικρό πορτοκαλί αυτοκόλητο πάνω στην τρύπα που μπαίνει το τρέμολο' date='για να μην χάνεις το ελατηριακάκι που είχει μέσα για να συγκρατεί κάπως το tremolo arm,μη σκάς και χωρίς αυτό λειτουργεί μια χαρά ΟΛΟΙ οι strat players το χάνουν & δεν το αντικαθιστούν ποτε :D[/quote']

Καλά τώρα τα πήρα :evil: γιατί δεν το έχασα εγώ αλλά ο καραγκιόζης που πρωτοέκανε setup στην κιθάρα γιατί με το που την πήρα την άφησα για setup και μου την έδωσε χωρίς αυτοκόλλητο αλλα με πολλά κουσούρια... (αλλά αυτό είναι μια άλλη πολύ πονεμένη ιστορία που κάποια στιγμή ίσως τη γράψω γιατί δε θέλω να το αφήσω να περάσει έτσι...)

Αυτό το ελατήριο τι ακριβώς κάνει? Δεν αφήνει το tremolo arm να πολυ-κουνιέται (πώς το είπαμε; Wobble;;; :lol: ) μέσα στην τρύπα?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρέμολο εγώ το χρησιμοποιώ μια στροφή πριν σφίξει. Χαλαρό κάτω και όταν θέλω να το χρησιμοποιήσω το σηκώνω με τα δάχτυλά μου. Έχω την εντύπωση ότι θέλουν σετάρισμα τα ελατήρια στην κιθάρα. Είναι σφιχτή η κιθάρα ή μπορείς να σηκώσεις το μεταλλικό μέρος με το χέρι σου; Ελπίζω βέβαια να μην κάνεις dives αλλά Vai. Η strato θέλει μαλακά πράγματα, μισό το πολύ έναν τόνο κατά τη γνώμη μου.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σφιχτή η κιθάρα ή μπορείς να σηκώσεις το μεταλλικό μέρος με το χέρι σου; Ελπίζω βέβαια να μην κάνεις dives αλλά Vai. Η strato θέλει μαλακά πράγματα' date=' μισό το πολύ έναν τόνο κατά τη γνώμη μου.[/quote']

Όχι ιδιαίτερα σφιχτή...Πριν που δεν είχα το τρέμολο και ήθελα να κάνω ένα μικρό bend down πχ το έκανα με το χέρι κουνώντας λίγο το bridge.

Ούτως ή άλλως δεν παίζω a la Vai... :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είμαι λάθος αλλά νομίζω ότι πρέπει να είναι σφιχτή. Τουλάχιστον όταν τη δίνω για σετάρισμα μου τη φτιάχνουν αρκετά σφιχτή.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου