Προς το περιεχόμενο

Fender Tremolo Arm


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να είμαι λάθος αλλά νομίζω ότι πρέπει να είναι σφιχτή. Τουλάχιστον όταν τη δίνω για σετάρισμα μου τη φτιάχνουν αρκετά σφιχτή.

Δηλαδή το bridge είναι "κολλημένο" πίσω? Ακουμπάει σχεδόν το σώμα της κιθάρας? Με αυτό τον τρόπο δεν μπορείς να κάνεις "σηκώματα" αν κατάλαβα καλά.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Σηκώματα" στη χορδή κάνεις. Υπ΄όψιν, δουλεύω εννιάρες. Πτώσεις με αλεξίπτωτο στο τρέμολο δεν κάνεις. Και όταν λέω σφιχτό δεν εννοω τσιμέντο. Μια ιδέα πριν.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εργοστασιακές ρυθμίσεις της Fender για τη strat (με 9αρες ή δεκάρες) είναι με 3 ελατήρια και με το πισω μερος της γέφυρας να απέχει περίπου 4 χιλιοστά απο το σώμα.Ετσι έχεις μαλακό και ευχρηστο τρέμολο και μπορείς να "παίξεις" εύκολα μαζί του κανοντας και ανεβάσματα αλλα και κατεβάσματα.

Πολλοί κιθαρίστες (μεταξύ των οποίων και εγω) προτιμούν να εφάπτεται το πίσω μερος της γέφυρας πάνω στο σώμα για περισσότερο sustain & το σημαντικότερο για να αποφέυγουν το συνολικό ξεκούρδισμα της κιθάρας αν σπάσει μια χορδή αλλα και γενικότερα για περισσότερη σταθερότητα στο κούρδισμα (βεβαια έτσι δεν μπορείς να κάνεις ανεβάσματα αλλα μόνο κατεβάσματα)

Εννοείται ότι όσο περισσότερα ελατήρια βάλεις τόσο πιο σκληρό (& σταθερό) θα είναι το τρεμολό σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα αυτό της fender με το βιδωτό τρέμολο είναι πολύ αίσχος.Ασε που έχει και κάποιο κενό όταν το έχεις στη θέση παιξίματος με αποτέλεσμα να μπαλατζάρει που είναι πολύ άσχημο.Το καλύτερο σύστημα το έχω δεί στην προηγούμενη κιθάρα που είχα: wilkinson(by gotoh) tremolo στο οποίο βάζεις το arm μεσα και μετά το σφίγγεις σε όποια θέση θέλεις και με όποια σκληρότητα θέλεις με ένα allen κλειδάκι και είναι τέλειο!Είναι πραγματικά έξυπνο και απλό σύστημα και αναρωτιέμαι γιατί δεν το έχουν βάλει και οι άλλοι κατασκευαστές.Ούτε κενά ούτε τίποτα.Πάντως για μένα το πάν στο τρέμολο είναι το σήκωμα και όχι το dive,για να μπορείς να κάνεις vibrato με αυτό το ιδιαίτερο ηχόχρωμα που δίνει το τρέμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω φιλε μου αν και δεν εχω παιξει με wilkinson εχω ακουσει τα καλυτερα και σκεφτομουν να βαλω κατι τετοιο στην strat μου απλα φοβαμαι λιγο για τον ηχο.το οτι θα αλλαξει ειναι σιγουρο απλα δεν ξερω αν θα ειναι προς το καλυτερο η προς το χειροτερο.παντως ξερω οτι ειναι top.παιζει και ο αγαπημενος μου κιθαριστας με αυτην την γεφυρα gotoh 1088 αν δεν κανω λαθος(SCOTT HENDERSON :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρεις Scott Henderson,ε;Κάλη φάση!

Το tremolo αυτό πραγματικά είναι ότι καλύτερο μεταξύ floyd και standard.Κάνει ότι και το floyd εκτός από τα ανεβάσματα που έγω το μέγιστο που μπορούσα να ρυθμίσω την κιθάρα ήταν να ανεβαίνει 2 τονους στην E την μπάσα και ένα τριημιτόνιο στην G.Δεν ξέρω όμως ρε γαμώτο άν τα γνήσια wilkinson(οχι by gotoh) έχουν αυτό το σύστημα με το allen.Αν είναι πάντως 2 point το τρέμολο σου στην strat θα μπαίνει κατα πάσα πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δειξει...εχω ηδη στειλει mail στην warmoth να ρωτησω αυτο ακριβως για να παραγγειλω και θα μου πουν ελπιζω...ο henderson δεν ξεκολλαει το χερακι του πανω απο το τρεμολο οταν παιζει... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό από ότι διάβασα εδώ είναι ότι δεν ταιριάζει σε όλες τις strat. Πχ εγώ έχω την Fender Deluxe Super-Strat και μάλλον δεν κάνει...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου