Προς το περιεχόμενο

FURCH Ακουστικές κιθάρες


BRAIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kourbis Music

Themistokleous 54 st. Athens-Greece tel:210 3615540

 

Α εκεί κρύφτηκε ο Κουρμπής και τον έψαχνα :twisted:

 

Θα τον επισκεφτώ σύντομα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιπόν πήγα σήμερα μια βόλτα και ακουσα την grand auditorum και σε συγκριση με την Dreadnought  μου άρεσε πιο πολύ η dreadnought έπαθα πλάκα με τον ήχο της πολύ γεμάτος και πλουσιος σε αρμονικές, οπότε αύριο κάνω την αγορά  :D  

 

το μόνο που έχω να επιλέξω τώρα είναι φινίσμα:

 

α)  Guitars Furch Millennium το φινίρισμα της line 25 SR  http://www.furch.cz/eng/furchmillennium/rada25sr.php

 

                     ή

 

β) Guitars Furch Vintage Bluegrass φινίρισμα της Line "34" - SR

http://www.furch.cz/eng/furchvintage/rada34.php

 

από ήχο είναι σχεδόν όμοιες έχουν και τα ίδια χαρακτηριστικά.

 

 

από θέμα εμφάνισης ποια σας κάνει περισότερο κλικ,

εμένα στην 25sr μου αρέσει η άδεια ταστιέρα και στην line 34 μου αρέσει το

όλο Martin vintage styl.

 

 

για πείτε καμιά γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα απο εμφανιση μου κανει πιο πολύ η 34 για τους ίδιους λόγους που λες κ εσυ brain.

Αν δε σε ενδιαφερει το cutaway θα σου λεγα να παρεις αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα από τον Κουρμπή ότι θα την πάρεις και 300 ¤ ποιο φθηνά από όλη την Ευρώπή.Στην Ολλανδία 1.800 την χρεώνουν......αντε βρε έχει να το λέει ο ανθρωπος για σένα ότι κάνεις διαφήμιση την συγκεκριμένη μάρκα κιθάρας (που για μένα καλά κάνεις για να ανοίγουμε και λίγο τα στραβά μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται παιδες!Γνωμη μου ειναι πως αν αωεβαινεις τοσο πολυ στα χρηματα καλο θα ηταν να ακουσεις την Stoll Ambition fingerstyle!!!Προσωπικα ειναι οτι καλυτερο μαζι με μια Santa Cruz που εχω ακουσει σε ακουστιες κιθαρες!Γι' αυτο το λογο κιολας παρηγγειλα και την δικιαμου πριν λιγες μερες και θα ειναι ετοιμη περιπου τα Χριστουγεννα!Σου παραθετω ενα link

 

http://www.guitars.gr/pdf/TestAG0206AmbitionFS.pdf

http://www.stollguitars.de/

 

Τις φερνει ο Ντουκας στα Γιαννενα!Νομιζω οτι αξιζει να την ακουσεις..

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......λοιπόν κατέβηκα στις 1:15 το μεσημέρι στον Κουρμπή και έφυγα 17:15

χαράς την υπομονή του ανθρώπου, 4 ώρες για να αποφασίσω 8O ποιά από τις δύο θα πάρω, μπορώ να πω ότι η εξυπηρετηση ήταν άψογη και η τιμή που μου έκανε από τις καλύτερες στην ευρώπη, χθες σε έρευνα αγοράς που έκανα δεν πέτυχα καλύτερη τιμή + ότι είχα την δυνατότητα να την ακούσω κάτι ώρες και όχι να αγοράσω ιντερνετική εικόνα στο σακί!

εγώ από εδώ μέσα έχω κράξει άπειρες φορές αντιπροσώπους, οπότε αμα συμβαίνει να υπάρχουν και εξαιρέσεις καλό είναι να το λέμε και να μην τα μηδενίζουμε όλα και όλους.

 

τελικά αγόρασα την Furch Vintage Bluegrass D 34-SR

 

top (solid) selected spruce

back & sides indian rosewood (solid)

purflings grain ivoroid imitation

fingerboard ebony

fingerboard inlays Abalone dots

bridge ebony

neck mahogany

tuning machines Gotoh "Waverly" style Gd.patined

wide of nut 43 mm

No.of frets 20

scale 650 mm

finish semi-satined

 

 

τιμή: 1500 ευρώ

+ 380,00 ηλεκτροακουστικό σύστημα χωρίς να γίνουν τρύπες στην κιθάρα

από ότι μου έλεγε ο Παναγιώτης τα φοράνε τα ακριβά μοντέλα τις breedlove δεν ξέρω λεπτομέρειες για το σύστημα αλλά εμπιστεύομαι την επιλογή που μου έκανε.

 

τελική τιμή σύνολο 1700 ευρώ 8)

 

 

λοιπόν πέρα από τι διαφορά του φινιρισματος τις "25" από την "34" είχαν και διαφορές στον ήχο παρότι έχουν ίδια ξύλα και οι δύο dread σχήμα χωρίς cutway η "25" ακουγόταν πιο πλούσια σε αρμονικές και με έμφαση στα μπασσοπρίμα έλειπαν οι μεσαίες συχνότητες ,

η "34" πιο κομπρεσαρισμένος ήχος και ποιο πολλές μεσσαίες να την πω λίγο πιο "μουντή"

 

τώρα γιατί κατάληξα στην "34" γιατί την θέλω για να συνοδεύω την φωνή μου που είναι με αρκετά μπάσα και τα ηχοχρώματα της φωνής έδεναν πολύ καλά με τα ηχοχρώματα τις κιθάρας, πως μου ήρθε η φλασιά και το αντιμετόπισα έτσι ούτε και εγώ δεν ξέρω, αυτό που ξερώ όμως είναι ότι η κιθάρα "σπέρνει" και έχει το Vintage styl που μου άρεσε τελικά περισσότερο στο φινίρισμα, α! είχε και πιο φιλικό μπράτσο με βόλευε καλύτερα.

 

τώρα γιατί έφαγα τόσες ώρες για να αποφασίσω; και η "25" πολύ χρωματικά τα μπάσα της με τα καντίνια, το μπράτσο δεν με βόλευε

λίγο πιο βαριά και το φινίρισμα που εχθές με είχε εντυπωσιάσει σήμερα κατάλαβα ότι δεν ειναι του στιλ μου, και όταν έκανα παντρεμα κιθάρας φωνής δεν έδενε καλά μπορώ να πω ότι με άδειαζε κανονικά.

 

αυτά.

 

* αυτά που λέω είναι προσωπική εκτίμηση δική μου και δεν με θεωρώ ειδικό, ο καλυτερος ειδικός είναι ο ίδιος μας ο εαυτός.

[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γεια brain να την χαιρεσαι ;)Πρεπει να εκανες πολύ καλή επιλογή.Καλά εκανες κ εκατσες 5αωρο,σε βρίσκω πολύ σωστό.

 

Ξερεις ποιο ηλεκτρακουστικό σύστημα σου εβαλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου