Προς το περιεχόμενο

Εβένινη ταστιέρα


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι κάποτε είχα παίξει μια Kramer Nightswan με έβενο στην ταστιέρα. Η κιθάρα ήταν απίστευτα εύκολη και γρήγορη.

 

Καταλαβαίνω πως εν μέρει σε αυτό έπαιζε κάποιο ρόλο το radius.Αλλά, ερωτώ, είναι δυνατόν να είχε παίξει κάποιο ρόλο και ο έβενος ;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εβενος? Δεν πιαν'ς ταστιέρα, πιαν'ς βιλούδου.

 

Ο έβενος έχει άλλη υφή από το rosewood (τριανταφυλλόξυλο κατα παλαιά φυλλάδια Νακα). Εμένα μου δίνει την αίσθηση του πολύ πιο λείου και σκληρού ξύλου, χωρίς την αίσθηση του βερνικιού που ίσως έχει μια ταστιέρα από maple. Σίγουρα πάντως έχει μια ιδιαίτερη υφή αυτό το "ευγενές" ξύλο που έχει τελικό αντίκτυπο στο playability του οργάνου. Αν υπολογίσεις και το γεγονός ότι χρησιμοποιείται συνήθως σε ακριβά χειροποίητα όργανα αρίστης ποιότητας, λογικό είναι να παίζει κανείς τόσο άνετα πάνω του.

Είμαι περίεργος να παίξω με καμιά κιθάρα που να έχει snakewood ταστιέρα να δω διαφορές με τον εβενο.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι κάποτε είχα παίξει μια Kramer Nightswan με έβενο στην ταστιέρα. Η κιθάρα ήταν απίστευτα εύκολη και γρήγορη.

 

Καταλαβαίνω πως εν μέρει σε αυτό έπαιζε κάποιο ρόλο το radius.Αλλά' date=' ερωτώ, είναι δυνατόν να είχε παίξει κάποιο ρόλο και ο έβενος ;[/quote']

 

Οχι.

 

99 στους 100 οταν μιλάνε για "απίστευτα εύκολη και γρήγορη κιθάρα" εννοούν χαμηλό action, light gauge χορδών, λεπτό προφίλ και flat radius, η οποία ενδέχεται να είναι και καλά σεταρισμένη...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
ο εβενος εχει σχετικα γρηγοροτερο attack.

 

Αλήθεια? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(Please, ας μην αρχίσουμε.....)

 

 

Εγώ πιστεύω ότι είναι πιο μαύρος και πιο γλυστερός από το rosewood. Αυτά βέβαια όταν περιεργάζομαι την ταστιέρα. Γιατί όταν παίζω....ούτε τον βλέπω ούτε τον (πολυ)ακουμπάω. Εκτός αν παίζεις με vintage (πολύ λεπτά και χαμηλά) τάστα οπότε το δάχτυλο ακουμπάει περισσότερο στην ταστιέρα. :wink:

 

EDIT: Και βέβαια στο playability μετράνε αυτά που επισημαίνει ο silot. (Μπαι δε γουέι, hello silot :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια της φιλολογίας πως το υλικό της ταστιέρας δεν συμμετέχει στην χροιά, θα ρωτήσω: τα τάστα που υποτίθεται πως ακυρώνουν την συμμετοχή της ταστιέρας στον ήχο που ακουμπάνε ? στον αέρα ?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η μπυροκοιλιά που ακυρώνει όλες τις ταλαντώσεις του ξύλου, πως μετέχει; Ή η κιθάρα είναι στον αέρα;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το ξυλο γενικα δεν παιζει κανενα λογο τοτε γιατι κανουμε συνεχεια αναφορες στις παλιες καλες εποχες, και στις παναρχαιες κιθαρες, οι οποιες με ενα μαγικο τροπο αποδιδουν 1000ς φορες καλυτερα απο τις σημερινες? Τι παραπανω εχουν? (γενικη ερωτηση, δεν την κανω για επιθεση προς κανενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έχω πει πολλές φορές την άποψή μου και βαριέμαι να την ξαναγράφω. Απλά η πολύ μπουρδολογία από τους διαφόρους γκουρού κατασκευαστές βλάπτει. Τα πάντα έχουν κάποιο μέτρο.

 

Τώρα για ποια παλιά κιθάρα λες; Γιατί λογικά η όλη διαδικασία επιλογής ξύλων και κατασκευής τους ακυρώνει τα όσα λες. Και είναι και υποκειμενικό το θέμα. Αν κάποιος ακούει ακόμα Σαντανα ίσως συμφωνήσει. Αν κάποιος ακούει Morbid Angel, μάλλον θα ταβλακωθεί από τα γέλια!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια της φιλολογίας πως το υλικό της ταστιέρας δεν συμμετέχει στην χροιά' date=' θα ρωτήσω: τα τάστα που υποτίθεται πως ακυρώνουν την συμμετοχή της ταστιέρας στον ήχο που ακουμπάνε ? στον αέρα ?[/quote']

Μερικές φορές ναι:

fret.jpg

Αστειέυομαι Silot :D

Για το αρχικό θέμα συμφωνώ μαζί σου, η αίσθηση του εύκολου και γρήγορου μπράτσου προέρχεται από το setup και την μορφή του μπράτσου (λεπτό/παχύ, radius κλπ). Η επίδραση του υλικού της ταστιέρας στην αίσθηση δεν νομίζω ότι είναι μεγάλη - αυτά από προσωπική εμπειρία, αν κάποιος βρίσκει διαφορά, πάσο.

Η συμμετοχή στην χροιά φαντάζομαι ότι υπάρχει, αλλά μάλλον θα είναι μικρή σε σχέση με τους υπόλοιπους παράγοντες που παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου