Προς το περιεχόμενο

Εβένινη ταστιέρα


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι όσοι απαντάται με τέτοια βεβαιότητα για την επίδραση του κάθε στοιχείου στον ήχο μιας κιθάρας θα έχετε φτιάξει τουλάχιστον κάποιες δεκάδες κιθάρες και έχετε βγάλει ασφαλή συμπερασματα.

Που πουλιούνται οι κιθάρες σας να δοκιμάσουμε όσοι ενδιαφέρονται;

 

@ mscmkr: το πέτυχες με τη μια, ΔΕΝ έχει νόημα...κουβέντα ( καφενείου ή τατιάνας ) να γίνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε αγόρια αρκετά με τις μπαρούφες! Σας άφησαν και οι mods και πήρατε φόρα!

 

Έχουν γεμίσει τόσες σελίδες σ'αυτό το φόρουμ με άσχετα πράματα και μισές γνώσεις, ως εδώ και μη παρέκει!

 

Έχετε προσωπικές διαφορές; Κρατήστε τις προσωπικές και όχι δημόσιες. Δεν εξυπηρετεί σε τίποτα η δημόσια διαμάχη, εκτός απ'το να καβαλάτε τα νεύρα μας (και ας ζητάτε συγνώμη) και να γεμίζει το φόρουμ άχρηστα ποστ. Μάθετε τα πμ, εξυπηρετούν πολύ όμορφα στο να ξεκαθαρίζουν τέτοια πράγματα.

 

Για το επιστημονικό του θέματος, μερικοί είναι οφσάιντ εδώ και καιρό μιας και δεν λαμβάνεται υπόψη βασικά πράγματα στην κατασκευή μιας ηλεκτρικής κιθάρας και βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα (για σκεφτείτε, στα συμπεράσματα αυτά φτάσατε μόνοι σας ή σας τα διδάξανε;). Είμαι ανοιχτόμυαλος και σέβομαι την άποψη μερικών για την ταστιέρα αλλά ήμαρτον, όχι με την επιχειρηματολογία σας.

 

Δηλαδή αυτή εδώ τι ήχο έχει λόγω ταστιέρας;

C-1-Classic-DVS-lg.jpg

 

Δηλαδή θα ψάχνουμε την πυκνότητα του mother-of-toilet-seat? Ξεχάσαμε και το άλλο: με κόλλα δεν μπαίνουν οι ταστιέρες rosewood & έβενος & τα inlays? Να υπολογίσουμε και την επίδραση της κόλλας λοιπόν. Τι κόλλα είναι όμως; UHU, LOGO, Pritt? Μήπως μερικές χρονιές αλλάξανε τη φόρμουλα και κόβει τα μεσαία και πρέπει να το λάβουμε κι'αυτό υπόψη; To skunk-stripe στη strat τι μας δίνει; Μπασοπριμομεσαία;

 

ΗΜΑΡΤΟΝ.

 

Δηλαδή μια PRS Dragon πως πρέπει να ακούγεται;;;;

prs-dragon-serial-nuimber-1-neck-large.jpg

PRS%20Dragon%202002.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
...

Δηλαδή μια PRS Dragon πως πρέπει να ακούγεται;;;;

....

 

Εξαρτάται τι έχει φάει ο δράκος. :lol:

 

 

Πάντως δεν νομίζω ότι λέει κανείς μπαρούφες. Μια -περισσότερο ακαδημαϊκή παρά ουσιαστική- διαφωνία υπάρχει. Η μία πλευρά λέει ότι τα επιμέρους στοιχεία του οργάνου έχουν μετρήσιμη -και αντιληπτή- διαφορά με επαναλήψιμο τρόπο, ενώ ή άλλη πλευρά (η οποία μου φαίνεται πιο "προσγειωμένη" και ως εκ τούτου την στηρίζω) υποστηρίζει ότι όλες αυτές οι επιμέρους συνιστώσες είναι από μόνες τους τόσο μεταβλητές (από όργανο σε όργανο κλπ) που είναι δύσκολο (αν όχι αδύνατο) να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα που να ισχύουν στη γενική περίπτωση.

 

Πράγματι όμως....αυτός δεν είναι αρκετά σοβαρός λόγος για αντιπαραθέσεις. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε π μου. Το θέμα το έχετε πιάσει τόσες φορές, έχει απαυτωθεί και ψοφήσει, και ΑΚΟΜΗ να καταλάβω γιατί ο καθένας, νέος ή παλιός, νιώθει την ΑΝΑΓΚΗ να δηλώσει την παρουσία του και να διεκδικήσει πάλι τα χωρικά ύδατα των... πατενταρισμένων απόψεών του λέγοντας όσα είχε πει και στο παρελθόν. Κάπου μάλιστα αναφέρθηκε και η ιδέα σοφών εργατοπατέρων του noiz. Aν το κατάλαβα λάθος σόρι, αν το κατάλαβα σωστά όμως ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Εκτιμώ κάθε άποψη, αρκεί να μην μου έχει επιβληθεί με τον αέρα της "αυθεντίας".

 

Σόρι αλλά για εμένα το θέμα "ξύλα" μου είναι εντελώς άχρηστο, δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Την κιθάρα την κοιτάω σαν ολότητα. Με ενδιαφέρει μονάχα το τι ήχο θα δώσει η όλη συμφωνία των επιμέρους μερών της. Και ούτε με ενδιαφέρει να προχωρήσω σε ανάλυση του τι πιστεύω ή όχι. Και για όσους καινούργιους μπαίνουν, επισημαίνω ότι ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ "SEARCH" τέρμα πάνω αριστερά ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΑΣ (και για τους παλιούς επίσης καλό είναι, τους βοηθάει να μην φτάνουν τις 14 σελίδες σε νεκρά χιλιοσυζητημένα θέματα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε π μου. Το θέμα το έχετε πιάσει τόσες φορές' date=' έχει απαυτωθεί και ψοφήσει, και ΑΚΟΜΗ να καταλάβω γιατί ο καθένας, νέος ή παλιός, νιώθει την ΑΝΑΓΚΗ να δηλώσει την παρουσία του και να διεκδικήσει πάλι τα χωρικά ύδατα των... πατενταρισμένων απόψεών του λέγοντας όσα είχε πει και στο παρελθόν. Κάπου μάλιστα αναφέρθηκε και η ιδέα σοφών εργατοπατέρων του noiz. Aν το κατάλαβα λάθος σόρι, αν το κατάλαβα σωστά όμως ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Εκτιμώ κάθε άποψη, αρκεί να μην μου έχει επιβληθεί με τον αέρα της "αυθεντίας".

 

Σόρι αλλά για εμένα το θέμα "ξύλα" μου είναι εντελώς άχρηστο, δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Την κιθάρα την κοιτάω σαν ολότητα. Με ενδιαφέρει μονάχα το τι ήχο θα δώσει η όλη συμφωνία των επιμέρους μερών της. Και ούτε με ενδιαφέρει να προχωρήσω σε ανάλυση του τι πιστεύω ή όχι. Και για όσους καινούργιους μπαίνουν, επισημαίνω ότι ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ "SEARCH" τέρμα πάνω αριστερά ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΑΣ (και για τους παλιούς επίσης καλό είναι, τους βοηθάει να μην φτάνουν τις 14 σελίδες σε νεκρά χιλιοσυζητημένα θέματα).[/quote'] Μεγάλε 8)

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι αλλά για εμένα το θέμα "ξύλα" μου είναι εντελώς άχρηστο' date=' δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Την κιθάρα την κοιτάω σαν ολότητα. Με ενδιαφέρει μονάχα το τι ήχο θα δώσει η όλη συμφωνία των επιμέρους μερών της. [/quote']

 

Να κάτι ακόμη που θα συμφωνήσω με σένα (πέραν του ότι δεν μου πάει η καρδιά να αλλάζω κιθάρες σαν τα υποκάμισα).

Με κάτι τέτοιες διαμάχες και "δογματισμούς" όντως από 1 σημείο και μετά ο άλλος ασχολείται με λεπτομέρειες τέτοιας κλίμακας, που απλά στην τελική θα τον αποτρέψουν να απολαύσει το εκάστοτε κουπί που χρησιμοποιεί!

 

Ρε παιδιά με κάτι τέτοια δεν πολυασχολούνται άλλοι και άλλοι και σφαζόμαστε εμείς, που υποτίθεται ότι οι περισσότεροι παίζουν για την κ@υλ@ τους...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Με ενδιαφέρει μονάχα το τι ήχο θα δώσει η όλη συμφωνία των επιμέρους μερών της. [...]Και για όσους καινούργιους μπαίνουν' date=' επισημαίνω ότι ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ "SEARCH" τέρμα πάνω αριστερά ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΑΣ [...']

 

Έλα μου όμως που το ερώτημα δεν ήταν ο γ@μημένος ο ήχος....

Αν ο καθένας θέλει να βγάλει τα ξυλοηχητικά του απωθημένα, δεν φταίνε ούτε οι καινούργιοι ούτε κανένας...

 

Όσο για το "SEARCH", κάνε ένα search για "έβενος" και τα παράγωγα και το ξανασυζητάμε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που επαναφερω το θεμα.Δεν εχω καμια διαθεση για νεες προστριβες,αλλα οφειλω να δωσω ορισμενες απαντησεις στον taq για τα οσα εγραψε στο τελευταιο του ποστ.

 

Δεν το κανω για να εχω τον τελευταιο λογο,αλλα επειδη ενα απο τα πραγματα που με ενοχλουν ειναι να αφηνω καποιον με αναπαντητα ζητηματα,ιδιαιτερα οταν μου απευθυνονται προσωπικα.

 

Τaq ,σε σενα προσωπικα απευθυνθηκα επειδη απο τους κουρδισμενους εισαι ο πιο προκλητικος.Χαρακτηριστικα ειναι τα παραδειγματα σου και σε αυτο το thread,αλλα ακομα χειροτερα και σε αλλα.Πιο συγκεκριμενα σου ειχα απαντησει με σαφηνεια και φιλικο τροπο σε καποιο αντιστοιχο θεμα που ειχαμε διαφωνια,απαξιωσες να γραψεις το οτιδηποτε και πολυ κοντα χρονικα,οταν ξεσπασε ενα επομενο, εγραψες "οταν βλεπω επιχειρηματα κατα των ξυλων δεν μπορω να κρατηθω απο τα γελια" και αλλα τετοια τσιτατα που εχουν να κανουν με τις κιθαριστικες ικανοτητες καθε ψηφιακου ξεκουρδιστου,που εν ολιγοις σου ανεφερα και στα προηγουμενα ποστς μου σε αυτο το θεμα.

 

Στο ζητημα που εθεσε ο Silot εχω απαντησει ήδη εμμεσως πλην σαφως.Δε διαφωνησα ποτε με την ακουστική συνεισφορα.Ακομη και αερα να ειχαν απο κατω τα ταστα,η δονηση θα μεταδιδόταν στο ξύλο ουτως ή αλλως.Το απλο σκεπτικο που περιεγραψα αργοτερα σαν απαντηση στον φεντεριαρη και κατοπιν εγινε αιτιο προσωπικου διαξιφισμου μαζι σου,περιγραφει ακριβως τη θεση μου για την ακουστικη και την ηλεκτρικη πλευρα.Μαλιστα επαναλαμβανω οτι αν δω μια λογικη απαντηση και οχι μια ερωτηση-απαντηση,θα τη σκεφτω σοβαρα και ειμαι διατεθιμενος να αλλαξω αποψη.

 

Το επιχειρημα σου οτι δεν εισαι ολη την ωρα μπροστα σε ενα pc και οτι εχεις και ζωη,οταν απευθυνεται σε μενα ειναι επιπεδου μεσημεριανης εκπομπης,γιατι εχουμε ισαριθμα ποστς.Σε μια συζητηση οπου μιλαμε επι προσωπικου,οι κανονες συμπεριφορας μου λενε, οτι δεν αφηνουμε τον αλλον να γραφει και μετα τον γραφουμε.Ειναι σαν να του λες "τραγουδα εσυ,σε χεζω" και φυσικα εφοσον αποκλειεται η πιθανοτητα να παραιτεισαι για να μην υπαρχει ενταση (μιας και προκλητικα την επιδιωκεις) δειχνει απλώς το ειδος της βαρυτητας που δινεις στη συζητηση.

 

Ξεκαθαριζω πως δε με ενδιαφερει καθολου σε ατομικο επιπεδο η συνεισφορα των ξυλων,μαλιστα εχω δηλωσει πολλακις στο παρελθον οτι αν εχανα την USA Tele μου,παλι ιδια θα επαιρνα ακομα και μονο λογω ονοματος.Μαλλον με ενδιαφερει οσο το θεμα με τα κουακ της παπιας,σαν εγκυκλοπαιδικη γνωση κ τιποτα παραπανω.Νομιζω πως θα επρεπε να εχετε καταλαβει ολοι,οτι κανενας δεν ενδιαφερεται πραγματικα ,περα απο περιεργεια.Αυτο που ανακυπτει σαν προβλημα σε αυτες τις συζητησεις και για το οποιο διαμαρτυρονται κ οι 2 πλευρες ειναι η ειρωνια,η απαξιωση και ο προκλητικος τονος.

 

Οι υπολοιποι χαρακτηρισμοι σου και η ελαφροτητα που αντιμετωπισες την ενταση,μειωσε δραστικα το επιπεδο της συζητησης.Αν δεν εχεις καταλαβει ακομα,να σε ενημερωσω οτι αν συνεχιζα στην τονικοτητα σου,το θεμα θα ειχε κλειδωθει,πραγμα που πρεπει να καταλαβαινεις οτι ειναι ντροπιαστικο για ολους μας και δειχνει ανωριμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου