Προς το περιεχόμενο

Τι εφέ για χρήση με ενισχυτή κιθάρας;


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εχω εναν LANEY VH100R και μια καμπινα LINE6 412 straight. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω τους εμπειρους χρηστες του φορουμ ειναι το εξης. Χρειαζομαι ενα εφφε για reverb, chorus, echo κλπ..γενικα δηλαδη για ολα τα εφφε ΕΚΤΟΣ απο distortion ωστε να μη καταργησω την προενισχυση του LANEY. Nα παιζω δηλαδη με τα εφφε του πολυεφφε και με το distortion και την προενισχυση του ενισχυτη(αλλωςστε γι αυτο το λογο κυριως αγοραστηκε). Η κυρια χρηση που το χρειαζομαι ειναι επαγγελματικη ηχογραφηση. Δηλαδη να γραψω σε ενα studio Κιθαρες με τον δικο μου καθαρα εξοπλισμο. Ti θα μου προτεινατε (ανεξαρτητως κοστους) απο μηχανηματα για εφφε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν λες "ανεξαρτήτως κόστους", σημαίνει ότι θες τα καλύτερα.Αυτά θα σου τα υποδείξουν μόνο τα αυτιά σου. Παίρνεις την κιθάρα , πας στα μαγαζιά , και δοκιμάζεις.Παίρνεις αυτό που θα σου ακουστεί ΕΣΕΝΑ καλύτερο. :wink:

Το θέμα είναι υποκειμενικό... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τωρα ειναι μεγαλη ιστορια. Εΐδικα οταν εψαχνα για ενισχυτη πηγα σε μαγαζια να δοκιμασω και μονο στο Νακα με αφησανε( γι αυτο και ψωνισα και απο εκει). Το θεμα ειναι , θα εχει το μαγαζι μεγαλη ποικιλια για να διαλεξω? Απο οτι ξερω απο πολυεφφε εχω δει απειρα , και δεν εχω ιδεα τι να πρωτοδιαλεξω. Ενα ακομα μειον ειναι οτι μενω επαρχια. Οσο για το κοστος ενταξει δεν ενοω πραγμα που κανει πχ 3000 ευρω και 10.000 ευρω αλλα κατι στα 1000 φανταζομαι θα με καλυψει. Σε ενα στουντιο οταν προσθετουνε εφφε στο μιξαρισμα τι χρησιμοποιουνε? Μιλαω για μεταλ κυριως πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τωρα ειναι μεγαλη ιστορια.

 

Καλά έχεις δίκιο στην αγορά γίνεται χαμός.Δεν είμαι και ειδικός...

 

 

Μιλαω για μεταλ κυριως πραγματα

 

Αν είναι έτσι, είναι ακόμα πιο δύσκολο να σε βοηθήσω...

Θα σου πούνε οι υπόλοιποι παίδες... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι διαθετιμενος να το σπρωξεις το χιλιαρικο, μια πολυ καλη λυση, που παρεπιπτοντως προτιμουν και αρκετοι επαγκελματιες, ειναι το G-Force της TC electronic. Ειναι υπερμηχανημα, τα κανει ολα, μολις σε 1U και συμφερει :D

 

Τσεκαρε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ τιμια λυση για ολα τα εφφε εκτος απο distortion - ασχετα αν εχει το καλυτερο RAT που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη ειναι η me-50 της boss.

 

ακομα καλυτερα η gt8 - την οποια δουλευω κι εγω σαν "πεταλακια" χωρις προσομοιωσεις και τετοια.

 

το tc-electronics που σου προταθηκε , θεωρω οτι ειναι μια απο τις κορυφαιες λυσεις αλλα στα δικα μου αυτια , ακουγεται....too digital....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω εναν LANEY VH100R και μια καμπινα LINE6 412 straight. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω τους εμπειρους χρηστες του φορουμ ειναι το εξης. Χρειαζομαι ενα εφφε για reverb' date=' chorus, echo κλπ..γενικα δηλαδη για ολα τα εφφε ΕΚΤΟΣ απο distortion ωστε να μη καταργησω την προενισχυση του LANEY. Nα παιζω δηλαδη με τα εφφε του πολυεφφε και με το distortion και την προενισχυση του ενισχυτη(αλλωςστε γι αυτο το λογο κυριως αγοραστηκε). Η κυρια χρηση που το χρειαζομαι ειναι επαγγελματικη ηχογραφηση. Δηλαδη να γραψω σε ενα studio Κιθαρες με τον δικο μου καθαρα εξοπλισμο. Ti θα μου προτεινατε (ανεξαρτητως κοστους) απο μηχανηματα για εφφε?[/quote']

 

Θα πρότεινα να πείς αν θέλεις κάτι που είναι για το πάτωμα ή αν ενδιαφέρεσαι για rack.

Αν θα χρησιμοποιήσεις τα εφφε αφού γράψεις την κιθάρα σκέτη ή την ώρα που παίζεις, γιατί και τα δύο σενάρια πάιζουν. (μίλησες για studio)

Θα έλεγα να μη βγάζεις απέξω τα distortion γιατί είναι πολύ χρήσιμα μαζί με την προενίσχυση του ενισχυτή σου.

Απο εκει και πέρα, μπορείς να κάνεις καλά την δουλιά σου και με 200 ευρώ και με 1000, αλλα πιθανόν κάτι πολύ ακριβό να είναι υπερβολή απο την στιγμή που δεν γνωρίζεις απο εφφε και να μη το αξιοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tc-electronics που σου προταθηκε , θεωρω οτι ειναι μια απο τις κορυφαιες λυσεις αλλα στα δικα μου αυτια , ακουγεται....too digital....

 

 

Ακουγοντας ανθρωπους να το λενε αυτο, και ακουγοντας και 5-6 διαφορετικα set-up ξερεις που καταληγω? Ειναι αναλογα με τον ενισχυτη, το αν θα ακουγεται too digital με το συγκεκριμενο μηχανημα... Kαι δεν ισχυει μονο για το Force, αλλα γενικα για τα guitar processors...

Πρεπει και εκει εντελει να δεσει το γλυκο, τι να πεις :lol:

 

Εφοσον λοιπον θες εφφε για μεταλ και αποκλειστικα για στουντιακες καταστασεις, καλο θα ηταν να βασιστεις στα εφφε μετα την ηχογραφηση (τα οποια δυστυχως δεν γνωριζω για να σου προτεινω)

 

Αν παρολα αυτα εισαι αποφασισμενος να παρεις κατι, εχε στον νου σου πως στον μεταλ ηχο δεν πολυ χρειαζεσαι εφφε, ενα reverb ενα delay αααντε και ενα chorus(δηλαδη καποια καλα δοκιμασμενα πεταλια)....

 

Ισως ηταν λιγο υπερβολικη η προταση μου για το Force, εχει δικιο ο Αngelos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα μη μου πειτε πως οι Queensryche πχ δεν εχουν ΤΑ τρελα εφφε ειδικα στο operation mindcrime...αυτο που ψαχνω ειναι εφφε ΜΕΤΑ την ηχογραφηση σκετα (δηλαδη οπως θα γινοτανε στο στουντιο), ενοειται βεβαια πως θα θελα να παιζω και ταυτοχρονα απο τη στιγμη που θα το εχω αλλα η προτεραιοτητα ειναι η ηχογραφηση.

Παιζω μελωδικο μεταλ οποτε εκει σιγουρα χρειαζονται καποια καλα εφφε για ωραιο σολο ηχο.

Ο Λανευ εχει ωραιο distortion, που σιγουρα με μια επεξεργασια θα ακουστει ακομα καλυτερο φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, μας εχεις μπερδεψει ολους! Τι ακριβως ψαχνεις? delay, reverb? Μηπως ειδικα εφε? Ψαχνεις για πεταλιερα-rack για να παιζεις? ή σε ενδιαφερει μονο να προσθεσεις λιγο delay ή reverb στο ηδη ηχογραφημενο τρακ? Γιατι εγω καταλαβαινω οτι αυτο θελεις. Αν ναι τοτε ψαχνεις για καποιο απο τα πολλα software που υπαρχουν (μιας και σιγουρα θα γραφεις σε pc)

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου