Προς το περιεχόμενο

Τι εφέ για χρήση με ενισχυτή κιθάρας;


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστω για την ανταποκριση. Το σκεπτικο πισω απο την ερωτηση ειναι πως θελω να αγορασω εξοπλισμο ωστε στο στουντιο να μπω με ηχο ηδη φτιαγμενο και οχι να ψαχνω εκεινη την ωρα. Σιγουρα θα μου πειτε τωρα πως το συνολικο αποτελεσμα εξαρταται και απο τον ηχο ολων των οργανων αλλα καλυτερα να εχεις μια βαση παρα να πας στο στουντιο με ηχο απο το 0. Και σιγουρα καλυτερα να πας με κορυφαιο εξοπλισμο δικο σου παρα με τον εξοπλισμο του στουντιο που δεν ξερεις αν ειναι καλος η οχι.

Οσον αφορα εμενα προσωπικα, εχω ενα γκρουπ και προσπαθουμε για 2ο CD οποτε εχω εμπειριες απο ελληνικα στουντιο και το τι επικρατει εκει.

Παντως ακομα δεν εχω καταληξει τι ειναι καλυτερο, software η καποια κομματια σε rack που να τα προσθετεις μετα στο μιξαρισμα. Φανταζομαι τα racks θα ειναι καλυτερης ποιοτητας αλλα σιγουρα θα ανεβαζουν και πολυ το budget. Καποιος εδω μου εκανε link για ενα reverb kai harmonizer και σιγουρα εκει οι τιμες ειναι πολυ υψηλες.

Απωτερο ονειρο μου ειναι να κανω ενα δικο μου στουντιο μονο για κιθαρες(αχ το ειπα και ησυχασα) :D :D βεβαια μαλλον θα μου παρει πολλλλαααα χρονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aν καταλαβαίνω σωστά τον προβληματισμό σου, η ερώτηση που θα έπρεπε να έχεις κάνει είναι "ποιό στούντιο και με ποιόν ηχολήπτη για καλές μέταλ κιθάρες?"

 

Εξηγούμαι με βάση δύο σενάρια :

 

α. Είσαι κατά βάση κιθαρίστας με ελάχιστες ηχοληπτικές γνώσεις. Στην περίπτωση αυτή δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο νόημα να ψάχνεσαι για στουντιακά εφέ σε rack, γιατί θα σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα σε έναν τομέα που είναι καινούργιος για σένα, ενώ αυτό που κυρίως σε ενδιαφέρει είναι να παίζεις κιθάρα και αυτή η κιθάρα να βγει καλή ηχητικά στον δίσκο σας. Το καλύτερο είναι να εντοπίσεις κάποια ελληνική δουλειά που να σου αρέσει και να πας στο στούντιο που έγινε αυτή με τον συγκεκριμένο ηχολήπτη. Τα λεφτά που έχεις τότε μπορείς να τα επενδύσεις σε κάποιο καλό πολυεφέ που θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις την λειτουργία των διαφόρων εφέ και επίσης θα σου εξασφαλίζει αναπαραγωγή του ήχου σου σε live και πρόβες.

 

β. Είσαι κιθαρίστας που ενδιαφέρεται κατα βάση για recording και για το ενδεχόμενο να ηχογραφεί μια μέρα πολύ καλές κιθάρες στο σπίτι του. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεσαι για το πως στήνεται ένα home studio, εξετάζοντας όλη την αλυσίδα που συντελεί σε έναν καλό ήχο. Αυτό κατά τη γνώμη μου σημαίνει πρωτίστως κάρτα ήχου, μικρόφωνα, προενισχυτής και τελευταία τα εφέ που θα χρησιμοποιείς είτε σε hardware είτε σε software. Προτεραιότητα κατά τη γνώμη μου για έναν καλό ήχο πρέπει να δίνεται στο να είναι η πηγή άψογη και αυτό μόνο με εφέ δεν έχει να κάνει.

 

Εν πάσει περιπτώσει, όπως σε κόβω, μάλλον ένα πολυεφέ που να γουστάρεις τον ήχο του χρειάζεσαι στην παρούσα και άχρηστο δε θα σου βγει.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

παιδιά μια ερώτηση πάνω στην TC αφού με αυτή συμβιβάζεται περισσότερο το thread...λοιπόν μιλήσατε για το g-force και το g-major...To G-SHARP είναι το ίδιο καλό με τα δύο προηγούμενα; Ή η διαφορά στην τιμή το καθιστά ''πιο ανίκανο'';

Σας ευχαριστώ...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να ανοίξω θέμα αλλά είδα αυτό εδώ και αποφάσισα να κάνω εδώ την ερώτησή μου!

 

Ψάχνω κι εγώ κάτι που να μου δίνει όλα τα εφέ εκτός απο Distortion overdrive επειδή θέλω να δίνει όολη την ποιότητά του εκεί αλλά σε μορφή πεταλιού!! έχω βρει ας πούμε αυτά αλλά δεν έχουν Delay reverb και auto wah και με χαλάνε λίγο:

 

http://www.thomann.de/gr/line6_mm4_modulation_modeller.htm

http://www.thomann.de/gr/eventide_modfactor.htm

 

υπάρχει κάτι άλλο που να σου δίνει:

Phaser

Tremolo

Flanger

Octaver

Chorus

Rotary

Auto Wah

Ring

Delay

Reverb

 

Όλα μαζί και σε μορφή πεταλιού???? (αλλά όχι κλασσική πεταλιέρα για να έχει και λίγη ποιότητα..)??? ???

 

και όλα αυτά σε τιμή γύρω στα 500€ και κάτω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά όχι κλασσική πεταλιέρα για να έχει και λίγη ποιότητα..)??? ???

 

Έχεις την εντύπωση ότι κάνουνε κάτι διαφορετικό απ'τις πεταλιέρες τα modeling πετάλια που παρέθεσες;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να ανοίξω θέμα αλλά είδα αυτό εδώ και αποφάσισα να κάνω εδώ την ερώτησή μου!

 

Ψάχνω κι εγώ κάτι που να μου δίνει όλα τα εφέ εκτός απο Distortion overdrive επειδή θέλω να δίνει όολη την ποιότητά του εκεί αλλά σε μορφή πεταλιού!! έχω βρει ας πούμε αυτά αλλά δεν έχουν Delay reverb και auto wah και με χαλάνε λίγο:

 

http://www.thomann.de/gr/line6_mm4_modulation_modeller.htm

http://www.thomann.de/gr/eventide_modfactor.htm

 

υπάρχει κάτι άλλο που να σου δίνει:

Phaser

Tremolo

Flanger

Octaver

Chorus

Rotary

Auto Wah

Ring

Delay

Reverb

 

Όλα μαζί και σε μορφή πεταλιού???? (αλλά όχι κλασσική πεταλιέρα για να έχει και λίγη ποιότητα..)??? ???

 

και όλα αυτά σε τιμή γύρω στα 500€ και κάτω???

 

Μην είσαι τόσο σόγουρος για τις ποιότητες των πεταλιερών.

αυτή

http://www.thomann.de/gr/boss_gt8_set_1.htm

έχει πάρα πολύ καλά εφφέ.

επίσης έχει τη δυνατότητα να ελέγχει και τα κανάλια του ενισχυτή σου, οπότε με ένα πάτημα να έχεις από βρώμικα με ντιλέι καθαρά με κόρους.

έχει μόλις 400 ευρώ.

για πάνω από αυτό το ποσό, πάρε το g-force και μια midi πεταλιέρα. σημειωτέον πως και το g-force έχει υποδοχές για να ελέγχεις τα κανάλια του ενισχυτή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημειωτέον πως και το g-force έχει υποδοχές για να ελέγχεις τα κανάλια του ενισχυτή σου

το g-force δεν εχει αυτη την δυνατοτητα

το g-major την εχει

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημειωτέον πως και το g-force έχει υποδοχές για να ελέγχεις τα κανάλια του ενισχυτή σου

το g-force δεν εχει αυτη την δυνατοτητα

το g-major την εχει

 

 

ακόμα φθηνότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι τόσο σόγουρος για τις ποιότητες των πεταλιερών.

αυτή

http://www.thomann.de/gr/boss_gt8_set_1.htm

έχει πάρα πολύ καλά εφφέ.

επίσης έχει τη δυνατότητα να ελέγχει και τα κανάλια του ενισχυτή σου, οπότε με ένα πάτημα να έχεις από βρώμικα με ντιλέι καθαρά με κόρους.

έχει μόλις 400 ευρώ.

για πάνω από αυτό το ποσό, πάρε το g-force και μια midi πεταλιέρα. σημειωτέον πως και το g-force έχει υποδοχές για να ελέγχεις τα κανάλια του ενισχυτή σου

 

το θέμα είναι πως έχω κάποια πετάλια και έχω φτιάξει τον ήχο μου και δεν θέλω να κουβαλάω μαζί με τα πετάλια μου και αυτό το γομάρι.. θέλω κάτι που θα έχει εξειδίκευση στα εφέ(modulation κτλ) και δεν θα σπαταλάω extra χρήμα για disortion που δεν μ ενδιαφέρουν μια που έχω ότι χρειάζομαι.. ;)

 

Απλά το G-force νομίζω είναι και λίγο ακριβό ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου