Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος ταστιερας ηλεκτρικης κιθαρας


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα, ποιον θεωρειτε τον πιο ενδεδειγμενο και ασφαλη τροπο να καθαρισουμε την ταστιερα της κιθαρας? Στο manual που εχω αναφερει πρωτα καθαρισμο με αμμωνια και μετα με λαδι-λεμονι για να γυαλισει. Αναφερει δε window cleaner. Δεν ειναι λιγο επικινδυνο αυτο να καθαρισεις με Azax? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι βρέ, απο ξυλαράκι είναι και το κιθαρόνι δεν θέλει κιαυτό το το overlay του?

 

Κάνει τα έπιπλα σας σαν καινούρια.Κάτι ήξερε και ο παππούς της διαφήμισης.

 

Και μετά βάλε κ ένα ghs fastfret και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταστιέρα είναι βρε παιδιά. Όχι τραπεζάκι. Απλά βγάλε την βρωμιά και βάζε και κανένα lemon oil που και που (όχι και κάθε μήνα όμως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορούν διάφορα προϊόντα εξειδικευμένα στον καθαρισμό της τοστιέρας (αν πας σε ένα μαγαζι το πιθανότερο είναι να έχουν κάποιο απ'όλα) αλλά πρόσεξε γιατί μερικά δεν είναι "συμβατά" με ξύλο maple.

url=http://www.echidna-band.com]Echidna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις νάφθα (πχ. υγρό για zippo) για να καθαρίσεις - αλλιώς κάποιο καθαριστικό της αγοράς.

Σε ταστιέρα rosewood ο καθαρισμός με τετοια διαλυτικά ξεραίνει το ξύλο, θα το δείς και μόνος σου. Αφού τελειώσεις λοιπόν το καθάρισμα, απλώνεις λίγο ειδικό λαδάκι (κι αυτό υπάρχει στην αγορά), το αφήνεις κανα λεπτό, και σκουπίζεις όσο δεν απορροφάται. Η λίπανση αυτή, όπως είπαν κ οι προηγούμενοι, όχι κάθε τρεις και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα κ χρησιμοποιώ το τελευταίο εξάμηνο το 01/02 της Dunlop (cleaner-conditioner) κ η ταστιέρα είναι άψογη...

 

Βέβαια, υπάρχουν 1000 ανάλογες λύσεις, αλλά τα συγκεκριμένα είναι φθηνά κ εγγυημένα!

 

Απλά όπως αναφέρθηκε δεν κάνουν για maple ταστιέρες...

 

Α κ για το σώμα έχω το 65 πάλι της Dunlop, ψεκάζεις, γυαλίζεις, το αφήνεις κανά 5λεπτο, σκουπίζεις, κ ω εκ του θαύματος, έχουμε ένα γυαλιστερό αψεγάδιαστο σώμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη την απορια του παιδιου.. θα μπορουσε καποιος να μου προτινει τι να βαζω στη δικια μου;;(ειναι πρωην maple, μιας κ τωρα ειναι undress διοτι εβγαλα το βερνικι κατα μηκος της ταστιερας) πολλοι μαστορες, φιλοι κτλ κτλ λενε απλα να μη βαζω τπτ αλλα δε μπορω να το αφηνω ετσι κ να αρκουμαι στο στεγνο καθαρισμα με πανακια....

Περιμενω τα φωτα σας!!!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου