Προς το περιεχόμενο

Korg OASYS!


Dr_Akoz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... ως ανεπίσημος σπόνσορας της Korg στο παρελθόν, ιδού οι πρώτες εντυπώσεις μου: στο site έχει δύο κομμάτια, το πρώτο έχει κάτι ψαρωτικά πνευστά (μέχρι που διαβάζεις ότι τα brass είναι audio tracks, όχι ήχοι του oasys), κάτι ψιλά από wavesequences (τεχνολογία που πρωτοεμφανίστηκε στο wavestation πριν πολλά χρόνια), τα γνωστά μέτρια τύμπανα της Korg, τα γνωστά αδύναμα rhodes πιάνα της Korg και τις γνωστές φανταστικές "πλάτες" της Korg.

 

Στο δεύτερο κομμάτι (χωρίς audio tracks) ακούω ένα synth πολύ μέτριο, πολύ κατώτερο ηχητικά από τα αντίστοιχα demo που έχει η Native Instruments για το ABSynth. ¶σε που αν κρίνω από τον αριθμό των λαμπιονιών (πληθυντικός του "λαμπιόνι") η τιμή του πρέπει να είναι στα ουράνια...

 

Οπότε, προς τι ο ενθουσιασμός;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ fan της Korg είμαι αλλά δεν νομίζω οτι το συγκεκριμένο

θα πουλήσει.Πρώτα είναι πανάκριβο, κι έπειτα το concept

όλα σε ενα(sequencer,hard disk rec,controller,synth,sampler,fx)

δεν ειναι καθόλου ευέλικτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... ως ανεπίσημος σπόνσορας της Korg στο παρελθόν' date=' ιδού οι πρώτες εντυπώσεις μου: στο site έχει δύο κομμάτια, το πρώτο έχει κάτι ψαρωτικά πνευστά (μέχρι που διαβάζεις ότι τα brass είναι audio tracks, όχι ήχοι του oasys), κάτι ψιλά από wavesequences (τεχνολογία που πρωτοεμφανίστηκε στο wavestation πριν πολλά χρόνια), τα γνωστά μέτρια τύμπανα της Korg, τα γνωστά αδύναμα rhodes πιάνα της Korg και τις γνωστές φανταστικές "πλάτες" της Korg.

 

Στο δεύτερο κομμάτι (χωρίς audio tracks) ακούω ένα synth πολύ μέτριο, πολύ κατώτερο ηχητικά από τα αντίστοιχα demo που έχει η Native Instruments για το ABSynth. ¶σε που αν κρίνω από τον αριθμό των λαμπιονιών (πληθυντικός του "λαμπιόνι") η τιμή του πρέπει να είναι στα ουράνια...

 

Οπότε, προς τι ο ενθουσιασμός;[/quote']

 

Νομίζω ότι η προσέγγισή σου είναι πολύ λάθος.

Πρώτα απ'όλα είναι πολύ δύσκολο να κρίνεις και να διαπιστώσεις όλα

αυτά που είπες ακούγωντας ένα Demo και ειδικά στο Real player.

Ο ενθουσιασμός προέρχεται από τά specs και τήν εμφάνιση του.

KARMA 2 ,analog με 84 νότες πολυφωνία,CX-3 engine,και σε όλα αυτά,

πρόσθεσε τις παλιές αλλά κάλες δοκιμασμένες συνταγές πχ όπως τα Wavesequences.Φαντάσου το KARMA 2 σε συνεργασία με τα Wavesequences :roll:

Φυσικά έχει και ελλατώματα όπως πχ το πολύ αδύναμο και ισως ξεπερασμένο Sequencer.Καί βέβαια το μεγαλύτερο ίσως ελλατωμά του,

είναι η απαγορευτική,για τους περισσότερους,τιμή.Ειδικά για μας που είμαστε ερασιτέχνες.

Περισσότερα θα πούμε όταν θα μπορέσουμε να το δούμε και να το ακούσουμε απο κοντά.

 

Φιλικά,

Παναγιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι λάθος η προσέγγισή μου (εμ, τι άλλο θα έλεγα; :D ). Στηρίζεται στο ότι (μία ζωή) τα demos της Korg εξαντλούν τις δυνατότητες των οργάνων της. Θυμάσαι το demo για το Μ1; Για 01/Wfd; ¶ρα αν τα demos για το Oasys τηρούν αυτή την παράδοση, τότε θα ξαναπώ ότι το μόνο απίστευτο στην υπόθεση είναι ότι διανοούνται να ζητούν 8.000 για αυτό το πράγμα. Όσο για την εμφάνιση, φυσικά συμφωνώ μαζί σου αλλά θυμήθηκα και μία κουβέντα που συνήθιζε να λέει ο πατέρας μου (αναφερόμενος σε "σκάρτες" γυναίκες): από έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 8κ δολλαρια αξιζουν για το μηχανηματακι αν σκεφτειτε πως μεσα του βρίσκονται D16mkII,Cx-3,KARMA 2,CD-R,HD,tft 10.4"",άψογο πιάνο και linux.

θα το επαιρνα αν δεν είχα ποτέ μου το πισι.......

είναι η λύση για αυτούς που δεν πάνε και τόσο τα πολλά μπλιμπλίκια στο χώρο.....

 

Viva Korg!! A milestone is born!!!!

 

 

το πραγματικά σοβαρό ανοιχτο workstation (αν αναλογιστούμε τα προβλήματα του ΝΕΚΟ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υποσχέσεις δελεαστικότατες. Η προφητεία μου σε παλιότερο post εκπληρώθηκε.

 

Η korg ήμουν σίγουρος οτι θα αντιπαραβάλλει την KArma τεχνολογία σε νέο της μοντέλο για να χτυπήσει καίρια τους άλλους που κονταροχτυπιούνται μαζί της, απλά έγινε γρηγορότερα απο ότι φανταζόμουν και λίγο παραπάνω αφου πρόσθεσε και άλλες μεθοδους σύνθεσης.

 

Πάντως όπως δεν θα άλλαζα το LE για ενα EXTREME , για τον ίδιο λόγο δεν θα έπαιρνα τέτοιο workstation.

 

Γιατι δεν κάνω την ίδια δουλειά , με π.χ Triton Le + Sonar4 + +00 plugins+ soft synths + to triton-Karma software??? + pc και καλή καρτούλα??

 

τωρα για performance κατάσταση προτιμώ ενα arranger που να κουβαλιέται κιόλας, ,

 

για song creation - editing κλπ, καλύτερα το πιο πάνω παράδειγμα η παραλλαγές του.

 

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο τέτοια αγορα ΄(8000 ευρω ??? ). Παραπάει 8)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή θα είναι 8000 δολάρια για το 88αρι, απ' όσο ξέρω. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στο φόρουμ του keyboard magazine (www.keyboardonline.com), όπου γίνεται κανονικός χαμός με απόψεις και αντιπαραθέσεις περί του εν λόγω οργάνου

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου