Προς το περιεχόμενο

V-Synth??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται...

 

Εγώ - που μέχρι πριν λίγο καιρό παραπονιόμουν ότι δεν έχω λεφτά και ότι αναγκαζόμουν να κουβαλάω το PC μου σε live για να παίξω με soft synths - τελικά βρήκα λεφτά ( μια σεβαστή επιχορήγηση από τους κοντινότερους προγόνους μου... :) ) και θα αγοράσω hardware synth της προκοπής.

 

Οπότε τις τελευταίες μέρες έχω λιώσει στο internet να διαβάζω reviews για διάφορα synths. Και σιγά-σιγά, από βδομάδα θα βγω για synthότσαρκα στην Αθήνα. Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω σίγουρα κάτι με καλούς αναλογικούς ήχους, αλλά και sample-playback δυνατότητες. Είτε σε δύο φθηνότερα μηχανήματα είτε σε ένα (προφανώς ακριβότερο).

 

Μέχρι στιγμής το φαβορί είναι το V-Synth της Roland... έχει κανείς να μου πει κάποια γνώμη από πρώτο χέρι για το συγκεκριμένο synth;

 

Μιά άλλη επιλογή είναι ο συνδυασμός Κorg MS-2000B (το ρακάκι μάλλον... αφού έχω και το radium61) και Roland RS-5 (ή RS-9... πιανίστας είμαι... τι είναι 300€ παραπάνω για 88 βαρυκεντρισμένα;;)

 

Εκτός από αυτό, θα ήθελα να ακούσω κι άλλες προτάσεις... αφού θα τους τα σκάσω που θα τους τα σκάσω, τουλάχιστον να μην τα κλαίω μετά...

 

Thanks in Αdvance που λέει κι ο καθηγητής Α.J.K.Miller ( ξέρετε... ο φίλος του cos_dr... :p )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Apo protaseis allo tipota :)

 

 

To polyagaphmeno mou Yamaha CS6x (me karta epektashs gia sampling kai perissotero loop sampling, still koryfaio synth)

 

Korg Triton MOSS expanded

 

Access Virus Rack XL + AKAI Z8 (efoson 8es hardware sampling)

 

Kurweil k2600 (siga mh den yphrxe ena kurzweil edw)

 

 

To V-Synth 8a perimena na to parei prwta kaneis wste na diabasw kamia apopsi apo kapoion pou to xrhsimopiei kai oxi apla ena review....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ.... ευχαριστώ για τη βοήθεια... το Yamaha (μαζί με κανα δυο plug-ins) φαίνεται πραγματικά πολύ καλή περίπτωση... το ίδιο και το korg (αν και η εμπειρία που είχα σε μια φίλη που έχει το triton le 61... χωρίς κανένα expansion... ήταν τραγική όσων αφορά το interface του... ή τα μενού του είναι φτιαγμένα για να σε παιδεύουν, ή είμαι ΠΟΛΥ βλάκας). Το Virus πρέπει να είναι πολύ καλό μηχάνημα, αλλά για το AKAI, αυτή τη στιγμή νυστάζω υπερβολικά για να ψάξω... :) ... τέλος.... το Kurzweil φεύγει πολύ εκτός προϋπολογισμού... (το V-Synth είναι οριακά εντός).

 

Ωραία.... έχω πολύ πράγμα να τσεκάρω στην Synthότσαρκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σκατέμπορα,

 

Αν θές την αποψή μου, πάρε ενα καλό laptop και βάλε του ένα Pro53 και ένα Κontact ή Halion2. Πάρε και ενα control freak και κάνε τη δουλειά σου.

Είχα και εγώ αυτόν το προβληματισμό πρίν απο λίγο καιρό, και αφού αγόρασα τα κέρατά μου απο μηχανήματα, κατέληξα να παίζω με τα soft synths.

 

Φιλικά,

 

Τerumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop είναι μια λύση την οποία σκεφτόμουν... αλλά τελικά απέρριψα μετά από ένα live που κάναμε με μια από τις μπάντες που παίζω (στο οποίο είχα κουβαλήσει το PC μου :)) κατα τη διάρκεια του οποία αναγκάστηκα να κάνω reboot (ευτυχώς ανάμεσα σε 2 κομμάτια) και έπαιξα το υπόλοιπο live φοβούμενος μην crashaρει πάλι τίποτα κατα τη διάρκεια κάποιου κομματιου...

 

Λοιπόν σήμερα... μετά από μια βόλτα σε ορισμένους αντιπροσώπους στην αθήνα κατέληξα στο ότι το Yamaha CS6x έχει ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ interface... και ο ήχος του δεν είναι κάτι το τόσο εξαιρετικό (τουλάχιστον μετά από το άκουσμα μερικών presets... λίγου tweaking των knobs και μια απόπειρα να "προγραμματίσω" που απέβη άκαρπη λόγω του άθλιου interface).

 

Το MS2000 έχει πολύ καλό ήχο... και το ίδιο συμβαίνει ( προς έκπληξή μου) με το microKorg... και γενικά είναι πολύ ενδιαφέρουσες λύσεις... (όχι από μόνα τους αλλά μαζί με κάποιο άλλο sample-playback synth)...

 

A, και μια ερώτηση... ρε παιδιά... που υπάρχει αντιπρόσωπος της Roland στην αθήνα;;;;; Πήγα στη διεύθυνση που βρήκα στο www.roland.gr... (Φειδίου 2) αλλά το κατάστημα έμοιαζε σχεδόν εγκαταλελλειμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιπροσωπος της Roland υπάρχει στην Μεσογείων, αμέσως μετα το Πεντάγωνο, πηγαινοντας προς Αγ.Παρασκευή. Εχει όλα τα synth της Roland σε εκθεση. Τηλ 210-677-1327

 

Εκει που πήγες είναι μονο το service και ανοιγει περίεργες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα εκεί στη μεσογείων και άκουσα το V-Synth και πραγματικά εντυπωσιάστηκα... από ό,τι φαίνεται δε θα βρω κάτι καλύτερο, αλλά σίγουρα θα συνεχίσω να ψάχνω για λίγο ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκου κσι αυτό.

 

Δές το Triton Le88 , άκουσε το πιάνο που έχει (16 Mb 44.1Khzrate πολυδείγμα). ΜΕ τα βαρυκεντρισμένα πλήκτρα, Δώσε και κάτι για την κάρτα sampling and more, και το έφαγες λάχανο το v synth.

 

εκτός του analog modelling και των controllers αν είσαι hi tek. και του variphrase αλλά κάνεις κόλπα με το software και τον υπολογιστή που προφανώς θα έχεις και τα περνάς όλα στο le. πολλ'α κόλπα και ο ήχος ........... ΗΧΟΣ

 

 

Ρώτα και τον Μίλλερ :lol: :lol: :lol:

 

:idea:

( ΙΜPORTANT !!!! :Το περιεχόμενο της καταχώρησης δεν είναι διαφημιστικό, αποτελεί ανιδιοτελή και προσωπική θέση του υπογραφόντα ΙΔΙΩΤΗ. )

 

 

The COS_DR COPRoration GLOBAL MUSIC ENTERTAINMENT

- StudioWorks - Sales - COnstructions - Music Instruments

 

Oι καλύτερες τιμές - Κλήρωση κινητών - αυτοκινήτων στους υπερτυχερούς αγοραστες της εβδομάδος - (Βλέπε oi antiprosopoi

 

Πάρε κόσμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. analog modelling... :D ... "can't do without it"

2. γενικότερη αρχιτεκτονική του v-synth : δρομολόγηση σήματος a-la analogue, αλλά αντί για τους τυπικούς VA OSCs μπορείς να βάλεις και PCM δείγμα ή ακόμα και external input... κάτι που για μένα είναι τέλειο

3. για τους hi-tech controllers... καταλαβαίνω ότι είναι κολπάκια της roland "φορ δε χάιπ" (you know what I mean?)... οπότε σίγουρα δεν είναι ο λόγος για τον οποίο εξακολουθεί να είναι επικρατέστερο... αλλά όπως και νά 'χει δίνουν κάτι (ειδικά το pad).

4. γενικότερα, δεν το θέλω για να "εξομοιώσω" όργανα... το ξέρω πως το triton έχει καλύτερα πιάνα, καλύτερα strings κ.ο.κ.... αυτό που χρειάζομαι είναι κανά πιανάκι και κανα organ για κάτι 'και καλά session' δουλίτσες (χαχα... πολύ pro η λέξη session... αλλά μόνο επαγγελματική δεν είναι η δουλίτσα στην οποία αναφέρομαι)... αλλά μόνο για live οπότε δε θα καταλάβει και κανείς τα 44.1khz στην τελική, οπότε με ικανοποιεί. Εκεί που θέλω ποιότητα είναι σε περίεργα πράγματα... απρόβλεπτα/VA/περίεργα SFX... εκεί που γαμ%# το V-Synth...

5. το v-synth σε παρακαλάει να του πετάξεις τα μάτια έξω στον προγραμματισμό... έχει τρελά φίλτρα... το variphrase απλά κάνει απλούστατη τη δουλειά που θα έκανες στο pc... έχει απλά τέλειο interface... και για μένα όλα αυτά είναι σημαντικοί παράγοντες

 

γενικότερα... η βασική του ατέλεια είναι η πολυφωνία / multitimbrality... (24 φωνές στην καλύτερη περίπτωση και πέφτει ανάλογα με την πολυπλοκότητα των φίλτρων) και ο τρόπος που χωρίζει τις ζώνες... α, και το ότι δεν υποστηρίζει συμβατικό layering (πρέπει να κάνεις πατέντες)...

 

αυτάαααααααα..... (ας μου βρει κάποιος κάτι που να κάνει και VA και sample playback ήχους και θα σπεύσω να το ακούσω... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου