Προς το περιεχόμενο

V-Synth??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To πρόβλημα με τα hardware works είναι οτι βρίσκεις τα εργαλεία που θέλεις σε αυτό εκτός από μια δύο δυνατότητες που δέν τις έχει το ένα αλλά δεν τις έχει το άλλο, τουλάχιστο όσον αφορά τις δικές μου έρευνες.

 

Η σχέση τιμής - αποτελέσματος μας κολλάει όλους

¶κουσα το demo του v synth και με ενυπωσίασε η χροιά κάποιων ήχων και φωνών, όπου με το πρώτο άκουσμα φαίνονται οι δυνατότητες του μηχανήματος για χρήση φίλτρων και η ηχοχρωματικότητα.

 

Αλλά φοβάμαι οτι στο demo φάνηκε λίγο απουσία της πολυφωνίας και κάποια νωχελικότητα στην απόδοση των εφέ κάτι που για ολοκληρωμένη home δουλειά νομίζω οτι θα είναι λίγο αρνητικό. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν μιλάω ια κακή ποιότητα. Κάθε άλλο. Πάντα με το άκουσμα . Ισως φταίει και το ντεμο, Αλλα μιλάω σε σχέση με τα λεφτά πάντα

 

Πιστεύω οτι πιό οικονομική και εξισου καλή λύση είναι αυτή με ένα σαμπλερ work και συνδιασμό pc software και αντε και κανενός module φιλε.

 

Αλλά ναι, είναι εντυπωσιακό το άτιμο. Διαβασα και το τεστ του.

 

Κύριε yameth. Και 'αλλα τέστ.

Δεν καθιερώνουμε και κανένα τέστ μεσω του ΝΟΙΖ πάντα με την βοήθεια κάποιων από εμάς που προτιθέμεθα να βάλουμε τα μηχανήματά μας σε αυτήν τη διαδικάσία. Και σχόλια ..................... Να ένας τρόπος να μην ρίχνουμε βάρος μόνο σε δελτία τύπου εταιριών και περιοδικά, αλλά και μόνο σε επιδείξεις σε μαγαζιά που πολλές φορές νοιώθουμε οτι θα φάμε ξύλο από τους υπευθύνους επειδή κάναμε μια ερώτηση παραπάνω ή πατήσαμε ένα κουμπι. ( Παρακαλώ μην αγγίζετε - Μην ρωτάτε)

 

Μερικές φορές . Μα είμαστε δίκαιοι. Κάνε και δημοψήφισμα να δούμε προθέσεις συναδέλφων. Να γλυτώσουμε κανα φουκαρά από την αγορά. :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

 

 

.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βασικά ίσως να μην έχω ξεκαθαρίσει για ποιο λόγο το χρειάζομαι...

 

δεν ψάχνω workstation ( για χρήση σε πλήρη home δουλειά όπως είπες ). χρησιμοποιώ και soft synths για αυτή τη δουλειά. η βασική χρήση είναι τα live... οπότε η χρήση pc software αποκλείεται γιατί έχω άσχημες εμπειρίες όπως είπα σε προηγούμενο post. οπότε μια λύση η οποία παίζει ακόμα είναι ένας sampler και ένα VA synth. από VA επικρατέστερα είναι τα Roland JP8080 και Korg MS2000B... από samplers ειλικρινά δεν έχω ιδέα... αλλά παντού ακούω για AKAI... οπότε πρέπει να τσεκάρω τι παίζει και με αυτούς. Το θέμα είναι ότι με τους samplers για να φτιάξεις έναν ακουστικό ήχο (ένα πιανάκι ρε παιδί μου) θα σου βγει η παναγία (νομίζω... γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος στο άθλημα)...

 

μάλλον, μετά από αυτήν την κουβέντα κατάλαβα ότι πρέπει να "μορφωθώ" λίγο σχετικά με τους samplers πριν βιαστώ να ξοδέψω τα euros μου... thanks σε όλους για τη βοήθεια... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

A' date=' και μια ερώτηση... ρε παιδιά... που υπάρχει αντιπρόσωπος της Roland στην αθήνα;;;;; Πήγα στη διεύθυνση που βρήκα στο www.roland.gr... (Φειδίου 2) αλλά το κατάστημα έμοιαζε σχεδόν εγκαταλελλειμένο...

:wink:

Το κατάστημα λειτουργεί απο οτι μου είπανε μία με πέντε το απόγευμα

καί τα Σάββατα. Είναι ότνως το service της Roland αλλά κάνει καί πωλήσεις ειδικά σε επαγγελματίες. :)

[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kata thn tapeinh mou gnomh to V-Synth einai allh mia apo tis teleytaies "apates" tis Roland pou exei merika "tsipika" controllers san to pad kai to beam kai me liga FFT kolpakia ta opoia entyposiazoun tous adaeis xrhstes.

An theleis kalous analogikous hxous ksexase to V-Synth pou kostizei xiliades € kai ena mikro analogiko synthaki merikon ekatontadon €, xezei kanonika epano tou.

Afou den theleis workstation meine makria apo to "kalo marketing" kai pare ena synth kai ena sampler.

Ta AKAI S5000/6000 me to Akai.Sys software einai oti prepei gia na ftiakseis grhgora ta programata pou theleis, exei poly epektashmo RAM, usuable filtra kai fx, kai tha exeis apo 8 (S5000) mexri 16 (S5000 expanded/S6000) balanced outs na xrhmopoihseis sta live sou... kai o hxos tou koryfaios.

Ama se pshnoun ta kolpakia tou V-Synth poly, tsiba ena VP-9000 pou kostizei poly ligotero gia na kaneis ola afta ta variphrase real time tricks, alla thymisou oti h Vriphrase technology den einai toso "foberh" sthn praksh, oso ypostirizei h Roland.

 

Den miso thn Roland kai apo synthia tha sou proteina ena midified Jupiter 8 (Oxi JP8000/8080), h to fthnotero Jupiter 6, h akoma pio fthna ena midified Juno 60 einai poly kales epiloges.

Meine makria apo V.A. synths ama eisai latrhs tou analogikou hxou. Exo kai ego ena Virus B, ena Nord Lead (ta opoia ta kratao akoma mono epeidh exoun th xroia enos digital synth kai gia kanena allo logo) kai hxa ena MS2000 kai SN2 prin dyo xronakia ta opoia esteila arketa grhgora.

Ama theleis analogikous hxous, pare ena analogiko synthi, terma.

 

Ama se sponsoraroun arketa oi dikoi sou kai theleis oposdhpote brand new synth, checkare to Andromeda, H kane ligo ypomony gia to Polyvolver tou Dave Smith (o typos pou eftiakse to Prophet 5 kai alla cult synthia, alla kai to proto soft synth!) to opoio tha einai 1U rack, me analog KAI digital oscillators/filtra, 8 outs, external input kai me ena cheap midi controller tha kaneis th douleia sou.

 

Mhn pianese "kotsos"...psakse ligo th fash, yparxoun poles enalaktikes.

 

Tsiou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Νεκτάριε... το V-Synth το έχω πάρει ήδη, και επίτρεψέ με να διαφωνήσω μαζί σου.

 

Κατ' αρχάς, το ξέρω ότι ο VA τομέας του δε διακρίνεται για τη ρεαλιστικότητά του, αλλά δεν είναι η ρεαλιστικότητα αυτό που ζήταγα. Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις πάνω σε αυτό το όργανο;; Μπορείς να βγάλεις ότι ήχο βάλει ο νους σου. Προφανώς, οι VA ήχοι του είναι υποκατάστατα των ήχων των αυθεντικών analog μηχανημάτων, αλλά θα σου πω γιατί τελικά το προτίμησα: Είναι το πρώτο μου hardware synth, και ήθελα να μπορώ να παίξω και live και να ηχογραφήσω αμέσως. Οπότε, με αυτό το όργανο μπορώ να γράψω, και να παίξω τα πάντα (αλλά όχι όλα με κορυφαία ποιότητα/πιστότητα). Αργότερα σκοπεύω να επενδύσω σε ένα πραγματικό Analog μηχάνημα, καθώς και σε ένα sample-playback, για τους φυσικούς ήχους. Το V-Synth θα μείνει να καλύπτει όσα δεν μπορούν τα άλλα: τους ανώμαλους αλλά και αιθέριους ήχους που φτιάχνεις συνδυάζοντας Variphrase και VA ταλαντωτές καθώς και τα εξαιρετικά του φίλτρα. Αν έπαιρνα ένα analog, ή ένα sample-playback, δε θα μπορούσα να κάνω ούτε τα μισά από ότι μπορώ να κάνω τώρα. Ίσως βέβαια κάποια απ'αυτά να τα έκανα σε καλύτερη ποιότητα από ότι τώρα, αλλά πίστεψε με, εξακολουθώ να πιστεύω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή.

 

Α, όσο για τα controllers, δε θα τα χαρακτήριζα cheapικα... gimmickικα ναι, αλλά όχι cheapικα. Εν τω μεταξύ, κι εγώ πριν το πάρω ήμουν σε φάση "ε, εντάξει, βάλανε και τα fancy controllers για να πουλήσουν λίγο ακόμα"... αλλά πίστεψέ με, δίνουν πολύ στην εκρφαστικότητα του οργάνου...

 

Τέλος, για το Variphrase... πίστεψέ με, είναι εξαιρετικό... αλήθεια, έχεις κάτσει να δουλέψεις με αυτό;;

 

Πάντως, τι να πω... μικρός είμαι ακόμα, εμπειρία μεγάλη δεν έχω ακόμα... ίσως να κάνω λάθος... αλλά που θα πάει θα μεγαλώσω και θα μάθω... :)

 

ΥΓ. Η τελευταία πρόταση δεν ήταν σε καμία περίπτωση ειρωνική... εννοώ την κάθε λέξη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exo asxolhthei me to V-Synth kai se ena apo ta studio pou exo prosbasei ta telytai 3 xronia yparxei ena VP9000, opote ksero kala poso kalh einai h Variphrase texnologia.

Ta conventional filtra tou V-Synth einai, xoris parekshghsh ths plakas kai den sygrinontai me transistor ladder, CEM, SSM, diode, discrete, kai filtra pou kanoun abuse se digital inverters opos to WASP filter. Ok omos, ta "eksotika" band pass filtra tou einai cool.

H analogikes "eksomeioseis" tou einai kai aytes ths plakas, asxolhsou me merika real analogs kai tha katalabeis giati.

Einai ontos ena expressive synth kai sth telikh afou sou aresei esena, ayto einai to mono pou metraei.

 

Megies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exo asxolhthei me to V-Synth kai se ena apo ta studio pou exo prosbash ta telytaia 3 xronia yparxei ena VP9000' date=' opote ksero kala poso kalh einai h Variphrase texnologia.

Ta conventional filtra tou V-Synth einai, xoris parekshghsh ths plakas kai den sygrinontai me transistor ladder, CEM, SSM, diode, discrete, kai filtra pou kanoun abuse se digital inverters opos to WASP filter. Ok omos, ta "eksotika" band pass filtra tou einai cool.

H analogikes "eksomeioseis" tou einai kai aytes ths plakas, asxolhsou me merika real analogs kai tha katalabeis giati.

Einai ontos ena expressive synth kai sth telikh afou sou aresei esena, ayto einai to mono pou metraei.

 

Megies![/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση: Τα "εξαιρετικά φίλτρα" στα οποία αναφερόμουν δεν είναι τα τυπικά (LP, BP, HP etc). Μιλούσα για τα "Side-Band" κτλ... τα οποία κάνουν πολύ καλή δουλειά. Γενικά, τα δυνατά σημεία αυτού του οργάνου είναι αυτά που δε συναντάς αλλού και σου δίνουν δυνατότητες που μόνο αυτό παρέχει...

 

Τελικά, συμφωνούμε στα υπέρ και τα κατά του... απλά έχουμε άλλες προτεραιότητες... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα.

Τούτη εδώ δεν είναι απάντηση στα περί του V synth αλλά... ερώτηση. Ο φίλος Terumi λίγες μέρες πριν λέει σε έναν άλλο χρήστη "να πάρει ένα laptop και ένα midi controller και να παίζει από 'κει τα VSt" του. Το ζήτημά μου είναι το εξής. Εχω λάπτοπ και το Ozone (κοντρόλερ και κάρτα ήχου). Μήπως κάποιος φίλος ξέρει πως μπορώ να ορίσω τα drawbars του B4 στα αντίστοιχα knobs του Ozone? Η, αντιστοίχως, κάποια από τα knobs του Pro 52? Κάθε βοήθεια δεκτή.

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου