Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Tascam


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΧΙ genelec. Τα άκουγα σε σύγκριση με τα adam και πολύ απλά μου φαινόντουσαν πολύ χρωματισμένα. Ένα τεράστιο χαμογελάκι, που οι μεσαίες χάνονταν. Δεν ξέρω αν είμαι κουφός, αλλά όταν τα άκουγα, μου κάνανε τόση αρνητική εντύπωση, που απόρησα με το όλο hype που έχουν. Μέχρι και γνωστός μου που τα πήρε, θα τα στείλει και δεν τα έχει ούτε 2 μήνες. Βέβαια σε αμιγώς ηλεκτρονικά ίσως να κάνουν, αλλά ΕΜΕΝΑ δεν με ενθουσίασαν καθόλου.

Μιλάω πάντα για τη σειρά 8 (τους αυγουλάρες) έτσι; Και πάντα μιλώ εντελώς υποκειμενικά, για το τι μου φάνηκε σε σχέση με τα adam και τα συγκεκριμένα mackie hr624mkII (μαζί και τα 824)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

We expect to have the Tascam VL-A5 in stock at the end of June.

 

Μιας και η δικια μου υπομονή εξαντλήθηκε,καιρος να κάνω τις αγορές μου.μάλλον θα πάω για τα καινούργια maudio bx8a DELUXE, όλοι λένε καλα λόγια.. τα έχει ακούσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατήντησε πολύ αστείο :D ;D :-X αυτό το θέμα. Εδώ και πέντε μήνες όλο και αναδύεται που και που.

Και έχει ακόμα (μεχρι τον Ιούνη και βάλε)

Το Θέμα μάλλον πρέπει να γίνει : Το Παλιό Θέμα για τα Καινούργια Tascam και οι εναλλακτικές

Και μιας και λέμε για εναλλάκτικές ας πώ και εγω. Μάλλον ας ρωτήσω:

Τα  Wharfedale Diamond 8.2aktive τα εχει ακούσει κανείς; http://en.euroguitar.com/speaker/wharfedale/diamond/82a-moniteur-de-studio-biamplifie/117980.html

Τα specs φαίνονται μια χαρά. Επίσης δεν θα τα έχω μόνο για μίξεις κιθάρα κτλ αλλα θα είναι και τα βασικά ηχεία για μουσική στο σπίτι!

Τέλος, για το euroguitar ξέρει κανείς τίποτα, έχετε αγοράσει ποτέ απο εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το θέμα είναι ότι αφύ μου σπάσανε τα νεύρα, αποφάσισα να αναβαθμιστώ τελείως και αντί να περιμένω τα τασκαμ όταν θυμηθούν να βγουν, να ααγοράσω ή τα adam a7 ή τα mackie 624mkII ( όποιος έχει να προτείνει και τπτ άλλο εφάμιλλης ποιότητας ευπρόσδεκτος! ). Πλέον αναμένω τον μισθό και ησυχάζω! Αμάν πια!

 

http://www.focalprofessional.com/en/products/solo6Be.html

 

Πιστεψε με δεν θα το μετανοιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή άκουσα τον τελευταίο καιρό και τα Focal και τα Adam και τα Genelec και τα νέα Mackie

στην κατηγορία των 6" τα ποιο αντικειμενικά είναι τα Adam (απ' ότι κατάλαβα εγώ)

τα Genelec (όλη η σειρά) έχει σκαμμένα μεσαία και πολύ έντονα-όμορφα μπάσα

τα Focal είναι μέσα στο χρώμα, δηλαδή θα τα έπαιρνα για να ακούσω μουσική ΚΑΙ ΜΟΝΟ

τα Mackie δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αλλά δεν έκατσα να τα μελετήσω και ιδιαίτερα

με ένα γρήγορο άκουσμα και μόνο μου άφησαν κακή εντύπωση

και φτάνουμε στα Adam τα οποία αξίζουν τα φράγκα τους και με το παραπάνω

αναλύουν τη μουσική που ακούς-μιξάρεις και σου λένε εεε μεγάλε σε αυτή τη συχνότητα κόβουμε  ;D

το μόνο που με ξενέρωσε είναι ότι στον χώρο που τα άκουσα δίπλα στα Genelec δεν είχαν αρκετά

μπάσα και ας λένε ότι κατεβαίνουν μέχρι τα 46 (αν θυμάμαι καλά)

από την άλλη αν μπουν σε μικρό χώρο και πάνε κοντά σε κάνα τοίχο θα μπασίσουν αλλά από την

άλλη έχουν και το bass reflex μπροστά οπότε δεν θα περίμενα και θαύματα

αλλά παρόλα αυτά πιστεύω ότι για την κατηγορία χρημάτων τους είναι τα καλύτερα

 

εγώ μετά από τόσο ψάξιμο τελικά αποφάσισα να τα χώσω και πείρα τα Adam P22 A  ;D

(αν είναι να τα χώσεις τα φράγκα χώστα μια και καλή)

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

????????????????χρωματίζουν τα focal?σας πληροφορώ είναι τα πιο καταλληλα για μονιτορ απο αυτά που αναφέρατε.μπορεί να σας φένεται έτσι λόγω της εμφανισής τους οτι και καλα ειναι για καλή ακρόαση.ειδικα΄τα 8ρια είναι απίστευτα.

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξενέρωσα κ εγώ με τα Tascam ας κάνω κάποιες ερωτήσεις:

 

Ποια η γνώμη σας για τα Samson Resolv 80a?

www.thomann.de/gr/samson_resolv_80a_aktiv.htm

 

Καθώς κ για τα Fostex PM05 MKII?

www.thomann.de/gr/fostex_pm05_mkii.htm

 

Σαν εταιρείες είναι εμπιστεύσιμες? Πάντως τα χαρακτηριστικά κ των δύο μ'άρεσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω και εγώ ψήφο εμπιστοσύνης στα Focal. Είναι κανά τρίωρο τώρα που προσπαθώ να καταλάβω γιατί δεν τα έχω ήδη αγοράσει...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από το λίγο που έχω ακούσει τα Focal, είναι ίσως το καλύτερο all-around monitor στην κατηγορία μέχρι 1500 ευρώ και δίνω κι εγώ ψήφο. Λεπτομερέστατα, ισορροπημένα και πιο ευχάριστα στο άκουσμα σε σχέση με τα ακριβά Genelec και Adam.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ κάθε μέρα περνάω μερικές ώρες με τα 6"-8" της genelec τα 6" της Focal τα adam A7 και τα P22 A

 

και αυτό που έχω καταλάβει ότι πραγματικά τα πιο αντικειμενικά-ισορροπημένα είναι τα adam

όπως λένε και διάφοροι που είναι χρόνια στον χώρο με τα focal ακούς τη μίξη σου τόσο ωραία που δε

θες να πειράξεις κάτι και όταν την ακούς αλλού κάτι δε σου πάει καλά

ΑΛΛΑ ο καθένας έχει τα δικά του αυτιά και της δικές του απόψεις οπότε περί ορέξεως . . .

παίρνεις ότι monitor σου αρέσουν τα μαθαίνεις, μαθαίνεις και τον χώρο σου και από κει και πέρα

it's up to you

 

για τα 8" focal δεν έχω άποψη γιατί δεν τα έχω ακούσει

 

 

ΥΓ τελικά το θέμα για τα tascam πήγε βόλτα  ;D 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου