Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Tascam


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΡΕ τρομπα της παραμεθοριου, βγαλ το τυρι απ τα αυτια. Τον Carlton εννουσα μεγαλο μπιστολι (αν και μεταξυ μας νταξ καλουτσικος ειναι αλλα μπροστα στους δικους μου.....  :P)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπως ειπα και πριν δεν ειχα ποτε μου πριν actual monitors.

Δυο ηχεια Sony στερεοφωνικου ειχα που τα επαιζα μαζι με ενα συστημα multimedia 2.1 cambridge (νομιζω ειναι κατι πολυ καλα της creative).

Μεχρι τωρα δεν εχω κανει ακομα ηχογραφηση αλλα απο κατι flac και cd που ακουω μπορω να πω οτι εχω παθει πλακα απο την "εικονα". Αυτο κι αν ειναι βιωμα....

Λες και η μπαντα παιζει μπρος. Βεβαια, ειναι και η "κακη" μερια του πραγματος καθοτι "ξεγυμνωνει" παραγωγες, αμα ειναι ψιλομαπα η αν ειναι ψηφιακουρα του κερατα. Σε αυτο βεβαια δεν φταινε τα μονιτορ αλλα εχω ηδη αναθεωρησει αποψεις περι "παραγωγης" για μερικους δισκους που μεχρι τωρα μου αρεσε ο ηχος.

Super fucking number one παραγωγη που μαμαει στα μονιτορ μεχρι στιγμης ειναι HENDRIX. ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ (και τα ντεφια στο hihat kαι ολα). Α και οι King's X, αλλα αυτες οι μπαντες εδω μεσα ειναι στα αζητητα οποτε βολεψου με τον Hendrix  ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το "οσο πιο δυνατον flat" ρε αγγουράνθρωπε.Ειχα ακουσει σε φιλο τα παλια tascam και ακουγα πραματα που δεν ειχα ξαναπροσεξει σε 1000ακουσμενα κομματια.Earth wind and fire συγκεκριμενα ακουγα.Ποτε δεν πηρα μονιτορ εγω ομως γμτ.Ενω ειναι ο απολυτος ακουστικος ηχος για μουσικη αυτα τα φτηνα ποτε δεν πηρα ο μεγας μακακας.Ισως καποτε αξιωθω να ακουσω παραγωγη κ να μου φυγουν τα δοντια.

 

ΜΕγια κ παλι μωρη μπαμπογιαγιά ροδίτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και οι King's X, αλλα αυτες οι μπαντες εδω μεσα ειναι στα αζητητα

 

Γαμάνε οι τύποι, ποιά αζήτητα ρε συ. Μεγειές και τα μονιτόρια.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trigga τι να λεμε. Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα παθεις πλακα. Κι εγω σου ειπα ακουγα πραματα ΠΟΥ ΔΕΝ ειχα ξανακουσει. Να ακουσεις Hendrix να πας διαστημα κατευθειαν. Δεν μπορω οπως ειπα και πριν να ΣΥΓΚΡΙΝΩ αλλα αυτο που ακουω μεχρι στιγμης μ αρεσει ΠΟΛΥ. Βλαχο, ευχαριστω πολυ, κι εσυ αντε, φυγε απ τα τζατζικια και παρε κανα μονιτορι. Φτηνα εινι βρεΐ

 

Κωστα χαιρομαι πολυ που τους ξερεις. Που να τους δεις LIVE. Τους ειδα το 1998 κι ακομα θυμαμαι τη συναυλια λεπτο προς λεπτο. Ασε, μεγαλη μπαλλα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και πριν δεν ειχα ποτε μου πριν actual monitors.

Δυο ηχεια Sony στερεοφωνικου ειχα που τα επαιζα μαζι με ενα συστημα multimedia 2.1 cambridge (νομιζω ειναι κατι πολυ καλα της creative).

Μεχρι τωρα δεν εχω κανει ακομα ηχογραφηση αλλα απο κατι flac και cd που ακουω μπορω να πω οτι εχω παθει πλακα απο την "εικονα". Αυτο κι αν ειναι βιωμα....

Λες και η μπαντα παιζει μπρος. Βεβαια, ειναι και η "κακη" μερια του πραγματος καθοτι "ξεγυμνωνει" παραγωγες, αμα ειναι ψιλομαπα η αν ειναι ψηφιακουρα του κερατα. Σε αυτο βεβαια δεν φταινε τα μονιτορ αλλα εχω ηδη αναθεωρησει αποψεις περι "παραγωγης" για μερικους δισκους που μεχρι τωρα μου αρεσε ο ηχος.

Super fucking number one παραγωγη που μαμαει στα μονιτορ μεχρι στιγμης ειναι HENDRIX. ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ (και τα ντεφια στο hihat kαι ολα). Α και οι King's X, αλλα αυτες οι μπαντες εδω μεσα ειναι στα αζητητα οποτε βολεψου με τον Hendrix  ;)

 

Tugito αμα εκανες λιιιιγο ετσι το βελακι θα ανεβαινες λιιιιγο πιο πανω πυ ειχα γραψει ΑΥΤΟ. Δυστυχως καθοτι ουτε απο λαμπατους κομπρεσσορες ξερω αλλα ουτε τρελλα στουντιακα, κι αφου οπως ειπα ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ κατι μεχρι στιγμης, δεν μπορω να γραψω κατι περαν αυτου. Μη μας λες ομως οτι δε γραψαμε για τα μονιτορ. Τη γνωμη μου εγραψα, οχι αρθρο για το "Μουσικη και Μουσικοι". Ναι?

Μακαρι καποιος "αξιοτερος" να γραψει και "αξιολογο"

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητω ο πλέϊς λάουντ με τα καινουρια του ηχεία.Κουφαλα τι λεει το φωτακι?Τα παλια ειχαν ενα μπλε ωραιο.Αυτα εχουν τπτ?

 

Απο μεγεθος καμπινας τι γινεται?Απο χαμηλες συχνοτητες τι παιρνεις?Απο ρυθμισεις πισω οτι ειχε κ το παλιο ή βαλανε τπτ αλλο?

 

Οτι κ να κανανε σιγουρα genelec den einai aderfo kalo.Πηγα στο στουντιο του πανεπιστημιου θεσσαλιας κ ειχε μικρα genelec κ κατι θερια παναγια μου τεραστια για μονιτορ τελικα(mastering, τα μικρα για μιξεις).Ο τυπος που μου τα δοκιμασε παιζει πληκτρα τζαζ κ εβαλε κατευθειαν συγχρονη τζαζ ηχογραφηση κ μου φυγε η κεφαλα ναπούμι.

 

Ον τοπικ ναπούμι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτακι εχουν ενα κιτρινακι μπροστα κιενα πολυ πολυ ωραιο πισω, το οποιο φωταει στον τοιχο και ειναι ρομαντικα, αααααχ Ρουλαααα  :D  :D .

 

Μπασα παιρνω μια χαρα, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν κατεβαινει οσο ενα sub. Οπως προειπα ομως, εχω κι ενα 2.1 Cambridge συστημα και αποσυνδεσα τους δορυφορους και κρατησα μονο το sub στην εξοδο για τα ακουστικα της καρτας για τα "κατεβασματα" κι ακουγεται μια χαρα. Το εχω μονο για την "παραμυθα". Προσπαθω να μην το βαζω το sub ωστε να συνηθισει τ αυτι χωρις τα παραμυθια. Αλλωστε δεν θα γραφω φλωρικα ντανς, ροκιες και hard rock θα γραφω. Το εχω ομως γιατι ακουγεται ομορφα. Δεν ξερω ποσο ανορθοδοξο η σωστο ειναι αυτο, παντα με τα αυτια μου λεω...

 

Τα switchακια τα εχει απο πισω αλλα δεν τα εχω πειραξει. Αν καποιος ξερει κατι παραπανω για το αν θα ΕΠΡΕΠΕ να τα πειραξω ας πει. Κανας "αξιολογος" ομως ε? Οχι η ...τυρου, ο τριγγας  :D (love you man)

 

Α, για πειτε τωρα. Συνδεση: Καρτα (Tascam US 224) -> monitors or

                                      Καρτα -> Κονσολα (Behringer onyx 1202fx)-> monitors ??

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου