Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Tascam


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑτευθυαν απο την καρτα 110%.

 

Τυρού ε?Δεν σου εξηγω μωρη ροδίτισα τπτ να φας τα μανουάλια μονος σου.

 

Το σαμπ με τα μονιτορ αυτα κ ειδικα χωρις να πειραξεις τα switch ειναι οπως ο καγκουρας κ το αυτοκινητο στην παραλιακη.ΜΕσα ηχειο 30 watt και ενισχυτης 1000 διπλα στο νιτρομπούκαλο.Αμα ψηνεσαι συνεχισε.Μπαμπόγρια ουστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.thomann.de/gr/tascam_lf_s8.htm

 

http://www.thomann.de/gr/samson_resolv_sub_120a_subwoofer.htm

 

http://www.thomann.de/gr/tapco_by_mackie_sw_10.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fostex_pm05sub_mkii.htm

 

Καλα δε θα πω οτι ειναι σε σχεση με adam,krk,genelec αλλα η ποιοτητα σιγουρα διαφορετικη.Αυτο το creative που βαλες τωρα ειναι για να λεει ψεματα στα αυτια σου.

 

ΚΑταρχην για να ακουσεις ισως κατι που θα προσεγγισει με διαστημικη,συμπαντική κ λιακοπουλικη συμπερασματολογια αυτο που θα ακουγες με ενα σαμπμπούφε της τάσκαμ π.χ. ειναι να κανεις cutoff filter στα 100-150 hz και κατω τα ηχεια σου.Απ το switch πισω ενεργοποιησε να κοψει τις 150 κ κατω.Βαλε το creative k akoy.Διαφερει λιγο σε σχεση με πριν που σου ρχονται μπασα απο δυο πηγες κ ειναι κ διαφορετικα τονισμενα συχνοτικα.

 

Αν δεν σε ικανοποιει αυτο ή θες να δοκιμασεις την απολυτη εμπειρια στο κοστος των ηχειων που πηρες αγορασε κ ενα σαμπ απ τα φτηνα τα πανω.

 

Για τη μουσικη που ακους κ παιζεις δε θα οφεληθεις ΚΑΘΟΛΟΥ να ξερεις.Στα ροκομεταλομπαμπογριέ τραγουδια τα μπασα ειναι στα 40 hz να πουμε και γενικα τα τυμπανα που βγαζουν κ πιο κατω γιατι μπορουν συνηθως θα ειναι κομμενα ή δεν δινεται σημασια στο στουντιο.Ο μεταλος δεν ενδιαφερεται να ακουει σεισμους με ρυθμο ντισκο κ να χορευει ναπουμ.

 

Οσοι δεν συμφωνειται δεν ξερετε :P

 

Y.G.Ελευθερα να μου πειτε οτι εχω απολυτο δικιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μουσικη που ακους κ παιζεις δε θα οφελειθεις ΚΑΘΟΛΟΥ να ξερεις.Στα ροκομεταλομπαμπογριέ τραγουδια τα μπασα ειναι στα 40 hz να πουμε και γενικα τα τυμπανα που βγαζουν κ πιο κατω γιατι μπορουν συνηθως θα ειναι κομμενα ή δεν δινεται σημασια στο στουντιο.Ο μεταλος δεν ενδιαφερεται να ακουει σεισμους με ρυθμο ντισκο κ να χορευει ναπουμ.

 

Οχι ρε, αρκετα που ακουω εχουν κασες αρκετα χαμηλα. Θα το κανω παντως το πειραμα με το cutoff. Το σαμπ οντως για το παραμυθι το θελω. Γιατι ομως δεν μπορω να κανω (ψιλο)δουλιτσα και με αυτα που εχω? Μια χαρα μπασακια ακουω, ουτε τριζουν ουτε τιποτα. Τελος παντων, η ζωη συνεχιζεται (τι ειπα τωρα). Ριξε πλεροφοριες αν εχεις

 

Α, κι αμα παρω κανενα απο αυτα τα sub που θα τα συνδεσω ρε αφου το out της καρτας ειναι τα μονιτορ. Απο τα ακουστικα?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/prod_bdb_AR_139953.html?image=1

 

Εδω θα μπουνε τα ηχεια σου.Αρα η καρτα θα συνδεθει με το σαμπ πρωτα.Τα χουνε μελετημενα οι κινεζουμπες ρε τι λες τωρα.

 

Το θεμα δεν ειναι το τριξιμο που μου φαινεται κ κουλο να μην υπαρχει.Η creative δινει οτι κατεβαινουν μεχρι τα 42 hz.To sub 30 hz απ τα τασκαμ.

 

ΜΕτα απ αυτα εχεις καλυτερη κ ποιο flat αποκριση στα μπασα ρε.Ακους διαφορες με τα ηχεια σου τωρα θα ακους κ στα μπασα μετα.Θα ειναι πιο καθαρα κ θα κατεβαινουν πιο πολυ.ΜΕγαλυτερα βατ κ μεγαλυτερο ηχειο κανει τη δουλεια.Οπως οι ενισχυτες στην κιθαρα.Αλλα εσυ εισαι τζιτζικας μαρσαλομουρης τι να καταλαβεις απο μπασοκιθαρα.Ουυυ

 

Για ενα δισκο που τυχαινει να χεις μπασα δεν αξιζει το 200 ευρω ρε.Αν ακουγες πιο καλα μπασαριστα πραματα ναι αλλα τωρα τι να σε πω.Αν εχεις ανεση παρτο κι αυτο να τα κανεις σετ 2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, καρτα->sub->monitors? Πσσσσ κινεζικο παρτουζιιιι ωραιο. Τα εχω βαλει ηδη στον "στοχο". Τωρα μενει να το πω με ωραιο τροπο στην γυναικα μου και να μην μου πεταξει ΟΛΕΣ τις παντοφλες στο κεφαλι

 

Παντως αληθεια εδω που τα λεμε εχω ΜΙΑ ΧΑΡΑ ηχο ετσι. Οποτε την κανω τη δουλεια μου για λιγο τουλαστιχον ε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι για λιγο ρε πλακα κανεις.Αστα σαμπούφο για χιπχοπια,ντανς,ραγγαμπάφα κτλ.

 

Μην γινεται υπερκαταναλωτης στον καταναλωτισμο του Καλοκαιρινες εκπτωσεις 2008 σας περιμενουμε.(πεότητα)

 

Αν το γυρισεις κ παιζεις smoothjazz,funk κτλ με μπασα υπο το 0 κ συνθια ηλεκτρονικα τοτε παρε.200 ευρω για μια φορα το 6μηνο που θα αποφασισεις να αφησεις τον χεντριξ ειναι καρκινια.Εκτος αν εισαι μανιακος με τον ηχο κ τα αυτια σου κ θες να κολυμπας στην ποιοτητα.Εχουμε κ τετοια φαινομενα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tugito αμα εκανες λιιιιγο ετσι το βελακι θα ανεβαινες λιιιιγο πιο πανω πυ ειχα γραψει ΑΥΤΟ. Δυστυχως καθοτι ουτε απο λαμπατους κομπρεσσορες ξερω αλλα ουτε τρελλα στουντιακα, κι αφου οπως ειπα ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ κατι μεχρι στιγμης, δεν μπορω να γραψω κατι περαν αυτου. Μη μας λες ομως οτι δε γραψαμε για τα μονιτορ. Τη γνωμη μου εγραψα, οχι αρθρο για το "Μουσικη και Μουσικοι". Ναι?

Μακαρι καποιος "αξιοτερος" να γραψει και "αξιολογο"

 

Χμ... μαλλον κάποια ασυνεννοησία παίχτηκε. Εχω διαβάσει όλες τις σελίδες και φυσικά αναφερθήκαν κάποια πράγματα αλλά όσο  να ναι στις 14 σελίδες να γράφεις βρισίδια αντί για κάτι άλλο και να μπαίνει κάποιος να δει αν εγραψε κάποιος άλλος μια καινουρια γνώμη αλλά να βλέπει κάτι άσχετο με το θέμα είναι λίγο εκτος θέματος. Αυτο είπα, ούτε έκραξα ούτε τίποτα αν ειδες και το χαμόγελο που εβαλα. Ουτε καν αναφέρθηκα σε σένα.  ???

Οπως και να χει τα ηχεία που πήρες τα άκουσα σε φίλο μου γιατι εγώ είχα τα παλιά TASCAM τα οποια τα σπάγανε και το μονο που εχω να πω ειναι οτι τα καινουρια συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο με μια μικρή βελτίωση. Οπως και να χει δηλαδη τα σπάνε για την τιμή τους. Επίσης δωσε αποσταση μεταξύ τους αλλά όχι πολύ μεγάλη και το eq που εχουν ρυθμισε το μονο σε συναρτηση με τον χωρο σου και όχι έτσι στην τύχη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το eq που εχουν ρυθμισε το μονο σε συναρτηση με τον χωρο σου και όχι έτσι στην τύχη.

 

Για καν το μου λιγο ψιλα αυτο. Δεν εχω πειραξει τιποτα απο πισω. Ο χωρος μου ειναι 6x5 χοντρικα

 

Α, τα volumes να τα βαλω τερμα και να παιζω απο το master της καρτας μου?

Αν εχεις την καλοσυνη δες λιγο πιο πανω αυτα που λεμε με τον τριγγα (οχι τα μπινελικια, αυτα ειναι δικια μας υποθεση  ;D) και ριξε καμμια απαντηση κατα τη δικη σου γνωμη (γιατι αυτος εχει και λιγο τυρι στα αυτια του, ακουει και jazz οποτε καταλαβαινεις, ολα τα κακα μαζι  ;D  ;D  ;D)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Full απογοητευση με τα vl-a5!παρατηρω οτι οταν τα απενεργοποιω το ενα κλεινει κανονικα και το αλλο μετα απο 20 δευτερολεπτα(και τα απενεργοποιω ταυτοχρονα).Μου τα αλλαζει το παλληκαρι απο οπου τα πηρα λογω εγγυησης και με το καινουργιο ζευγαρι εχω αλλο προβλημα, το τουιτερ του ενος ηχειου πικαρει.Εχω απελπιστει!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενδεχομενο να το ξαναλλάξεις δεν σε καλύπτει; Προφανώς το μαγαζί που τα πήρες έχει γκαντεμοπαρτίδα, την τριτη φορά πιστευω δεν θα εχεις προβλημα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου