Προς το περιεχόμενο

ALESIS Fusion 6HD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκευτομαι να αγορασω το ALESIS Fusion 6HD.Ειναι καλη επιλογη? Εχω ακουσει οτι τα ALESIS ειναι γενικοτερα δυσχριστα. Αληθευει αυτο με το συγκεκριμρνο μοντελο? Θα ηθελα την γνωμη σας γιατι δεν ειμαι πληκτρας... Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλό workstation και λίγο αδικημένο από το αγοραστικό κοινό και το promotion της ίδιας της Alesis. Για την ακρίβεια, είναι αρκετά μεγάλη ευκαιρία για την τιμή που έχει αυτή τη στιγμή.

 

Σχετικά με την ευχρηστία του, έχει σημασία η προηγούμενη εμπειρία σου πάνω σε synths.

Αφού δεν είσαι πληκτράς θα χρειαστείς κάποιο χρόνο προκειμένου να συνηθίσεις το χειρισμό και τις δυνατότητες ενός σοβαρού workstation, οποιοδήποτε κι αν αγοράσεις.

Το καλό από την άλλη είναι ότι δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις συνήθειες όπως αναγκάζονται πολλοί που χρησιμοποιούν για χρόνια μηχανήματα συγκεκριμένης εταιρίας και κάποια στιγμή αγοράζουν synth άλλης μάρκας και χάνουν τη μπάλα (π.χ. από Korg να πας σε Yamaha), αυτό είναι ακόμα δυσκολότερο. Εσύ θα συνηθίσεις εξ' αρχής με αυτό που θα πάρεις και θα μάθεις σταδιακά να δουλεύεις με αυτό. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο αυτά που είδα στην σελίδα του ως προδιαγραφές, καθώς και τα mp3 που άκουσα, είναι αξιο μεγάλης προσοχής για την τιμή του. Εχει μια καλή σελίδα για αυτό στο site της alesis.

 

Επίσης με εντυπωσίασε το γεγονός του hard disk recording και μάλιστα με δυνατότητες editing καθώς και το resampling

 

για τα 1550 ευρώ που πουλιέται στην Ελλάδα και για τα πλούσια χαρακτηριστικά workstation ειναι αξιοπρόσεκτο

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτάν ένα συνθ έχει μηχανή για physical modeling είναι αδύνατον να μην το πάρεις στα σοβαρά.

 

Εχω το ΜΟΤΙΦ που θεωρείται το πιο δύσκολο αλλά ακόμα να ιδρώσει το αυτί μου.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilon η physical modelling μηχανή του δεν αξίζει τίποτα.

 

Για μένα καταρχήν δεν είναι καν ολοκληρωμένη εφόσον δεν περιέχει άλλα μοντέλα πέρα των πνευστών τα οποία ουδεμία σχεση έχουν με αυτά του Motif ES (PLG 150 VL) και φυσικά των Triton (Moss) και Trinity (V3 και Plus Versions).

 

Κατά την άποψη μου όσον αφορά την physical modelling μηχανή του δεν αξίζει.

 

Σε γενικές γραμμές είναι ενδιαφέρον synth πάντως σε ανταγωνιστική τιμή.

 

Όσο για τη δυσκολία χρήσης, όπως προειπώθηκε είναι κάτι σχετικό.

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για του λόγου το αληθές ακου τα part 1 και part 2 demos που απο ότι λέει στη σελίδα mp3 demos, χρησιμοποιούν τη physical modelling μηχανή του.

 

Προσωπικά δεν μου ακούγεται καν physical modelling

 

http://www.alesis.com/index.php?id=58,88,0,0,1,0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

noiz

 

Παιδιά sorry γι αυτό κάτι δοκίμαζα σχετικά με description links και πόσταρα δοκιμαστικά.

 

Πως σβήνω το post αυτό; Δεν βλέπω πουθενά επιλογή "διαγραφή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου