Προς το περιεχόμενο

στροφη για ηλεκτρονικα??


kotsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ναι μεν ,αλλα  στα περιπου 1100  παιρνεις  την DTXPRESS 4

που μετα σιγα σιγα μπορεις να την αναβαθμισεις με  ,  τριτο πιατινι , κανονικο hihat , ταμπουρο με 3 ηχους κλπ

 

Σίγουρα(αν και τα td-3kv έχουν ήδη νομίζω ταμπούρο 3 ήχων και μπορείς να προσθέσεις τρίτο πιατίνι)!

Επίσης με αυτόν τον τρόπο όλοι ξέρουμε ότι τελικά μπορεί να εκτοξεύσεις ένα budget στα ύψη+100+100+100 ευρω

Πάντα τα λεφτά που θα θέλαμε να δώσουμε god damn it απέχουν κανένα 2000ευρω από αυτά που μπορούμε να δώσουμε!Don't stop at the top

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα, αφορά τις τεχνικές διαφορές, μεταξύ των δύο μοντέλων και δεν βασίζεται στη τιμή, αλλά μια που το αναφέρουμε, η DTxpress 4, κοστίζει περίπου 1.700. Η Yamaha 900-1000.

Τώρα αν είναι, τη βρήκα Thomann τόσο και εκεί τόσο και αλλού άλλο τόσο, είναι άλλη ιστορία και πάμε στην έρευνα αγοράς. Αλλά για να πας να αγοράσεις ήδη έχεις αποφασίσει ποια σου κάνει.

Τώρα για τους ήχους, δεν υπάρχει αισθητή διαφορά σε κάποιον που δεν είναι τόσο ψαγμένος.

Αλλά και να υπάρχει, είναι μικρή η ενόχληση μια που εις γνώση αποφασίζεις να πάρεις ηλεκτρονικά.

Υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις βελτίωσης αν πειράξεις το module.

Οι εταιρείες γενικώς που προσφέρουν e-drums έχουν ένα κοινό πρόβλημα. Τη πιστότητα του ήχου στα πιατίνια. Πιστεύω πως και οι δύο εταιρείες κάνουν ότι μπορούν σε αυτό τον τομέα. Κάποιες μικροδιαφορές θα υπάρχουν σίγουρα, αλλά όπως έχει συζητηθεί και παλαιότερα δεν υπάρχει κάποια φοβερή εξέλιξη. Αυτό που έχω παρατηρήσει και στα δύο μοντέλα είναι πως στην επιλογή των toms όταν είναι maple, ο ήχος δίνει την εντύπωση πλαστικούρας. Αυτό οφείλεται κυρίως στο ότι το maple έχει αυξημένες χαμηλές, που ίσως τα φθηνά monitors δεν μπορούν να τις αποδώσουν. Με ακουστικά μέτρια ως καλά ο ήχος είναι καλύτερος. Προσωπικά δεν βάζω στα toms της Yamaha την επιλογή maple γι αυτό το λόγο. Δεν είναι κάτι σοβαρό όμως. Απλά την έχω καιρό και έχω μάθει να την ακούω.

Στο hi-hat δεν έχω πρόβλημα φυσικά στα πλαίσια που είπα για τα πιατίνια παραπάνω.

Επίσης η Yamaha λέει πως οι ήχοι της είναι από ηχογραφημένα φυσικά όργανα. Τουλάχιστον έτσι λέει και στο PSR-A300 που έχω. Για το midi in ψάξε κάποιον από εδώ που να ξέρει καλλύτερα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι.

Όπως είπα για τιμές δεν πολυασχολούμαι. Μπορεί να έχει κάποιος μπάρμπα το μπαρμπαρόλανντ και να του τη φέρει και τσάμπα. Επίσης δεν μπαίνω στη διαδικασία του δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι καλλύτερο (στο συγκεκριμμένο θέμα τουλάχιστον που αναφέρεται στις διαφορές των μοντέλων), γιατί έτσι μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις τη TD20..........

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει και στα δύο μοντέλα είναι πως στην επιλογή των toms όταν είναι maple, ο ήχος δίνει την εντύπωση πλαστικούρας. Αυτό οφείλεται κυρίως στο ότι το maple έχει αυξημένες χαμηλές, που ίσως τα φθηνά monitors δεν μπορούν να τις αποδώσουν. Με ακουστικά μέτρια ως καλά ο ήχος είναι καλύτερος. Προσωπικά δεν βάζω στα toms της Yamaha την επιλογή maple γι αυτό το λόγο. Δεν είναι κάτι σοβαρό όμως. Απλά την έχω καιρό και έχω μάθει να την ακούω.

Είναι κάτι που υποψιαζόμουν(όχι για τα maple συγκεκριμένα-για τις χαμηλές) και ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες!!!!! ;D ;D

 

Όπως είπα για τιμές δεν πολυασχολούμαι. Μπορεί να έχει κάποιος μπάρμπα το μπαρμπαρόλανντ και να του τη φέρει και τσάμπα. Επίσης δεν μπαίνω στη διαδικασία του δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι καλλύτερο (στο συγκεκριμμένο θέμα τουλάχιστον που αναφέρεται στις διαφορές των μοντέλων), γιατί έτσι μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις τη TD20..........

Συμφωνώ απόλυτα-εξάλλου η Yamaha δεν είπε ποτέ ότι το dtxplorer είναι pro-kit αλλά entry-level kit.Κι επειδή εμένα με ενδιαφέρει αυτή η κατηγορία-δεδομένου ότι δεν έχω σκοπό και κυρίως δεν μπορώ να εξελιχθώ σε Drummer απλά μου αρέσουν πολύ τα Drums και θα ήθελα ένα αξιοπρεπές kit για να ασχολούμαι,νομίζω ότι η DTxplorer εμένα θα μου φτάσει,δεδομένης της ποιότητας Yamaha που γνωρίζω και εμπιστεύομαι.

Ευχαριστώ πολύ Rockdrum για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου,με κάλυψες ΠΛΗΡΩΣ!!!! ;) :D :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που σου είπα ίσως είναι λίγο ψαγμένα παραπάνω από ότι πρέπει. Για τα δεδομένα σου, δεν θα βρεις αρνητικά στοιχεία, παρά μόνο μετά από πολύ καιρό και αν σε ενοχλούν.

Κατά τα άλλα ΠΑ-ΡΑ-ΚΑ-ΛΩ.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι πολύ σημαντικό να ακούσω την άποψη κάποιου που και ασχολέιται με το "άθλημα"!!!

Τώρα μετά από πολλά χρόνια έτσι κι αλλιώς θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα γενικά!Και πάλι ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου