Προς το περιεχόμενο

Ελληνικοί ήχοι midi στον υπολογιστή


depas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν κατακλείδι, κατά την ταπεινή πάντα άποψη μου, εκφράσεις όπως "Επειδή είμαι λιγάκι άσχετος" ενώ δίπλα υπάρχει η ταμπέλα Roland Expert τις θεωρώ λίγο ειρωνικές.

 

Roland expert λέει, δεν λέει "τα κάνω όλα και συμφέρω"... μια χαρά τα έγραψε ο κ. Χναράκης - όπως λες κι εσύ δεν είναι καθαρόαιμοι ελληνικοί αλλά αυτοί που χρησιμοποιούνται κατά κόρον στο τεράστιο (και πολλές φορές πανηλίθιο) μίξερ του ελληνικού ρεπερτορίου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή είμαι λιγάκι άσχετος, μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοούμε όταν λέμε "Ελληνικοί Ήχοι" ?

Κατά καιρούς το έχω ακούσει και σαν "Λαϊκοί Ήχοι".

 

Και όμως στη σελίδα σας και εσείς έτσι το αναφέρετε.....

 

http://www.roland.gr/pages/greek%20sounds.htm

 

-Greek Sounds (=Ελληνικοί Ήχοι) ο τίτλος

-Λαϊκοί ήχοι η πρώτη φράση

 

Λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εκτός από αυτά, το σημαντικότερο ρόλο κατ' εμέ παίζει ο παίχτης. Άκουσα παλικάρι να δοκιμάζει το ποταπό για πολλούς, sh201 και οπως έκανε διάφορα δικά του, ξαφικά το γυρνά στο λαϊκό παίξιμο και μένω άφωνος με το τι άκουγα (σαν ήχο πάντα) και όλα αυτά μόνο με ένα φαινομενικά απλό preset του συνθιού αυτού, που απλά το πείραξε λίγο (αν θυμάμαι μόνο τα envelopes).

Α ναι το ίδιο έκανε και με 1 nord modular για πλάκα και πάλι έμεινα άλαλος.

 

Οπότε μπας και όλο αυτό το θέμα με τους ελληνικούς ήχους (αλλά και γενικότερα με διάφορους ήχους που κατά καιρούς αναζητόνται) είναι περισσότερο hype και ψιλοτεμπελιά του παίχτη να ασχοληθεί λιγάκι με το οργανάκι του, αλλά τα περιμένει έτοιμα;

Εγώ κάπως έτσι κατάλαβα την τοποθέτηση του χναράκη και σε μεγάλο βαθμό τη συμμερίζομαι.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boukas, συμφωνώ μαζί σου...

 

Το σκεπτικό "πήραμε ένα όργανο, φορτώσαμε και τους free ήχους της Bon Studio και πάμε για δουλειά" κυριαρχεί...

 

Ο κάθε επαγγελματίας μουσικός που σέβεται τον εαυτό του και τη δουλειά του και προσπαθεί για το καλύτερο δυνατό ηχητικό αποτέλεσμα να είσαι σίγουρος ότι δε θα μείνει σε αυτά που απλά κάποιος του έδωσε, πόσο μάλλον τζάμπα.

 

Δεν είμαστε όμως εδώ για να κρίνουμε κανένα..

 

Ο καθένας κάνει ό,τι μπορεί, ό,τι νομίζει σωστό και ό,τι απαιτούν οι συνθήκες της δουλειάς του...

 

Κάποιος μπορεί να ικανοποιεί τον εαυτό του, τα υπόλοιπα μέλη της ορχήστρας καθώς και τον υπεύθυνο του προγράμματος (δε λέω μαέστρος μιλώντας για λαϊκά προγράμματα γιατι θα έχουμε άλλη κόντρα πάλι) με τους free ήχους που βρήκε.

 

Γιατί να παιδευτεί ενώ υπάρχει μία βάση, ένα έτοιμο υλικό που καλύπτει τις ανάγκες του;

 

*Boukas, βάλε και εμένα σε αυτόυς που θεωρούν ποταπό το SH201. Νομίζω ότι όργανο με δείγματα αναλογικών κυματομορφών είναι λίγο χάσιμο χρόνου όσο υπάρχουν VA γι'αυτούς που δε θέλουν κάτι καθαρά αναλογικό. Υποκειμενικό πάντα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς kerkiras,

"Παλικάρι" δεν ξέρω αν λες εμένα ή το άλλο το παιδί με τα video.

Εγώ πάντως σε συμπαθώ. :)

Για μένα δεν έχει σημασία. Σημασία έχει για όλους τους άλλους και θα καταλάβεις αμέσως το γιατί.

 

Αναγκαζόμαστε όλοι μας (έμποροι, καταστήματα και λοιποί) να μιλάμε για Ελληνικούς ή Λαικούς Ήχους. Όπως θες πες το.

 

Απλά έτσι μας έχουν συνηθίσει να τους λέμε (δεν ξέρω ποιοί) και έτσι γιατί τους δώσανε αυτή την ονομασία. Κάτι σαν το Μακεδονία. Λέω εγώ τώρα...

Κακώς. Πολύ κακώς. Γι όλους μας...

 

Όπως βλέπεις, βάζω και εμένα μέσα σε όλους (έμποροι, καταστήματα κ.λ.π.) την στιγμή που όταν τους χρησιμοποιώ τους ονομάζω εντελώς διαφορετικά.

Υπ'όψη ότι. Όταν άρχισα να παίζω επαγγελματικά, μιλάω για τον καιρό του D-50, ήμουν από τους πρώτους που χρησιμοποίησα .... (δεν πειράζει θα το πώ) ... την κατά πολλούς "κλάψα" καθώς και Αραβικές κλίμακες στο D-50 με διάφορες πατέντες θυμάμαι, σε πολλούς ήχους (κατά τους άλλους λαϊκούς). Βέβαια λαϊκοί δεν ήταν ποτέ. Ας μην πλατιάσω όμως την κουβέντα.

 

Πρόσεξε όμως. Το σημείο που πρέπει να κάνεις focus είναι αυτό που λέω στο τέλος.

 

Ποιές είναι αυτές οι χροιές που χαρακτηρίζονται ως "Ελληνικοί Ήχοι".

 

Τώρα έγινα περισσότερο κατανοητός ?

Σε παρακαλώ απάντησέ μου σε αυτό και θα σου πω το γιατί.

Μπορεί να ενδιαφέρει κι εσένα. Πού ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρι λέω τον Depas που χρησιμοποίησε πρώτος την πολυσυζητημένη έκφραση "Ελληνικούς ήχους".

 

Δεν τίθεται ζήτημα συμπάθειας ή αντιπάθειας, κουβέντα κάνουμε και από τη στιγμή που ζητάει κάποιος τα φώτα των υπολοίπων θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος να ακούσει πράγματα που ίσως δε συμβαδίζουν με τα λεγόμενα του.... Δεν έχω τίποτα με κανέναν... Δεν είναι προσωπικό το θέμα! Να το ξεκαθαρίσουμε αυτό!

 

Δε νομίζω ότι πρέπει να σταθούμε στην ονομασία όταν όλοι καταλαβαίνουμε ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα: Για ήχους που χρησιμοποιούνται σε λαϊκές δουλειές.

 

Για την ιστορία, δε θα έπρεπε να λέγονται ελληνικοί ήχοι άλλα με το ίδιο σκεπτικό ούτε αράβικοι, ούτε Oriental γιατί σε πολλά sets των προαναφερθέντων υπάρχουν και όργανα που δεν ανήκουν στα παραδοσιακά των ανατολικών χωρών. Άρα, βλέπεις ότι μπερδεύει. Έτσι έχει επικρατήσει να λέγεται λοιπόν και δεν είναι κάτι που θα το αλλάξουμε ούτε εγώ, ούτε εσύ. Πόσο μάλλον όταν αναπαράγεις το φαινόμενο γράφοντας το έτσι και στη σελίδα σου  ;D ;D ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρε kerkiras, μήν είσαι ξεροκέφαλος. Το ξέρω ότι κανείς δεν έχει τίποτα με κανέναν.

Σε παρακαλώ πολύ απάντησέ μου σε αυτό που σε ρώτησα. Θα με βοηθήσεις αφάνταστα.

 

Ποιές είναι αυτές οι χροιές που χαρακτηρίζονται ως "Ελληνικοί Ήχοι"

 

Εκτός κι αν δεν είσαι πληκτράς. Οπότε ασ'το.

 

Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη και πάλι kerkiras.

 

Αναφέρεις ότι:

Για ήχους που χρησιμοποιούνται σε λαϊκές δουλειές.

 

Σε λαϊκές δουλειές χρησιμοποιούνται ήχοι όπως:

Ac. Piano

El. Piano

Warm Pads (strings)

Strings (Sections)

Brass (Section)

Bells

Accordeons

Solo sounds (εδώ βάλε ότι Saw, Square κλπ κυματομορφή υπάρχει).

Καμιά λούπα (ας μην εκφραστώ καλύτερα)

Clarinet 1

Clarinet 2

Nay

Ocarina

κλπ

κλπ

κλπ

 

Ερώτηση.

Όλοι οι πιό πάνω ήχοι θεωρούνται Ελληνικοί / Λαϊκοί Ήχοι ?

 

Αυτό μόνο θέλω να μάθω. Τίποτα παραπάνω.

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι από αυτά είναι ελληνικό;

 

Και όλα και κανένα...

 

Η μουσική που ακούς στο ραδιόφωνο καλείται ελληνική. Επειδή έχει ελληνικούς στίχους; Μα αφού είναι εκτελεσμένη από όργανα που δεν είναι ελληνικά, κατά την παράδοση, πως εμείς να την καλούμε ελληνική;

 

Το ίδιο ισχύει και με τους ήχους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου