Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους για τη βοήθεια. :)

      Κι όμως δεν έχω κατασταλάξει ακόμα σε PC ή Mac, απλά το τελευταίο διήμερο ψάχνω πολύ σε διάφορες σελίδες στον ιστό, όχι για το πιο απο τα δύο συστήματα είναι πιο καλό, αλλά για να ακούσω τις γνώμες από χρήστες και των δύο, τα υπερ και τα κατα του ενός και του άλλου (δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω ανάλογη εμπειρία με τους iMac), για αυτό και τόσες απορίες και τόσες πληροφορίες γύρω από τους iMac (ίσως κάνοντας ακόμα και τον "συνήγορο  του διαβόλου").

      Σίγουρα αν είχε κατασκευαστεί το καλύτερο μηχάνημα παγκοσμίως σε έναν από τους δύο κατασκευαστές, η επιλογή θα ήταν μονόδρομος. Γι' αυτό και δεν μπαίνω στην διαδικασία PC vs Mac. Δεν υπάρχει λόγος, παρόλο που δυστυχώς πάντα εκεί καταλήγουμε.

      Οπότε, αφού οι συνθέσεις στους iMac είναι δεδομένες, να επεκτείνω τις απορίες μου σχετικά με μια καλή σύνθεση σε PC; Είναι τόσο δύσκολο να παρακολουθήσεις πιστεύω σήμερα τις εξελίξεις στα PC και πρίν προλάβεις να κάνεις την αγορά σου λένε "στα ίδια χρήματα γιατί δεν παίρνεις το τάδε που είναι καλύτερο; :-\" Και προς Θεού, δεν είμαι της άποψης "πάρτο αύριο που θα βγεί και όχι σήμερα" γιατί έτσι θα καταλήξεις χωρίς υπολογιστή για την επόμενη δεκαετία! ;D

      Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας, για ένα θέμα που σε λίγο θα λέμε "βρε, δεν βαριέσαι!" ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αχ να έβγαινε μόνο κανά λειτουργικό σταθερό και ασφαλές σαν το os και θα σου έλεγα εγώ που θα καταποντιζόντουσαν τώρα τα όποια apple, αφού κακά τα ψέματα δεν έχουν πλέον κρίσιμες διαφορές στο hardware τους από τα pc.

 

οταν συγκρινεις ενα mac με ενα pc, ακομα και αν εχουν το ιδιο ακριβως hardware, την μεγαλυτερη σημασια εχει πως το καθε λειτουργικο διαχειριζεται το εν λογω hardware. 2 gb για vista πχ ειναι "καλα", ενω τα αντιστοιχα για mac os X "πολλα"..

 

περα απ την ποιοτητα η μη των mac, σε καμια περιπτωση μην τα βλεπει κανεις ως την υγειη εναλλακτικη λυση. εχουμε να κανουμε με μια εταιρια η οποια λατρευει τις μονοπωλειακες τακτικες και το DRM και πιστευω πως θα ηταν δυνειτικα τρις-χειροτερη απ την m$ αν αυτη ειχε επικρατησει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.....

εχουμε να κανουμε με μια εταιρια η οποια λατρευει τις μονοπωλειακες τακτικες και το DRM και πιστευω πως θα ηταν δυνειτικα τρις-χειροτερη απ την m$ αν αυτη ειχε επικρατησει.

 

Δεν ξέρω τι είναι το DRM ( :D ) αλλά έχω να πω ότι το όλο κόλπο με το itunes, το σχετικό  itunes store, το ipod, το .mac account κλπ έχει αρχίσει -πράγματι- να γίνεται ενοχλητικό από την πλευρά της apple. Συμφωνώ με το mechmg93 ότι το επιχείρημα "να αντισταθούμε στην κακιά microsoft" που ακούγεται μερικές φορές, σαφώς και δεν σημαίνει να στραφεί κανείς προς την apple.

 

 

Ένα θετικό των apple ...είναι η διάρκεια. Το σχεδόν 3 ετών powerbook δεν μου έχει δημιουργήσει μέχρι στιγμής την αίσθηση ότι είναι παλιό και ότι πρέπει να το αλλάξω. 

 

Και το ανέκδοτο: [fouska mode]"Your computer may be at risk  :o! Click here to fix this problem!" [/fouska mode] ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρησιμοποιείς το ίδιο computer για μουσική και για άλλες χρήσεις (π.χ. παιχνίδια, internet κλπ;)

 

Αν ναι τότε μάλλον είναι μονόδρομος το Mac. Δεν νομίζω οτι θες να ασχολείσαι με antivirus & firewalls, αλλά με το να φτιάχνεις μουσική.

Επίσης το Logic Studio είναι πολύ καλός λόγος να πάρεις Mac. Κανένα άλλο DAW δεν σου δίνει τη σουϊτα προγραμμάτων, τα plugins, και το περιεχόμενο των 40+ GB που σου δίνει το Logic.

 

Επίσης να σκευτείς οτι αν πουλήσεις το iMAC των 1300 Ευρώ μετά απο δυό χρόνια μάλλον θα πάρεις το 50% πίσω, ενώ αν πουλήσεις το PC των 1300 Ευρώ αν θα πάρεις 15-20% είσαι τυχερός.

 

Για κάρτα θα κοίταγα το Duet της Apogee:

http://www.apogeedigital.com/products/duet.php

 

είναι απιστεύτης ποιότητας κάρτα για τα λεφτά της και δυστυχώς πάλι δεν είναι διαθέσιμη για PC...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα χρησιμοποιείς το ίδιο computer για μουσική και για άλλες χρήσεις (π.χ. παιχνίδια, internet κλπ;)

 

Αν ναι τότε μάλλον είναι μονόδρομος το Mac.

 

Ειδικά για τα παραπάνω, δεν είναι καθόλου μονόδρομος.  :)

 

Για κάρτα θα κοίταγα το Duet της Apogee:

http://www.apogeedigital.com/products/duet.php

 

είναι απιστεύτης ποιότητας κάρτα για τα λεφτά της και δυστυχώς πάλι δεν είναι διαθέσιμη για PC...  ::)

Καλά βρε συ Nimrod7  :D :D από όλα τα interface στα $500 αυτό σου φαίνεται η καλύτερη επιλογή?

 

 

 

 

Ρε που κατάντησα..... να υποστηρίζω τα πισιά  :D :D :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έκανα την κίνηση και έχω παραγγήλει ένα Macbook pro στα 2.4 με 160 σκληρό στις 7.200 στροφές και 2gb ram.

 

Δεν μου έχει ερθει ακόμη και σε κάποια φάση προβληματίστηκα και είπα μήπως δίνω πολλά λεφτά αλλά μετα από μια έρευνα αγοράς δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο σε laptop σε αυτά τα λεφτά. Εχω την Motu traveler και το Cubase sx 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....έχω παραγγήλει ένα Macbook pro στα 2.4 με 160 σκληρό στις 7.200 στροφές και 2gb ram.

...

 

Έτσι, έτσι, να λυγίζετε σιγά σιγά.  :D :D

Με το καλό fleamail, νομίζω δεν θα το μετανοιώσεις.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτα θα κοίταγα το Duet της Apogee:

http://www.apogeedigital.com/products/duet.php

 

είναι απιστεύτης ποιότητας κάρτα για τα λεφτά της και δυστυχώς πάλι δεν είναι διαθέσιμη για PC...  ::)

Sorry, είναι ακριβώς το αντίθετο! Μιλάμε για μια κάρτα πολύ υψηλής ποιότητας αλλά και εξίσου υπερ-τιμολογημένη. 500 ευρώ για μια κάρτα με 2 αναλογικά I/O; Γιατί να μην πάρεις με ελάχιστα χρήματα παραπάνω την Traveler που έχει ο Fleamail που είναι εξίσου καλής ποιότητας και πολύ πιο ευέλικτη σε θέμα συνδεσιμότητας;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου